Svět ruskýma očima 749

 

V Německu se dočkali chyby Bidena. Před Němci je návrat k dobrému životu

Ljubov Stěpušova

27. ledna 2024

Němečtí politici jen čekají, kdy Amerika oslabí v transatlantickém partnerství, aby mohli obnovit spojenectví s Ruskem. Tato chvíle přišla.

Biden podrazil Německo ve snaze pomstít se Texasu

Prezident USA se rozhodl pozastavit výstavbu terminálu pro export zkapalněného zemního plynu (LNG), aby si zajistil podporu příznivců ochránců životního prostředí v prezidentské kampani.

Podle jeho nařízení také USA pozastavily schválení nových kontraktů na vývoz LNG a mají v úmyslu sledovat dopad „na cenu energií, energetickou bezpečnost USA a životní prostředí,“ píše Reuters.

Zasaženy budou státy USA produkující plyn, především státy jižní, včetně Texasu. Někteří znalci si myslí, že se jedná o odpověď Bidena na vzpouru Texasu kvůli hranicím. Avšak panikou byl zasažen nejen Texas, ale například i Německo, které Spojeným státům zcela věřilo, že mu zajistí modré palivo s pomocí dodávek LNG.

Bloomberg píše, že snížení vývozu LNG z USA může zbrzdit projekty, s nimiž leckteré německé společnosti počítaly. Bude škodný nejen průmysl, ale i obyvatelstvo, které bude buď mrznout, nebo se péci. Evropské komunální služby a obchodníci nyní rychle hledají dohody na dodávky LNG z USA, které by jim nahradily dodávky potrubního plynu z Ruska.

Potíže nezpůsobuje Německu nenáviděný Trump, ale milovaný Biden. Němce to šokuje, vždyť hlavním heslem prezidenta USA bylo zachování transatlantické solidarity v boji s „autokraciemi“ světa.

Nikoli Rusko, ale Spojené státy teď chtějí Němce srazit na kolena

Německý politolog Alexander Rahr píše, že je vidět, že cesta po které kráčí Německo, „byla patrně zase krátkozraká a riskantní“. Podle něho Němci před dvěma roky odstoupili od ruských dodávek a zavedli sankce proti Severnímu proudu-2. Udělali to v naprosté víře, že místo Ruska bude hlavním dodavatelem plynu Amerika.

Nyní je už jasné, že „zkapalněný plyn z USA nebude, dodávky z Perského zálivu se komplikují válkami na Blízkém východě a Ukrajina náhle oznámila, že odmítne tranzit ruského plynu přes své území“. Rahr píše, že je vidět, že „někdo chce opět Němce srazit na kolena“. Stěžuje si, že byly „předloženy alternativy, byli připraveni partneři v Africe. Putin byl ochoten dále plyn dodávat“. Ale Německo ignorovalo hrubou politickou realitu. Odborník poznamenává, že „zelené“ technologie nemohou nahradit dodávky plynu do tak průmyslové země, jakou je Německo, které „kvůli ideologickým příčinám nepřipouští návrat k jaderné energetice“.

Co dělat podle Rahra. Bez Ruska bude Německo těžko zabezpečovat zdroje pro automobilový průmysl, výrobu domácí techniky, petrochemii, atd.

Rahr si dělá naději, že se současná politika změní po prvním sjezdu strany Sarah Wagenknechtové, která svoji zahraniční politiku orientuje na obnovení ekonomických svazků s Ruskem.

Jenže i bez Sarah naleznou nynější německé úřady východisko – vrátí se k partnerství s Ruskem.  Němci vnitřně chápou, že NATO bylo založeno a pracuje tak, aby brzdilo Sovětský svaz (Rusko), kontrolovalo Německo a ovlivňovalo Evropu.

Jestliže se Ruskou federaci nepodaří zabrzdit, a to nastane, naráz se zhroutí nadvláda EU (což už probíhá) a potom se Německo vrátí do reálné politiky. Kancléř v rozhovoru pro Die Zeit dne 25. ledna připomenul s poukazem na USA slova Helmuta Schmidta o tom, že Německo je jen „střední silou“.

