Svět ruskýma očima 708

 

Dvojí hra Polska na Ukrajině. Varšava ukázala Kyjevu ostré zuby

Michail Rostovskij

23. dubna 2023

Polsko navrhlo EU zavést doplňující hospodářské sankce proti Ukrajině – novinka, která vypadá jako falešná, ale není to tak. Sdělení agentury RIA Novosti s odvoláním na uznávanou radiostanici z Krakova RMF FM: „Polská vláda navrhla, aby byl zakázán export z Ukrajiny nejen obilí, ale i dalších produktů…. Polsko chce do seznamu zařadit i měkké ovoce, vejce, drůbež, cukr a med.“ To je „solidarita“ ve společném boji s tím, co i ve Varšavě i v Kyjevě nazývají „odražení ruské agrese.“

Varšava má na mysli zájmy vlastních zemědělců, kterým se nelíbí jejich ukrajinští konkurenti. Zvláště před polskými parlamentními volbami.

Pro Ukrajinu je to urážlivé a silně ponižující, ale spolkne to. Za prvé proto, že jinou volbu nemá: Svůj zemědělský vývoz musí směřovat do Ruska. Za druhé kvůli tomu, jakou hierarchii zavedlo Polsko: Jsme si s Kyjevem rovni, ale já, Varšava, jsem si rovnější. Odpovídá to historickým tradicím a mentalitě kyjevské politické elity.

Byla přijata téze, že hlavní příčinou současného ukrajinského konfliktu je snaha oficiálního Kyjeva o svoji úplnou nezávislost a samostatnost.

Že je to hloupé, se dá ukázat na situaci v Bělorusku. Moskva a Minsk dnes existují ve velmi těsném propojení. Ale Lukašenko je stále samostatným hráčem, ač to vypadá, že mu v rukou nezůstaly žádné trumfy. Není pod Kremlem, ale vedle něj. Nedokáže se nikomu podřídit a vytratit se. Nepotřebuje mít někoho nad sebou. Je sám sobě velitelem – „předsedou sovchozu“ ve velikosti země.

Ale kyjevská politická elita musí mít nad sebou velitelem „hodného pána“. To také způsobilo nejtragičtější situaci v současné historii země. Do srpna 1991 hrála úlohu „hodného (nebo ne vždy hodného) pána“ Moskva. Ale v průběhu bouřlivých politických událostí v tomto měsíci se tento pán sám zlikvidovat, zřekl se všech nároků na „panské jednání“, ponechal své poddané (nejen ukrajinské) na libovůli osudu.

Ten, který se najednou ocitne jako svobodný a samostatný, začne zvláštně manévrovat a vytvoří třeba složitou, ale stabilní rovnováhu zájmů. Jedním z příkladů manévrů je situace v Jižní Koreji. Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol řekl ohledně možností dodávek zbraní Kyjevu agentuře Reuters: „Pokud vznikne situace, s níž se nebude moci mezinárodní společenství smířit, třeba dojde k rozsáhlým útokům na civilisty, nebo bude vážně porušováno válečné právo, byl by problém trvat jen na humanitární nebo finanční pomoci.“ Výsledkem by byl rachot, chaos a hlučný, ošklivý skandál. Plně to odpovídá cílům jihokorejského prezidenta.

Jihokorejský prezident pojede 24. až 29. dubna na státní návštěvu USA. Od svých amerických partnerů toho chce hodně.

USA se soustřeďují na ochranu svého trhu před zahraničními konkurenty. Následkem takové ochrany mohou dnes být zasažena některá důležitá odvětví jihokorejského hospodářství, třeba automobilový průmysl, který je již postižen ztrátou ruského trhu. Oficiální Soul nyní manévruje. V interview prezident velmi hlasitě vyhlašuje své plány poslat Ukrajině zbraně. Přitom Moskva dostává všemi kanály informace, že tyto plány mají hypotetický charakter.

Byli Američané podvedeni jako hlupáci? Ani ne. Říci, kdo je zde naiva a kdo ne, je ve skutečnosti dost těžké. Korea nedodává zbraně Ukrajině, ale dodává je svému strategickému spojenci USA. Co se s nimi může dít dále. Mohou se stát „čistě americkými“ a potom stejně skončí na Ukrajině. Nebo tam skončí jako „čistě americké“, kdežto „čistě korejské“ zůstanou v arzenálu USA. Taková je mezinárodní politika.

Další příklad mohou poskytnout bývalé sovětské republiky Střední Asie. Jejich představitelé vykládají o svých přátelských citech k Rusku, když se setkají s Vladimirem Putinem. Přitom stejně horlivě vyjadřují nadšení při inspekčních misích v jejich zemích, které mají za úkol zakrýt sankční mezery v dodávkách z těchto republik do Ruska. Co z toho je upřímnější?

