Světová finanční krize – způsob, jak spálit „nadbytečné“ peníze

Finanční expert a člen Rady pro zahraniční a obrannou politiku RF Alexandr Losev hostem pořadu „Formula smysla“ na ruském rádiu „Vesti FM“.

Stočtyřiapadesát bilionů dolarů nezajištěných závazků v budoucnosti. Takové množství natisknutých dolarů zvýšilo ceny surovin a potravin. Současně v rozvojových zemích, které emisi neprováděly a snažily se zdržet a samy v tomto kovidovém roce nějak přežít, kurs jejich měn vůči dolaru klesl. Zbláznil se svět? Možná… Ale pro, dokonce i pro ty nejšílenější události a jevy, lze najít rozumné vysvětlení. Smysl tu je – a nemůže nebýt. Nové pročtení známých událostí. Výklady. Interpretace. Objasňování. Co se děje a jak to chápat?!

Pokud jde o nový americký rozpočet, kde se vzaly ty nové dva biliony, co se tam takového přihodilo? V jednom americkém populárním ekonomickém webu psali, že americká měna je složena ze 75% bavlny a 25% lnu… (větší bankovky mají ještě i ochranné proužky)… – takže oněch 6 bilionů je složeno z bavlny a lnu…

Fed tedy inspiroval Bidenovu administrativu, v jejíž bilanci je už 7 bilionů aktiv, a vůbec za loňský rok bylo vytisknuto ekvivalentně 14 bilionů (USA, Evropa, Japonsko, Čína).

Každá suma přicházející do banky se multiplikuje – např. jestliže mi, jako bankéři, přinesete k uložení tisíc rublů, takže ten tisíc máte vy i já, protože depozit je aktivum, a já dám tu tisícovku jiné bance – tím už jsou v ekonomice dva tisíce, protože to je úvěr, tato banka poskytne tu tisícovku zase někomu dalšímu, takže už jsou 3 tisíce, atd. Ukázalo se, že takovými manipulacemi bylo do světové ekonomiky napumpováno meziročně od loňského března do letošního – 27 bilionů dolarů. No, a protože finta prošla, demokrati si řekli, že chtějí také… Hlavní je u nich, jak vyplývá z přílohy k rozpočtu, úkol, udržet se u moci na příští desetiletí, atd. Proto obnovují „ObamaCare“, posilují sociální oblast, výplaty, platy vojákům o 2,7 %, vojenský rozpočet. Co je nejkomičtější v onom obranném rozpočtu, že se nikde neobjevuje Rusko. Hlavním protivníkem je Čína.

Další veselou kapitolou je zelený program: Oni, už dle tradice, nebudou financovat uzavření vrtů a díky Bidenově administrativě bude ropa oproti dnešním 75 dolarům za barel ještě dražší. Budou budovat infrastrukturu – 2 biliony (třebaže to měl být tři). Takže tisknou a tisknout budou. To, že deficit v minulých letech už byl 3 biliony, nikoho nevzrušuje, a říkají, že sice vydají 6 bilionů, ale vyberou 4. Na otázku Jak? odpovídají v Bidenově administrativě, že zvednou daně. Republikáni v kongresu odpovídají, že budou proti… Jde o to, komu budou daně zvyšovat. Průmyslu podnikajícímu v USA, to je jedna věc. Ale společnosti registrované v offshorech platit nebudou.

Například IT giganti jako Apple, Microsoft, atd., platí v USA velmi nízké daně. Oni (Bidenova administrativa) tvrdí, že na růstu státního dluhu není nic hrozného, protože tam mají téměř japonský model – a mezi ekonomy ve světě se šíří termín „japonizace ekonomiky“ – nízké tempo růstu, ohromný dluh (v Japonsku 225 % HDP), z něhož většina je vnitřní zadluženost. Američané říkají totéž s tím, že „…z 28 bilionů dluhů státu jen 7 patří cizincům – ostatní je FED, naše banky, penzijní fondy, tedy budoucí závazky“. Když se podíváme na americký dluh, tak dále vidíme: 154 bilionů nezajištěných budoucích závazků. Z toho, co se děje v americkém finančním systému, z takových čísel i astronomy chytá fantas. Ve skutečnosti jde o odebrání prostředků vlastním obyvatelům a vlastním společnostem. Proto je nízká inflace, protože nikdo neutrácí a všichni šetří. Záminkou pro tak obrovský tisk peněz je Covid – na něm v podstatě vydělala tři odvětví, z nichž finančníkům kolosální peněžní emise přinesly za rok nárůst peněžní masy na zeměkouli o čtvrtinu! Celkem oněch 27 bilionů nepumpovaných dolarů představuje 1/3 světového HDP… Jaká je ten Covid skvělá nemoc! Protože oni nemohou tisk peněz zastavit, protože by se zhroutili, ženou svět do hyperinflace.

