Svět ruskýma očima 705

 

Moskva předložila Západu ultimátum v záležitosti Ukrajiny

Ljubov Stěpušova

30. března 2023

Na pozadí nového úkolu USA, jímž je zmrazení konfliktu na Ukrajině, předložila Ruská federace své podmínky pro jednání, které nemají v žádném případě opakovat zkušenost z „minského“ rokování.

RF navrhuje Západu kapitulaci Kyjeva

Náměstek ruského ministra zahraničí Michail Galuzin vyjmenoval podmínky Moskvy pro zajištění „udržitelného míru na Ukrajině i v Evropě“:

1. Ze strany ukrajinské armády ukončení bojových akcí i dodávek zbraní pro ně ze Západu.
2. Bezjaderný, neutrální status Ukrajiny a její postavení mimo bloky, její odmítnutí vstupu do NATO i do EU.
3. Uznání „nových územních realit“.
4. Demilitarizace a denacifikace Ukrajiny.
5. Ochrana práv ruskojazyčných občanů, ruského jazyka a národnostních menšin na Ukrajině.
6. Zrušení sankcí proti Rusku a odvolání žalob, ukončení soudních procesů vůči Rusku a fyzickým i právnickým osobám RF.
7. Obnovení smluvní a právní platformy Kyjeva s Ruskem a SNS a za peníze Západu rovněž obnovení „infrastruktury Ukrajiny zničené ozbrojenými silami Ukrajiny“.

Galuzin řekl: „Na svých hranicích nebudeme trpět otevřeně protiruské státy, ať by byly jeho hranice jakékoliv.“

V dřívějším interview pro TASS podtrhl, že proces jednání k urovnání ukrajinského konfliktu je možno obnovit, jestliže se Západ a Kyjev zaváží složit zbraně. Podle něj je další podmínkou pro zahájení dialogu ukončit ostřelování ruských regionů.

V podstatě se navrhuje kapitulace kyjevského režimu s poválečným uspořádáním toho, co z Ukrajiny zbude podle ruských podmínek.

Vzdor Západu bude dlouhý

V souvislosti s tím řekl tiskový mluvčí Kremlu Peskov, že pro realizaci politického a diplomatického úsilí RF na Ukrajině nejsou možnosti, a proto „se realizují prostřednictvím speciální vojenské operace“. Řekl: „Hybridní válka, kterou rozpoutali proti naší zemi, bude dlouhá. Tady potřebujeme tvrdost, sebedůvěru, cílevědomost a semknutost kolem prezidenta.“

Znamená to, že Moskva na věci hledí realisticky a chápe, že její ultimátum nebude přijato, ale jak řekl Vladimir Putin, Rusko rozhodně nepřítele rozdrtí. Nezopakuje chyby z roku 2015 s minskými dohodami, které Západ uzavřel, aby získal čas a připravil kyjevský režim na dlouhé boje s Ruskou federací.

Pod speciální vojenskou operaci byl konečně dán ideologický základ. Dmitrij Medveděv řekl: „Ukrajina je součástí Ruska.“

Převzato z Pravda.ru

***

„Zmizte“: Kedmi ohodnotil nové globální ultimátum Putina na adresu USA

3. dubna 2023

Ruský prezident Vladimir Putin postavil USA na poslední místo v seznamu priorit zahraniční politiky. Izraelský expert Jakov Kedmi v tom vidí nové ultimátum pro Washington.

Putin potvrdil novou koncepci zahraniční politiky Ruska, v níž jsou zahrnuty i změny v mezinárodní situaci. Obrátil pozornost na to, že RF nejprve oznámila možnost nesplnit mezinárodní závazky, jestliže se jejich pojetí bude lišit od pojetí jeho protivníků. Kedmi připomenul analogický přístup USA, ale ruskou formulaci označil za zřetelnější.

Za druhý důležitý prvek Kedmi označuje možnost využít ozbrojené síly nejen pro odvrácení hrozeb, ale i pro jejich prevenci. Zvláštní pozornost v koncepci náleží postsovětskému prostoru, kde hodlá Rusko zamezovat „barevným revolucím“ a přítomnosti nepřátelských sil. V posloupnosti zemí a regionů bývalého Sovětského svazu jsou tyto prostory označeny za přednostní pro RF. Moskva se snaží s nimi rozvíjet vztahy a prohlubovat s nimi integraci. Za nimi pak stojí Čína a Indie, potom islámský svět (Írán, Sýrie, Turecko, Saúdská Arábie a Egypt).