Americký režisér Kubrick kdysi prohlásil: „Velké státy vždy jednají jako gangsteři a malé jako dámy lehkých mravů.“ S tím nemohu souhlasit! Ale on vyřkl ještě jeden hluboký názor: „Nejstrašnější skutečností ve vesmíru není to, že je nepřátelský, ale to, že je netečný.“ Jinak řečeno – chceš-li žít, musíš se umět obracet. Vesmír, nebo někdo ve vesmíru to za tebe dělat nebude.

Současná Ukrajina by se mohla dále obracet a podle vzoru Jižní Koreje a zemí Střední Asie si nebrat roli ve velmocenských sporech. Kyjev však namísto udržování rovnováhy ji ničí a dělá ze sebe přívěsek NATO. Výsledkem je, že Kreml nemá jiné řešení, než aktivně jednat. „Dobrý polský pán“ se ve skutečnosti tak dobrým neukázal. Nazpět nic neotočíš.

Převzato z K-politika.ru

***

Maršál Šapošnikov: Na Západě označili nejnebezpečnější fregatu na světě

23. dubna 2023

Fregata „Maršál Šapošnikov“, osazená nadzvukovými řízenými střelami Zirkon je nejnebezpečnějším plavidlem ruského vojenského námořnictva. Píše o tom americké vydání Military Watch.

RIA novosti cituje: Fregata projektu 1155M Maršál Šapošnikov byla modernizována podle jednoho z nejambicióznějších programů.

Velká protiponorková fregata, spuštěná na vodu v roce 1984, byla modernizována v roce 2021 a uvedena do provozu. Podstatně byl modernizován i vnitřek, včetně výzbroje. Vybavení plavidla hypersonickou řízenou střelou Zirkon je považováno za vybavení nejnebezpečnější třídou protilodních řízených střel ve světě.

V publikaci se píše: „Nehledě na to, že zmíněná fregata 1155M byla původně vyvíjena pro protilodní využití, je zásluhou samotného Zirkonu schopna zneškodnit celou útočnou hladinovou skupinu bez nutnosti zapojit i další zbraně.“

Ještě před tím prohlásil ruský prezident Vladimir Putin, že rakety Zirkon jsou schopny spolehlivě chránit zemi. Šéf ministerstva obrany Sergej Šojgu oznámil, že Zirkony překonají jakoukoliv protivzdušnou i protiraketovou obranu.

Převzato z Eadaily.com

***

Situace ve Střední Asii vyvolává znepokojení

28. dubna 2023

Radikální skupiny z mezinárodních teroristických organizací jsou zkoncentrované na severu Afghánistánu. V poslední době aktivovaly svoji činnost zaměřenou na republiky Střední Asie. Na setkání vedoucích ministerstev obrany zemí ŠOS v Dillí o tom promluvil ministr obrany RF Sergej Šojgu.

Řekl: „Situace v regionu Střední Asie se může ještě zhoršit. Hlavním nebezpečím je mnoho radikálních extrémistických skupin, které se zabydlují na území Afghánistánu a zvýšily aktivitu v sousedních republikách, aby tam prosazovaly své ideje.“

Podle slov ministra se zvyšuje pravděpodobnost pronikání různých band mnoha mezinárodních teroristických organizací, jako je Islámský stát, al-Kájda a další podobné, v Rusku zakázané. Dodal, že to od nás vyžaduje zvýšit úsilí v potlačování terorismu, separatismu a extrémismu a vypracování plánu pro stabilizaci situace v regionu. Tvrdí, že toto důležité téma se musí udržet na programu ŠOS.

Nakonec prohlásil: „Bez komplexní mezinárodní i regionální podpory této země bude složité vypořádat se s problémy samostatně.“

Již dříve proběhla informace o tom, že dva členové mezinárodních teroristických organizací ráno 26. dubna tohoto roku nezákonně překročili hranici z Afghánistánu do Tadžikistánu, aby proti němu spáchali teroristický čin. V protiteroristické operaci republikových orgánů zajišťujících ochranu práv byli neutralizováni. Na místě zásahu byly nalezeny a zabaveny 2 kalašnikovy, 2 pistole zahraniční výroby, 8 ručních granátů, 12 zásobníků s náboji, 19 balíčků s výbušninami, 2 speciální prostředky komunikace a 2 mobily teroristů.