Proto všechno, co potřebujeme udělat my, je myslet na vlastní trh a slovo „protekcionismus“ a „ochrana trhu“ musí být tím, na co musí myslet vláda.

Prvními, kdo spadli do procesu inflace, byly rozvojové země, včetně nás, protože takové množství natisknutých dolarů zvýšilo ceny potravin. Export inflace z vyspělých zemí do rozvojových je fenoménem minulého roku. K tomu se přidala nepotravinová inflace, způsobená nedostatkem surovin a zboží (výpadek ve výrobě a dopravě). Cestou ke snížení inflace je snižování peněžní masy a zvyšování sazeb, což není možné – takže se bude bublina nafukovat dál. Nejlepším způsobem, jak spálit nadbytečné peníze, je spuštění finanční krize.

Souběžně s tím je to „Zelený program“. To je neuvěřitelně nákladná věc. Právě zelený program, životní prostředí zvyšuje rozpočtový deficit USA. Přitom samy americké společnosti neplanou nadšením pro zelenou ekonomiku, takže se nikdo nechystá v energetických zdrojích přecházet na zelený program – ale tlak je velmi silný. Jako první neutrpí americké společnosti, ale mezinárodní ropné a plynárenské společnost, pracující mj. i v USA. První na řadě je holandská „Royal Dutch Shell“, kterou nejspíš čekají ohromné pokuty, protože jsou to špinaví lumpové, kteří těží ropu, místo aby těžili rovnou sluneční panely.

Nicméně už těmto vizionářům a těm, kdo financují zelený program, začínají vysvětlovat, že nejdou správnou cestou. Nedávno proběhla informace, že pokud Británie přejde úplně na elektromobily, bude nutné k tomu potřebná polovina ve světě dobývané mědi, prudce posílit elektrické vedení, zvýšit 20násobně energogeneraci, půjde tam skoro celá světová zásoba lithia, niobu, atd. Na každý kilogram baterie bude nutné přemístit tunu materiálu. A to pouze pro jednu, nikoli největší, zemi! Při výrobě 1 kg solárního panelu se spotřebuje víc energie, než k výrobě 1 tuny oceli se musí do vzduchu vypustit ohromné množství CO2, Na výrobu jednoho tabletu nebo notebooku a musí se do atmosféry uvolnit půl tuny CO2.

Při takovém tempu lidstvo planetu uvolní pro jiné formy života velmi rychle…

Pokud jde o zdroje zelené energie, jejich výroba je nesmírně špinavá: Na vytavení tuny oceli by sluneční panel musel dávat energii po 370 dní. K výrobě kilogramu křemíku, musí pracovat 189 dní, a k výrobě tuny uhlíkového plastu, potřebného k výrobě lopatek větrných elektráren, by musel sluneční panel pracovat nepřetržitě 17 let! Takže veškeré zboží vyrobené pomocí zelené energie bude pohádkově drahé a budou si je moci dovolit jen ti, kteří tisknou peníze a olupují jiné, kterým předepíší mezinárodní uhlíkové daně.

No, a protože se dostavuje poznání, přichází další, velmi zajímavá tendence. Nazývá se „geoengineering“. Takže, jestliže se nám to s těmi slunečními panely zatím nedaří, pojďme změnit klima jinak… Jak? Zjevně tak, aby méně sluneční radiace dopadalo na zemský povrch. Pojďme vysázet les…, třeba na Sahaře! Otázkou ale je, kde vzít pro ten les vodu? Takže jinak: Obnova lesů v Rusku, osázení barbarských holosečí v Amazonii – ale co, až les vzplane? Kolik CO2 se uvolní do atmosféry?. Anebo pojďme natřít všechny střechy na bílo… Ukazuje se ale, že by to snížilo teplotu jen o 1 %, zatímco náklady na operaci by byly obrovské… a nemenší i ekologická zátěž výroby takového množství barvy (výroba titanu nebo zinku)? A co když bude proti bílé barvě BLM hnutí? A tak dále, a tak dále… Děsí to, že oni to myslí naprosto vážně, do jakých extrémů až jsou průkopníci zeleného programu jít. Nápadů je mnoho…

