Svoboda omezovat svobodu nebude omezena

Čeští poslanci s neomylností sobě vlastní minuli odbočku na západ a nechali kormidlo nastavené na východ – protikuřácký zákon nebyl schválen a perverzní Kuberovské pojetí svobody spočívající v privilegiu kuřáků obtěžovat okolí svým zlozvykem a omezovat svobodu nekuřáků zůstalo zachována. Jinými slovy: svoboda agresora dostává přednost před svobodou oběti. A kouření není nic jiného, než agresivní usurpace veřejného prostoru. Pokud lze v souvislosti se závislostí, kterou kouření beze sporu je, hovořit o svobodě, pak to není svoboda kuřáků, ale právě svoboda nekuřáků.

Převzato z blogu Tribun

Stanův komentář: Přes všechny „koaliční neshody“ se ukázalo jediné – že tabáková lobby má parlamentní většinu. Totéž platí i pro další mocné lobby, které spolehlivě zvítězí ve všech hlasováních, na nichž jim skutečně záleží.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
55 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
K. J.
K. J.
26. 5. 2016 20:22

Teď si dovolím psát, jako kuřák, neboť jím jsem a tabákovou lobby mám u zadele. Ve sněmovně se spíše projevilo, kdo je kuřák a kdo ne – další, poněkud vtipné rozdělení národa. Proč to nemůže být řešeno kompromisem? Např. v restauracích ať si to rozhodne majitel a v době obědů se prostě nekouří, nebo mohou být oddělené místnosti pro kuřáky a nekuřáky. Zarputilý nekuřák si bude chodit do nekuřácké restaurace a naopak. Paradoxně by mi nevadil (a to jsem kuřák) absolutní zákaz tabákových výrobků s odůvodněním, že jde o drogu. Současně bych, ale požadoval ze stejného důvodu absolutní zákaz alkoholu,… Číst vice »

Sio
Sio
26. 5. 2016 20:50

Kouření je prostředek genocidy národa. Kuřák si to může racionalizovat jak chce, jeho názor podporující kouření je jen názor drogově závislého, který obhajuje svou závislost. Kuřáci prokazatelně škodí jak sobě, tak svému okolí. A pokud třeba v USA je zákaz kouření marihuany, nevidím důvod, proč be se nemělo zakázat i kouření tabáku. Droga jako droga.
K poznámce K.J. o alkoholu. „Tvrdý“ alkohol by měl být zakázán rovněž. Jako každá jiná droga. Co se týče piva a vína, tam by to mohlo být složitější. Rozhodně jsem pro zákaz u mladistvých do 21 let. V tomto jsou ušáci popředu.

fajt
26. 5. 2016 20:51

tohle pimprlové divadélko v kolonii ještě více bezvýznamnější než je čurdistán mi ale vůbec nebere – samozřejmě všemu tomu ještě vévodí prachy tabákového nadnárodního monopolu, který kdyby chtěl, tak zamorduje celou českou politickou scénu za noc a do rána kokotlinu zaveze inšalláh hnojem – mi teď více serou klíšťata, která se přemnožila ukrutněji a zběsileji než imigrantští inžové a felčaři v Merkel rajchu , kteří se před tím futrovali sušeným velbloudím trusem a svého špinavého souseda pravidelně krmili americkým olovem. ..) PS : sic skoro od narození nekuřák ( až na trapnou epizodu ve vojenským lágru), fandím každému kuřákovi, který… Číst vice »

K. J.
K. J.
26. 5. 2016 21:52

No pokud by se zakázalo hulit a chlastat, tak by ty pseudorevoluce už žádná tajná služba neukočírovala a nezrežírovala. Takže kuřáci a alkoholici, nedělejte si vrásky na čele…
:-) :-) :-)

PPK
PPK
27. 5. 2016 0:00

Sorry, ale formulaci „Svoboda omezovat svobodu nebude omezena“ – považuji za klamavou až úskočnou. Uváženo ad absurdum, tak podle takové „logiky“ tu jednoho dne může být zákonná povinnost něco činit, přičemž stejným zákonem budou důsledky té povinnosti zároveň někdy(?) považovány za trestné. Každý přece ví, že má-li existovat spravedlnost, pak každá svoboda musí automaticky skončit tam, kde začíná právo jiných takový právní stav buď akceptovat nebo odmítnout, přičemž to právo nestanoví bohové ani alláhové, ale je výsledkem smírné dohody všech. Dobré právo nemá být jen institutem hrozby represí, ale má být nástrojem vůle po soužití v míru. PROČ tedy kauza… Číst vice »

Nerevar
Nerevar
27. 5. 2016 2:33

PPK napsal
už neskáčeme na pokrytecké špeky

Opravdu tomu věříte?