Dále Kedmi řekl: „Ještě Afrika. Její význam pro Rusko stoupl a bude se ještě posilovat. V prioritě stojí před Jižní Amerikou, odkud je dost zemí: Brazílie, Kuba, Mexiko, Nikaragua a Venezuela. Všech je dostatek. Rusko se na tyto kontinenty vrací.“

Kedmi má také zato, že pozice zemí v pořadí priorit zahraniční politiky RF odráží představy Moskvy o novém uspořádání světa. Evropa je v něm až pod Afrikou a Jižní Amerikou. Ani jedna evropská země není uvedena zvlášť.

Pod Evropou jsou pouze USA, s jejichž zbytky dominance hodlá Ruko bojovat v celém světě. V pořadu Večer s Vladimirem Solovjevem Kedmi uvedl: „Znamená to, že se změnily všechny priority zahraniční politiky Ruska. Otočilo se tváří k tomu světu, v němž vidí budoucnost. Amerika tam není. Je na posledním místě, a to jen pokud splní ruské podmínky. Budeme-li pokládat tyto podmínky za splněné, budeme k vám mít nějaký vztah. V opačném případě – zmizte.“

Takto v nové koncepci zahraniční politiky Ruska dává Putin USA svého druhu ultimátum. Ruská federace je nyní rozhodnuta spolupracovat s Američany jen po splnění jí určených podmínek. Tak klade tečku za jednoznačné pokusy USA diktovat Moskvě své zahraničně-politické konstrukce

Převzato z Rueconomics.ru

***

Bělorusko a jaderné odstrašování

Pjotr Dmitrijev

6. dubna 2023

OSN, NATO, USA i EU reagovaly na rozhodnutí Ruska rozmístit taktické jaderné zbraně na území svazového Běloruska. Reakce na oficiální úrovni byla sice nervózní, ale zdrženlivá, na neoficiální byla hysterická.

Ruský velvyslanec v Minsku Boris Gryzlov 2. dubna poukazoval na principiální postoj Moskvy k rozmístění jaderných zbraní v Bělorusku a upřesnil: „Do 1. července bude připraveno úložiště taktických jaderných zbraní v Bělorusku. Bude posunuto k západním hranicím našeho Svazového státu a zvýší možnosti zajistit naši bezpečnost. Udělá se to bez ohledu na jakýkoliv povyk v Evropě i v USA.“

V polovině čtyřicátých let použily USA jaderné zbraně k zastrašování Sovětského svazu. Americké atomové údery zničily Hirošimu a Nagasaki. Stalin se nenechal zastrašit a připravil důstojnou odpověď. Zásluhou toho zůstávají jaderné zbraně stále mohutným faktorem odstrašování.

Putin připomenul, že USA rozmisťují své jaderné zbraně mimo své území „již desetiletí“. „Domluvili jsme se, že učiníme totéž. Neporušujeme své závazky – chci to zdůraznit – nenarušujeme naše závazky k nerozšiřování jaderných zbraní. Nezrazujeme. V USA svým spojencům nepředávají? My činíme v principu to samé.

Tímto prohlášením prezident Ruska odňal svým kritikům argumenty. A kritici jsou horliví v šíření domněnek a podněcování jaderné fobie. Hlavně v Polsku a Litvě, kde se odvolávají na prohlášení Lukašenka z 31. března v poselství k lidu a k národnímu shromáždění. Tvrdí v něm, že jsou to naše zbraně, které budou napomáhat suverenitě a nezávislosti.

Ovšem „rozmístění“ není „šíření“. Zejména takto pojímá tuto otázku dohoda o nešíření jaderných zbraní.

Nejvyšší představitelka OSN pro odzbrojení Izumi Nakamitsu na zasedání RB OSN věnovanému rozmístění ruských taktických jaderných zbraní v Bělorusku konstatovala: „Členské státy zaujaly různé postoje týkající se problému společného použití jaderných zbraní.“

Tezí kritiků rozhodnutí Moskvy je i to, že je prý Bělorusko ve zvýšeném nebezpečí kvůli jaderným zbraním na jeho území. Od Polska je to otevřená licoměrnost, neboť jeho vláda dlouho předkládá otázku přemístění amerických jaderných zbraní ze SRN do Polska. Jsou známy i snahy Vilniusu postavit novou jadernou elektrárnu v náhradu za uzavřenou JE v Ignalinsku podle „fukušimského projektu“. Litevská vláda zřídila jadernou skládku na hranici s Běloruskem. O tom se ale nemluví.

