Svítí červená kontrolka. Nejenom pro Deutsche Bank

Prohlášení politiků a šéfů Deutsche Bank zní takto: „Deutsche Bank nebude novou Lehman Brothers v Evropě“. Lze jim věřit, když se podíváme na čísla jako zkušení účetní, kteří umí číst z rozvahy? A to nemáme pohled na různé podrozvahové účty a kostlivce ve skříni.


V pátek 30. září 2016 vše ukazovalo na možné vyvolání bankovní tsunami, která by mohla být spuštěna nikoliv prostřednictvím italského bankovního sektoru, nýbrž možná právě díky Deutsche Bank (DeBa). O její situaci, a zejména náloži zbraní hromadného ničení ve formě derivátů, jsme psali mnohokrát, naposled v tomto článku.

Jak zhasnout banku

Víkend je pryč, v sobotu si někteří klienti stěžovali, že si nemohli v bankomatu vybrat peníze a měli i zablokované karty. Deutsche Bank to komentuje jako IT poruchu. I když se cena akcie v pátek v 17 hodin díky dnes již prokazatelně záměrně vypuštěné mediální kachně o snížení pokuty z USA malinko zvýšila a přesáhla hranici 11 euro za akcii, cena na burze DAX od 17 hodin opět spadla. Mlčení a mlžení a využití státního svátku v Německu nevěstí nic dobrého. Solidní informace nejsou – a my politici, my nic…

S velkou kritikou se do Deutsche Bank (DeBa) pustil německý ministr hospodářství Sigmar Gabriel, když po cestě v letadle do Teheránu v podstatě dementoval informace, že by se Deutsche Bank stala obětí spekulace, protože je to právě DeBa, která má postavený svůj obchodní model na spekulování. Naštval tím ovšem šéfy koncernů, viz reakce generálního ředitele BASF Jürgena Hambrechta, který reagoval na ministra slovy, že velké podniky potřebují banku jako je Deutsche Bank, která „je doprovází na cestě do světa“. Na podporu Deutsche Bank, která by měla uklidnit investory i veřejnost, vystoupily všechny velké podniky kótované na německé Dax burze.

Samozřejmě není žádným tajemstvím, že velké koncerny mohutně spekulují na finančních trzích a vlastní výroba je při nasycené poptávce a obrovské konkurenci stále méně rentabilní. Takže automobilky i farmaceutické koncerny mají výrobu a prodej svého zboží něco jako malou přidruženou výrobu k aktivitám na finančních trzích. Není proto divu, že korporace potřebují spojence v Deutsche Bank. Kritika by ovšem měla směřovat i na Sigmara Gabriela, jako ministra hospodářství. Co udělal tento pán pro to, aby se omezily spekulace a oddělilo investiční a klasické bankovnictví? Proč se znovu nezavedl Steagallův akt, který Bill Clinton zrušil v roce 1999 na nátlak finančních lobbyistů? A tak bychom mohli pokračovat. Martin Armstrong komentuje aktuální stav takto:

Deset velkých hedgových fondů se stahuje z Deutsche Bank. Co je potřeba vědět je, že Deutsche Bank (Němci v ní vlastní pořád ještě 26 %, pozn. KPL), je hlavním zúčtovacím centrem pro obchody v Evropě. Problémem hedgových fondů je aktuálně, kam se mají hnout se svými penězi. Krátkodobě by je mohly převést do New Yorku nebo do Londýna. S více jak 60 biliony derivátů u Deutsche Bank není vláda schopna vůbec pochopit, o co jde, natož aby dokázala tuto krizi řešit. Stojíme před masívní krizí důvěry.
Tolik Armstrong. Prohlášení politiků a šéfů Deutsche Bank zní takto: „Deutsche Bank nebude novou Lehman Brothers v Evropě“. Lze jim věřit, když se podíváme na čísla jako zkušení účetní, kteří umí číst z rozvahy? A to nemáme pohled na různé podrozvahové účty a kostlivce ve skříni.

