Svět ruskýma očima 709

 

K čemu potřebují „Atlant“?

Jurij Borisov

30. dubna 2023

Při raketovém zásahu loděnice v Nikolajevu v noci na 27. dubna přišlo o život dvacet ukrajinských a zahraničních vysokých důstojníků, kteří se tam sešli. Sdělil to koordinátor odboje v tomto městě Lebeděv: „Raketa zasáhla budovu admirality v Nikolajevu známou jako sídlo závodu 61 komunara. V tuto chvíli tam bylo přibližně dvacet vysokých důstojníků, včetně zahraničních. Útok byl velmi profesionální, za ním letící raketa PVO Ukrajiny dopadla na pětipatrovou budovu přímo před správní budovou podniku.“

Při veškeré nejednoznačnosti prvního zdroje uvedené informace je údaj o závodu 61 komunara významný. Právě v této nikolajevské loděnici je dosud umístěn nedokončený (nevyzbrojený) sovětský raketový křižník projektu 1164 „Atlant“.

Raketové křižníky tohoto projektu – série sovětských raketových křižníků pro vice účelů s osazením raketami dlouhého dostřelu pro námořní a oceánské plavby stojí mezi těžkými atomovými křižníky s raketami typu „Kirov“ projektu Orlan a eskadrovými torpédoborci projektu 956 Saryč. Raketové křižníky „Atlant“ se silnou raketovou výzbrojí typu země-země se staly po rozdělení loďstva Sovětského svazu důležitou součástí vojenského námořnictva Ruska.

Hlavním úkolem lodi, uvedeném v technickém projektu  z roku 1972 je posilovat odolnost námořnictva ve vzdálených mořích a oceánech, ničit hladinové lodí nepřítele, včetně lodí letadlových. Později byly úkoly křižníků doplněny například o útoky na velké hladinové lodě, podpora výsadků a jiné úkoly.

V letech 2010 se osud lodi určoval v nejvyšších instancích Moskvy a Kyjeva. K předání do Ruska nebyly podmínky, nedošlo k dohodě o ceně.

Loď vypadá uvnitř mnohem lépe než zvenčí, protože vnitřek není vystaven slunci a atmosférickým srážkám. Křižník je téměř hotov. Chybí jen raketová výzbroj vyrobená v RF. Nebyla dodána.

Křižník byl zakonzervován tak, aby byla zajištěna stabilita základního vybavení i při hodně dlouhé odstávce.

Minulý měsíc byli na palubě křižníku společně nizozemský a ukrajinský ministr obrany. Jednalo se zřejmě o revitazlizaci lodě, jinak by se na ni v podmínkách válečného střetu nikdo nevydal. Nizozemsko  má rozvinutý průmysl válečných lodí.

Téma je pro Kyjev naprosto aktuální. Dnes nemá jeho režim možnost doplnit své loďstvo. Raketové korvety Ada, které se začaly stavět v Turecku, se zasekly, protože je nebezpečí, že budou zničeny při prvním pokusu dopravit je ke břehům Ukrajiny.

Totéž se týká i ostatních projektů k posílení námořních vojenských sil Ukrajiny západními bojovými jednotkami, od britských minolovek až po německé ponorky. Nyní je disponibilní potenciál námořních vojenských sil Ukrajiny bezvýznamný a čítá několik starých raketových a hlídkových lodí. Jediná fregata Hejtman Sagandačnyj byla vlastní posádkou potopena v prvních dnech speciální vojenské operace v Nikolajevu.

Za těchto okolností je starý sovětský křižník jedinou šancí vojenského námořnictva Ukrajiny k získání velké bojové jednotky.

Měsíc po setkání ministrů na palubě křižníku se konala v kanceláři loděnice, v níž mnoho let žádná osoba nebyla, tajná schůzka s účastí anglicky mluvících zástupců. Na ní se mohly posuzovat varianty dozbrojení křižníku západními analogy zbraňových systémů. Připadaly by v úvahu protilodní střely Garpoon a protiletadlové raketové komplexy blízkého i dlouhého doletu.

V souvislosti s Kyjevem stále vyhlašovanými bojovými akcemi proti Krymu vypadá  takový nápad dost pravděpodobně.

Převzato z Fondsk.ru

***

Na cestě k územnímu rozdělení Východní Evropy

Igor Novickij

4. května 2023

Rozdělení Ukrajiny není nic vymyšleného. Realitou těchto dní je příprava sousedních zemí na dělení Ukrajiny. Konkrétně je zájem o ukrajinské území ze strany rumunských, maďarských a polských politiků. Opět se rodí projekt nové Rzeczi pospolité. Znamená analogii se státem existujícím mezi lety 1596 až 1795, který zahrnoval také území současného Běloruska a Ukrajiny.
O obnovu Rzeczi pospolité se pokusil mezi dvěma světovými válkami Pilsudski. Tehdy se uvažovalo i o odebrání části Sovětského svazu. Měla vzniknout konfederace Mezimoří, zahrnující Bělorusko, Maďarsko, Litvu, Moldávii, Polsko, Rumunsko, Ukrajinu, Československo a Estonsko.