Perspektiva intervence Západu znepokojuje politické vedení Svazového státu Ruska a Běloruska. Sergej Šojgu řekl na schůzce vedení ruských ozbrojených sil: „Část běloruských útočných letounů má schopnost zasáhnout objekty nepřítele prostředky s jaderným vybavením.“

To samé bylo projednáváno 4. dubna v Minsku na jednání vedoucích speciálních složek Ruska a Běloruska. Podle tiskové služby běloruského prezidenta řekl Lukašenko řediteli Služby vnější rozvědky RF Sergeji Naryškinovi a řediteli KGB Běloruska Ivanu Tertelovi o „velmi vážných hrozbách“. Poznamenal: „I u nás i u vás se objevili nejrůznější primitivové, hlavně uvnitř společnosti, na které sázejí zahraniční teroristé.“

Den před tím došlo k teroristickému útoku v Petrohradě. Národní protiteroristický výbor Ruska publikoval prohlášení, v němž se uvádělo: „Bylo zjištěno, že teroristický útok 2. dubna v Petrohradě na novináře Vladlena Tatarského naplánovaly speciální služby Ukrajiny za účasti agentury složené z osob spolupracujících s Navalného tak zvaným Fondem boje s korupcí, jehož hlavní příznivkyní je zadržená Trepovová.

Terorismus a informační války je již to jediné co zbývá nepřátelům Ruska. Od větší agrese je odrazuje jen ruský jaderný štít.

Převzato z Fondsk.ru

5 25 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
17 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
PPK
PPK
9. 4. 2023 20:26

Česku nic od Ruska nehrozí

bože, jen to ne!.jpg
Alva
Alva
Reply to  PPK
11. 4. 2023 2:15

Bohatě stačí, co mu hrozí od vlastní vlády.

Alva
Alva
Reply to  Alva
11. 4. 2023 2:45

Snad bude splněna i 7. podmínka, vč. její druhé části:
„…za peníze Západu rovněž obnovení „infrastruktury Ukrajiny zničené ozbrojenými silami Ukrajiny“.

Jsme součástí Západu, jak jsme vždycky chtěli a nadále chceme – budeme obnovovat, ale hlavně platit. To bude opravdu výnosná investice.
Co asi tak můžeme ještě vyhrabat a nabídnout k odprodeji? Těžko budou stačit všechny české pošty.

peter.
10. 4. 2023 13:39

Kde sa vyrábajú bezpilotné lietadlá? – Väčšina bezpilotných lietadiel, ich konštrukcia a vývoj sa vykonáva vo viacerých súkromných spoločnostiach a priemyselných podnikoch v Kyjeve. Práve v hlavnom meste a jeho okolí sú sústredené centrály rôznych firiem, ktoré získali účelové finančné prostriedky na rozvoj tejto oblasti. – Aj sériová výroba bezpilotných lietadiel sa organizuje v zariadeniach veľkých tovární, ako sú Khartron a Kommunar v Charkove alebo v konštrukčnej kancelárii Yuzhnoye a Sfera v Dnepropetrovsku. A spoločnosť Sphere má podzemné montážne zariadenia na výrobu bezpilotných lietadiel. – Vývojom inerciálnych navigačných systémov a softvéru sa zaoberajú špecialisti z Leteckej a kozmickej univerzity v… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  peter.
10. 4. 2023 15:51

Pak existují různé frekventované dopravní uzly různého druhu z Haliče na východ, ruské špionské zpravodajství přímo na místě, evidentní snaha blokovat různými justamenty Wagnery při postupu vpřed – dalekohledem se dívají dva , voják a novinář z Ruska přes Dněpr, a voják povídá: Odsud je vidět jejich vlaky , jak přivážejí železnou vozbu. My to vidíme , v Moskvě to nevidí? Nikdo si toho oficiálně nevšímá, mrtvý brouk je evidentní fazona. My si klademe otázky a světový prediktor tráví čas v kadibudce. Oficiální Rusko už toho snad více nechce. Ale bude muset. Nebo mu celá ta improvizovaná vlastní konstrukce spadne… Číst vice »

peter.
Reply to  orinoko
10. 4. 2023 17:49

Už sa tu zase tí zbabelí sráči vysemeňujú svojimi mínuskami! No čo už!? Každý sa prezentuje len tým,čo mu bolo nadelené! Úbožiaci….iné nedokážu!

leviathan
leviathan
Reply to  orinoko
12. 4. 2023 21:24

No, však počkej. Ohledy na vlastní na Ukrajině vydávat za slabost a neschopnost? Na Ukrajině již není skoro nikdo, kdo by bez uronacistického teroru chtěl s RF válčit.

fajt
fajt
11. 4. 2023 13:24

Госдума одобрила законопроект об электронных повестках и реестре военнообязанных | 11 апреля 2023 – Новости Mail.ru

a Prigožin se taky dočkal odpovědi kremlin chazarů – vlastizrada bude trestána doživotím ( definice a výklad je pouze prackách lži cara). ..)

