Svět ruskýma očima 732

 

Jak Evropu tlačí k beznadějnému zápasu s Čínou

Valerij Iljin

6. října 2023

Agentura Bloomberg oznámila, že francouzský prezident Macron tlačí Evropu k boji s Čínou. Objem obchodu, který je v nebezpečí, představuje 900 miliard USD.

Tvrdší postoj EU k Číně je ovlivněn nespokojeností Francouzů, že obchod s Pekingem znamená riziko pro jejich průmysl. Podle Bloombergu se musí Evropa znovu zaktivizovat. Francouzi a francouzská vláda hrají klíčovou roli ve zformování takové politiky EU, jejíž nečinnost staví hospodářství bloku na cestu dlouhodobého zhoršování.

Nedlouho před tím ohlásily Německo a Británie výrazné ochlazení vztahů k Číně. Projevily nespokojenost s rostoucí „autoritativností“ Číny, jejím „šavlováním“ kvůli Tchaj-wanu a těsnými vazbami Pekingu a Moskvy. Německá strategie ohledně Číny se od francouzské liší ve „stupni radikalismu“. Podle Associated Press je v posledních letech největší hrozbou pro bezpečnost Rusko, a proto musí být přístup k Číně vyvážený.

Autoři dokumentu konstatují: Klesá závislost Číny na Evropě v oblasti ekonomiky a naopak závislost Německa na Číně za poslední roky narostla. Proto německé úřady chtějí, aby byla hospodářská spolupráce s Čínou stabilnější, vzájemnější a spravedlivější.

Podle článku se země EU stávají úplně závislé na Číně v oboru lithiových baterií a palivových článků. Jedná se o stejnou závislost na Číně jako byla energetická závislost EU na Rusku před zahájením speciální vojenské operace na Ukrajině. Evropské ekonomiky si musí pospíšit. Čína se také kromě akumulátorů snaží zajistit si naleziště surovin například v Africe. Evropa musí pro snížení závislosti na Číně investovat spolu s USA do inovací. EU chce zavést plnohodnotnou výrobu baterií. První závod byl spuštěn ve Francii, jenže dobrý efekt vzniká až po kontrole celého výrobního řetězce, od těžby suroviny až po recyklaci použitých baterií. Čína tím, že hledá nové zdroje surovin v Africe, předhání EU a vytlačuje Francouze z trhu.

Panikaří i Itálie. Řím chce odstoupit od investičního paktu. Italská premiérka Meloniová upozornila čínského premiéra, že Itálie má v úmyslu odstoupit od paktu Jeden pás – jedna cesta. Přitom ale chce být s Čínou nadále v přátelském vztahu.

Itálie je jediná velká západní země EU, která se v roce 2019 k tomuto paktu připojila. Projekt předpokládá rozšíření svazku Číny se zeměmi Střední Asie, Evropy a Afriky kvůli rozsáhlým investicím do infrastruktury. Podle tehdejšího italského ministra obrany Crozetta „dala tato iniciativa italskému exportu málo“. Podle něho i dalších činovníků má Peking projekt jen k rozšíření svého geopolitického a ekonomického vlivu.

S ohledem na to se americká media snaží ujistit Peking, že Čína ztratila evropské partnery kvůli svým těsným vztahům s Ruskem. Skutečné příčiny naléhavé výzvy USA nespolupracovat s Čínou a nechuť EU stát se hospodářsky závislou na Číně jsou uváděny jen tak mimochodem.

Zato jsou zřetelně popisovány ztráty výhod z gigantického projektu, který mohl přitáhnout 1 bilion USD a propojit Asii s Evropou, Afrikou a Jižní Amerikou prostřednictvím mnoha způsobů dopravy (železnice, silnice, přístavy a další), pro Peking.

To, že se ještě před pěti lety některé evropské země aktivně připojily do Iniciativy pásu a cesty a rok od roku bylo stále více těch, které byly přítomny na fórech projektu vysvětloval Washington špatnou volbou mezi „absolutně toxickým Putinem“ a vedením evropských zemí. Nakonec se dosáhlo toho, že na fórum projektu Jeden pás – jedna cesta odmítlo vedení evropských zemí přijet, protože na něj byl pozván Putin.