Převzato z Eadaily.com

***

„Dron je maličký cíl“: Proč nechali v Sevastopolu zaútočit bezpilotník

29. dubna 2023

Ukrajinský dron zaútočil na nádrž s ropou v Kozácké zátoce v Sevastopolu v oblasti rybího přístavu. Požár na ploše tisíc metrů čtverečních hasí přes dvacet hasičských sborů a požární vlak. Hasiči chrání ostatní nádrže před rozšířením požáru.

Správa města neplánuje evakuaci obyvatel. Ropná základna je daleko a škodlivé částice v ovzduší nemají nadlimitní hodnotu.

Bezpilotník prý přeletěl nad Kozáckou zátokou z jihovýchodu od mysu Fiolent.

Na Krymu je celkem klid. Ukrajinci se snaží pomocí chatů rozpoutat paniku, ale bez efektu. Rovněž straší řečmi Zelenského „o obsazení Krymu v průběhu protiútoku“. Jenomže Krym je obklopen hromadou obranných linií.

Hoří jedna nádrž. Místo je daleko od obydleného prostoru a lidem se nic nestalo. Předběžně – bezpilotník přiletěl od moře a nad městem nebyl slyšet. Zásobování palivem, jak Sevastopolu, tak Krymu není ohroženo, paliva je dost.

Jak mohli v Sevastopolu nechat proniknout dron?

Odborníci tvrdí a své informace uzavírají: „Ani chválená izraelská „Železná kupole“ nesestřelí vše. Drobný bezpilotník není nijaká velká zbraň, jako třeba raketa, nebo něco jako letadlo a podobně. I pro ešalonovou PRO je to složitý cíl. Aby se pokrylo všechno, jsou potřeba Panciry, případně jiná opatření, ale potom se celkově položí všechna komunikace. Avšak na Krymu hledí konat tak, jak je popsáno shora. Lidé jsou zde chápaví, nestraší je jejich systémy PVO u měst, naopak je uklidňují.“

Aby se vyloučily takové útoky, musí se buď posunout hranice bývalé Ukrajiny k Polsku, nebo by měla Ukrajina úplně přestat existovat.

„Na Ukrajině vyskakují a vyhánějí vítězství do nebe. To hlavní je již nyní známo. Nikdo z lidí nebyl postižen na zdraví. Neúspěchy na frontě ženou nepřítele zabíjet civilisty a násobit teroristické útoky. Čím více porážek, tím více je potřeba mediálního vítězství: výbuchů, zabíjení, žhářství. Západní speciální služby právě s pomocí teroristů chtějí donutit Kreml, aby o míru jednal na podmínkách Kyjeva,“ píše blogerka Světlana Kučumová. A připomíná: Jejich cíl – tvoje panika.

Převzato z Pravda.ru

4.6 19 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
44 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  PPK
2. 5. 2023 7:43

Velmi kvalitní analytický článek, mohlo by to tak být, díky.

P.S. Kdyby se něco hnědé ptalo kdo a proč začal válku na ua:

02.května 2014, Oděsa, Dům Odborů
comment image

comment image

Last edited 1 rok před by Botičky od Diora
leviathan
leviathan
Reply to  PPK
2. 5. 2023 14:11

Skvělé myšlekové cvičení, až příliš podpobné skutečnosti. Ostataně to přinutilo západní plánovače konstatovat, ž eoni by se již museli na ruskou strategii adtptovat, zatímco kyjevská banda toho schopná není a hrozí tak úplná ztráta ukrajinského nástroje v rukou Militantní kliky v USA ve válce s RF. A ono se tak stane.

Gatta
Gatta
Reply to  PPK
2. 5. 2023 14:55

Velmi dobrý článek. Byť (třeba) plánovaně, či operativně zvládnutá „šachová partie“, tak přeci mám jen nějaké poznámky… Na ruské straně bylo nemálo pochybení – od podezřele nezvládnuté rozvědky až po prostý šlendrián – což vedlo ke zbytečným ztrátám. Ale armáda se rodí vždy až v boji. Zaujalo mě z článku (vzhledem k nedávné diskuzi zde, kde mnozí nechápali …) „Když jednání selhala, Rusové se vrátili k původnímu plánu, jehož hlavním cílem bylo a je zničení ukrajinské armády.“ No, brzy se ukáže. Zelenský MUSÍ udělat tu ofenzívu „v Ardenách“. Což neznamená, že to pro Rusko nemůže být dost těžké. Přes všechny… Číst vice »