Pravděpodobně nás čekají nějaké neuvěřitelné experimenty, zatím se to pouze modeluje v PC. Ale to, že to začala posuzovat Rand Corporation*), přičemž nikoli s hlediska vědeckého, ale právního – kdo bude platit následky, jak to provádět, kdo to bude řídit, atd. Počítají se i geopolitická rizika, protože v jedné zemi to může prospět, zatímco jinou poškodit. Oni si představují, že o tom rozhodovat budou v Americe, při OSN budou příslušné komise, budou vytvořeny příslušné mezinárodně právní mechanizmy (což bude složité). Oni například odmítají brát v úvahu naši uhlíkovou bilanci, tedy množství CO2, pohlcovaného našimi lesy – podobně je na tom Brazílie s amazonskými pralesy. I jim říkají – stejně plaťte! My říkáme že geoengineering nepomáhá snížení emisí CO2, ale naopak, jakýmisi podivnými metodami umožňuje snižovat teplotu na Zemi, ale emisí CO2 může být i více, což…  takže se připravujme…

*) Rand Corporation – od roku 1948 americká nekomerční organizace, vykonávající funkce strategického výzkumného střediska. Pracuje na objednávku vlády USA, jejich ozbrojených sil a s nimi spojených organizací.

Překlad: st.hroch 20210618

5 9 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
20. 6. 2021 10:41

Turbokapitalismus je systém, jenž zásadně vytváří problémy, které by bez tohoto symbolu sobectví a pomatenosti, růstu do kolapsu a šlechtění čivavy, vůbec nikdy nevznikly. Jeho dnešní poslední spásou je šíření chaosu všemi azimuty – NATO-OTAN. Dej světu řád – a do týdne zmizí USA, do dvou týdnů EUlatrína, a do měsíce nejpozději najdeme soudruha Šafra na podobizně šikmých očí z PeKINGU. Žádný systém není bez vady a ani být nemůže. Je to jen lidský výtvor, kterému nedokonalý vtělil především všechny svoje vlastní nectnosti a vady. To, co se zdá zcela nezpochybnitelným je snad jediné – nahé ženské tělo z matky… Číst vice »

JB3fa4ec_02.jpg
Bety
Bety
Reply to  orinoko
20. 6. 2021 13:25

Je zajímavé, že ačkoli je v malém systém „pyramida“ hodnocen jednoznačně jako podvod, ve velkém to jsou nedotknutelné vysoké finance.
Zdravý rozum je zřejmě nedostatkové zboží a dnešní zelené už zcela opustil. A to jsem jim kdysi fandila.

Gatta
Gatta
Reply to  Bety
20. 6. 2021 21:18

To je v praxi ten klasický stav, kdy s kvantitou se mění kvalita :-)

V článku mě zaujala slova „protekcionismus a ochrana trhu“.
Rusko s tím už začalo – nechce už být (ani dovolit) být vývozcem levných nezpracovaných surovin a nedovolí spekulace s potravinovými komoditami.

Gatta
Gatta
Reply to  orinoko
20. 6. 2021 21:02

Je na to sice odborná definice, ale lidově řečeno: „Peníze jsou podloženy optimismem“.
Ty dnešní už výlučně …

Gatta
Gatta
Reply to  Gatta
20. 6. 2021 21:27

pozn – už mi časově nešlo dopsat.

Pro ty, co vyhlížejí spásný „zlatý standard“.
Problém není v údajně malém množství zlata ve světě. To je jen otázka nastavení kurzu vůči oficiální měně.
Problém je v součastném rozdělení držení zlata – pro Západ je to naprosto neprůchodné.
To by pak kdejaká arabská, nebo indická žena mohla také být třeba 100x bohatější než (třeba) ředitelé velkých investičních fondů.

A tak podobně i se státy …

idiotronic
Reply to  Gatta
21. 6. 2021 12:31

Posledním otřesem bylo stříbro z Ameriky, které srazilo jeho cenu v Evropě asi na pětinu původní hodnoty (vztaženo ke zlatu). Platinu nařídil anglický král vhazovat do moře, znehodnocovala stříbro (ve skutečnosti ji neuměli roztavit). Již tenkrát ti nahoře věděli nejlépe, co je třeba dělat, abychom zachovali ,,surovinovou neutralitu“.

idiotronic
Reply to  idiotronic
21. 6. 2021 13:13

A ještě si vzpomínám, že na sklenici s marmeládou byl zlatý potisk a okraj sklenice. Marně to sháním do svého muzea Přemysla Totáče.

Točmistr
Točmistr
Reply to  orinoko
21. 6. 2021 8:58

Řešení je jednoduché – přestaňte používat jejich peníze a jste svobodní. A teď přichází ta špatná zpráva – zkuste to opravdu udělat…