Podobné rozeštvávání Pekingu a Moskvy je namířeno na podporu tendencí v čínských zahraničně ekonomických aktivitách, které jdou proti zájmům Ruska. Čína do poloviny letošního léta zvýšila téměř dvakrát dodávky do Evropy, přičemž obešla Rusko.

Zájmem Washingtonu je, aby byla zajištěna surovinová nezávislost států Střední Asie na Rusku a aby se orientovaly na Čínu. Ruský vliv ve Střední Asii se i tak snižuje. Čína má těmto procesům dodat dynamiku a spolu s tím na sebe vzít ekonomickou zátěž postsovětských republik. USA chtějí snížit obchodní postavení Ruska a utvořit pro něj slabou pozici při jednání s Čínou. Na podporu těchto trendů a procesů se ze západu euroasijského kontinentu proti Pekingu šikují vedoucí mocnosti EU a Británie.

Toto rozložení dává Rusku příležitost najít rovnováhu vztahů se Západem i s Čínou, která bude prospěšná pro jeho suverénní rozvoj.

Převzato z Fondsk.ru

***

Co je potřeba vědět o postojích mimoregionálních aktérů v palestinsko-izraelské krizi?

14. října 2023

Ruský orientalista, arabista a bývalý diplomat Igor Matvějev předložil expertní názor na postoje mimoregionálních aktérů k eskalaci násilí mezi Hamásem a Izraelem.

Matvějev uvádí:

„Rusko vystupuje pro vytvoření plnohodnotné nezávislé Palestiny, což znamená, že vystupuje pro koncepci „dvou států“. Současná eskalace je považována za sled neúspěchů v úsilí USA vnutit zemím účastnícím se konfliktu nevyvážené vyrovnání. Moskva rovněž podporuje kontakty s Izraelem i s Palestinci a vystupuje proti teroristickým akcím (na mysli je braní rukojmí a zabíjení civilistů bojovníky Hamásu) a proti nepřiměřeným akcím síly (izraelské útoky izraelských obranných sil IDF v Gaze) na civilní objekty. Vedení RF chce aktivizovat jednání s umírněným křídlem palestinského odporu zastoupeného hnutím Fatah (rival Hamásu) a přijmout prezidenta Palestiny Abbáse. Eskalace v krátkodobé perspektivě povzbuzuje návrat izraelských vojenských instruktorů z Ukrajiny do vlasti. Snižoval by se tak potenciál ukrajinského vojska vzdorovat ruským vojenským silám. Na druhou stranu mohou veřejné i neveřejné podpory Palestinců Ruskem prudce zvýšit vojensko-technickou pomoc Kyjevu.“

K postoji USA orientalista uvedl:

„V současnosti je situace v Rusku složitá. USA vyslaly do Středozemí dvě letadlové lodě se snahou, aby nedošlo k internacionalizaci konfliktu, v němž jsou účastny Írán a Sýrie a nestátní aktéři – íránští zástupci v Iráku, Talibán a jemenští Húthíové. V téže době mohou Američané využít tato zapojení jakožto casus belli pro útoky nejen na Národní geokosmickou zpravodajskou agenturu, ale i na území Íránu. Je to ale málo pravděpodobné. Washington aktivizoval vojensko-technickou a zpravodajskou pomoc Izraeli. Nedá se vyloučit, že se k operaci Izraele v Gaze může připojit centrum pro zvláštní (ve skutečnosti tajné) operace CIA, aby byla osvobozena americká rukojmí držená Hamásem. Bidenovu americkou administrativu znepokojuje výhled na prudký růst cen energií, jako tomu bylo v krizi v roce 1973. Rusku by to mohlo přinést větší finanční zisky.“

Matvějev také mluvil o postojích Číny a Indie:

„Čína je také znepokojena špatnými perspektivami konfliktu pro její iniciativu na vytvoření největšího transportního koridoru z Asie do Evropy přes Blízký východ. To může konkrétně eliminovat úspěch plánovaného fóra Jeden pás – jedna cesta, které má proběhnout v Pekingu 17. až 18. října 2023. Nemusí se ho účastnit vůdci arabských zemí, mající problémy spojené s eskalací. Stejné obavy má i Indie, protože eskalace konfliktu na Blízkém východě může ohrozit realizaci alternativního projektu transportního koridoru Indie – Blízký východ – Evropa, pro nějž je nutná normalizace vztahů mezi Izraelem a Saúdskou Arábií.“