Se začátkem válečného konfliktu na Ukrajině viděli ve Varšavě možnost ukořistit území bývalých sovětských republik – Běloruska a Ukrajiny. Poláci je považují za své „východní kresy“. Polsko se proměnilo v hlavní uzel k překládání západních zbraní pro ukrajinskou armádu a činí si nárok na hlavní roli při rozdělování peněz na obnovu Ukrajiny.

Kyjev si takovou polskou politiku přeje a počítá s pomocí Varšavy při zatažení do konfliktu Ruska a NATO. Podle ukrajinských zákonů mohou od roku 2022 zůstat polští občané na Ukrajině 18 měsíců, pracovat tam a provozovat hospodářskou činnost.

Západem podporovaný režim Zelenského předává Ukrajinu Polákům. Je to územní přerozdělení Východní Evropy.

Poláci mohou studovat v ukrajinských školách, mají zajištěnou zdravotní péči a sociální dávky. Zelenskij uvedl: „V budoucnu nebudou mezi našimi národy hranice ani politické, ani hospodářské a co je velmi důležité – ani historické.“ Bývalý polský ministr zahraničí Sikorski přiznal, že polská vláda na počátku speciální vojenské operace promýšlela variantu anexe západní Ukrajiny, která je pro ně polským pohraničím.

Federace nebo konfederace Polska a Ukrajiny by prakticky ihned dovedla Ukrajinu do EU a NATO. Spojené státy by z toho měly prospěch, protože tento svazek by se stal nástrojem „ochrany východního křídla Evropy před Ruskem“.

Minsk označuje imperialistické chutě polské vládnoucí třídy. Jedním z projevů dlouhodobé přípravy na anexi západních běloruských území, kromě rozdáván „karet Poláků“ a systematické propagandy, se mohl stát státní převrat v roce 2020. Jeho přípravy se účastnily polské tajné služby.

Po zahájení speciální vojenské operace přešla Varšava k praktické realizaci svých plánů. Objevila se myšlenka Rzeczi pospolité 2.0 a přešla do ideologického základu obnovené polské politiky.

Minsk i Moskva chápou nebezpečnost řečí i akcí Varšavy a Kyjeva. Ředitel ruské zahraniční rozvědky Sergej Naryškin poznamenal, že zábor západní oblasti Běloruska a Ukrajiny se mění „na element národní ideologie, a z té se už polské vedení nemůže vymanit“. ¨

Téma geopolitického přerozdělení Evropy je pro polskou věrchušku stále naléhavější a netýká se jen Ukrajiny, ale také Německa. Polští politici jsou kvůli získání nových území ochotni zapomenout na volyňský vyhlazovací masakr banderovských band.

Moskva i Minsk se polské expanzi společně brání. Letos se v Bělorusku objeví ruské taktické jaderné zbraně, v budoucnu by se mohly objevit i strategické raketové jaderné zbraně.

A pamatujme: Jakmile by Rzecz pospolita 2.0 uchvátila Ukrajinu, bude se dále pokoušet o své další rozšíření na východ. Historický revanš. Jakékoliv polsko-ukrajinské propojení bude znamenat přímé nebezpečí pro Bělorusko i Ruskou federaci.

Převzato z Fondsk.ru

***

Viktor Orbán považuje část Ukrajiny za starobylou maďarskou zemi

6. května 2023

Viktor Orbán v rozhovoru pro maďarské rádio prohlásil, že část Ukrajiny je starobylou maďarskou zemí. Na mysli měl Zakarpatí, které se stalo sovětským územím v rámci Ukrajiny po 2. světové válce. Region se po tisíciletí nacházel v soustavě maďarského království. Rusíni, kteří tam žili, se po kulturní a jazykové stránce orientovali na Maďarsko a Rusko. Zakarpatí v soustavě USSR a později v samostatné Ukrajině dovedlo k ukrajinizaci značnou část Rusínů. Tam žijící Maďaři přicházejí o život ve válce na Ukrajině, a proto má Budapešť dvojnásobný zájem o zajištění míru v této končině.

V roce 1991 provedl Kyjev intenzívní ukrajinizaci maďarské menšiny. Na nedávné konferenci „Diaspora 2023. Společenství bez hranic“ zdůraznil státní tajemník pro zahraniční politiku Arpád Jánoš Potapi, že Budapešťje  nadále věrna politice národního sjednocení, což se odráží ve snaze sjednotit maďarskou diasporu po celém světě.