Alena
Alena
27. 5. 2016 3:48

Sama jsem nekuřák a nechci obhajovat kuřáky, ale je velký rozdíl mezi klasickým tabákem a tou náhražkou, která je v cigaretách vyráběných tabákovým průmyslem. Údajně polovina cigaretové náplně není tabák, a právě tyto cizorodé látky nejvíce škodí

peter.
27. 5. 2016 5:37

Sloboda? A vie niekto tento pojem aj presne definovať?Lebo ja som čítal už desiatky pokusov o definíciu slova sloboda ale vždy z nich vyplynulo,že v podstate ide o zotročenie,z väčšími alebo menšími úľavami.Výrok Rousseaua,že sloboda jednotlivca končí tam,kde začína sloboda druhého,považujem za nezmysel lebo zakladá predpoklad,že vždy niekto bude neslobodný.Tak napríklad to fajčenie.Ak by bolo zakázané tak ako drogy,tak sa nemáme o čom baviť.Lenže tabakové výrobky zakázané nie sú a dokonca sú aj vo voľnom predaji.Preto pokus o obmedzenie práv fajčiarov,je súčasne aj pokusom o obmedzenie ich slobody.Navyše v tomto prípade takýto „protifajčiarsky“ zákon je v konflikte s iným právom… Číst vice »

fajt
27. 5. 2016 6:08

peter. napsal a vlastne kde to všetko skončí? Peter, vy jste se rozdurdil :-) kde to všechno spěje asi každý ví, nebo tuší, a protože tahle nakloněná rovina do poslušné uniformity má větší sílu než je odvaha každého jednotlivce zůstat sebou i se svými nezadatelnými svobodami ( tedy jednání, kterým aspoň neporušuji dané normy, i když ty jsou často surově napadány samotnými tvůrci ) a neřestmi, tak jsem spíše zvědavý na to, jak dlouho bude trvat, než se staneme extra povolnou masou, která bude mít strach jenom pomyslet na to, že by mohla udělat něco o své vlastní vůli a… Číst vice »

bergpora
bergpora
27. 5. 2016 6:54

peter. napsal
Sloboda? A vie niekto tento pojem aj presne definovať?

Vzdyt si v tom prispevku sam odpovidate: svoboda je tam, kde nejsou omezeni.

peter.
27. 5. 2016 6:55

Stan napsal

Skončí to tím, že si půjdete zapálit před dveře, číšník dostane rakovinu plic o pár let později a do restaurací začnou chodit i lidé, kteří by tam dosud ani nepáchli.

Demagógia a únik od podstaty diskutovanej témy.

peter.
27. 5. 2016 7:22

Stan napsal

Teď jste mi to nandal. Na tohle ani jako licencovaný demagog a unikač od podstaty diskusí neumím reagovat. Dejte si na mě jeden vítězný doutník, Váš mozek a Vaše plíce si ho zaslouží.

Rád vyhoviem!

lomikel
lomikel
27. 5. 2016 7:22

zastupne tema, Sobotka se profiluje medialne, nezajem.

fajt
27. 5. 2016 7:46

ať se hospodský, výčepní, či obsluhující personál rozhodne, jestli se u nich smí kouřit, či ne – žádné normy, které mají milion výjimek a úplně jiných pitomých povinností – Hurvajz se špatně vycvičeným eštebákom by se neměli srát do všeho a jestli potřebují kolbiště a přitom neplní eurohujerský plán, tak hybaj do Bruselu a tam ať si to rozdaj ve volném židovském stylu za sorosovy výherní losy. ..)

Dolmen
Dolmen
27. 5. 2016 7:48

fajt napsal
tahle nakloněná rovina do poslušné uniformity má větší sílu než je odvaha každého jednotlivce zůstat sebou i se svými nezadatelnými svobodami

Tohle je pěkně vystižená podstata celého humbuku. Stále více zástupných témat a tyátr kolem nich odvádí pozornost veřejnosti od těch témat podstatných a zásadních a posouvá společnost k velice rafinované podobě totality, která bude nakonec prezentována tak, že je vyjádřením tužeb většiny. Přestože si to ta většina posléze uvědomí, bude již chycena do pasti, kterou pomáhala svými hloupými skoky na návnadu vytvářet.