Orientalista se dotkl politiky EU v rámci současného konfliktu:

„Nehledě na deklarovanou podporu dvou států (stejné jako ruská podpora), není v zemích Evropy jednota v otázce konfliktu Palestiny s Izraelem. Německo, Rakousko a Maďarsko jsou nyní více na straně Izraele, Itálie, Francie, Irsko a Slovinsko jsou na straně Palestiny. Je to důvod pozastavení pomoci Palestině Evropskou komisí. Brusel spolupracuje s umírněnými vládami západního břehu, ale ne s Hamásem. Potvrdilo se to na mimořádném zasedání Rady EU v Ománu dne 10. října. Úsilí se soustřeďuje na humanitární pomoc. Je odmítána kolektivní odpovědnost Palestinců vůči Izraeli, takže Evropa asi nepodpoří trestnou expedici izraelských obranných sil Cahal v Gaze.“

Nakonec Matvějev analyzoval postoj Baku:

„Ázerbájdžán je v Zakavkazsku spojenec Izraele a je v krajně složité situaci. Baku získává ze spolupráce s Izraelem ekonomické a obranné výhody, ale musí brát v úvahu tradiční sympatie svého muslimského obyvatelstva k ‘palestinským bratrům’. Tím se také vysvětluje ázerbájdžánská neutralita, která ladí se zdrženlivostí klíčového spojence Baku – Ankary.“

Převzato z Eadaily.com

***

Ministr zahraničí Maďarska Szijjártó: Sankce nedokázaly „srazit Rusko na kolena“

15. října 2023

Maďarský ministr zahraničí a zahraničních ekonomických vztahů uvedl: Kolektivní Západ by měl posoudit to, komu více škodí sankce proti Rusku. Podle něho se EU a USA nepovedlo „srazit v hospodářství Rusko na kolena“. Položil důraz na to, že restrikce nedokázaly pomoci v otázce urovnání ukrajinského konfliktu.

V rozhovoru pro RIA Novosti řekl: „Komu (sankce) více škodí – nám nebo Moskvě? Mají nějaký smysl, vedly k výsledkům, dosáhly cíle do nich vložené a zejména zničit Rusko v oblasti hospodářské, přiblížit se k míru?“

Ministr si myslí, že je všem jasné, že přitlačit na Rusko se pomocí restrikcí nepovedlo. Kromě jiného se politici EU snaží nevystupovat s tímto tématem a jestliže o tom někdo otevřeně hovoří, „zaženou ho do kouta“.

Převzato z Pravda.ru

***

Ukrajina a Izrael se utkají o dodávky zbraní NATO

15. října 2023

Ukrajina a Izrael půjdou do boje kvůli dodávkám zbraní ze západních zemí. Podle deníku Die Welt bude Kyjev s Tel Avivem soutěžit o dodávky zbraní i munice.

Země NATO se obávají dát v nebezpečí vlastní obranyschopnost s tím, že mají omezené zásoby a drahé zbraně. Zvláštní zájem je o systémy protivzdušné obrany, jako jsou Iris-T a Patriot, a také o dělostřelecké náboje, což potřebuje jak Izrael, tak Ukrajina.

Média informují, že v alianci už došlo k debatám ohledně vzniku konkurence Ukrajiny a Izraele.

Převzato z Pravda.ru

4.4 15 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
47 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
16. 10. 2023 12:51

Zápach je vážně veselá kopa. JIM /vyslovuj dzim/ se nelibi strategické spojení Číny a Ruska, samozřejmě kromě jiných. Závislý kreten natahuje moldanky. To jsou nejspíše ta smradlavá pravidla, která SERviruji světu. A co kdyby všichni mimo Zápach oznamili, že se jim nelíbí H2S této imperiální entity, jejíž konec můžeme pozorovat my žijící v její sice počáteční, avšak nezadržitelné fázi.

orinoko
orinoko
16. 10. 2023 13:30

Další věc. Na současný blízkovýchodní problém se dá nahlížet různě, ale žádný světový lobotomik nezmění nic na řetězci – příčina, následek. Příklad: Dnes znectivani Husiti nevymysleli sami sebe. Byli pohříchu výtvorem KAT církve, která začala především smrdutým světským životem. Začala žít velmi materialisticky, až sama stvořila heretiky. A podobně Žid. Svým, dneska velmi nordickým, přístupem svět Světu, rozuměj nadřazený Žid gadzum, stanovuje nová pravidla pro ekvivalent Osvětimi. Sami šli příkladem do budoucna. Vzpomeňme na Varšavské povstání, které provedli bez jakýchkoli kontaktů s blížící se Rudou armádou. Je na každém, aby sám sobě vystavil úhel pohledu.