Rok 2023 byl v Maďarsku prohlášen za Rok péče o maďarský národ. Kvůli xenofobnímu postoji Kyjeva v národnostní otázce se vztahy mezi Ukrajinou a Maďarskem vytrvale zhoršují.

Převzato z Fondsk.ru

4.6 18 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
56 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
PPK
PPK
7. 5. 2023 22:10

zajímavé stránky !

Ùřední spis Selenski Herec na velké světové scéně
https://www.kla.tv/index.php?a=showlanguage&lang=cz&id=25742&date=2023-04-14

Spis Král Karel III. – Odhalení za palácovou zdí – Čeština _ Medien-Klagemauer.TV
https://www.kla.tv/index.php?a=showlanguage&lang=cz&id=25983&date=2023-05-05

Gatta
Gatta
Reply to  PPK
8. 5. 2023 12:42

Nedávno jsem viděl „pavouka“ všech těch rádo by světovládných organizací.

Zarazila mě míra účasti KORUNY – britské :-). v těchto spolcích a hojný výskyt Charlese – sice, tehdy ještě formálně střešeního Královnou.

Od teď už bude tvárný Charles světovládcům k disozici neomezeně.

Bety
Bety
Reply to  Gatta
8. 5. 2023 13:40

Proč myslíte, že k těm světovládcům dávno nepatří? Jestli je kritériem majetek,
tak je v těch osmdesáti rodinách mezi prvními.

Gatta
Gatta
Reply to  Bety
8. 5. 2023 14:17

Popravdě jsem Charlese nikdy moc nesledoval a považoval ho za takového „nešťastného čekatele smutné postavy“ na němž bylo nejzajímavější, že si nedovedl udržet ani vlastní, lidem oblíbenou manželku.
A že hošík byl vlasně celý život v područí Královny a své „přítelkyně“.

Proto mě jeho světovládné aktivity překvapily.

Majetný to on teď bude – ale nevím jestli to samo o sobě stačí jako vstupenka “ do kubu“?
Tam bude více kritérií …

Bety
Bety
Reply to  Gatta
10. 5. 2023 10:29

No jo, každý vidí mejnstrýmem naservírované rodinné problémy
a je přesvědčen, že ví o nich všechno. Kdejaký několikamiliardář si dokáže zajistit, aby o něm nepadlo špatné slůvko – a proč oni ne?

Bety
Bety
Reply to  Gatta
13. 5. 2023 16:39

https://zvedavec.news/komentare/2023/05/9631-globalni-britanie-a-velky-reset-krale-iii.htm – narazila jsem na tenhle článek. Myslím, že pokud ho přečtete, změníte svůj názor z neškodného podpantofláka na někoho docela jiného.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Bety
9. 5. 2023 6:59

Lidé volili pěti-kolku? Volili. Chtěli Pavla na Hrad? Chtěli, hlavně baby (ono mu to tak sluší).
Takže se není čemu divit. Kdo chce kam,pomozme mu tam.
A to nemluvím o mládeži, která má novými školními osnovami a metodami totálně vymyte mozky. Bude to velmi těžké napravovat.
To v jakém jsme průseru si uvědomují spíše starší ročníky, které pamatují minulost a mohou srovnávat.
Stojí za přečtení : https://pravyprostor.net/?p=160064

orinoko
Reply to  Gatta
8. 5. 2023 13:55

Králík Karlík je stařec a moře. Světu až na vyjímky vládnou geronti a vedle nich jeble škeble. Není třeba se příliš vzrušovat. Fsechno dojde ke svým logickým koncům … i uterak bidet. Tato naprcana belice světa zavedla svět na novou úroveň!!
V USA může formálně vládnout i kopeček zmrzliny. A pak že netaje…

Alva
Alva
Reply to  PPK
11. 5. 2023 9:29

Co se druhého odkazu týká – celkem chudá rodina, ne? :-)

peter.
8. 5. 2023 17:35
Botičky od Diora
Botičky od Diora
9. 5. 2023 6:49

Včera poražení, jejich tehdejších a dnešních slouhů „oslavovali“ „den evropy“ a „den smutku“.

Dnes Vítězové slaví Den Vítězství!

orinoko
9. 5. 2023 12:31

Sláva Haliči!!
Dne 9.5. 2023 ukroboti sestřelili celkem 99 exemplaru ruskych raket, vystřelených na západ v celkovém počtu 49 kusu.
Prekonej sám sebe a vytrvej. Bachmutovka padla. Zajímavé jsou záběry, jakými pangejty v koncovce proudila podpora směrem Citadela a jakymiž se běží zase zpátky.
Záběry z dronu, kterak jedna strana konfliktu zdrha okny v přízemí a bere nohy na ramena, je vynikající vizitkou , jak emerobidet slaví svojí další dluhovou eskapadu.
Germánské obrnaky dobře bouchaji a hoří… copa NATO vudcuv hlavní STAN?