PPK
PPK
Reply to  Gatta
2. 5. 2023 15:47

Pokud by to mělo být chápáno jako „šachová partie“, pak (podle mého názoru) by bylo třeba dát okamžitý mat přímo šachovému králi té partie v Kyjevě. No a za předpokladu, že dnes už jsou možná většinově eliminováni bojující banderovští nacisté, pak se pokoušet přednostně dávat mat těm zbylým a povinně odvedeným pěšákům na bojišti, to by byla už jen zbytečná ztráta jejich životů. Vidím to tedy tak, že ryba ukrajinského státu dnes nejvíc smrdí právě od hlavy a od toho žrádla, které zatím dostává do žlabu ze zahraničí nejbližšího i zámořského. V USA to vědí a proto připravují Arestoviče. Jenže,… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  PPK
3. 5. 2023 11:01

V časové tísni krátce k prvnímu odstavci:
Kdysi jsem v TV viděl pořad – rozhovory se starými bohatými něměckými důchodci. Jak v roce 1944-45 je ze školních lavic verbobali ke flakům. S jakým nadšením šli bojovat a bojovali, kolik jich padlo při obraně Berlína … dokud nepřišla zpráva že Vůdce nežije. Pak se to v nich zlomilo.

K druhému odstavci
Osud Zelenského může skončit naprosto jakkoliv. Třeba jen prostě najednou zmizí.
Zatím je ze strany západu zájem aby žil, mluvil … a uspořádal tu velkou ofenzivu.

Pak se uvidí.
Zatím obě strany věří ve vítězství.

orinoko
3. 5. 2023 17:55

V Kremlu sedí už dávno odkecana kusovka haličského konfliktu. Místní rudí drábové s tím začínají mít problém. Za soudruha pláště a dýky neexistuje žádná červená – rudá čára ve faktické rovině. Fsechno se dá smlsnout. Dokonce snad i atomovka na Kreml. A my všichni kromě rudých jakesu se ptáme: Na co jezdi halicska obrněná vozba, proč vlaky ze zachudu dojedou až samu linii frontových bojů, proč ze sebe Rus dělá nekonečného idiota, kde se bere kretenismus, že Slovan má nárok na jakési ohledy, proč jsou věci mimo logiku pudu sebezáchovy. Vlastně nemá cenu se ptát… Rusko nahodilo vyšší level v… Číst vice »

fajt
Reply to  peter.
6. 5. 2023 18:30

Взорван автомобиль, в котором находился Захар Прилепин › ПОЛИТИКУС (politikus.info)
Песков поцеловал руку Пугачевой, заявив, что очень рад ее видеть › ПОЛИТИКУС (politikus.info)
Peter, už se směrem na východ moc nedívám, maj to ruští bohatýři, vlastenci a patrioti na tisíciletí presraté – beru to tak, že i starý Řím se rozpadal staletí, krom toho nejdříve se bude trhat medvěd, a to bude ( už je) tučná válečná kořist, která tady za celou známou historii jeblého opičáka ještě nebyla, takže v tom globálním fašismům už prostě jenom v dostatku dojedem. ..)

peter.
Reply to  fajt
7. 5. 2023 9:46

Ani sa ti nečudujem,pri takomto kremeľskom hnoji !
https://www.fontanka.ru/2023/05/06/72284648/

peter.
Reply to  fajt
7. 5. 2023 10:33

Jožo ! Ty si nepochopil zásadný problém Ruska ktorý spočíva v tom, že Gosudar Putin strašne chce,ale nemôže,lebo mu v tom bránia „podpindosníci,zradcovia,liberáli,Vlasovci a celá 5.kolóna“! A keď sa náhodou ukáže , že niektorý z nich to už prehnal,Putin ho odsunie na rovnako dobre platený post kde nie je tak na očiach verejnosti a nahradí ho rovnakým alebo ešte väčším „podpindosníkom“,ako bol ním odvolaný predchodca.To len my (fajt,orinoko a ja) sa naivne domnievame,že hlava štátu akým je RF,je zodpovedná za všetky průsery v Rusku! Aj za tie kopy mŕtvych chlapov v tzv.ŠVO ! Pochop Jožo ! Putin chce,bojuje,ale….nemôže! Vlasovci,podpindonosovia,zradcovia…to sú… Číst vice »

fajt
Reply to  peter.
7. 5. 2023 18:04

asi tak, Peter – no ale někteří stále doufají, že je to nějaký mazaný plán, který se nakonec zjeví jako boží prst a ve finále potrestá kolektivní západ – stále boroci nechápou, že jejich samotný djadja vova je ztotožněné zlo vedené globálním západem, taková opravdu ober sion židovina, která se po gorbačovsku zavrtala jako veš do medvědího kožichu a dnes ho už i přerostla … skoro na patnáct mega rusů vzalo kremlin chazarům kramle ( a udělalo dobře), opulentní korunovací karlose se západní globalisté ( zase) dosadili na všeplanetární trůn a teď už si jenom počkají, až se z Ruska… Číst vice »