Gatta
Gatta
Reply to  orinoko
16. 10. 2023 17:36

Mě zase mihlo hlavou spojení: „Varšavské židovské gheto – Gaza“.

peter.
Reply to  Gatta
16. 10. 2023 20:39

comment image
Z ľava do prava :Kolomojskyj,Porošenko (Valzman),Jaceniuk a meno toho celkom vpravo nepoznám.

peter.
Reply to  orinoko
16. 10. 2023 18:50

„Je na každém, aby sám sobě vystavil úhel pohledu.“
Niekedy je dobré opýtať sa sám seba,či si za to,že „za všetkým stojí Žid“,nemôžeme my sami.Nie len my Slovania,ale kresťania vôbec. Rabín z nasledujúceho odkazu tvrdí,že Židia len využili (zneužili)naivitu pohanských národov a dali im Ježiša, kresťanstvo a tým si všetkých nežidov podmanili. Neveríte židom,píše,ale veríte židovským evangeliám.Je to zaujímavým spôsobom nastavené zrkadlo,ktoré nastavil žid nám,nežidom.Dosť nepríjemné čítanie…..aspoň pre mňa a ťažko hľadám nejaké protiargumenty.
https://slovieni.webnode.sk/rabin-eli-ravage/

Last edited 1 měsíc před by peter.
orinoko
orinoko
Reply to  peter.
16. 10. 2023 19:11

Peter, vzdycky u mých kontroverzních výplodů doufám v živoucí debatu. Ovšem,. když jsem teď odkudsi přijel a našel, kamarádovo parte, a vůbec nevěděl, že jeho manželka umřela po autonehodě před třemi roky, tak prostě už si de životem moc nevím rady.

peter.
Reply to  orinoko
16. 10. 2023 19:33

Ani nevieš,ako dobre ti rozumiem.Ale dlhým smútením a rezignáciou sa to len zhorší! Ver mi! Poznám to.

PPK
PPK
Reply to  peter.
16. 10. 2023 21:17

Peter, díky za pozoruhodný odkaz a také jeden přidám:
Video z května 2021 – Gabor Maté: O konfliktu v Palestině/Izraeli + historické souvislosti (CZ TITULKY)

https://otevrisvoumysl.cz/gabor-mate-o-konfliktu-v-palestine-izraeli-historicke-souvislosti/

peter.
Reply to  PPK
16. 10. 2023 22:37

Vďaka! Viete,je to tragédia! Nie je spôsobená tým,že niekto je Žid,nie je to ani vina relígie,veď v Iráne žije v kľude a pokoji pomerne veľká komunita židov,ktorých ani nenapadne návrat do „Bohom im zasľúbenej zeme Izrael“.Ortodoxní židia majú na to čo sa tam deje rovnaký,alebo dosť podobný názor ako p.Maté. Ja vidím problém v ideológii.Sionizmus je zvrátená ideológia ktorá ospravedlňuje konanie svojich prívržencov v Izraeli biblickými bájkami o svojej vyvolenosti Bohom a územné nároky zase tým,že územieod Eufratu po Níl im daroval Boh.Je zvrátenosťou,ak takto argumentujú vyznávači sekularizmu a ateizmu,akými zakladatelia štátu Izrael nepochybne boli.Títo (ne)ľudia podľa viacerých ľudí aj… Číst vice »

PPK
PPK
Reply to  peter.
17. 10. 2023 4:41

Ano, je to tak, souhlasím.

orinoko
orinoko
16. 10. 2023 15:22

A teď skandál. Poučen víkendovým seminářem můžu říci docela kvalifikovaně – Žid je rakovina tohoto Světa.