orinoko
9. 5. 2023 12:55

Vítězství je naše, koktal emero Sleeping Bag, pročež se jeho obliba scvrkla na úroveň dedske pleny. Brzy bude mit vlastní šau s názvem – Kde se postaví?
Coolisy budou white a děj bude holy!
Wood bude plesny a nebe zarostlé hustým raketovým porostem.
God save the underground.

orinoko
9. 5. 2023 13:02

Jaké jsou největší omyly současnosti?
Věnovat pozornost tomu, co Putin ŘÍKÁ!!
Zcela rozhodující v současné době je to, co DĚLÁ!!

fajt
9. 5. 2023 17:38

comment image

PPK
PPK
9. 5. 2023 19:29

Kulturní genocida po vzoru Ukrajiny – a naše provládní médium to tiše chválí
Lotyši _účtují_ s ruským vlivem. Je to nefér, brání se Rusové, kterým hrozí deportace – Aktuálně.cz
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/desitky-let-ziji-v-lotyssku-dvacet-tisic-rusu-se-nyni-obava/r~0b62f3faee4d11edbc030cc47ab5f122/

PPK
PPK
10. 5. 2023 3:32

Další příklad, jak i jinými způsoby udržuje a využívá Zelenského režim a Západ Evropy válku na Ukrajině: Tamnější válka je totiž nejen výhodný byznys pro bankéře, politiky a zbrojaře, ale i lukrativní obchod s dětmi chudých Ukrajinek. Jinými slovy, je to situace, kdy se také i děti z náhradních mateřství (a nepochybně i orgány mladých padlých vojáků) stávají pro Západ dalším výhodně levným a žádaným zbožím. https://www.kla.tv/index.php?a=showlanguage&lang=cz&id=22882&date=2022-06-22 … No a k tomu prvnímu byznysu už jen postačí, dát si do souvislosti pavlačový pořad čt „Máte slovo“, v němž právě před týdnem vládní Piráti protlačovali nový zákon o umožnění tohoto skrytě… Číst vice »

peter.
10. 5. 2023 7:05

https://skspravy.sk/svet/ukrajinsky-konflikt/prigozin-ruski-generali-klamu-putina-kremel-nedokaze-branit-rusko/

Z uvedeného vyplýva,že ruskí generáli si do Putinových rozkazov utierajú riť a považujú ho za nastrčenú persónu v časoch mafiánskej privatizácie u nás nazývanú „biely kôň“.
Inou možnosťou je,že Gosudar-Putin to ťahá s nimi a všetky špinavosti ktoré tzv.ŠVO na Ukrajine vyplavuje na povrch, sa dejú s jeho vedomím.

fajt
Reply to  peter.
10. 5. 2023 11:05

https://twitter.com/i/status/1655916277565730816 – šťastný dědeček s auro(ro)u kokotta – nebude to hezký boj o carský pelech, no a jewrejci nedaj nic zadarmo, za ta tisíciletí se už naučili zabíjet obalamucené davy po milionech. ..)

peter.
Reply to  fajt
10. 5. 2023 11:16

Jediné čo ma u Prigožina prekvapuje je,že ešte stále žije.

fajt
Reply to  peter.
10. 5. 2023 11:29

pokus o jeho uničtoženi prý už proběhl ( a asi nejeden), možná proto je tak extrémně otevřený a upřímný a odpálil si bombasticky zadní vrátka – ale jinak za mě palec nahoru, ruský způsob raboty načalstva při ignorování závažných problémů mi byl krajně nesympatický už na ZVS v trestním praporu při nuceném pobytu u sovětské gardové jednotky. ..)

Hudryperman
Hudryperman
Reply to  fajt
10. 5. 2023 22:51

Rozborem Prigožinových prohlášení v posledních týdnech při stálém plnění úkolů“bez nábojů“,jakož i veřejná prohlášení o vlastizradách ve velení Ruské armády jsem došel k závěru,že jde
o tzv. aktívní opatření ruského vedení -tzv.maskirovku.Bachmut
zřejmě ještě nepřestal fungovat jako past na likvidaci nacistických kádrů a zřejmě může mít podle Rusů ten význam,že se Ukrajinci
mohou rozhodnout zahájit svou omezenou ofenzívu právě tam.“Osvozením skládky stavebnin jménem Bachmut by získal Zelinský se svou chuntou nejsnáze tolik potřebného úspěchu.