Poker ohledně záchrany

Angela Merkelová se vyjádřila jasně, že o záchraně této velkobanky německá vláda neuvažuje. To nakonec potvrzuje i ministr Gabriel. Nedávno však vyzvala německé obyvatelstvo, aby si lidé vytvořili zásoby na 10 dnů pro případ krize. V Rakousku byl tento týden vytvořen zvláštní štáb při vládě pro operativní řešení případu krize. A v sobotu se opakovalo několikrát houkání sirén a cvičení poplachu. Co si o tom má soudný občan myslet?

Tento víkend byl v Německu prodloužený na tři dny. Němci slaví v pondělí 3. října 2016 svátek sjednocení Německa. Drážďany jsou v obležení tanků, jako kdyby se očekával úder nepřítele. Známý je výrok Wolfganga Schäubleho, dnešního šéfa „záchranného fondu“ ESM, který se týká vkladů obyvatel. S „bail-in“ se musí obezřetně a když jsou zavřeny banky, tedy o víkendu. A DeBa je na tom velmi špatně. Nejde jenom o pokutu ve výši 14 miliard eur, která by mohla být snížena po vzájemném vyjednávání s americkou vládou snížena až na 5,4 miliard. Zatím to ovšem není plně potvrzeno, údajně se podle Wall Street Journal nakonec nedohodli.

Dnes byla v Milánu vznesena obžaloba proti 13 bývalým a současným špičkovým manažerům Deutsche Bank, Monte dei Paschi di Siena a Nomura za kriminální jednání na finančních trzích. Jakmile se hedgové fondy obrátí k DB zády, ocitne se banka v neřešitelných obtížích. Spustí se lavina a stádo bude následovat a jednotlivé banky budou redukovat svoji pozici u DB. Podle Handesblattu se Armstrongova předpověď naplňuje. Celkem 10 velkých hedgových fondů omezilo své obchodování a stahuje kapitál, jmenovány jsou hlavně Millenium Partners, Roks Capital Management a Capula.

Egon von Gryerz ze Švýcarska hlásí: Deutsche Bank je příliš velká nejenom pro Německo, ale pro celý svět. Tuto větu vyslovil tento zkušený švýcarský podnikatel již 18. září 2016 a varoval, že to může být právě ona, na kterou je namířena střelba ostrými náboji. Po útocích na automobilový průmysl, sankcích proti obchodování s Ruskem, přičemž uprázdněná místa obsadily americké firmy, organizovanému stěhování národů s očividným záměrem změnit etnickou a religiózní strukturu původního německého obyvatelstva – následuje útok na nejslabší článek německé ekonomiky, tedy Deutsche Bank.

DB je prázdná nádoba, jako všechny velkobanky

Uvědomme si, že Deutsche Bank je jednou z největších bank světa. Při bilanční sumě 1,6 bilionu eur má však vlastní kapitál pouze 4 %, tedy 68 miliard eur. Tržní cena banky je 16 miliard při jednom procentu bilanční sumy. Jenže k tomu je potřeba přičíst oněch 60 bilionu eur v derivátech. Což odpovídá dvacetinásobku německého HDP. Proto výše uvedená slova Egona von Gryerze. Banka, která ztratí 90% své hodnoty, nepřežije. Vývoj ceny akcií od roku 2007 mluví sám za sebe. Ztráta 92,7 % hodnoty!

Realita je taková, jaká je. Panika byla již spuštěna. Se zajímavou informací přišel tento zdroj, článek zde a také zde. První zdroj uvádí informaci, že o víkendu mělo proběhnout uzavření přístupu klientů k penězům u Deutsche Bank, druhý zdroj tvrdí, že akcie DB začaly skupovat americký Fed, Japonská centrální banka a ECB. Něco se děje, poněvadž jenom ECB a BoJ tisknou nekrytou měnu ve výši 180 miliard eur měsíčně. A Fed nepřistoupil k avízovanému zvýšení úrokových sazeb.

Skvělá nálada v Evropě

Monte dei Paschi zachránila ECB. Centrální banky si za natisknuté fiat money klidně koupí celou zeměkouli i vesmír. Ve světle čísel se tato věta nejeví být přehnaná. ECB zachránila v poslední sekundě zkrachovalou banku Monte dei Paschi di Siena, viz naše články o této bance. Deutsche Bank je však banka většího kalibru. Ne na Italy, ale na Němce bude tak možné ukázat prstem znovu jako na viníka všeho zla v Evropě.