orinoko
4. 5. 2023 17:56

Další pripoDOTEK:
Rusko se neumí mediálně prodat. Něco takového anglosaský judea kriplik zvládl na genialno, počínaje Disney kleprbajnem.
Trpapi to místní DeBilaky?
Nikoli!!
Jako vždycky všechno odesereme MY – věční pochybovači, nezařaditelní typci, personál zrcadel neustále se otáčejících ve stupni 360, odmítající všechny hotové pravdy a snažící se najít pomyslný informační, ale i jiný, střed.
Teze, antiteze, synteze.
Myslím, že autorem je Hegel, ze kterého hodně čerpal tzv. Marxismus.
Jenže… to má dodneška hlavu a patu.
Současné světové kriploVINY nemají nic z logiky. A ze života už vůbec ne.
Tož tak, rudá galerko.

orinoko
Reply to  orinoko
5. 5. 2023 14:48

Po posledních ruských podivných eskapadach se začínají bouřit i ruské ženské, do jejichž čela se prodrala jakási Simonjan, mimochodem velmi pohledná ženská. Mluvte, adresovala to Kremlu. Ale svoje sádrové statistiky si strčte někam. My zvládneme i špatné zprávy. Těch vašich jalovin už máme plné zuby. Chceme pravdu!! Ať už je jakákoli. A Putka už zase zapadl do svých zapadlých vlastenců. To ho v příštích volbách spolehlivě vymete z Kremlu. Přichází nevyhnutelná generační výměna. Co mohl Putin pro svojí zemi udělat dobrého, už učinil. Ale pro Rusko se stává koulí na noze. By the way, emero pedofil a ochmatyka, když zapomene,… Číst vice »

Last edited 1 rok před by orinoko
Hudryperman
Hudryperman
Reply to  orinoko
6. 5. 2023 10:01

Ten včerejší výkřik Progožina ,že to v té podivně Kremlem vedené válce balí, je posledním varováním Putinovi. Stal se kamenem v ruském soukolí Lubovitzkého centra a těmi ruskými generály,kterým je líto zbytečně padlých a zmrzačených vojáků a jsou za to zodpovědní.Místa „muzikantů“ obsadí Čečenci,tentokrát už nikoliv zadarmo jako dřív.V té chvíli se vojáci po návratu z pekla stanou jedinou politickou ozbrojenou silou v Rusku ! Vůbec bych se nedivil,kdyby vzali ruský Genštáb útokem a zatkli funkcionáře,o nichž věří,že jsou příčinou neúspěchů na frontě.Putin nejspíš obětuje Šojgu za snaživé plnění jeho politiky a možná i hlavního teoretika genštábu Gerasimova,který díky své… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  Hudryperman
7. 5. 2023 18:25

Dnes na AK – UA – 11:30 a dále řešení.

Muzikanti dostanou co chtějí (řekl bych, že krom munice šlo i nějaké „prémie“).

Do Bachmutu přijdou Čečenci.

Zplnomocněným „styčným důstojníkem“ mezi Ministerstvem obrany a muzikanty bude Surovikin.

Last edited 1 rok před by Gatta
peter.
Reply to  Gatta
7. 5. 2023 18:51

Dostali muníciu v požadovanom množstve a prísľub,že armáda RF im bude spoľahlivo chrániť boky.Tým pádom budú muzikanti pokračovať v boji o Bachmut. Kadyrovovi Čečenci teda nemusia Wagnerovcov vymeniť na pozíciách. Týmto rozhodnutím MO RF priznalo,že prísun munície pre muzikantov bol nepostačujúci a že Prigožin protestoval oprávnene.Otázkou zostáva,kto a prečo Wagnerovcom brzdil dodávky munície.Surovikinovi Prigožin dôveruje a preto si ho vyžiadal. Neviem,či v tom zohrali rolu prémie. Tie totiž vojakom prideľuje majiteľ PMK Prigožin a počet poberateľov tých prémií sa počas bojov o Bachmut výrazne znížil aj vďaka umelo vyvolanému nedostatku munície.Prigožin požadoval od MO a GŠ muníciu,ochranu na krídlach a… Číst vice »

