Otrocká práce dětí a Nová zelená politika EU

OBR 3 Žaloba na firmu Tesla a dalších 7 nadnárodních korporací kvůli úmrtí konžských dětských horníků.


Lískové oříšky obsažené v Nutelle (pakliže tam vůbec nějaké jsou), Kinder Bueno a Ferrero-Rocher jsou sbírány dětmi a tyto produkty jsou na listině výrobků, které slušní lidé bojkotují. Mluvíme o Turecku a s tím si nevíme moc rady. Jsou to naši spojenci ve zbrani a jako machometáni mají přeci jenom jiné kulturní hodnoty.

Něco jiného je však vražedně otrocká práce dětí v Demokratické Republice Kongo.

V prosinci 2019 byla u okresního soudu ve Washingtonu DC podána žaloba proti společnostem Apple, Alphabet (mateřská společnost Google a YouTube), Dell, Microsoft a Tesla jménem rodin 14 konžských dětských horníků. Z těchto čtrnácti dětí šest zemřelo, zbývajících osm utrpělo zranění, které jim změnilo život, včetně rozdrcených nohou a ochrnutí celého těla. Podle žalobců IRA byl tento případ předložen jménem dětí „ve věku šesti let“ a uvádějí, že „s některými dětskými horníky se obchoduje.“ Navrhovatelé žaloby tyto společnosti obviňují z vědomého nákupu kobaltu, který byl produkován dětskou prací v DRC za strašných pracovních podmínek.

Důvody žaloby: „Žalovaní Apple, Alphabet, Dell, Microsoft a Tesla vědomě těží z tohoto ‘ručního’ těžebního systému v DRC a poskytují mu podstatnou podporu. Žalovaní vědí a věděli již dlouhou dobu skutečnost, že těžba kobaltu v DRC je závislá na dětech. Tyto společnosti kupují kobalt nezbytný pro baterie používané v mobilních telefonech a elektrických vozidlech.“ Těžební společnosti, včetně čínského Huawei Cobalt, anglo-švýcarského Glencore a belgického Umicore jsou obviněni z aktivního zapojení v nezákonné těžební činnosti.

Apple sice v reakci na žalobu prohlásil, že podle jejich znalostí jejich dodavatelský řetězec nezahrnuje dětskou práci, je však jasné, že tato nevědomost byla předstírána. Přibližně dvě třetiny celosvětové zásoby kobaltu se těží v oblasti „měděných pásů“ v provinciích Haut-Katanga a Lualaba v DRC, které zahrnují těžební oblasti kobaltu v Kolwezi, Fungurume, Likasi, Kambove, Kipushi a Lubumbashi.

Devadesát procent kobaltu těženého v Kongu je odvezeno do Číny, kde se používá většinou při výrobě lithium-iontových baterií. Typická lithium-iontová baterie smartphonu může obsahovat pět až deset gramů rafinovaného kobaltu a jedna baterie elektromobilu ho může obsahovat až 15 kilogramů. Růst elektromobilového odvětví se projevil ve zvýšené poptávce po kobaltu. V posledních pěti letech se poptávka zvýšila trojnásobně a očekává se, že se do konce roku 2020 opět zdvojnásobí.Těžba je prováděna dospělými a dětmi známými místně jako „creuseurs“ (bagry).

Jedná se o eufemismus, který popisuje nezávislé horníky, často děti, bez bezpečnostního vybavení a bez informací o nebezpečnosti kontaminace. Tyto „bagry“ pak prodávají své výtěžky dodavatelům, jako je Dongfang. Denní výtěžek kobaltové rudy je obvykle ohodnocen dvěma dolary pro dospělého, průměrný denní plat pro děti do 14 let je 0,81 USD. Vzhledem k nejisté povaze této práce není neobvyklé, že se ‘creuseurs’ vracejí domů s prázdnýma rukama.

Většina dětí v tomto případě pracovala pro Dongfang Mining Congo, satelit společnosti Huayou, který je hlavním dodavatelem kobaltu společnosti Apple. Po vyšetřování vedeném společností Washington Post v září 2016 prezident Huayou přiznal využití dětské práce. Tesla slíbila případ prošetřit, ale zůstalo u slibů. Ze 100 tisíc horníků těžících kobalt je odhadem 40 tisíc dětí.

