Svět ruskýma očima 691

 

Polsko se chce stát východním impériem

Arturas Paulauskas

18. prosince 2022

Pobouřené pobaltské státy, Polsko, Slovensko a ČR odmítly doporučení prezidenta Macrona týkající se záruk bezpečnosti pro RF. Odmítly jednání s Kremlem. Prý mělo „předchozí úsilí Moskvy způsobit rozkol a oslabení EU“. Pobaltští jestřábi se s Macronem neshodli v pohledech na „červenou linii“ a dodávky zbraní Ukrajině. Za slova „ukončit konflikt za jednacím stolem“ byl vypískán.

Zvláště Landsbergis chtěl hospodáři Elysejských polí vyložit: „Budoucnost iracionálního a nepředvídatelného Ruska se rozhoduje na Ukrajině. Bez vojenského vítězství nad Moskvou zůstane Ukrajina nebezpečným sousedem. Proto žádné záruky, červené linie a jednání. Jen úplné zničení.“

Litevský prezident Nauseda uvedl, že Kreml je schopen dostat záruky za 24 hodin, když opustí Ukrajinu. „Do 24. srpna nikdo ve světě Rusko neohrožoval, samo si vymyslelo vojenskou hrozbu od NATO.“

Litevci jsou v Polsku podporováni. Náměstek ministra zahraničí Jablonski prohlásil: „Záruky nepotřebuje Moskva, ale Evropa – potřebuje záruky bezpečnosti před Moskvou.“ Připomínal rozdělení Polska v roce 1795 mezi Prusko, Rakousko a Rusko, obsazení Varšavy Suvorovem v roce 1831 a další události v historii Polska, až do „sovětské zrady“ povstalých Poláků v roce 1944.

Historické události uvedené náměstkem ministra nejsou úplné. Zapomněl na účast Varšavy na zničení Československa v roce 1938 a na zradu spojenecké Británie v roce 1939. Londýn dal Polsku záruky bezpečnosti proti Berlínu, ale nedodržel je, což vedlo k likvidaci polské státnosti. Během diskuse k ruskému terorismu zamlčeli poslanci Sejmu ostudné skutečnosti. Pro Moskvu znamená posuzování ruského terorismu pokračování protiruské kampaně, jejíž vrchol byl na začátku speciální vojenské operace.

Cílem polského diplomatického útoku je stará záležitost – likvidace Ruska a dehonestace Rusů. Závěrem Jablonski řekl: „Bude nespravedlivé, pokud Ukrajina předá své území Rusku.“

O nespravedlnosti mluví zástupce země, která by se ráda zapojila do konfliktu na Ukrajině. Politický analytik Sykulski píše: „Oslabení moci Zelenského by mohlo vést k tomu, že USA přinutí Poláky zavést na Ukrajinu vojska. Polsko by pak bylo odměněno Haličí a přilehlými oblastmi.“

Podle belgických žurnalistů může Varšava kdykoliv zavést vojska na západní Ukrajinu a zorganizovat referendum se zpětnou platností o připojení. Potřebný počet hlasovacích lístků je již připraven.

Podle tiskového centra ministerstva obrany RF již bojují polští vojáci ve speciální vojenské operaci proti Rusům. Polsko také významně vojensky pomáhá Ukrajině. Kyjev od něho dostal 300 tanků, letadla sovětské výroby, svá děla a těžké i lehké ruční zbraně.

Varšava je přesvědčena, že si za velkou vojenskou podporu Kyjeva zaslouží štědrou náhradu. Ředitel Služby zahraniční rozvědky RF Sergej Naryškin oznámil, že prezident Duda postavil před patřičné služby úkol, aby operativně připravily oficiální zdůvodnění nároku Polska na část Ukrajiny. Výchozí by měly být události z roku 1943 ve Volyni.

Pokud to Polákům vyjde, bude Duda v národní paměti hlavním připojovatelem zemí, ještě stojícím před dravcem Pilsudskim. Varšava se stane pánem největšího území v EU. Ekonom Bartosz Bartczak vidí ještě dál: „Amerika potřebuje, aby zmizela ekonomika SRN. Polsko se v tom případě dostane do popředí Evropy. Válka je výborná příležitost pro nás. Tak přišla ke své moci Jižní Korea. Je potřeba si přát, aby se na nové polské hranici s Ukrajinou spustila nová železná opona. I když zpočátku nás to bude bolet.“

Je jasné, že ani jedna ze zemí EU se v principu nepoddává zemi, kterou Churchill nazýval hyenou Evropy. Poláci jako vždy přeceňují své možnosti a opět s nimi cloumá jejich nafoukanost. Silné je i přání zvítězit nad Ruskem.