Vrátila jsem se z Toskánska, kde jsem sbírala informace, týkající se banky Monte dei Paschi di Siena.To je historie zralá na román. Z mnoha rozhovorů s lidmi (pokud mluvíte dobře italsky, tak se vám otevřou a leccos prozradí) bylo cítit napětí a nenávist vůči Němcům. Noviny jsou plné titulků jako „Matteo Renzi: Berlín nás zničí. Jediný náš spolehlivý partner jsou USA“. Obyčejní lidé si stěžují: „Do Itálie jezdí tolik německých turistů – každým rokem víc, je tedy vidět, že jsou jediní, kterým se v Evropě daří dobře. A my tu máme penze 500 euro, obrovskou nezaměstnanost mladých, kteří nezakládají rodiny, ruší nám i pošty na odlehlých vesnicích, všechno upadá.“ Těžko těmto lidem vysvětlovat, že jde o ekonomickou válku proti celé Evropě, o velkou geopolitickou hru s Evropou. Německo má sehrát roli viníka. Tu roli, kterou už ve 20. století sehrálo. A podle nálady v Itálii se zdá, že se to zase jednou povedlo. Rozděl a panuj…


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 500 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Alena
Alena
10. 10. 2016 6:28

námět pro pokročilé analytiky. Dle mého názoru nevýznamní politikové Německa jezdí nyní do Ruska, a střetává se s nima sám Putin, což z hlediska ceremoniálního pořádku není správné.
Nehledají spojence pro rozvoj svého hospodářství právě v Rusku a opačně pro Rusko jsou to spojenci ve válce na blízkém východě?
Vyslechla jsem si u VM diskusi mezi Topolánkem a Špidlou. Dle Topolánka nemůžeme opustit EU, protože jsme navázáni na Německo. Takže pane Topolánku, radši budeme s EU ( Německem)až do jejího trpkého konce

Admirál
Admirál
10. 10. 2016 10:18

Alena napsal námět pro pokročilé analytiky. Dle mého názoru nevýznamní politikové Německa jezdí nyní do Ruska, a střetává se s nima sám Putin, což z hlediska ceremoniálního pořádku není správné. Nehledají spojence pro rozvoj svého hospodářství právě v Rusku a opačně pro Rusko jsou to spojenci ve válce na blízkém východě? Vyslechla jsem si u VM diskusi mezi Topolánkem a Špidlou. Dle Topolánka nemůžeme opustit EU, protože jsme navázáni na Německo. Takže pane Topolánku, radši budeme s EU ( Německem)až do jejího trpkého konce Ono je to jednoduché volat „pryč z EU“ nebo „s EU na věčné časy a nikdy… Číst vice »

Alena
Alena
10. 10. 2016 11:14

Admirál napsal Ono je to jednoduché volat „pryč z EU“ nebo „s EU na věčné časy a nikdy jinak“. pokud se ale člověk porozhlédne a zaměří se na to, co bude den po té, nabere věc na složitosti a ukáže se, že v současné situaci žádné dobré řešení není. Je samozřejmě blbost, že nemůžeme opustit EU pro svoji navázanost na Německo. Fabriky nikdo od nás stěhovat nebude, kam by je dal? Když zůstanou fabriky, zůstane i německý vliv. Takže – proč vystupovat z EU, musel by být velmi pádný důvod a tím si myslím by mohly být jsou přistěhovalecké kvóty.… Číst vice »

Gatta
Gatta
10. 10. 2016 11:54

„Rozděl a panuj … “ bohužel …
S těmi lidmi, které jsou v EU u moci to bude jen čím dál horší a horší. Když zradí vedení …

Admirál
Admirál
10. 10. 2016 12:56

Alena napsal nebýt připraven znamená být ve vleku událostí, ne jejím strůjcem, a spadnout opět do područí někoho jiného. Být připraven znamená definovat konečně národní zájmy a odpoutávat se od vlivu Německa, čili spolupracovat se všemi zeměmi. Chiméra vzhledem k současné reprezentaci Souhlas. Snížit závislost na Německu. Na to musí být Politici a ne politici. A i pro ně by to bylo ve stávající konstelaci velmi obtížné. Na druhou stranu, proč s Němci nespolupracovat? Nesmíme být zadní dvorek. Já pán, ty pán i s ohledem na váhové kategorie. To se dá, pouze když máte alternativu. Ne, když říkáte, že jiná… Číst vice »

