Světový finanční kapitál hledá záminky

Krize světového systému kapitalismu

Téměř pravidelný host pořadu D. Kulikova a O. Podoljan „Formula smysla“, člen předsednictva Rady pro zahraniční a obrannou politiku RF Alexandr Losev, poukazuje na některé souvislosti současného dění ve světě.


Kulikov: Skoro by se zdálo, že je vše OK a najednou začal světovou ekonomiku negativně ovlivňovat koronavirus – jakoby zničehonic. Co tomu říkáte?

Losev: No, vidíte, jak nabitý máme letošní rok. Jednou negativně ovlivnila na týden světovou ekonomiku vražda Sulejmáního, teď má zase negativní důsledky kronavirus, jehož vliv se udrží, dle mého, tak měsíc… A to vše je krásná záminka pro spekulanty, kteří už otevřeli krátké pozice v ropě, tedy ropě „papírové“, kterou nikdo netěží, a kterou nemají, jen ji prodávají. Teď se propadnou fondové trhy v Asii, už jsme viděli pokles Shanghai Composite, a brzy uvidíme další asijské trhy. To je normální, hlavně že bude záminka. Světový finanční kapitál hledá záminku a potřebuje pohyb a kolotající život na fondových trzích – bez ohledu na to, co se děje ve zbytku ekonomiky.

Proč je důležité fórum v Davosu… Ono je tím, co zadává impuls, trendy světové ekonomiky, přinejmenším na příští půlrok. Lze tam pozorovat symptomy – nikoli samotný koronavirus, se kterým si podle mě Číňané poradí, ale symptomy toho, co se vůbec se světovým systémem kapitalismu děje. Skutečně pozorujeme, že systém přišel do určité krize, kdy finanční kapitalismus dosáhl stavu superkapitalismu, přičemž se život lidí ve světě nelepší, dluhy pokračují v růstu a dosáhly dalšího historického maxima.

Jestliže jsme loňský rok zakončili s dluhem 248 bilionů USD, tak letos to bude 255 bilionů. Tehdy to bylo 320 % světového HDP a na letošek se prognózuje 322 %. Davos přitom velmi dobře ví, že s tím je třeba něco dělat. Vidíme velmi zajímavý rozcestník: Na jednu stranu čistě liberální kapitalismus (tedy to, co bylo zbudováno Američany a dnes souvisí víc s finančními trhy), který přináší zisk korporacím, majitelům akcií, kapitalismus, který umožňuje vlastníků kapitálu opatřovat si zisk, aniž by zvyšovali produktivitu práce, aniž by rostlo bohatství všech. Děje se tak, že díky nafukování emise peněz rostou akcie, které vlastní. Takže vidíme, že hegemon ztrácející váhu bude brzdit rozvoj všech ostatních jakýmkoli způsobem – válkou, hrozbami, převraty, tlakem na vlády, obchodní válkou, cly, atd. Podívejte se, jak začala obchodní válka Spojených států proti Číně – cly na hliník. Když ale Američanům došlo, že blokace dovozu surovin škodí americkému hospodářství, hned uvalili cla na hotovou produkci – přičemž byla zasažena nejen Čína, ale především Německo a Japonsko, u kterých došlo loni k poklesu průmyslové výroby. Protože Čína americký tlak kompenzovala změnou kurzu jüanu a změnami v technologickém řetězci.

Námi vřele milovaný Donald Trump se vyjádřil v tom smyslu, že na evropská auta uvalí taková cla, že Evropané budou koukat. Americký Kongres dokonce schválil návrh zákona „O evropské energetické bezpečnosti“. Kongres USA! V jeho prvním odstavci stojí, že zákon má Spojeným státům pomoci k dosažení svých globálních cílů v oblasti energetické bezpečnosti a dalších cílů, a rovněž přimět evropské země k diverzifikaci svých energetických zdrojů a tras dodávek.