Численность украинских войск для контрнаступа составляет до 400 тыс. человек – Пригожин › ПОЛИТИКУС (politikus.info) – na jeho místě bych vzal nabídku a odjel kamsi do Afriky a udělal se pro sebe a své bajce – tam nakonec ( za jeho přispění) může být a existovat skutečné Rusko. ..)

PPK
PPK
11. 4. 2023 18:02

Emmanuel Macron a Ursula von der Leyen v Pekingu a vře to na všech frontách
Jiří Vyvadil – 11.4.2023 16:11

„Zatímco Macron byl přivítán s velkými poctami, Ursula byla odbavena jako řadový cestující. Chladně ji přivítal pouhý čínský ministr životního prostředí. Domů do vlasti byla nucena se vrátit běžnou leteckou dopravou pro řadové cestující.“

https://vasevec.info/vip-blogy/emmanuel-macron-ursula-von-der-leyen-v-pekingu-vre-na-vsech-frontach

Gatta
Gatta
Reply to  PPK
12. 4. 2023 9:13

Podrobněji zde: (nalezeno na AK)

https://pravyprostor.net/jedna-navsteva-dva-pribehy/

Botičky od Diora
Botičky od Diora
12. 4. 2023 11:16

comment image

comment image

peter.
12. 4. 2023 16:23

Hersh s odvolaním sa na zdroje amerických tajných služieb tvrdí, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a jeho okolie údajne spreneverili najmenej 400 miliónov dolárov z prostriedkov, ktoré Kyjevu poskytli Američania na nákup nafty.“Zelenskyj nakupoval naftu so zľavou od Rusov,” povedal Hersh.

https://www.hlavnespravy.sk/seymour-hersh-prisiel-s-novymi-sokujucimi-informaciami/3106480
p.s.
Nič osobné,len obchod!
Čo na tom,že tam zomierajú mladí chlapi po desaťtisícoch!
A tak odveká genocída Slovanov môže pokračovať! Tentokrát aj za prispenia ruskej vládnucej moci. Vôbec sa nečudujem,že svetový terorista č.1 – USA berie porážku Ruska na Ukrajine ako samozrejmosť!

peter.
12. 4. 2023 20:12

O situácii s vojenským lekárom Jurijom Jevičom Od včera sa na Telegrame aktívne diskutuje o prípade vojenského chirurga a inštruktora medicíny Jurija Jeviča, ktorý je obvinený z diskreditácie ozbrojených síl. Príležitosťou bolo vyhlásenie podané po uzavretej prednáške pre dôstojníkov Rosgvardie v Južnosachalinsku. Správa o „priestupku“ obsahovala až štyri krátke citáty vytrhnuté z kontextu. Jurij Jevič je prvotriedny odborník na taktickú medicínu, ktorý zachránil obrovské množstvo životov. Do bojov sa zapája od roku 2014 a bol na frontových líniách na najhorúcejších miestach. Mnohí bojovníci, s ktorými si skrížil cestu v rôznych oblastiach, ho opisujú v tom najlepšom svetle. Jevičove názory na… Číst vice »

Last edited 1 měsíc před by peter.
leviathan
leviathan
12. 4. 2023 21:20

Ostatně soudím, že naše vláda brzy padne. Pak se chopíme odpovědnosti za další, systémově odlišný vývoj my. NESARA ČR

fajt
fajt
13. 4. 2023 7:33

ФСБ назвала организаторов теракта в Петербурге › ПОЛИТИКУС (politikus.info) – muhehe, ani lhát neumí.

tak Prigožin pro své muzikanty kupuje oružie, v. pripasy i boepripasy v Turecku ( možná mu s tím zrovna pomáhají ruskými oligarchy a kremlin chazary propuštění atamani z azovu ) – dávám mu expiraci tak rok, déle to lži car s ním nevydrží. ..)

Botičky od Diora
Botičky od Diora
14. 4. 2023 13:43

:-))))

comment image

peter.
16. 4. 2023 17:41

Alexander Bastrykin – predseda Vyšetrovacieho výboru RF vysvetľuje,prečo je mimoriadne dôležité zasiahnuť do Ústavy RF a zrušiť v nej článok 13,ktorým sa RF zakazuje riadiť sa akoukoľvek ideológiou.
Len 5 štátov má takýto „zákaz ideológie“obsiahnutý vo svojich Ústavách !
Bulharsko,Uzbekistan,Tadžikistan,Moldava a ….. Rusko.
https://www.youtube.com/watch?v=8rePHSb61Ls&t=562s

Čo Putinovi bránilo v zrušení čl.13 Ústavy RF v r. 2021,keď v nej došlo k úpravám….netuším.