Jestliže Spojené státy opouštějí Ukrajinu, samo Německo nedokáže zachránit prozápadní režim v Kyjevu. Pokud se nevzpamatují, potom Němci zboří nynější „semaforovou“ koalici a k moci přijde Wagenknechtová a Alternativa pro Německo, která se zaměřuje podle svého programu k návratu k dobrému životu s pomocí Ruska.

Podle specialisty na SRN Borisova je nejlepší způsob zajištění bezpečnosti tento:

  • obnovit Severní proudy;
  • přimět Polsko, aby Rusku vrátilo ukradený ropovod Družba a po něm opět pustit levný potrubní plyn a ropu;
  • obnovit vývoz německých  výrobků do Ruska;
  • domluvit se na garantovaných trzích odbytu německé výroby do zemí BRICS a Eurasijské ekonomické unie;
  • vrátit se k megaprojektu výstavby železnice z Moskvy do Blagověščenska, jehož opuštěním ztratily německé koncerny biliony.

Znalec říká: „V číslech jsem nechybil. Byl to málo publikovaný projekt, ale existoval . Výše  na 10 až 15 let do něj vložených investic byla právě bilion.“

Převzato z Pravda.ru

***

Ukrajina se pokoušela otevřít druhou frontu v Gruzii. Hodlala přes území Gruzie převézt do Ruska výbušniny z Oděsy

6. února 2024

Ukrajina neustává v pokusech o otevření druhé fronty proti Rusku, uvedl dnes (6. února) kandidát na křeslo předsedy vlády Gruzie Irakli Kobachidze.

V předešlém dni byl v Gruzii zadržen náklad putující z Oděsy do Voroněže. Auto vezlo výbušniny. V Gruzii tento převoz znemožnili a zesílili hraniční kontroly. Očekává se oficiální komentář Kyjeva.

Kobachidze uvedl: „Když někdo vně i uvnitř země usiluje udělat z Gruzie terč proti Rusku, je to těžký a výstražný jev. Ještě jednou se tak potvrzuje to, co ukrajinští úředníci z ukrajinského vedení otevřeně říkali, že chtěli a chtějí otevřít ‘druhou frontu’ v Gruzii. Potvrzuje to Státní bezpečnostní služba.“

Do Ruska se mělo převézt 6 bomb přes Horní Lars. Nyní bylo zahájeno trestní stíhání několika lidí z Ukrajiny, Arménie a Gruzie.

V protiteroristickém ústředí Státní bezpečnostní služby podtrhli, že nepřipustili, aby se území země využívalo jako tranzit pro teroristické akce.

Převzato z Vestikavkaza.ru

***

Přeprava bomb z Ukrajiny do Gruzie: Co je dnes známo?

Jelizaveta Perelygina

6. února  2024

Snaha využít Gruzii jako tranzitní zónu s teroristickými cíli se prozradila zásluhou bdělosti Státní bezpečnostní služby Gruzie, a ta nyní očekává komentáře z Kyjeva a zemí, přes které byly výbušniny bez překážek provezeny.

Gruzínské speciální služby odvrátily velký teroristický čin v Rusku, když překazily převoz z Oděsy do Voroněže. Podrobně o tom promluvila Státní bezpečnostní služba Gruzie.

Náklad s bombami přejel z Oděsy do Gruzie na minivanu – občanem Ukrajiny z Turecka přes kontrolní stanoviště Sarpi. Jeho trasa z Oděsy vedla přes Rumunsko, Bulharsko a Turecko do Gruzie. Výbušniny měly být do Ruska dopraveny přes kontrolní stanoviště Daryali a Verchnij Lars. Teroristická akce měla být ve Voroněži.

Šest bomb bylo nalezeno v akumulátorech pro elektromobily sloužících za kontejnery. Byla v nich výbušná zařízení s časovači, rozbušky, klíče a 14 kg silně výbušné látky C-4 (plastid). Ta je nebezpečnější než TNT. Předměty byly zabaveny a místo nich byly vloženy atrapy a poté pokračovala zásilka v cestě po Gruzii, ale pod dohledem speciálních služeb.

Odborníci se shodli na tom, že bomby byly vyrobeny prvotřídním specialistou.