peter.
Reply to  Hudryperman
11. 5. 2023 4:30

Ahoj Jardo! Maskirovka….no,môže byť! Mne to ale znie skôr ako „masaker-kovka“.Ako sprosté vzájomné vykynožovanie sa Slovanov. Beží 15-ty mesiac ŠVO a netrúfam si povedať,koľko bolo za tú dobu zabitých a zmrzačených ruských a ukrajinských,zväčša mladých chlapov.Je to zvláštna „maskirovka“,keď je založená na tom,že jedna strana dodá protivníkovi PHM pre techniku a dovolí,aby zásoby munície a smrtiacich zbraní mohli byť bezpečne dodávané až na front a použité proti nej. Už 6 mesiacov wagnerovci dobýjajú Bachmut a pred ním Soledar….koľko len tam bolo zabitých Rusov? A čo Avdejevka ktorá je o polovicu menšie mesto ako Bachmut? A Mariňka,Ugledar,Záporožie,Chersončina….? Veď Avdejevka a Mariňka… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  peter.
11. 5. 2023 7:29

Zdravím Ať na mě nikdo nechodí s historiskými křivdami. Kolik utrpení si vzájemně způsobilo historicky třeba Německo a Francie … a nakonec i Československo a Německo. Zůstala ostražitost, ale nikde dnes není touha něco jako „Frice na nože“. Píšete, že se zabíjí bratři slované. Ano – bohužel. Pokud ale váš bratr chce řešit vzájemné (nebo svoje) problémy tím, že vás chce zabít – pak to už není váš skutečný bratr. A pokud je to od něj „nenávist až za hrob“ – tak, pokud se nemůžete střetu vyhnout, mnohdy jiné řešení opravdu není. A tahle válka nezačala v roce 2022, ale… Číst vice »

peter.
Reply to  Gatta
11. 5. 2023 8:46

Súrodenecká nenávisť naozaj dokáže prerásť do obludných foriem.Následkom sa dá zabrániť len tak,že starší brat včas „umravní“ nenávidiaceho „bratčeka“. V prípade Ukrajiny to mal urobiť už v r.2014,keď „bratček“ začal zabíjať a upaľovať deti svojho staršieho brata! Namiesto toho pristúpil na „peremirie 1 a peremirie 2.“ Pripomenul sa mi obraz z Gogoľovho Tarasa Buľbu,keď starý Taras zabíja svojho syna Andrija, „Tak čo,synak! Pomohli ti tvoji Poliaci? Predal si ! Predal si vieru,predal si svojich! Zlez z koňa….sám som ťa porodil,sám ťa aj zabijem!…a zabil vlastného syna! Možno aj táto scéna sa stala dôvodom pre zákaz Gogoľa a jeho Tarasa Buľbu… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  peter.
11. 5. 2023 15:14

Minimálně neměl uznat pomajdanově vlády, vzniklé z převratu zinscenonaného a podporovaného cizími mocnostmi.

fajt
Reply to  Hudryperman
11. 5. 2023 9:44

já to tak nevidím, žádná válečná sofistikovanost s přesahem a mazaností tam nebude – kdysi bylo známo, že rusům jde válečné řemeslo a v boji pro svou zemi a gosudara nemají práh vlastního života, dnes už asi podělají i válku – pro mír vždy potřebovali silného vůdce, kterému odpustili vše, u Stalina měla ruská duše a říše štěstí, u dalších zase vrchovatou smůlu, uvidíme co ten poslední car, jak hluboko a jak silně chce rozvalit Rusko. ..

peter.
Reply to  fajt
10. 5. 2023 19:19

V jednom zo svojich týždenných video vstupov Pjakin povedal,že na likvidáciu všetkých tých zradcov,podpindosníkov,Vlasovcov a nepriateľov Ruska by stačili 2 roty vojakov.
Ak by mal odpovedať na logickú otázku “ tak prečo to Putin neurobí ?“ musel by povedať že preto,lebo ho tí podpindosníci,vlasovci,zradcovia a nepriateľa Ruska držia pevne za gule!
Asi si zájdem na 5.prioritu a dám si poldeci borovičky.

fajt
Reply to  peter.
11. 5. 2023 7:00

Peter, dej si, jednou za čas si dám takou malou zdravotní a nepodmíněnou ( byť jehličí rozhodně nemusím ) z kraje, který mám moc rád. ..) pamatuju na ZV službu se sověty, kteří v tehdejších časech v ČSSR pobývali ( sranda byla, že nás považovali za jistý druh němců, na který není absolutní spoleh – krom toho ve výcvikovém prostoru byli oni doma a my jenom na soudružské návštěvě), dělili jsme je na Ivany, Kostíky ( prostí vojclové ) a Čemodany ( nižší lampasácký kádr, generalitu jsme nepotkávali) – Ivani vládli naším vojenským prostorem, Kostíci byli jejich mladí ( a… Číst vice »

orinoko
Reply to  peter.
10. 5. 2023 11:18

Tzv zpravodajství Ozillo News… to je tedy, velebnosti, hnus.
V Moskvě prý hoří… zachudni OBI. Hlavně, dejte nám lajk.