Oni se pokoušejí zapojit ekologický program do činnosti korporací – mj. i díky tomu, že kapitálové trhy závisí na úvěrovém ratingu, přičemž nezáleží na tom, zda pod tím ratingem něco je. Krize ukázala, že se někdy nejvyšší kreditní ratingy náhle rozplynou a společnost bankrotuje. Ratingová agentura může rating zvednout a kupci se bezmyšlenkovitě vrhnou na nákup těchto akcií, a při snížení ratingu naopak. Vzpomeňte si, jak Rusku v rámci nátlaku na ně snížili rating, což vyvolalo skok dolaru nad 80 rublů a odliv kapitálu ze země, což nám zvedalo inflaci a zhoršovalo život. A teď se podobně jako rating pokouší zapojit ekologický program – odsud Greta a spol. Zabývá se společnost „zeleným“ programem? Dáme peníze a budeme ji dále nafukovat, neodpovídá-li tomuto kriteriu, nedostane nic a propadne se dolů. Je to jakýsi „zelený filtr“. Pokud to přeženu, mohou za ekologickou dokonce označit americkou břidličnou ropu a plyn – protože oni to tak vidí. Pokud to je ovšem německá energetický společnost používající ruský plyn – tak ekologická není, protože emituje uhlíkové emise.

„Gretin“ program prosazují a vnucují lidé, kontrolující 40 bilionů aktiv, a to je velká síla, která je schopna zbrzdit rozvoj hospodářství Evropy, Asie, atd. A tady, bohužel, neexistují pravidla hry. Začíná velká hra na globální oteplování. To, že oteplení je, není sporu, a v podstatě probíhalo cyklicky ještě před lidstvem – před 55 miliony let byla koncentrace CO2 sedminásobně vyšší než je dnes, a planeta se ohřívala. Byla ale období ledová, byla i teplotní maxima – to vše už tu bylo. Proto když nám říkají, že padl rekord roku 1965, nebo 1910 – to vše bylo – změny začaly v 19. století. Když Napoleon napadl Rusko, tak předchozí dva roky byly velmi horké a vědci před ruským tažením imperátorovi říkali, že se počasí změnilo, že bude teplo, takže může vytáhnout – dokonce i léto roku 1812 bylo velmi horké. No, ale v říjnu to vše ztuhlo, a málem na tu zimu chcípli.

Co z toho vyplývá pro nás… Většinu ekonomiky Ruska tvoří mj. společnosti těžící ropu a plyn. My se tomu „zelenému“ diktátu jen tak podřídit nemůžeme, a musíme se oné velké hry také zúčastnit. Víme, že teď jde o tlak na naše partnery, odebírající energetické suroviny. Bude následovat tlak na nás jako na producenty, a budou nás nutit do omezení. To, co se děje na Blízkém Východě a co začali vraždou Sulejmáního… Iráčané chtěli donutit Američany stáhnout svá vojska, ale ti jim řekli, že v tom případě jim zmrazí účty v centrální bance, protože za ropu dostával Irák dolary a teď jsou ty dolary jejich. Začíná tedy velká hra a my musíme napsat svoje pravidla této hry a zúčastnit se jednání, protože z pravidel tu zatím platí jen právo silnějšího. S tím souvisí i prezidentův návrh na úpravu Ústavy ve věci priority našeho práva – mezinárodní právo už v podstatě neexistuje. Na posledním loňském zasedání Valdajského klubu*) náměstek ministra zahraničí Rjabkov upozornil na to, že americké soudy mohou zablokovat rozhodnutí kohokoli a zastavit činnost korporace – viz „Severní proud 2“, protože rozhodnutí amerického soudu je rozhodnutím globálním. Byl návrh ustavit podobný soud BRICS, abychom my i naši partneři mohli určovat, co je pro nás dobré a co ne.

To je také velmi důležité. Protože lídři v Davosu narazili na riziko hospodářského poklesu, který bude způsobovat ztráty v úhrnu cca 12 bilionů USD ročně – v odvětvích, která předtím byla tahouny. A to je obrovský problém. Bude nutné vytvářet nová odvětví, což hned tak nepůjde, protože se dávno nezabývají pokrokem, vše je virtuální, digitální ekonomika – ale energetika, doprava a infrastruktura budou stagnovat. Jde o jakousi antiutopii, kde na jedné straně jsou všichni šťastni ve svých smartfonech, a na druhé straně vše ostatní půjde kam…? Zpátky do poloviny minulého, nebo dokonce do 19. století? Je třeba si připomenout, že nejsme roboty, že kolem nás je svět, máme svoji historii, že máme rodinu, stát, vlast, za kterou každý zodpovídáme. Na svém synovi, který je v prvním ročníku vysoké školy, a jeho spolužácích vidím, jak je pro ně těžké se přepnout na vysokoškolské studium, se svým zvykem čučet do smartfonu se odnaučili číst, aby si něco našli v knihovně – protože vysoké školy s historií vyučují ještě správně.