Gatta
Gatta
Reply to  orinoko
16. 10. 2023 17:37
orinoko
orinoko
16. 10. 2023 19:42

Dokonáno jest. Stala ze mně zrůda. Stránky v knize už nelistuji, nýbrž je posouván nahoru a dolů , domů. Toho kterého.

Irena
18. 10. 2023 10:56

Proč jsou Číňané tak dobří a konkurenceschopní? Ty důvody leží na povrchu. Jejich ceny jsou nižší o 25–30 % a často i dvojnásobně, přičemž ve srovnatelné kvalitě produkce. Hlavním tajemstvím úspěchu je, že za každým výrobcem z Číny stojí stát, který je všemožně podporuje. Mají k dispozici dlouhodobé půjčky na 7–10 let za velmi nízkou úrokovou sazbu (lišící se podle odvětví a účelu) – od 0 do 3–4 %. My jsme ani v nejlepších dobách takové úrokové sazby nikdy neměli a dnes začínají od 15%. Číňané navíc mohou počítat s tím, že budou moci odepsat nejen samotné úroky, ale dokonce… Číst vice »

PPK
PPK
Reply to  Irena
18. 10. 2023 12:54

Souhlasím. Podle (nejen) mého názoru v časech, kdy čínská KS i ruský gosudar skutečně svůj stát strategicky i operativně trvale ŘÍDÍ ve smyslu definice řízení a NEnechávají stát jen „tržně“ běžet chaotickým spekulačním samospádem, tak euroatlantický Západ v hospodářství typicky hloupě trvá na dogmatu „trhu“ a naopak o to důsledněji uplatňuje princip plánování a trénování strategií v politice tvrdé moci nad životy států ostatních.  A výsledek? Zatím, co Západ např. ten očkovací Covid jako nástroj absolutní moci NWO naplánoval a trénoval už téměř dvacet let, než jej skutečně a na ostro spustil, tak šéfové Číny a Ruska s covidem pro… Číst vice »

fajt
fajt
18. 10. 2023 13:34

https://finance.mail.ru/2023-10-18/metall-za-beznal-v-rossii-izmenili-pravila-sdachi-loma-58264053/ – tohle určitě zachrání Rusko, na druhou stranu na sprostý lid musí být vždy pořádný klacek ( ale hlavně, že se jinak ve velkém rabují suroviny bez dozoru, tady logika korporátu funguje bez omezení). ..)

PPK
PPK
Reply to  fajt
18. 10. 2023 16:10

Chápu, pane fajt, že zřejmě máte nedůvěru k bezhotovostním platbám a přiznávám, že já dnes v tom našem českém kapitalismu tu nedůvěru mám také a bezhotovostním platbám se vyhýbám, jak to jenom jde. To je totiž jistě opodstatněné, pokud bankovní sektor a jeho řízení není ze zákona v rukách vedení státu, státu který si tu svou ekonomiku ze své vůle aktivně právně, sociálně spravedlivě a zodpovědně řídí.  Mám s tím z minulosti i osobní zkušenost: Kdysi, ještě za socíku jsem pro jednu velkou fabriku plánoval a koncepčně „řídil“ výrobně odbytový export. Obrazně řečeno, bezhotovostně mi procházely rukama miliony, přičemž jsem… Číst vice »

peter.
Reply to  PPK
18. 10. 2023 17:01

Pamätáte sa na protest kanadských kamionistov? Protestovali proti Trudeauovým proticovidovým opatreniam.Justin Trudeau im dal zablokovať účty v banke,takže si nemohli kúpiť ani to jedenie.Alebo Taký vodca strany Brexitu v Spojenom kráľovstve Nigel Farage,ktorému banka v júni jednoducho,bez uvedenia dôvodov zrušila účet.Keď sa obrátil na inú banku,bol odmietnutý. https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/britske-banky-ruseni-uctu-zpravy-online-rishi-sunak-coutts-nigel-farage-natwest_2307310010_kth Bezhotovostný platobný systém nie je nič iné,ako donucovací prostriedok.Taký obojok s ostňami zvnútra.Neposlúchaš? Pritiahneme ti obojok a nebudeš žrať,lebo tvoja platobná karta nebude fungovať. A nemýľte sa ! Tak to môže fungovať aj v Číne v prípade prejavov občianskej neposlušnosti. Treba proti tomu bojovať ako sa len dá,lebo je to prostriedok na… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  PPK
18. 10. 2023 17:30

Dnes můžete hotovostně platit do ekvivalentu 10T EUR. Z takových plateb se moc „ulít“ nedá. A budeme-li předpokládat nějaké „odklánění“, tak skutečně velké peníze je možno odlklánět jen přes účty.
Dnes také jdou velké platby výhradně přes účty a „úlidby“ se monetarizují až následně, pukud se opět z úctu nepromění za něco hodnotného.