Ozillo Hnis je Juuuutuberak.
Ach tak, kakal na veřejnosti Safruv herák.
Čistá stoka
jako jurska banánová coca.
Bacha u vládní řitě.
Je tam nedychatelno a ridko
Na skupenství nakonec nezáleží
Chycen – li seš do malomocné sítě
A pobiras – li dluhové stypko
Není lež lží a lup krádeží

orinoko
Reply to  orinoko
10. 5. 2023 11:42

Ach ano, Ozillo Bullshit je pod ochranou fialového slizu. O Bullshit má smulu. V Rusku nemuze OBI hořet, když už tam od loňska není a hasičská auta ponejvíce připomínají bidetove emericka.
Hey, Purple, čím si to svitis v emero řiti. Neříkej, že svítiplynem.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
10. 5. 2023 13:18

Rusové sice pomalu zapřahají, ale pak … :-)

1. Šéf Krymu Sergej Aksjonov vyzval k znovuvytvoření СМЕРШ.
2. Šéf výboru Státní dumy pro obranu Andrej Kartapolov vyzval k návratu komisařů do armády
3. Zástupce Státní dumy Andrej Ivanov vyzval ke zrušení moratoria na trest smrti pro teroristy.

Už (skoro) všem došlo o co jde a hledají pořádek a organizaci. No a kam je to zavedlo? Zpátky k němu:

comment image

Bety
Bety
10. 5. 2023 16:54

Mám Guinnessovu knihu námořních omylů. Kromě toho, že jsem si značně poopravila mínění o kvalitě britského námořnictva, svého času vládce oceánů, jsem se dočetla zajímavost z historie II. světové.o cvičení „Tygr“ (1944). Jednotky americké armády připravující se v Anglii na vylodění v Normandii, se zdály generálu Eisenhowerovi příliš laxní. Proto nařídil tvrdší a realističtější cvičení pozemního boje, při kterém byla vojákům vydána ostrá munice místo slepé. Ovšem vojákům se o tom zapomněli jaksi zmínit. Důsledky si domyslete, bylo to fakt realistické. Dále následovalo cvičení vylodění. Ačkoli bylo prováděno v dosahu německých torpédových člunů, vyčlenili na ochranu vyloďovacích člunů jen dvě… Číst vice »

fajt
10. 5. 2023 17:42

Путин подписал указ о призыве пребывающих в запасе на военные сборы | 10 мая 2023 – Новости Mail.ru – takže kolomajzna na ukrajině bude pokračovat, další várka kanónenfutru prostě bude …. jenom, aby v Rusku ke „cvičení“ kremlin chazarů někdo ještě zůstal. ..

PPK
PPK
11. 5. 2023 4:41

Něco do archivu:

Revize historické paměti: Rudá armáda že osvobodila Československo? Dle 
provládního serveru blud! – Aby bylo jasno . 75,4 tis. odběratelů
https://www.youtube.com/watch?v=nl7veOfoVuY

Jak Amíci vybombardovali nejen Prahu a Plzeň.
http://www.ceskenarodnilisty.cz/clanky/pravda-o-bombardovani-160429.htm

Bety
Bety
Reply to  PPK
11. 5. 2023 8:12

To o bombardování stejně není všechno. Například v Karlových Varech byla zničena velká část čtvrti Rybáře tak, že prostor byl zcela vyklizen a prázdná plocha byla dlouho po válce využívána jen jako plocha pro dočasnou stavbu cirkusů. Málem se trefili i do Vřídla, jako dítěti mi ukazovali vyklizené místo po domě ani ne sto metrů od něj.
Krátery po bombách byly vidět ještě dvacet let po válce u čtvrti Bohatice.

peter.
11. 5. 2023 12:28

Dnešný deň na Bachmutskom fronte podľa J.Podoljaku : Súdiac podľa dnešných alarmujúcich správ (vrátane vyhlásenia zakladateľa Wagnera Jevgenija Prigožina) sa nepriateľ rozhodol vrhnúť do boja svoje hlavné sily v nádeji, že porazí jednotky PMC Wagner kým sú oslabené po vyčerpávajúcej bitke o Artemivsk. A svedčia o tom aj nedávne hromadné nekrológy vojakov AFU z okolia Artemivska, na ktorých zoznamoch je mnoho vojakov SDF AFU, ako aj tzv. elitných brigád vycvičených v Európe. Okrem toho nepriateľ doteraz používal taktiku rozptýlenia našich záloh (pred hlavným úderom), pre ktorú udieral krátkymi údermi najprv na severe od Severska (1), potom z juhu, južne od… Číst vice »