Zpráva za rok 2016 popisuje, jak lidské bagry kopou všude, kde se najde květ Blepharis diverspinia, který slouží jako indikátor naleziště kobaltu.

To pravidelně vede k výstavbě dlouhých tunelů, o něco širších než lidské tělo, i pod silnicemi a budovami bez jakýchkoli podpěr. Jiné „lidské bagry“ vstupují do opuštěných i používaných dolů pod rouškou temnoty, což často vede ke střetům s ozbrojenými bezpečnostními hlídkami, policií a milicemi.

Zprávy o podmínkách v kobaltových dolech nejsou nové. Amnesty International v roce 2016 vydala zprávu s názvem „To je to, za co umíráme – porušování lidských práv v Konžské demokratické republice posiluje celosvětový obchod s kobaltem.“ Dne 5. srpna 2017 byl v „Mail on Sunday“ článek „Dětští horníci ve věku čtyř let žijící v pekle na Zemi, abyste Vy mohli řídit elektrický automobil.“ 12. října 2018 The Guardian zveřejnil článek s názvem: „Je váš telefon poskvrněn utrpením 35 000 dětí v konžských dolech?“

Těžba kobaltu také způsobuje značné škody na životním prostředí v jižní části DRC. Běžným doprovodným kovem kromě niklu je uran a podle DownToEarth.org místní úřady v roce 2015 po uskladnění 19 tun radioaktivního materiálu v blízkosti řeky Mura pouze varovaly obyvatele Likasi (město s 300 tisíci obyvateli), aby udržovali bezpečnou vzdálenost a nepoužívali vodu z řeky.

Zpráva University of Lubumbashi z roku 2012 zmapovala účinky tohoto znečištění. V posledních letech došlo k nebývalému nárůstu vrozených vad v těžebních oblastech. Jedná se o případy syndromu mořské panny a holoprosencefalie (HPE), což je komplexní malformace mozku, která je výsledkem neúplného štěpení prosencefalonu, ke kterému dochází mezi 18. a 28. dnem těhotenství a ovlivňuje jak přední část těla, tak obličej, což má za následek neurologické projevy a anomálie obličeje s různou závažností. Tyto případy byly dříve v Kongu neznámé a vyskytují se nyní u dětí horníků.

Skupina právníků zastupujících dětí dochází k závěru, že společnosti budou pokračovat v těchto praktikách „dokud nebudou přinuceny to změnit k lepšímu.“ Jak se uvádí ve WSWS.org: “Za porušování lidských práv, ke kterému dochází při dosahování zisku, nelze bojovat čistě na právním základě. Odvolání se k soudům odvádí pozornost od skutečnosti, že takové zneužívání je nedílnou součástí globálního kapitalistického systému ovládaného americkým a evropským imperialismem.“

Konžská vláda poslouchá příkazy nadnárodních gigantů a jejich dodavatelů v odvětví zpracování kobaltu stejně jako v dobách americké diktatury. Vládní síly poskytují ozbrojenou podporu personálu svých zahraničních investorů, zatímco zbídačené a zoufalé konžské muže, ženy a děti nechávají udřít k smrti.

Ukončení vykořisťování dětské práce lze dosáhnout pouze svržením neoliberálního systému a tak zajistit slušné životní podmínky pro všechny. Jakýkoli pokus o omezenou právní reformu, který porušuje právo miliardářů pokračovat ve sklizni gargantuovských zisků, nevyhnutelně selže. V době, kdy chceme progresivně využívat elektrické auta, musíme vzít na vědomí, že tak činíme v rámci staré dobré koloniální politiky. Vedoucí oddělení kampaní pro práva a odpovědnost ve vývoji (RAID) Anneke Van Woudenberg to řekla polopatě: „Bez DRC by neexistoval žádný elektrický automobilový průmysl a žádná zelená revoluce.“

Prvním z našich požadavků by měla být evidovaná recyklace. Jak poznamenává americký prezident firmy American Manganese Inc Larry Reaugh: „Recyklace baterií je mnohem výhodnější než těžba z půdy. Místo rudy, která obsahuje 2 procenta kobaltu, pracujete s baterií, která ho obsahuje téměř sto procent.“

Dalším požadavkem by mělo být obstavení zisků společností na následnou regeneraci krajiny. Uvažte, co se stane s krajinou na tak citlivém místě. Degradace zeleně, desertifikace, změna nejen lokální ekosféry. Abychom neslyšeli znovu větu miliardářů: „Necháme to na přírodě……Dělat zelenou revoluci v Evropě a ničit Afriku je jen obrázek zpupnosti evropského myšlení a pštrosí politiky.“

Jestliže chceme zachránit Zemi, začněme jednat.