cnemo
27. 5. 2016 8:01

Ačkoli jsem absolutní nekuřák, za celý svůj život jsem ani nezkusil (ani v pubertě), a cigaretový kouř nesnáším, jsem velmi rád, že zákon nebyl přijat. Je jen další odporně totalitní zákon, který chce lidem nalinkovat život. Je nesporné, že kouření škodí zdraví. Nicméně to mnoho věcí, alkohol, špatný výživa, ježdění v autech, chození přes přechody, nechráněný sex, adrenalinové sporty… Bylo by zdravé tohle vše zakázat ale je otázkou, kdo by chtěl v takovém světě žít. Blud o extrémní škodlivosti pasívního kouření je jen strašákem dodávajícím totalitním zákazům legitimitu. S výjimkou alergiků a astmatiků (jako alergik konstatuji, že v problematickém období… Číst vice »

fajt
27. 5. 2016 8:11

Dolmen napsal Tohle je pěkně vystižená podstata celého humbuku. Stále více zástupných témata tyátr kolem nich odvádí pozornost veřejnosti od těch témat podstatných a zásadních a posouvá společnost k velice rafinované podobě totality, která bude nakonec prezentována tak, že je vyjádřením tužeb většiny. Přestože si to ta většina posléze uvědomí, bude již chycena do pasti, kterou pomáhala svými hloupými skoky na návnadu vytvářet. už jsme dávno chyceni v normalizačních železech a z této hrubé pasti na škodnou zvěř nám čouhaj pouze kopejtka v křeči – co takhle ( klidně i s respektem a přiměřenou důvěrou ) napsat svému skutečnému říšskému… Číst vice »

cnemo
27. 5. 2016 8:11

Postoj Tribuna a Stana ukazuje bídu tzv. levicových intelektuálů. Žijí v představě, že všeobecného lidského štěstí lze dosáhnout znásilněním lidské podstaty ve jménu jejich „správného“ názoru, „převýchovou“, zákazy, tresty a zastrašováním. V tomto jménu jsou ochotni nejen zakázat pitomost jako kouření, ale i zničit desetitisíce rodin jako sociálka v Norsku, systematicky okrádat všechny ekonomicky činné obyvatele a lupem obdarovávat lidský asociální odpad, pod pohrůžkou násilí prosazovat sexuálně deviantní chování a v extrémních případech vraždit celé skupiny vlastních občanů. A to není nějaký relikt minulosti, to je těžká realita dneška. Akademičtí levicoví ekologové například chtějí upravit lidstvo, aby bylo tmavozeleně povolnější… Číst vice »

K. J.
K. J.
27. 5. 2016 8:15

Zkuste se na to podívat trochu jinak. Tabáková lobby nepotřebuje moc lobbistů. Stačí ji jen kuřáci, uživatelé produktů (stejně jsou na tom výrobci alkoholu a jakékoliv jiné legální, řádně a tučně zdaněné drogy). Kuřák s nekuřákem by se mohli vždy nějak rozumně domluvit, ale… Ale je potřeba mít obyvatele rozhádané a nejednotné a do jejich hlav nasadit zástupné téma, za které se budou na“smrt“ rvát, až jim sliny od huby budou létat a bude jim jedno, že jim mezitím zdraží vodu, žrádlo, zavedou poplatky za prdnutí a každé nadechnutí atd. Hlavně, že si užijí svojí drobnou žabomyší válku o tom… Číst vice »

Admirál
Admirál
27. 5. 2016 9:38

Bouře ve sklenici vody, lítý boj o marginálie.

Nestojí za pozornost. Ani u nás v hospodě to nikoho nezajímá.

peter.
27. 5. 2016 10:01

Winston Churchill dymil ako továrenský komín a dožil sa požehnaných 91 rokov.Náš na OM všeobecne obľúbený Sergej Lavrov fajčí ako keby voly predal a nikto o ňom nehovorí,že je pre to „nenormálny“. A taký Stalin ?!! Ani neviem,či som ho na fotke alebo vo filme videl bez fajky a len sa pozrite…….žije dodnes! (smajlík).To Hitler nefajčil a preto nenávidel fajčiarov!

zedd
zedd
27. 5. 2016 10:08

Taky to jde zcela mimo mne. Co nejde mimo mne je ten paskvil, na jehož základě mám blokovat „stránky“ podle seznamu vydaného MF. Znění příslušných pasáží zákona je zbastlené tak, že v tuto chvíli nevím co a zda vůbec mám dělat. Tedy je tady další zákon, jehož výklad je nejprve na libovůli úředníka a někdy později, během let, najdou soudy výklad závazný, načež nastane novela a všechno se změní. Pro neznalé: blokovat „internetové stránky“ je velmi náročné, zatímco blokovat domény je jednoduché. Zákon vyžaduje blokování stránek, což znamená, že tam, kde data opouštějí naší síť, musím umístit zařízení, které je… Číst vice »

Gatta
Gatta
27. 5. 2016 10:11

Re – cnemo – podepisuji také.