A ona taková pokladna, když se vede online, se dá spočítat velmi rychle a je do ni také moc „vidět“ i zaměstnanci.

U fakturace jde o to kolik, komu a za co se vlastně platí.
A to už tak průhledné nebývá.

fajt
fajt
Reply to  Gatta
18. 10. 2023 17:51

https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/439805-ustecan-do-banky-nanosil-skoro-sto-miliard-neni-jasne-kde-je-vzal – to je teprve šikula, co 😀 – všechno je to jenom o lidech – minulý rok jsem byl na nějakém potlachu a dokutálel se mi k nohám dost zlitý maník, prý šéf jakési pobočky místní, tedy zahraniční banksterské kapličky, nebudu tady uvádět všechny jeho kecy, ale po nějakém čase jsem měl od něj příslib, že když budu chtít u něj uložit na účet nějaké ojro, tak to klidně můžu dotáhnout v igelitce a bez jakékoliv bumážky, řádově do výše deset mega, samozřejmě v říšské měně … tady se dějou věci, jenom propaganda jebe lidem mozky, že musí to… Číst vice »

peter.
Reply to  peter.
18. 10. 2023 21:08

A u vás v ČR to začína byť tiež zaujímavé! Skoro ako u nás,pred voľbami.
https://pbs.twimg.com/media/F8nFIhYbgAAzsM9?format=jpg&name=large

fajt
fajt
Reply to  peter.
19. 10. 2023 5:36

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,30313337,tusk-chce-lewica-chce-kosiniak-sie-wzdraga-a-jest-jeszcze.html#s=BoxMMtCzol4 – von ten tuskův hypotetický slepenec ( na západě ho tak tlučou dohromady) nebude až tak konzistentní ( už jenom aborce je může poslat do dupy) – ale Kaczynski je starý mazák, má za sebou střety, o kterých se zdejším politickým slouhům ani nesnilo, toho nepoloží ulhaný a naprosto neschopný tusk ( ale více bych to ne rozebíral). ..)

peter.
Reply to  fajt
19. 10. 2023 13:59

Za jedno zo zásadných rozhodnutí Ficovej vlády považujem ukončenie vlády politických mimovládok na Slovensku,prijatím zákona ktorým sa musia organizácie a médiá financované zo zahraničia označiť značkou „zahraničný agent“. Ten zákon má byť kópiou zákona „Fara“ prijatého v r.1938 v USA ako ochrana pred vplyvom rozliezajúceho sa nacizmu po Štátoch.Ten zákon je v USA platný dodnes a jemu podobný zákon prijali aj Rusko,Izrael a Maďarsko.
https://www.hlavnespravy.sk/ohlusujuci-piskot-a-kvikot-kaviarne-a-liberalnych-medii-coho-sa-boja/3293938
p.s.
Myslel som,že sa pridá aj Poľsko,ale to bohužiaľ dnes nehrozí! Škoda.

PPK
PPK
Reply to  peter.
19. 10. 2023 15:37

Tenhle pán napsal, že na sociálních sítích bude nablito.
Inu, uvidíme, co z toho se stane skutečností a co ne.

priloha pro petera.jpg
peter.
Reply to  PPK
19. 10. 2023 16:01

p.Paulzczyňski je zle informovaný! Inak by vedel,že v r.2014 bola u nás novelizovaná Ústava SR a vďaka tomu máme dnes ústavne definované manželstvo.
čl.41 našej Ústavy píše v bode 1 o manželstve toto:
“ Manželstvo je jedinečný zväzok medzi mužom a ženou.Slovenská republika manželstvo všestranne chráni a napomáha jeho dobru. Manželstvo,rodičovstvo a rodina sú pod ochranou zákona.Zaručuje sa osobitná ochrana detí a mladistvých.“
Toľko k bodu 5, Paulczyňského zoznamu.