„Kdyby podobné zařízení zafungovalo tam, kde je plno lidí, byly by z toho velké škody na infrastruktuře a velké oběti. Náboj této látky má větší sílu než trinitrotoluen.“ (Státní bezpečnostní služba)

Náklad už byl v Gruzii, když se zákazník rozhodl poslat do RF jen jeden kontejner se třemi bombami. Druhý měl zůstat v Gruzii, ale proč, to není dosud známo.

„Z detailů této akce a z okolností lze předpokládat, že využití území Gruzie a zapojení mnoha občanů Gruzie mělo vytvořit domněnku, že za realizaci teroristických akcí, které by byly v Gruzii, nebo za jejími hranicemi, by byla obviněna Gruzie v plánování i provedení.“ (bezpečnostní služby)

Kdo je organizátorem zločinu?

Státní služba bezpečnosti našla člověka, který organizoval přepravu bomb ze zahraničí. Je to Alexandr Šarašidze, který se narodil v Batumi a nyní je občanem Ukrajiny . Dalšími podezřelými je sedm občanů Gruzie, několik z Ukrajiny a dva Arméni. Je možné, že někteří nevěděli, že v kontejnerech vezou výbušná zařízení.

Poč byly bomby převáženy přes Gruzii?

Gruzie je už jediná země otevřená do Ruska pro kontraband výbušnin. Na hranici Ruska s Ukrajinou jsou boje. Hranice evropských zemí s Ruskem a Běloruskem jsou buď uzavřeny, nebo jsou na nich pečlivé kontroly z obou stran. Pak je možno vézt kontraband jen přes Kavkaz. Hranice mezi Ruskem a Ázerbájdžánem propouští jen nákladní auta s exportním a tranzitním zbožím. Jediná možnost jak dovézt do Ruska výbušniny po zemi (letecky to nejde) je po pobřeží Černého moře do Gruzie a dále se snažit po gruzínské vojenské cestě nepozorovaně přejet přes celnice.

Andrej Petrov, vedoucí analytik webu Věstnik Kavkaza, uvedl: „Západ se nyní snaží působit na všechny kolísající země, aby se odpoutaly od Ruska. Pokud by gruzínské speciální služby nezaznamenaly pašování výbušnin a odhalily je jen ruští celníci, mohl by ve vztazích Ruska a Gruzie nastat velký skandál. Tbilisi by bylo v podezření, že schvaluje teroristické akce proti Rusku a jakékoliv prohlášení Moskvy by bylo využito pro rozkol v Gruzii radikálními opozičníky, kteří se staví proti straně Gruzínský sen. Proto je na místě uznat, že Státní bezpečnostní služba Gruzie nyní dobře posloužila nejen Rusku, ale i své zemi, aby se nestala loutkou geopolitických her Západu.

Převzato z Vestikavkaza.ru

***

Znalec vysvětlil, co dává opravdovou moc na globálním ropném trhu

10. února 2024

Aby USA podávaly zdroje po celém světě musí donucovat veškerým vlivem státu a všudypřítomné lobby vlády spojenců i nepřátel rozpoutávat války a intrikařit. Přitom takový velký dodavatel, jakým je Saúdská Arábie, mnohem menší geograficky i politicky než USA, má na světovém trhu silnější vliv.

Podle názoru znalce na globální energetické a průmyslové trhy Marka Finleyho není síla v planetárním rozsahu v oblasti ropy v množství vytěžených barelů. Ani Spojené státy nakonec nemají největší zásoby na světě. Jejich hlavní konkurenti mohou denně těžit 13 milionů barelů, ale nedělají to ze strategických důvodů. Navíc je břidlicový průmysl po dřívějších rekordech vyčerpaný, je na ústupu, podle agentury Bloomberg se těžba úplně zastavila.

S ohledem na pokračující snižování produkce je těžba surové ropy v Saúdské Arábii pod 9 milionů barelů denně. Království tak má asi 3 miliony barelů volné těžební kapacity. Je to o dost víc,e než má každá jiná země a představuje to asi 60 % volné kapacity celého světa.

Finley konstatuje, že je to skutečná hodnota pro světový trh. Zdrojem moci pro celé odvětví je rezervní kapacita výroby.

Nevyužité kapacity mají důležité funkce. Jsou zárukou, že dodavatel bude plnit kontrakty. Dále to uspokojuje trh, který má stále výkyvy. Kromě toho zásoba v kapacitě těžby je faktor a páka k vítězství v případné cenové válce. A taková zásoba vyrovnává kolísání cen.