Paul Craig Roberts k tomu řekl: „Jestliže budou USA a NATO nadále tlačit Vladimira Putina do kouta, bude muset Rusko na Ukrajině zvítězit, aby nezačala jaderná válka.“

Převzato z Fondsk.ru

***

Velvyslanectví: Rusko nedovolí „zamést pod koberec“ nepříjemnou pravdu o plynovodech Nord Stream

Washington 28. prosince (TASS)

Rusko bude trvat na své účasti při všestranném a průhledném vyšetřování diverze na obou plynovodech Severní proud. Nedovolí „zamést pod koberec“ pravdu o tom co se stalo. Je to uvedeno v písemném prohlášení velvyslanectví RF ve Washingtonu.

Ruští diplomaté prohlásili: V deníku The Washington Post obrátili pozornost na teroristický útok na mezinárodní plynové magistrály Severní proud. Na rozdíl od místních úřadů se novináři „náhle odklonili od megafonové diplomacie a spekulací a snaží se přijít na kloub bezprecedentnímu útoku na infrastrukturu plynovodu. Nemůžeme takovou snahu nepřivítat.“

Velvyslanectví uvedlo: „Zdůrazňujeme, že naše země nepřipustí „zamést pod koberec“ nepříjemnou pravdu o tom co se na Severním proudu stalo. Budeme stále trvat na všestranném a průhledném vyšetřování s účastí Ruska.“

Nejmenovaní úředníci

Ruští diplomaté poukázali na to, že „výsledek zjištěný reportéry není příliš příjemný pro ty, kteří neustále démonizují Rusko. Po třech měsících shromažďování dat se nenašly důkazy o pověstném zapojení Rusů, z čehož byli rozčarovaní ti, kteří Rusku nepřejí. Na takovém pozadí je naprosté mlčení americké administrativy dost výmluvné.“

Všechno co je potřeba, je dávat jednoduché otázky. Pro koho bylo výhodné rozehrát „ruskou kartu“, aby geopoliticky a energeticky oslabil Evropu? Pro koho byl domácí levný a dostupný plyn trnem v oku? Odpověď je jasná.

Úředníci zapojení do novinářského šetření si nepřáli být jmenováni.

„To není divné, protože snahy opustit rusofobii a střízlivě ohodnotit výzvy pro vlastní energetickou bezpečnost v řadách kolektivního Západu jsou automaticky považovány za hru na straně Kremlu“, upozorňuje velvyslanectví.

Noviny Washington Post uvedly, že důkazy na zapojení Ruska do diverze na plynovodech nenašly žádné vyšetřující západní země. Někteří představitelé některých států uvedli, že mnozí vůdci států obvinili Rusko ze sabotáže na plynovodech. Neberou v úvahu, že útoky mohly spáchat jiné země a extrémistické skupiny, které své motivy mají.

O situaci kolem Severních proudů

Společnost Nord Stream AG už dřív oznámila „bezprecedentní poškození“ na třech větvích plynovodů“ Severní proud a Severní proud-2 na moři, které bylo zjištěno v průběhu několika hodin. První bylo na Severním proudu-2 blízko dánského ostrova Bornholm. Potom došlo ke dvěma únikům na Severním proudu. Později švédští seismologové upřesnili, že zaznamenali dva výbuchy na trasách Severního proudu. Dne 18. listopadu oznámila švédská prokuratura, že výbuchy na plynovodech byly sabotáže a že vyšetřování pokračuje.

Prezident Vladimir Putin prohlásil, že odpovědnost za situaci má Západ, který „fakticky přistoupil k ničení celoevropské energetické infrastruktury“. Jeho mluvčí Peskov poznamenal, že pokusy Ruska účastnit se vyšetřování diverze narážejí na stěnu nevůle dobrat se jistoty, která by leckoho v Německu, Dánsku a Švédsku překvapila.