Last edited 1 měsíc před by peter.
PPK
PPK
Reply to  peter.
19. 10. 2023 16:48

Nevím přesně, jak zní slovenská Ústava ohledně pravomocí prezidentky, ale tipuji, že Fico to nebude mít s jmenováním ministrů jednoduché. Ostatně už do propagandy proti Ficovi vyjel se svým zpravodajstvím též i český Seznam. Čaputová (prý) není spokojená s některými kandidáty na ministerské posty, které jí Fico předložil. Ve čtvrtek (prý) oznámila, že nejmenuje ministrem životního prostředí Rudolfa Huliaka navrženého za SNS

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-stredni-evropa-fico-proti-caputove-schyluje-se-ke-stretu-o-ministry-238578

peter.
Reply to  PPK
19. 10. 2023 17:10

Čaputová odmietla vymenovať nominanta SNS na funkciu ministra životného prostredia p.Rudolfa Huliaka.Ako dôvod uviedla,že p.Huliak vo svojich vystúpeniach popiera „klimatickú krízu“. Tak tento pán profesor (v odkaze) by podľa p.prezidentky nemohol robiť ani vrátnika v Prezidentskom paláci : https://twitter.com/citarnyknihy/status/1714585152473465046 Keď Čaputová menovala vládu I.Matoviča,tak jej nevadilo,že Matovič je plagiátor ktorý svoju diplomovú prácu ani nevidel,nevadilo jej,že do funkcie ministra školstva vymenovala kaderníka,stylistu a vyučeného obuvníka ktorý svoju magisterskú prácu tiež okopíroval,nevadilo jej ani vymenovanie bábkoherečky do funkcie ministerky informatiky…..vadí jej,keď niekto spochybňuje „posvätnú kravu“ Bruselu,“klimatickú krízu“. No čo už s ňou? Inak naša Ústava sa nezmieňuje o tom,že ministrov musí… Číst vice »

Last edited 1 měsíc před by peter.
peter.
Reply to  peter.
19. 10. 2023 17:41

„naša Ústava sa nezmieňuje o tom,že ministrov musí schváliť a vymenovať prezident SR.“
Chcem sa opraviť!
Naša Ústava sa nezmieňuje o tom,že prezident SR môže nevymenovať do funkcie navrhnutého ministra. Je tu len odvolanie sa prezidentky na precedens,keď Kiska odmietol vymenovať do funkcie J.Ráža jr.

PPK
PPK
Reply to  peter.
19. 10. 2023 21:21

Děkuji za objasnění situace. Jak to tedy vypadá, tak pan Fico ty své nominanty po určitých peripetiích přece jen prosadí. Podle mého názoru totiž zvykové právo ani tzv. „Kiskův precedens“, nejsou řádnými právními normami ani precedentními rozhodnutími soudů – a tedy nemají sílu zákona. Navíc, Fico může politicky manévrovat a navrhnout z řad koaličních partnerů jiné osoby, pro tyto strany přijatelné.

peter.
Reply to  PPK
20. 10. 2023 5:35

Problémom pre Čaputovú je len kandidát na ministra životného prostredia Huliak. S ostatnými súhlasí. Fico to rieši tak, vláda bude sfunkčnená a o Huliakovi rozhodne Ústavný súd SR.
Osobne nemám vzhľadom na súčasnú ekonomicko-politickú situáciu v ktorej sa KoZa nachádza veľké očakávania od novej vlády,ale postačí mi,ak Fico bude naozaj uprednostňovať záujmy Slovenska pred záujmami nejakej Fonderlajnovej alebo iných „hlaváčov“ V EÚ a USA. Že odmietne všetky tie „nenormálnosti“súvisiace s tzv.“Európskymi hodnotami“ a bude sa striktne držať našej Ústavy ktorá začína vetou „My,národ slovenský…“

peter.
Reply to  peter.
20. 10. 2023 14:58

Na tomto príspevku je zaujímavé to,že odzrkadľuje názor verného stúpenca Matovičovej strany „Oľano“ György Gyimesiho.
https://www.hlavnespravy.sk/nesvojpravna-prezidentka/3295242

fajt
fajt
Reply to  peter.
20. 10. 2023 8:23

https://www.facebook.com/reel/287729317515458?mibextid=s1bc9R

https://www.facebook.com/reel/329120592856156?mibextid=s1bc9R

osobně bych u rzeczipospolitej vyčkal, tusk teď čeká na další noty a Kaczynski má napřaženou bejsbolku na jeho emerická varlata – bude fest prdel. ..)