Dokonce i americký prezident potlačil svoji hrdost a vydal se do Saúdské Arábie žádat o zvýšení těžby v roce 2022, aby byly sníženy vysoké ceny po zavedení sankcí na zdroje z Ruské federace. To je to, co znamená existence volné kapacity produkce. Je to skutečná moc.

Převzato z Topcor.ru

4.8 14 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
26 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
11. 2. 2024 9:01

Pokud Rusko brzy „nevyřeší“ Oděsu, tak byla ta krymska akce téměř zbytečná.

orinoko
Reply to  Gatta
11. 2. 2024 13:26

Mám pocit, že tuto záležitost Rusko ponechává určitému samovyvoji. Při čelním útoku z moře se nevyhne velkým ztrátám, ale objevit se před Trojou v rámci pozemního koridoru ze severovýchodu by mohlo být snazší. A nejde jen o Krym. Také Podnestri je Achilovka.

fajt
11. 2. 2024 12:23

https://finance.mail.ru/2024-02-11/v-minekonomiki-nazvali-neobhodimostyu-vvod-v-rossii-platy-za-uglerod-59756061/ – korporátní uhlíková daň v Rusku, tady se stále jede globální NWO. ( lidí jsou hloupí a vždy uvěří těm největším šupákům). ..)

Gatta
Gatta
Reply to  fajt
11. 2. 2024 13:54

Obecně s tím bojem s CO2. Dříve se říkalo: „Nesvití někde zbytečně?“ Dříne se u aut sledovala spotřeba, dnes množství vypouštěného CO2. Tomu se říká vědecký pokrok :-) Pořád je to efektivnim využívàní zdrojú, které jakkoliv velké, jsou omezené. Tedy to zvyšováni efektivnosti je žádoucí vždy a všude. A zrovna o šetření zdroji v Rusku bych si nedělal iluze. Dnešní sledování CO2 a s tím spojeného náboženstvi, mà ale svoje jasné důvody. Zhasnutà žárovka , nebo úsporná jízda sice ušetří zdroje, ale nikdo (kromě vlastního spotřebitele) na tom nic nevydělá. S povolenkami je to hned veselejší, a co teprve zdanit… Číst vice »

PPK
PPK
Reply to  Gatta
11. 2. 2024 14:05

„Uhlíková stopa“ je jen zoufalý výmysl fyzikálně hloupých, ale ekonomicky vychytralých ideologů Západu:

Dr. Willie Soon: „CO2 je plyn života. Nezpůsobuje změny klimatu a globální oteplování” (CZ TITULKY)

https://rumble.com/v484xe0-dr.-willie-soon-co2-je-plyn-ivota.-nezpsobuje-zmny-klimatu-a-globln-oteplov.html

Last edited 20 dní před by PPK
Gatta
Gatta
Reply to  PPK
11. 2. 2024 16:58

Jistě, normalní koloběh uhlíku v přírodě. Spalovaním milionů let starých zásob uhliku může vzniknout jisté zvýšeni, ale regulačním procesem je jeho spotřeba rostlinami – a to je kupodivu nejen travou a stromy, ale především mořským planktonem. Nakonec dřevo a jiné bioasy jsou skutečným nekonečným obnovitelným zdrojem energie. Nicméně šetřit se musí. Efektivita využíváni zdrojů je předpoklad přežití pro vše živé. Cesty jsou ale různé, třeba místo protlačování neefektivní a neekologické elektromobilty, třeba omezit převážení všeho „z druhého konce Evropy, nebo světa“. Ušetřilo by se nejen za naftu, ale i za nova vozidla, lodě…, za nepotřebu rozšiřovat dopravni ifrastrukturu … …… Číst vice »

fajt
Reply to  fajt
13. 2. 2024 12:15

Песков объяснил отказ Путина от участия в дебатах – Новости Mail.ru – a dost bolo komédie pro mužiki ( co vova chtěl říci ivanůn, to už řekl jakémusi carlsonovi) – a ten durak peskov, mám za to že to bude nový lžicar ( ideální globální guma – i silně přihřátá – pro východní nwo lebensraum ). ..)