fajt
Reply to  peter.
7. 5. 2023 20:49

Peter, jenom na okraj – dostali muzikanti skutečně požadovanou munici? na kolik, na týden, dva ? kdo jim má chránit boky, ruská armáda v záměrném rozvalu ? je jim ( kremlin chazarům) za těžko poslat drobný žold muklům, kteří skoro ( a to v naprostém překvapení globál zmetků) jako jediní skutečně bojují s banderovci na nato spídu ? oni chtějí po kremelských zbohatlících respekt a úctu?? … Prigožin řekl velmi nahlas a velmi důrazně A, no a teď by měl rázně udělat logické B – jinak přijde o autoritu i u svých těžce zkoušených bajců … ale možná se už… Číst vice »

peter.
Reply to  fajt
7. 5. 2023 21:16

Aby som ti mohol odpovedať,musel by som poznať znenie kontraktu ktorý bojovníci PMK podpísali s Prigožinom a tiež zmluvu,ktorú uzavrel Prigožin s MO RF. Dočítal som sa,že „muzikanti“- vojaci odmietli návrh MO na svoje začlenenie do iných vojenských jednotiek riadených GŠ a tiež,že prejavili ochotu pokračovať v boji pri splnení podmienok stanovených v zmluve medzi RF a PMK Wagner. Keďže chcú pokračovať v boji o Bachmut,tak tie podmienky boli asi splnené.Nebýva zvykom,aby najatí žoldnier prejavovali väčšie vlastenectvo,ako oficiálna armáda.Bojujú za toho,kto ich platí! Sú to jednoducho žoldnieri. Ale tak ako bojujú na Ukrajine, sa bojuje za vlasť a nie za… Číst vice »

peter.
Reply to  peter.
7. 5. 2023 21:48

Moje presvedčenie je,že banderovsko-nacistická Ukrajina musí byť porazená! Ale bolo by omnoho menej škôd a mŕtvych Slovanov,keby Rusko zasiahlo hneď,keď sa začal ten kyjevský majdan.S banderonacizmom je to ako s rakovinou!Ak sa proti nej zasiahne hneď na začiatku,je nádej na vyliečenie vyššia,ako keď sa nechá rozvinúť a rozbujnieť! 8 rokou sa Putin pozeral,ako USA budujú ukrajinskú armádu,ignoroval zločiny páchané na Rusoch v Odese a na Donbase a 8 rokov viedol tie smiešne Minské dohovory,lebo ako sám povedal,veril Západu,že sa otázka Donbasu vyrieši diplomaticky.Teraz sám priznáva,že to vraj bola chyba!To,čo už nepovedal je,že tá jeho chyba spôsobila smrť už 400 až… Číst vice »

fajt
Reply to  peter.
8. 5. 2023 5:57

Спустя 9 лет Сбер открылся в Крыму › ПОЛИТИКУС (politikus.info)

pokud budou chtít ruští bohatýři a patrioti skutečně, reálně porazit banderovskou ukrajinu a dojít do Kyjeva pro záchranu ruského světa, tak nejdříve budou muset pořádně zabojovat v Moskvě. ..)

fajt
Reply to  peter.
8. 5. 2023 6:01

čím dále je jasnější, že nešlo a nejde o chyby, ale o zlý záměr a cíl – jediní, kteří jsou schopni a povinni potrestat lži cara jsou samotní Rusové. ..)

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  fajt
8. 5. 2023 9:16

Vzkaz PPP (Polskému Pošahanému Pošukovi):

comment image

peter.
Reply to  Botičky od Diora
8. 5. 2023 10:58

Zaujímavý. myšlienkovo nesmierne bohatý,argumentačne priamo geniálny príspevok,hodný tunajšieho „mínuskára“ !

orinoko
Reply to  peter.
8. 5. 2023 13:10

Co bys chtěl od pantofle mekejse putky. Jednou jsem napsal, že rusko na Haliči dostalo po cuni a jeho odpovědi byl obrázek ruských robocopu, jak vystřižený ze žurnálu propagandy. S takovými tapetami to Rusko určitě denacifikuje. Nestačím žasnout, jak může být někdo takový primitiv.
Z vlastní hlavy nevytlaci nic, jen různé pytlačí.
Porůznu jen posbírány hmyz…a s tím si vystačí.
Od Putina až dolů k onucim
všude problém už dlouho, možná od začátku…
co já vím

https://youtu.be/-1Ab_4vYOuE

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  peter.
8. 5. 2023 13:20

Jsem potěšen že jsem trefil ten správný způsob a formu komunikaci, abych udělal radost místním psychickým invalidům, i když můj příspěvek byl určen diskutujícím s IQ aspoň nad 35, produkujícím zde pitomosti jak na běžícím pásu. Hlavně že to ty …. pochopili napoprvé správně a jednoznačně :-)))))
Tím je má kapacita dobrých skutků vyčerpaná a příští měsíc asi Nový Prostor nekoupím.