K tématu:
Green New Deal Ann Pettiforové aneb Za kolik bude rajské jablíčko z východní Anglie
Globálně a doopravdy 2
Voda je život aneb Globálně a doopravdy


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 650 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
29. 1. 2020 8:07

To je divné – „Demokratická Republika Kongo“ – demokratická !!!
A to tam určitě tedy mají i všeřešící „volnou ruku trhu“, liberálni pracovní zákony a „štíhlý stát“ s „motivujícím“ sociálním systémem.

V tom článku, nebo někde jinde, musí být nějaká chyba.

idiotronic
idiotronic
29. 1. 2020 10:35

Na Čínu v ČR nemáme páky , starostové městských částí Prahy bojují za něco jiného.
Ale slitina alnico má v sobě třetinu kobaltu. Reproduktorů, jdoucích do šrotu si málokdo všímá, kromě firmy Rolay z Valašského Meziříčí, kde vám reproduktor, poškozený přetížením nebo mechanicky opraví s využitím původního magnetu.

racek
racek
29. 1. 2020 12:37

Hezky. Lze to prirovnat treba k pěstování repky u nás, následně prodávané do Německa, aby jim vysla lip ta ekólogije. Nebo k exportu stamilionu tun odpadu do ciny, která to ale nedavno zatrhla. To bylo pláče a bědování, takhle jim nicit ukazatele…. Jinak dětská práce, vite, ty deti by jinak asi zemreli hlady. Ono by stačilo treba trochu investovat do technologií, ze. Ale deti jsou levnější… Řešení? To se nechce slyšet. Antikoncepce a politika 1 ditete ci premie za bezdětstvi na příštích 100 let a všude. Ale to je utopie. Lidsky prava a táááák… Takze pak musi hrabat ten kobalt.… Číst vice »

Admirál
Admirál
29. 1. 2020 12:53

Sbírání oříšků, pokud to není 10hod denně, pokud je to něco jako výpomoc rodičům, to bych asi byl schopen přijmout, vždyť u nás to zas tak dlouho zpět není, když děti také MUSELI povinně tvrdě máknout (zemědělství).

Ty kobaltové doly to je jiná třída. Brr. Otázka je, jaké ty děti mají alternativy.

Výsledek panujícího ekologického šílenství je, že se ty nehezké, smradlavé, jedovaté energeticky náročné věci nedělají na očích.

Jen tak dál, soudruzi.

Tom1622
Tom1622
29. 1. 2020 14:34

Demokratická republika Kongo měla v 60. letech zhruba stejně obyvatel jako ČSSR . Dneska má přes 80 milionů . Etiopie zhruba jako Rumunsko , dneska přes 100 mil . , Nigérie jako Ukrajina dneska 200 mil. . To jenom jako zajímavost .

orinoko
orinoko
29. 1. 2020 15:29

Gatta a Tom… Dobry… Je třeba provetrat i zdánlive detaily…
Článek se zabývá dětskou praci. To je jistě problem, všechny nás to nějak oslovuje. Ale , co nastane , až se do globálního globusu rozšíří práce ……
DEDSKA !
To teprve bude frmol!!