PPK
PPK
11. 2. 2024 13:36

Vážená paní zajoch, dík za zajímavý překladový výběr! A k němu ještě poznámku ohledně daně od korporátních oligarchů ruskému státu, (kterou ve své poznámce zmiňuje pan fajt), jestliže RF potřebuje kvalitně financovat a tedy i dovést do úspěšného konce akci SVO na Ukrajině:  Prohrává snad, anebo vyhrává Moskva tu SVO s Kyjevem? Takže čistě politicky vyhodnoceno, mi z toho vychází logický závěr: Politika je už od starověku taková, že každá válka, v níž nějaký stát dlouhodobě neprohrává, ten úspěšně válčící stát nikdy politicky ani ekonomicky neoslabuje, ale naopak ho posiluje. Posiluje nejen vybojovanými zisky nových území a jejich přírodními zdroji… Číst vice »

PPK
PPK
Reply to  Aleš
12. 2. 2024 6:52

Propaganda Ukrajiny a některých cz médií se hloupě snaží zvítězit alespoň pomocí propagandy: viz
Novinky.cz a Alžběta Trousilová: Ruská armáda má jídlo už jen na tři dny. 

https://skrytapravda.cz/ze-zahranici/1723-alzbeta-trousilova-ruska-armada-ma-jidlo-uz-jen-na-tri-dny

orinoko
Reply to  PPK
12. 2. 2024 9:52

Přesně podle již dříve přijatého usnesení. Rusko prohraje v každém případě: – Rusko je okupant, který za cenu obrovských ztrát obsadil půlku Halice. – Rusko je okupant, proti kterému bude veden partyzánsky odboj. – Rusko je okupant, který obsadil cizí území, v důsledku čehož došlo k jeho celosvětové politické a strategické porážce. – Rusko prohrálo. Sjednotilo celý Západ tak, jak tomu nebylo nikdy v historii. – Rusko prohrálo. Teď mu chybí vejce. Zítra pytel. /ovsa/ – Rusko prohralo. Volba Putina prezidentem to jen potvrzuje. – Rusko prohrálo. Způsobilo ekologickou katastrofu, jejíž následky budou nedozírné – Rusko prohrálo. Tak musíme chápat… Číst vice »

Alva
Alva
Reply to  orinoko
12. 2. 2024 16:42

A taky nezvítězí!!!
Pořád ještě mají k dispozici toho pověstného „posledního Ukrajince„, který to všechno jistí.
Protože uř jim odmítají paslušnost dokonce i policisté, které posílají na frontu. Dokonce i český mainstream o tom informuje a to už je co říci.

https://www.novinky.cz/clanek/valka-na-ukrajine-vzpoura-v-dnipru-policiste-nechteji-k-bojove-jednotce-40460099

Do vládních křesel ta zpráva asi ještě nedorazila, protože zatím jede poiřád stále stejnou válečnou agendu. :-(

Last edited 19 dní před by Alva
Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Alva
14. 2. 2024 8:45
Alva
Alva
Reply to  Botičky od Diora
14. 2. 2024 11:47

Dík za odkaz. Skvělé!

Točmistr
Točmistr
Reply to  PPK
11. 2. 2024 22:09

Takže taková válka je vlastně moc dobrá věc. No tak z toho je jednomu smutno.
Nemluvě o tom že nás ti vůdci stejně podfoukli jako vždy, oni se mezi sebou nevraždí, to jen my.
Radši odejít ze světa jako lidská bytost, než se účastnit takové frašky.

PPK
PPK
Reply to  Točmistr
12. 2. 2024 6:58

Podle mého názoru, vlastenecká obranná válka proti intrikám a násilí cizích i vlastních sociopatů posedlých touhou po moci, je válkou vynucenou, lidsky spravedlivou a morálně odůvodněnou. Vynechám-li sexuálně zvrácené masochisty, tak kdo ač fyzicky zdráv se agresorovu násilí nebrání, ten zřejmě nemá pud sebezáchovy a svůj osud si zaslouží. Osobně mám – pro někoho možná překvapivou – tuto zkušenost se sociopaty: Po porážce často klidně odkládají vlastní sebeúctu a mění se na aktivní a podlézavé sluhy až otroky.