Gatta
Gatta
Reply to  fajt
19. 10. 2023 6:05

Ony si ty miliony do igelitky můžete postupně vytahat i z bankomatu.
A vklad není platba.

Ten ústečan to musel být nějaký magor, co dělal bílýho koně nějaké úplně jiné ekonomice. Otázka kolik na tom účtu zůstalo půl hodiny po vložení.

Nicméně souhlas, směrnice jsou jedna věc a její vykonávání může být i v mezích zákona (řekněme otížně prokazatelné trstnosti) velmi různé.

No co se děje nad mraky na božském Olympu, kam není zespodu vidět, o tom můžeme jen spekulovat.

fajt
fajt
Reply to  Gatta
19. 10. 2023 7:18

tak vybrat prachy to ještě jde, ale dostat takový ranec, a to na jednom ( docela malém místě) místě, do místních pár poboček, to už chce kouzelníka a nebo zapojení znalých poměrů, kteří systému rozumí a maj ho docela na párku, protože ví, že nefunguje, jak deklaruje – samozřejmě i „odhalení“ bylo z důvodu lidského faktoru a nízkých pohnutek – jenže i tenhle bílý koník má teď více prostředků, než maj všichni honicí psi okolo ( a i tam platí že, pecunia non olet) – kdyby jenom jedno promile byla provize, tak si může kúpiť i jednu švejko partaj a… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  fajt
19. 10. 2023 19:01

Si rozumíme … Psal jste „nanosil“ – tedy ne donesl – tady patrně za delší časove období. Nicméně je zřejmé, že oko bankéře zde nebylo tak ostré, ja vyžadují všechna nařízení, předepsané postupy a směrnice paní Leynové. Možná také nějaké proceno z promile někomu padlo do oka. Takže z bílého koníka se stal vlastně černý kůň dostihu. Jestli dosti neměl nehodu. To mi připomnělo jeden židovký vtip: Ptá se vyšetřovatel Izáka – Izák kde vy vlastně berete peníze? — No, já když potřebuji peníze, tak si je vždy vezmu ze stolku mojí ženy. – A vaše žena je bere kde?… Číst vice »

PPK
PPK
Reply to  Gatta
20. 10. 2023 19:39

Navážu, i když zdánlivě OT: Vzrůstají kyberútoky formou phishingu, kdy pachatelé pracují nejen s e-mailem, ale už i s SMS-kami, tvářícími se jako zprávy od bank, VZP nebo mobil. operátorů. No a když příjemce trochu zapátrá po adrese odesílatele takových zpráv, vyzývajících např. k zaplacení něčeho operátorovi nebo k aktualizaci účtu v bance, tak například zjistí, že internetová adresa podvodníka má skutečnou doménu např. někde v Jižní Africe. Takže, dávat si pozor, to se dnes vyplatí. Rak-ušanova policie to za nás neudělá.

orinoko
orinoko
18. 10. 2023 20:27
fajt
fajt
19. 10. 2023 8:07

borok vova, u čínského draka se mu moc nedařilo ( i když se tak snažil a sám i jaderný čemodan ponosil), na druhou stranu, proč by čínský soudruh kupoval něco, co už ze Sibiře normálně stejně dostává, sibiř lordi a místní prospektoři jsou více v Pekingu než na kremelském monitoru, do toho mu krpatý spoluherecz z ukro kolomajzny hodil pár raket na letiště, o kterých ruská armáda zase nic nevěděla, že tam hoří vojenská technika okomentoval jelcinovským způsobem… nebýt těch statisíců mrtvých byla by to i dobrá komedie. ..)

fajt
fajt
19. 10. 2023 9:50

https://www.facebook.com/reel/326019876677712 – trocha každodenních emocí, korporátka se činí všude. ..)

peter.
19. 10. 2023 14:57

Pamätáte sa na neho?
https://t.me/casusbellilive/134402

peter.
21. 10. 2023 15:47

Nejnovější příspěvky