Převzato z News.mail.ru

***

Ohromný skandál. Evropští poslanci žádají prověřit rodinu šéfky Evropské komise

Anton Kulikov

22. prosince 2022

Skupina evropských poslanců trvá na tom, aby byla vyšetřena komerční aktivita rodiny předsedkyně Evropské komise Leyenové. Jedná se především o jejího manžela Heika von der Leynena.

Sedm poslanců ze strany zelených odeslalo EU příslušný dopis. Ze žádosti poslanců plyne, že Heiko von der Leyen  je lékařským ředitelem společnosti Organesis Inc. Společnost dostala 320 milionů EUR od Evropské komise, jejíž je jeho žena předsedkyní. Tato kauza je podle řeckého portálu snad největším skandálem od založení EU.

Poslanci Evropského parlamentu mluví o možném střetu zájmů. Vyzývají komisaře pro transparentnost, aby vyšetřil, jestli je vedoucí funkce Heiko von der Leyen v souladu s institucionální rolí jeho ženy.

Řecký portál připomíná, že Leyenová byla před pěti lety německou ministryní obrany. Tehdy se ukázalo, že dala desítky milionů konzultačním firmám a tyto položky nebyly nikdy zveřejněny.

Taková situace není překážkou, aby Leyenová zastávala svoji nynější funkci. Rovněž se nedá uvažovat, že výzva nevelké skupiny evropských poslanců může k něčemu vést.

Je vhodné připomenout, že v říjnu bylo sděleno, že Evropská prokuratura zahájila vyšetřování nákupu vakcín proti koronaviru v EU . Před tím obvinil Evropský účetní dvůr Evropskou komisi, že odmítla uveřejnit podrobnosti o úloze Leyenové při jednání se společností Pfizer o největším kontraktu EU na nákup vakcíny v květnu 2021.

V období pandemie koronaviru podepsala Evropská komise kontrakt na zajištění očkovacích látek proti koronaviru se společnostmi AstraZeneca, Sanofi-GSK, Jenssen Pharmaceutica NV, Moderna, Novavax a Valneva.

Přesné ceny dávek na očkování nebyly zveřejněny pod záminkou, aby se nevyzradily detaily. Avšak je známo, že na tyto nákupy šly desítky miliard EUR. Přitom se dodatečně ukázalo, že miliony dávek vakcín nebyly použity.

Sama Evropská komise ubezpečila, že neví čím byl vyvolán zájem prokuratury o nákupy vakcín proti koronaviru. V Bruselu byly tyto nákupy předkládány jako velký úspěch, protože místo jednotlivých států nákup organizovala EU. Existuje návrh rozšířit takovou praxi i na další nákupy, třeba zemního plynu. Zatím v této věci nebyly podniknuty žádné praktické kroky.

Převzato z Pravda.ru

5 19 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
27. 12. 2022 8:18

Zahlédl jsem nějaký materiál, který se zabýval stavem Haliče po skončení vojenských operací. Podle něj na území směrem na západ od Dněpru vznikne tzv. cordon saniter. Cca stokilometrove území nikoho. Cosi jako plošná Berlínská zeď. Je třeba dodat, že na jihu bylo zbylé území odříznuto od Černého moře. Jinak je k dispozici materiál z ruských zdrojů, který ruské vedení kritizuje za dosavadní vedení vojenské operace daleko tvrdším způsobem, než bylo ke čtení na OM. I kdyby toho byla pravda jen nějakých 30%, tak by to byla katastrofa. Absence některých potřebných kroků dříve je velkým otazníkem možná navždy. I teď by… Číst vice »

Bety
Bety
28. 12. 2022 19:11

V dnešních zprávách na Nově potěšili diváky tím, že nákupní cena plynu klesla, aby je pak
následně ubezpečili o tom, že domácnostem to nepomůže (situace na trhu je nejistá a obchodníci s energiemi nebudou nic riskovat). Jeden expert na otázku kdy se ceny
vrátí na úroveň před covidem zvláště potěšil – prý tak za 30 let, v nejlepším případě
prý za 10. Dále – prý i kdyby se v plném rozsahu obnovily dodávky z Ruska cena neklesne, neboť rozdíl bude věnován na reparace pro Ukrajinu.
Hezké, že ?