Bety
Bety
11. 2. 2024 22:20

Vypadá to, že americký výmysl o CO2 získal s podporou amerického vedení takový vliv,
že se těch ignorantských aktivistů nakonec to americké vedení bojí.
A Němci by už měli pochopit (vždyť se považují za vzdělaný a kulturní národ) že pro
své „spojence“ nic neznamenají ,a že pokud v tom uvidí výhodu pro sebe, klidně je
hodí přes palubu.

Alva
Alva
Reply to  Bety
12. 2. 2024 16:53

Myslím, že největší nepřátelé planety jsou aktivisté sami a to především ti v oborech jednak zbytečných, za druhé vyloženě škodlivých.
Ti jsou schopni zlikvidovat cokoliv i bez takové zbytečné organizace, jakou je EU.

Alva
Alva
Reply to  Alva
12. 2. 2024 18:10

A hned je tu k tomu problému zajímavý a hlavně souhlasný článek: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nazory-komentare-glosa-do-ceska-dorazil-ekologicky-zlocin-z-usa-plastova-okurka-245564# Na okurky hadovky ofáčované igelitem jsme si už bohužel zvykli. Se zpožděním za Spojenými státy ovšem do Česka dorazil trend zavařovaček prodávaných po jednom kusu, každá zatavená v plastu. Jde o jednu z cest, jak zničit planetu. „Jídlo má dopad na náš mozek a celkovou duševní pohodu,“ citujme, co řekla pro Independent Uma Naido, ředitelka oddělení psychiatrie v oblasti výživy a životního stylu v Massachusetts General Hospital. Jinými slovy. Dáme-li si tradiční nakládačky, případně jiné pro mozek a střeva prospěšné látky, kam patří ovesné vločky, bílý jogurt, kefír, zelí, kimchi, zrající sýry nebo kombucha, bude… Číst vice »

fajt
12. 2. 2024 11:27

jelcinův institut pravověrných globalistů v Rusku nemusí do seznamu zahraničních agentů – na druhou stranu tam dozajista patří ( když už kremlins chazaři zavedli moresy emerických partňorů ) slintal peskov, to je ruschische patriot jak dnes mrtvý lenin – jenže chyba lávky, ten je Rusku v tom global bahně kurewsky potřebný, tedy podle vovy vovoviče – zkusím se ho zeptat na pár věci až zase odjede na svou italskou dáču ( tam je více než v kremelské pevnosti), ale asi mě šwajc garda popeho ( dar jednoho mors itala, který měl rád baby více než své makarony) k němu nepustí – a o tom ten… Číst vice »

Aleš
Aleš
12. 2. 2024 14:35

https://rusvesna.su/news/1707723783
V Mauripolu i v Charkovské oblasti před začátkem SVO byly prováděny nelidské pokusy na lidech v zájmu farmaceutických společností především z USA.

fajt
14. 2. 2024 15:31

Американский БПЛА Global Hawk давал целеуказания при атаке на БДК › ПОЛИТИКУС (politikus.info) – jsem se zařekl, že už nebudu glosovat kolomajznu v rámci voj. taktiky, ale tohle je přeci jenom vyšší level v ruské nezodpovědnosti, který muže ale svědčit o čistém úmyslu kremlins chazarů ( za všechno se musí platit, i za špinavé dohody v rámci nosatého konglomerátu ) – v každém případě ruská armáda se do Sýrie po moři už přesouvat nebude, nemaj skoro na čem. ..)

orinoko
Reply to  fajt
14. 2. 2024 16:01

Už zase začínají blbnout.
Za prve: Který vůl – ruský – v těch místech pořád provozuje nějaké lodní manévry bez odpovídajícího krytí?
Za druhé: Kdy konečně půjde dolů další Reaper?
Cyklické pitomosti Rusů po dvou letech uz připomínají nějakou duševní poruchu.

Gatta
Gatta
Reply to  orinoko
14. 2. 2024 17:53

Na AK – Ukrajina podrobnosti i s videjkem.

orinoko
Reply to  Gatta
14. 2. 2024 19:00

Ještě, že nemají v Černém moři tu letadlovku. Mohli by ji odepsat definitivně. Který vůl ruskému námořnictvu vůbec šéfuje? Pořád ten samý? To musí být blbec.

fajt
Reply to  orinoko
14. 2. 2024 22:18

comment image