peter.
Reply to  peter.
11. 5. 2023 13:35

dodatok: Situace ve směru Bachmut – 11. května 2023 od @brussinf Jednotky PMC Wagner pokračují v ofenzivě na území města Bachmut: V severozápadní části města „hudebníci“ postoupili podél ulic Medveděva, Čerňachovského a Tolbuchina. Útočné oddíly orchestru obsadily řadu pozic poblíž křižovatky ulic Levaněvského a Obránců Ukrajiny. Na jihu Bachmutu dosáhly jednotky PMC Wagner linie ulice 1. Lesnaja. Situace v okolí města: Jednotky 9. motostřeleckého pluku Ozbrojených sil RF opustily zalesněný prostor a opevnění a ustoupily na sever do hloubky 600 metrů, čímž pro AFU znovu otevřely silnici Časov Jar – Bachmut. V důsledku protiúderu AFU ztratil 9. motostřelecký pluk Ozbrojených… Číst vice »

peter.
11. 5. 2023 18:19

Už to začalo! Po tom,čo sa Prigožin vyhrážal,že 10.mája opustí jeho PMK Bachmut pre nedostatok munície,riešil situáciu sám Gosudar-„Slniečko jasné“!Uložil Kuzugetovičovi a Gerasimovovi doplniť Wagnerovcom muníciu podľa ich požiadaviek a posilniť na krídlach jednotky PMK bojujúce v Bachmute .Zároveň určil gen.Surovikina za koordinátora spolupráce medzi PMK Wagner,GŠ a MO. Už 9.mája vypenil Prigožin znovu,lebo páni generáli sa rozhodli,že „žoldákom“musí stačiť aj desatina z požadovaného množstva munície a krídla posilnili jednotkami neskúsenými v boji s neschopným velením. A tak situácia v Bachmute a jeho okolí je dnes takáto : Nepriateľ spustil operáciu na obkľúčenie zoskupenia jednotiek v Bachmute prostredníctvom bočných úderov… Číst vice »

peter.
Reply to  orinoko
12. 5. 2023 10:42

Prigožin napísal Kužugetovičovi otvorený list
https://t.me/casusbellilive/106740
Prigožin listom žiada ministra obrany RF o to,aby vzhľadom na zložitú situáciu bachmutskej operácie a „dlhoročné skúsenosti ministra z bojových operácií“ prišiel do Bachmutu aby mohol posúdiť situáciu osobne!
p.s.
Je to kopanec do Šojguových gulí,lebo je obecne známe,že Sergej Kužugetovič sa nikdy nezúčastnil na žiadnej bojovej operácii a nemá ani vojenské vzdelanie (vyštudoval stavárinu).

fajt
Reply to  peter.
12. 5. 2023 14:27

… proč nad Kreml už nepověsí americkou vlajku… njn, mordechaj, tu židovskou – jak pravil jeden veterán ( toho času mimo dosah kremlin chazarů), ono by asi bylo nejlepší, kdyby uja Vovu zadrželi v JARu. ..)

na druhou stranu tady maj všicky taky pořádné howno na hlavě, stále fungující bratr kokott kalousek se utrhl z řetězu a chce více švejko krve, fialovic mamlas prý bičem mrská málo a hlavně vedle. ..)

peter.
Reply to  fajt
12. 5. 2023 16:43

Jožko! Všetko je v pohode,všetko ide podľa plánu a netreba podliehať panike,ktorú šíria Prigožin a vojenkorovia! Dočítal som sa vo vyhlásení MO RF! https://sk.news-front.info/2023/05/12/ruske-ministerstvo-obrany-poprelo-vsetky-udaje-o-eskalacii-na-fronte/ Vždy som mal k V.V.Pjakinovi vyhranený vzťah,ale už niekoľko mesiacov sa teším na jeho „dristy“ v každý utorok ráno! Po oblikátnej lekcii o ruskej (čítaj vlasovskej)zástave,zhodnotení slávnostnej prehliadky ku dňu víťazstva,poukázaní na zradných podpindosníkov,vlasovcov a zradcov Ruska sa znovu,tak ako je tomu už od r. 2014,dozviem o hrdinskom boji Gosudara proti nim. Stalin za tú dobu čo je Putin pri moci porazil trockistov,vyhral II.svetovú vojnu a urobil to,čo Churchill ocenil slovami : „Prevzal krajinu s dreveným… Číst vice »

Hudryperman
Hudryperman
Reply to  peter.
12. 5. 2023 19:04

Ahoj Peter ,

viděl´s mapu ústupu ruské armády na Prigožinově křídle ?
Nosatci se zřejmě lekli popularity Prigožina a zařídili mu neúspěch.To se dá ve válce lehce zorganizovat. Musím vzít zpět svůj včerejší názor,že potíže v Bachmutu byla pastička.
https://topcor.ru/35087-voenkor-simonov-podtverzhdaet-zanjatie-vsu-takticheskih-vysot-na-severo-zapade-artemovska.html.Ani nad vysvětlením VK na aeronetu nejde
tentokrát jen tak mávnout rukou.

peter.
Reply to  Hudryperman
12. 5. 2023 19:50

Zdravím Jardo!
Videl som to a vyzerá to ešte horšie ako na ukrajinskej mape!
comment image
Konašenkov zahlásil,že sa jedná o organizovaný ústup na výhodnejšie pozície.Prigožin na to reagoval,že sa jedná o obyčajný útek z pozícií ktoré wagnerovci dobyli za cenu ťažkých strát na životoch.