peter.
Reply to  Gatta
7. 5. 2023 19:45

Gatta !
Problematikou ktorú ste načrtli sa dosť podrobne a podľa môjho názoru aj objektívne zaoberá nasledovný článok.Zaujíma ma váš názor naň.
https://svpressa.ru/war21/article/371941/

Gatta
Gatta
Reply to  peter.
8. 5. 2023 8:17

Zdravím – jelikož neznáme zákulisí, tak jen obecné úvahy z dostupných zdrojů. Celá „operace“ a i ruská politika od roku 2014 je vůči UA je (asi nejen) pro mne nesrozumitelná. Zajímavý byl zde nedávno odkaz od PPK o zahájení SVO – obsazení Záporoží a Chersonu, blokáda Kieva … To by něco mohlo vysvětlovat. Ale jen něco … Vedení bojů – každé mocenské vakuum se brzy vyplní – Wagnerovci, Kadyrovem … nebo Ukrajinci … nebo NATO. Celý děj se odvolává na „hlavní cíl – zbavit USA hegemonie, dedolarizovat a změnit tak paradigma světa“. Ano v této linii pokračuje celkem úspěšně Čína.… Číst vice »

peter.
Reply to  Gatta
8. 5. 2023 10:05

Ďakujem za odpoveď.
Súhlasím s tým,že až čas dá odpovede na to,čo sa dnes vlastne deje.
Možno by bolo dobré opýtať sa,komu toto šialenstvo ktorého sme svedkami prospieva a komu škodí!
Ja to vidím tak,že to ekonomicky prospieva USA, oligarchátu RF a asi aj Číne.Jednoznačne to ekonomicky likviduje Európu a s ňou aj nás. A o to pravdepodobne ide aj v tom rusko-ukrajinskom konflikte.

Gatta
Gatta
Reply to  peter.
8. 5. 2023 12:18

Ona ta UA je jen prostor, kde se mezi velmocemi vede takový průzkum bojem kdo na co má. EU byla nejslabší hráč (neefektivní řízení, bez surovin a bez vlastní domácí výroby…),takže hraje jako slouha USA. Další hráč – Rozvojový svět , se drží stranou. Rusko hraje s kartou surovin a silné armády. USA s Dolarem, americkým snem, superzbraněmi, a CIA. Čína jako „dílna světa“, silný rozvoj všech oborů. Pokud Rusko neobhájí svoji vojenskou schopnost zbude jen jako zdroj surovin !!! Z EU se stane skanzen. 3. svět zůstane 3. světem. A USA si s Čínou podělí vše včetně Ruska. Kdo… Číst vice »

Last edited 1 rok před by Gatta
peter.
Reply to  Gatta
8. 5. 2023 13:03

Ak mám byť úprimný,tak Rusko by sa malo obávať Číny viac ako USA.Len si to predstavte! Prudko rastúca jeden a pol miliardová Čína,susediaca na severe s málo zaľudnenou Sibírou s takmer nevyčerpateľnými zásobami nerastných surovín. To skôr či neskôr musí skončiť pre Rusko zle !
Čert aby sa v tom vyznal! Celý svet sa na riť obracia !

orinoko
Reply to  peter.
8. 5. 2023 13:26

Tak ostře bych to osobně neviděl. Pokud vím, sever Číny se vylidňuje, a to výrazně. Spíše vidím problém v rovině osobní…Putin-Xi. Nebudou tu věčně a jejich následníci můžou mít jiné prijorite, že!
Globální Papundekl je velká proměnná. Tzv. Gl Pozadí není monolit, nýbrž výrazný surround, kde je velmi neklidno. Sami se navzájem bodají stanovým kolíkem do rekta i dalších trubek , byť nepřítel je stejný. Proto NATO-OTAN.
NATO je nejlepší OcTAN!!

Last edited 1 rok před by orinoko
peter.
Reply to  orinoko
8. 5. 2023 13:45

Ahoj orinoko!
Veď aj ja si myslím,že USA idú už len zotrvačnosťou,spomaľujú a keď zastavia celkom,tak sa rozsypú a bude po nich. Len ako je známe,kôň ktorý zdochýňa kope najviac.Tak aby sa nestalo,že nás stiahnu so sebou! Predpovedať budúcnosť Ruska,pri súčasnom vedení si netrúfam! fajt napísal,že Rusi si musia poradiť so svojimi rádoby „elitami“ sami.Neostáva iné,len tomu uveriť.

Gatta
Gatta
Reply to  peter.
8. 5. 2023 14:30

Zatím to vypadá, že se rozsypává EU.
A USA bude mít zase pár roků z čeho žít.