Alena
Alena
10. 10. 2016 13:06

Admirál napsal
Souhlas. Snížit závislost na Německu. Na to musí být Politici a ne politici. A i pro ně by to bylo ve stávající konstelaci velmi obtížné. Na druhou stranu, proč s Němci nespolupracovat? Nesmíme být zadní dvorek. Já pán, ty pán i s ohledem na váhové kategorie. To se dá, pouze když máte alternativu. Ne, když říkáte, že jiná možnost není (nesmí být).

souhlasím

Alena
Alena
10. 10. 2016 13:38

to zas bude negativní kritiky nad úpadkovým textem i melodií
https://www.youtube.com/watch?v=7–A3o2vZVE

Sio
Sio
10. 10. 2016 14:07

Alena napsal

to zas bude negativní kritiky nad úpadkovým textem i melodií
https://www.youtube.com/watch?v=7–A3o2vZVE

A je to pravda.

fajt
10. 10. 2016 14:15

Alena napsal http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Ladislav-Vetvicka-Kudrnac-bude-met-co-robit-aby-se-dostal-do-Brusela-driv-nez-si-ho-Oligarch-poda-na-taliru-Curimuru-do-televize-nepustaju-a-presto-mu-to-lidi-hazu-Copak-asi-robi-ti-multykulturni-marxisti-blbe-457533 zasmějte se také, je to zdravé ano, zdravé pravdivé a poučné, očekávám časy, kdy se výsledky podobných ( dnes už rituálních ) taškařic budou měřit na promile a bude stačit početnější mafiánská rodina, aby ve volebním gotesu urvala poslanecký chlív a senát závdavkem, už nikdy nebudovat republiku, sstátní útvar, či nějakou vypizděnou civilizaci a kulturu, technika je pro psychouše a pro násilím a touhou po moci posedlé pedály ( proto, když člověk má tu smůlu a opravdu něco převratného objeví, jak v sobě tak i na venek, nebo to má v sobě jako boží neštěstí, tak si… Číst vice »

Gatta
Gatta
10. 10. 2016 16:14

Re:
Možnost volit není povinnost, ale právo a k jeho uplatňování nelze nikoho nutit.

Ale každého kdo 2x po sobě nepřijde k volbám bych automaticky vyškrtnul z volebních seznamů – tedy i z možnosti příště volit. Předpokládám, že skalním nevoličům by bylo úplně jedno, že se stanou tak trochu méněprávnými občany.

Samozřejmě by bylo možné kdykoli opětovné zapsání se jako „volič“ – na úřadě v úřední hodiny, se dvěma doklady totožnosti, 2 měsíce předem a za mírný správní poplatek.

fajt
10. 10. 2016 18:32

comment image?oh=807d70cdbbf8f2743b1d1a34e5575d36&oe=5872CFCA

peter.
10. 10. 2016 18:46

Stan napsal

Ta paní hlavně nic neumí, je to od ní velká odvaha jít s tím na veřejnost. Ten text není úpadkový, ale úplně blbý.

Ten text síce nie je profesionálny,ale v podstate hovorí to isté čo je obsiahnuté v názoroch mnohých múdrych ľudí u nás aj v zahraničí.Napr.p.Orbána.Sú aj jeho názory úplne blbé?

fajt
10. 10. 2016 19:09

tak to vypadá, že někdo tady čeká na občanského prince, jenže kde brát, když čeští umělci pouze kolaborují s mocí, že. ..)

peter.
10. 10. 2016 19:12

Stan napsal

Napsat a nazpívat písničku na politické fráze a tři akordy je neumětelství. Důkladné posouzení kvality zpěvu ponechám na povolanějších, ale i přes můj „hudební hluch“ mě to tahá za uši.

S tým sa dá súhlasiť.

Alena
Alena
10. 10. 2016 19:46
Aleš
Aleš
10. 10. 2016 21:22