Last edited 1 rok před by peter.
orinoko
Reply to  peter.
12. 5. 2023 10:30

Z dostupných údajů vyplývá, že operetní Gerasimov opakuje už několikrát zrealizovanou chybu v Chersonu a pod Charkovem, kdy ruské oddíly na linii fronty připomínaly řešeto. Také se vyskytl ruský „odborný“ názor, že v Bachmutu vlastně o nic nejde. … To musel napsat naprostý idiot. Stačí se podívat na frontovou linii, aby bylo jasno, že řešeto lze vyřešit jedině tak, že se narovná frontová linie. Zvláštní doba, kdy i největší pitomost se tváří jako odborný posudek pro danou chvíli. A to není ani třeba řešit politické a vojenské dusledky opakovaných chyb. Nejvýraznějších výsledků se dosáhlo, když operacím velel Surovikin. Snad právě… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  orinoko
12. 5. 2023 11:19

RE orinoko

„Zvláštní doba, kdy i největší pitomost se tváří jako odborný posudek pro danou chvíli.“

Zcela obecně – to jsou lidi, kteří „myslí hubou“.
Tedy mají představu, že „už tím že mluví tak tím myslí“.

Ano myslí – jen na svůj prospěch – obvykle jak nic nedělat a ještě na tom něco trhnout.

To jsou lidé, co mají všechny ostatní za blbce, co jim všechno sežerou.
A tak je třeba k nim i přistupovat. Hned v zárodku je poslat do … , nebo pro nějaké tvrdé podklady pro ty svoje kydy.

peter.
Reply to  orinoko
13. 5. 2023 5:00

Dobrý článok … uveriteľný!
Keď si ho prečíta obyčajný Rus živiaci sa prácou,tak bude celý „nažhavený“ na to,aby mohol ísť na Ukrajinu bojovať s nasadením života za…. „vlasť“(!?)
V tej skupine „mierotvorcov“sa to len hmýri (ne)Rusmi.Kopa z nich na zozname „holubíc mieru“ chýba…napr.Petr Aven,Deripaska,bratia Rotenbergovci…a celá rada ďalších „vyvolených“!
Ešte keby som sa tak dozvedel,ku ktorej skupine inklinuje Putin!

peter.
Reply to  peter.
13. 5. 2023 5:29

reakcia je na koment orinoko,2:44 hod.

fajt
Reply to  peter.
13. 5. 2023 7:17

seznam jewrejců, kteří dnes jebou Ruskem je kurewsky dlouhý a k dohledání ( samozřejmě snaží se být vzadu a bez zbytečné medializace) – Putin slouží, je čistý projekt, má pouze kecací povinnost, pro vlastní názor a osobní projev vůle v Kremlu nebyl instalován, bohužel pro světovou populaci ( ale i pro Rusko), kteří nesledují ruský prostor, nadělal svou sloužící, ulhanou hubou darebákům fatální, nedozírnou planetární škodu – otázkou jenom zůstává, jak si ho jeho vlastníci sumdaj, jestli poklidu a s legendou, že jenom neodhadl globál procesy jako šupák gorbačov a nebo na něm dovolí násilí – ale už teď je… Číst vice »

peter.
Reply to  fajt
13. 5. 2023 8:37

V marci 2022 mal štát Izrael takéto starosti :
https://hnonline.sk/svet/23748720-izrael-riesi-ako-sa-zachovaju-voci-desiatkam-sankcionovanych-ruskych-oligarchov
…a v júni sa obavy Izraela naplnili :
Z 18 oligarchov, ktorých v marci Židovská telegrafická agentúra (JTA) identifikovala ako ciele sankcií, na pätnástich sankcie skutočne aj dopadli.

Keď si ku ruským „vyvolencom“ pripočítame aj tých ukrajinských,tak pohľad na tzv.ŠVO nadobudne trochu inú podobu.
Je divné,že Antidefamačná liga v USA,Svetový a Európsky židovský kongres(WJC a EJC) za spolupráce s OSN ešte nevyhlásili uvalenie sankcií na ruských oligarchov za „neprípustný prejav antisemitizmu“ !

peter.
13. 5. 2023 16:49

Buď to zase prehnal s koksom,alebo už melie z posledného

https://t.me/proofzzz/10781

peter.
13. 5. 2023 17:02

V USA natočili remake sovietskeho filmu „Čapajev“
https://t.me/proofzzz/10773