A jak píši – Záleží, jak Rusko obstojí vojensky (v té základní prioritě) – toť otázka dalšího vývoje USA a světa.

Last edited 1 rok před by Gatta
peter.
Reply to  Gatta
8. 5. 2023 16:27

„Zatím to vypadá, že se rozsypává EU.“ Etapu „rozsypávania“ má už Európa za sebou. Rozsypala sa Juhoslávia,Československo,ZSSR a jeho európska časť…ani neviem,ako ešte by sa mohla rozsypať.Snáď ešte to Katalánsko a Baskicko…(?).USA to majú ešte len pred sebou.To som mal na mysli a o tom píše S.Huntington vo svojej knihe „Kam kráčaš Amerika“,ktorá naväzuje na jeho bestseller „Vojna civilizácií“.Zatiaľ to vyzerá tak,že Európa sa sa už rozsypávať nebude a aj keď je ekonomicky zhuntovaná,hrozí jej už len integrácia a v prípade,že počet prisťahovalcov z BV a Afriky vyznávajúcich Islam,prevýši počet pôvodných Európanov je možný vznik aj toľko spomínaného Islamského kalifátu… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  peter.
8. 5. 2023 19:23

Peter – Brusel drží bank a dotace, a z toho Kolosea jde sice řádně schválené,ale nesmyslné nařízeni jedno za druhým.

A i přes nějaké protestní řeči všichni poslouchají a plní – kasu i ty příkazy.

Tomu neříkám už rozsypaná EU.

peter.
Reply to  Gatta
8. 5. 2023 20:52

EÚ je umelo vytvorený konštrukt,ktorý mal pôvodne slúžiť posilneniu ekonomickej sily pôvodných štátov združených v ES (Belgicko,Francúzsko,Taliansko,Nemecko,Luxembursko a Holandsko).EÚ vznikla hlavne preto,aby si štáty ES + ostatné štáty Západu mohli privlastniť majetok postsocialistických štátov a získať nový trh.Také združenie je už vopred odsúdené na zánik k čomu aj po porážke USA a štátov NATO Ruskom nepochybne aj dôjde.EÚ chvalabohu nie je zatiaľ štátom v pravom zmysle toho slova aj keď sa o to snaží.Je to dobrovoľné združenie do ktorého možno vstúpiť aj z neho vystúpiť.Preto si myslím,že nie je celkom správne stotožňovať pojmy „rozsypávanie“ Európy a „rozpad“ EÚ .

peter.
Reply to  peter.
8. 5. 2023 21:12

Teraz,keď tak o tom premýšľam tak ma napadlo,že som nemal celkom pravdu.Európa sa ešte rozsypávať môže.Napr…..môže sa rozsypať Nemecko (na pôvodné kniežatstvá),alebo Belgicko (Flámsko a Valónsko)…môže sa rozsypať aj Česko(na Čechy,Moravu a Sliezsko)…sú ešte štáty v Európe,ktoré by sa mohli „rozsypať“,ale to je podľa mňa málo pravdepodobné.

Gatta
Gatta
Reply to  peter.
9. 5. 2023 5:54

A kdo důležitý v Evropě je mimo členství, nebo mimo vliv EU ?

pozn. GB po Brexitu již dnes nelze považovat za Evropu.
Jestli se tak vůbec někdy cítila ?

peter.
Reply to  Gatta
9. 5. 2023 16:03

Podľa Daily Mail môžu Grécko, Taliansko, Francúzsko, Maďarsko a Švédsko v dohľadnej dobe opustiť EÚ.

https://www.dailymail.co.uk/news/article-12042885/Wholl-NEXIT-countries-likely-join-Britain-ditching-Brussels-freedom.html

orinoko
Reply to  Gatta
8. 5. 2023 13:28

Bank shrabneme MY. Kibicove. Už je na čase.

Gatta
Gatta
Reply to  orinoko
8. 5. 2023 14:32

Zdar , myslíš: „Živí budou závidět mrtvým“?

orinoko
Reply to  Gatta
8. 5. 2023 13:41

Přesvědčivě vítězství dneska neexistuje. Všechno je jen usopleny výsledek, který je hlídán satelity, drony a různými Caliguly – botičkami.
Mínusy, paragrafy, pitomci typu Ozzila News – kteří ještě ani jednou nezjevili pravdu. Anebo PANNA News, což jsou kabalisticke střiky stojící na podobnosti s ANNA news.
A Putin!! Ten proslavený sachista!! Přání bábou skutečnosti. Ten už přece neví, co vlastně chce. Jeden krok vpřed, dva kroky vzad. Zařídil si to tak, že je NATO opravdu sám. A podle toho to vypadá.