K: V podstatě bychom si ale měli uvědomit, že jde o proces, který se týká všech a všude. Mám pocit, že ve „vyspělých, civilizovaných“ zemích – jak se rády samy nazývají – probíhá tento proces ještě intenzivněji než u nás – takže uvidíme. Jak se říká: Plánů si můžeme vytyčit velmi mnoho, ale co z toho se dá realizovat… Když se tak na to dívám, tak teď se nás budou snažit vytlačit z trhu s uhlovodany a Číňany úplně odevšad, veškerou čínskou produkci označí za ekologicky škodlivou a nakažlivou. Oni, ti Číňané, jsou vlastně hrozní lidé: Jedí hady, netopýry, zkrátka barbaři – v očích „civilizovaných lidí“. Zajímavé je ale stadium našeho civilizačního vývoje, protože to vše bylo možné někdy na pomezí 80. a 90. let, zatímco dnes to prezentovat jako cosi odpovídající procesu dělení na barbary a civilizované lidi a pokoušet se to skrýt pod nějaký ekologický program – to nejde. Můžete vynášet kolik chcete Gret Thurnberg a považovat je za efektivní prostředek leštění mozků, proto abyste zničili čísi sektor průmyslu. Sociální systémy ale jsou vystavěny reflexivně: Působíte-li na systém, je to otázka jen času a intenzity, než začne systém působit na vás…

L: Vůbec bych chtěl posluchačům doporučit, aby se podívali na to, že jsme v situaci, kdy začínají na ekonomiku působit zákony termodynamiky – zákony působící ve fyzice začínají v plné míře ovlivňovat naše ekonomické modely, na zpětnou vazbu, atd.

*) Valdajský klub – mezinárodní víceoborová intelektuální platforma, fungující průběžně a jednou ročně svolávající do Ruska mezinárodní konferenci (víceméně pravidelně se jí aktivně účastní i V.Putin.

Překlad: st.hroch 200127

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
zajoch
29. 1. 2020 21:46

Včera nebo dnes jsem někde četla, že Bulharsko slíbilo, že bude od Ruska odebírat jen polovinu plynu. Bohužel jsem článku nevěnovala větší pozornost, takže nic bližšího neuvedu.

Gatta
Gatta
30. 1. 2020 7:37

K článku jem se ještě nedostal, a tak mimo něj, okamžik co stojí za vidění.

https://m.youtube.com/watch?v=GmKGifDYlWM&feature=emb_title&time_continue=290

Irena
30. 1. 2020 11:04

Dvacet let Putinovy práce ve fotografiích
http://20.kremlin.ru/

Botičky od Diora
Botičky od Diora
30. 1. 2020 14:18

Toho dne se „dana“ vzbudil brzy, neboť jeho budík Made in Japan byl nastaven na šestou hodinu. Zatímco v konvici Made in China začínala vřít voda, oholil se holícím strojkem Made in Hongkong, navlékl na sebe košili Made in Srí Lanka , značkové džíny Made in Singapur a tenisky Made in Korea. Poté si na své elektrické pánvi Made in India připravil snídani. Usedl ke stolu se svou kalkulačkou Made in Mexico, aby si spočítal, kolik dnes může utratit. Když si srovnal čas na svých hodinkách Made in Tchajwan s časovým signálem z rádia Made in India, nasedl do svého… Číst vice »

orinoko
30. 1. 2020 14:43

Ten Farage je dobry. Někde jsem cetl, že zdisgustoval spoustu eufakacu a podobných eupotratu. Brity nemusím ani nahodou, ale tohle bych klidně podepsal. Čekal jsem výlevy typu Nové Řepy z Ryji, ale ono to bylo velmi kultivovane. Pa pa, Pa pa … Teď se udajne divoce spekuluje, že ve strednehnedem výhledu se o to samé pokusí Cesko. Já myslim, že ne , ale je to zajimave. Museli bychom to koordinovat. Ale spolu s Maďarskem jsme nejspíš největší disidenti, kteří náladou ve společnosti ten potenciál maji. Respektive V4, popr. V5 už je v této souvislosti velmi silná paka. Euro hujeri, europaka… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
31. 1. 2020 23:40

Vystoupení V.V.Putina ke vzniku Druhé světové války. Unikátní archivní dokumenty.
https://www.youtube.com/watch?v=zqlYKojyEVY&feature=emb_logo