Dana
Dana
29. 1. 2020 21:51

No nevim, mne to pripada jako podprahova neomarxisticka agitka novych socialistu bojujicich proti svetovemu kapitalu, dle Trockeho manualu. A jakpak by se to prosim v socialismu resilo ? Vzdyt uz v sedesatych letech v Kongu ideologicky i vojensky ucinkoval Sovetsky Svaz a Zapad. .Tam probihala (proxy velmoci) ne tak studena valka. Nakonec se k moci dostaly africke klany a kmenova usporadani dle starovekych tradic. . Neuspely tam velmoce, oni nestoji o „bilou“ civilizaci, jakykoli system zapadu vidi jako kolonizaci. V demokratickem Kongu existuje otroctvi, takze ty chudinky deti byly mozna prodany samotnymi rodici manazerum dolu, kteri je vyuzivaji. Deti a… Číst vice »

idiotronic
idiotronic
30. 1. 2020 3:02

Není prvek, který by se v Kongu nedal těžit. Doposud těžbu provozovaly státy ,kterým se v EU říká ,,staré“. A teď hrozí, že iniciativu převezme Čína. To nelze přejít mlčením. Proto ty žaloby.

Bety
Bety
30. 1. 2020 11:19

idiotronic napsal:
>Není prvek, který by se v Kongu nedal těžit. Doposud těžbu provozovaly státy ,kterým se v EU říká ,,staré“. A teď hrozí, že iniciativu převezme Čína. To nelze přejít mlčením. Proto ty žaloby.
Myslím, že jste trefil hřebík na hlavičku.
A k Daně- systém, který korupci používá jako jeden ze svých základních nátlakových prostředků křičí jedině tehdy, když jsou zisky z ní pocházející
odkloněny jinam – pak se vykřikuje o „příšerné domácí korupci“.

John Powder
John Powder
30. 1. 2020 11:56

Dana: „Korporatky dobre plati…“ :D :D :D
Dobře platí (a dodávají zbraně) tak akorát těm, co zajišťují, aby ty suroviny dostaly skoro zadarmo…

racek
racek
30. 1. 2020 18:42

No, není důležité suroviny přímo vlastnit. Stačí mít koncese na těžbu. Konec konců, hned po dosazení nové, zcela demogratycké flády v Iraku vláda věděla, komu je poskytne. No, konec konců, my jsme je taky trošičku osvobozovali, že.
Uvidíme jak Talibán, až skončí osvobozování. Mají docela dost lithia a vzácných zemin.

Dana
Dana
30. 1. 2020 18:46

Nechtela jsem primo zminovat Cinu, protoze na ni ted kazdy hudruje, ale Cina, (a nejen v Kongu), organizuje a zajistuje tezbu drahych kovu. Jejich urednici podplaceji, protoze bez toho by si v Africe ani neskrtli. Cinane se vubec nestaraji o domaci regulace, ideologicky se vubec nevmesuji. Africti otroci, kteri vyhrabou kobaltove kaminky je pak tahaji v roztrhanych pytlech do sbernych center, odkud se pak vozi do cinskeho skladu. Firma Apple, ktera je take zazalovana, bere bud cisty kobalt anebo polotovar z Ciny. Takze spinavou praci odvadeji druzi. Ja znam jen jednu koorperatku z Ciny, co prodava konecny produkt k technologickym… Číst vice »

Dana
Dana
30. 1. 2020 19:25

racku, …..No, není důležité suroviny přímo vlastnit. Stačí mít koncese na těžbu. Konec konců, hned po dosazení nové, zcela demogratycké flády v Iraku vláda věděla, komu je poskytne. No, konec konců, my jsme je taky trošičku osvobozovali, že. Uvidíme jak Talibán, až skončí osvobozování. Mají docela dost lithia a vzácných zemin……………… Tohle je papouskovani anti-ami Cechu, zrovna u vas bych predpokladala lepsi informovanost. Americane dali Iraku dve miliardy dolaru pro opravy a znovuzavedeni ropove tezby, ale iracka vlada vyhlasila konkurs na mezinarodni koncese. To je ta tezka okupace neboheho Iraku, svobodu si vybirat, ze… :-)) Americane maji v Iraku mensi… Číst vice »

Dana
Dana
30. 1. 2020 19:39

Podivala jsem se ze zvedavosti na statistiki, kolik skutecne Spojene Staty zaplatily Iraku v oblasti petrolejoveho prumyslu.
„“““““As of June 30, 2010, the United States had allocated US$2.05 billion to the Iraqi oil and gas sector to begin this modernization, but ended its direct involvement as of the first quarter of 2008.““
Takze to bylo do roku 2008 neco malo pres 2 miliardy dolaru..
Doufam, ze ted uz nedostavaji ani dolar. At jim pomuze Iran.