V místě bydliště instalovali několik silničních kamer – s funkcí nejen dohledovou, ale ty co snímají a zaznamenávají i každé projíždějící auto i s RZ a fotkou řidiče. Centrální archivace u PČR – až 5 roků.
Když se na to někdo ptal na zastupitelstvu … tak prý: „Trochu víc bezpečnosti vyžaduje trochu míň soukromí“. A všichni už byli ticho …

Mě přitom napadlo: „A takhle nějak došli v Německu i k vyhlazovacím koncentrákům.“

Béda
27. 5. 2016 10:39

Gatta napsal

Re – cnemo – podepisuji také.

V místě bydliště instalovali několik silničních kamer – s funkcí nejen dohledovou, ale ty co snímají a zaznamenávají i každé projíždějící auto i s RZa fotkou řidiče. Centrální archivace u PČR– až 5 roků.
Když se na to někdo ptal na zastupitelstvu … tak prý: „Trochu víc bezpečnostivyžaduje trochu míňsoukromí“. A všichni už byli ticho …

Mě přitom napadlo:„A takhle nějak došli v Německu i k vyhlazovacím koncentrákům.“

Salámovka + chléb, hry a chaos – to je základ. Ovčani si ani nevšimnou a jsou pěkně křupaví ve vlkově doupěti.

lomikel
lomikel
27. 5. 2016 11:33

svedu to k necemu podstatnemu

http://zpravy.idnes.cz/islam-je-jako-nacismus-rekla-samkova-a-turecky-velvyslanec-odesel-p9l-/domaci.aspx?c=A160518_122208_domaci_kop

z diskuse:

Mustapha Kemal Ataturk (1881-1938), zakladatel moderniho laickeho Turecka a prvni prezident Turecke republiky : „Islam, tato absurdni teologie nemoralniho beduina, je mrsinou, ktera otravuje nase zivoty.“

§ 403 (1) Kdo založí, podporuje nebo propaguje hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod člověka, nebo hlásá … náboženskou či třídní zášť …, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až pět let.

—–

Ocenuji otevreni tematu pani Samkovou, osobne ji znam a nijak neadoruji, ale toto je potrebne testovani svobody slova a demokracie v CR.

lomikel
lomikel
27. 5. 2016 11:35

Heinrich Himmler, říšský vedoucí SS nacistické třetí říše: „Nemám nic proti islámu, protože vychovává muže jaké potřebuji a slibuje jim nebe pokud bojují a jsou zabiti v akci. Islám je velmi praktické a atraktivní náboženství pro vojáky.“

lomikel
lomikel
27. 5. 2016 11:36

stejna snaha jako v nemecku, kriminalizovat svobodu projevu na zaklade prani Erdokana.

lomikel
lomikel
27. 5. 2016 11:38

pani Samkova jiz popotahovana od CAK

http://paragraphos.pecina.cz/2016/05/samkova.html

PPK
PPK
27. 5. 2016 11:42

cnemo napsal Postoj Tribuna a Stana ukazuje bídu tzv. levicových intelektuálů. Žijí v představě, že všeobecného lidského štěstí lze dosáhnout znásilněním lidské podstaty ve jménu jejich „správného“ názoru, „převýchovou“, zákazy, tresty a zastrašováním. V tomto jménu jsou ochotni nejen zakázat pitomost jako kouření, ale i zničit desetitisíce rodin jako sociálka v Norsku, systematicky okrádat všechny ekonomicky činné obyvatele a lupem obdarovávat lidský asociální odpad, pod pohrůžkou násilí prosazovat sexuálně deviantní chování a v extrémních případech vraždit celé skupiny vlastních občanů. A to není nějaký relikt minulosti, to je těžká realita dneška. Akademičtí levicoví ekologové například chtějí upravit lidstvo, aby bylo… Číst vice »

Admirál
Admirál
27. 5. 2016 11:50

Mmj. – napadá mne, co by získala ta x krát skloňovaná tabáková loby neschválením zákona?

Do hospod se už masově nechodí – pijou se lahváče – na hospodu a s tím spojenou službu se nevydělá, nejsou peníze. Hospodští, kteří chtěli, již opatření k ochraně nekuřáku učinili.

Kde je tedy ten obrovský profit rauchenloby z neschválení protikuřáckého zákona?

Odpověď – žádný není. Jen kecy.

Dolmen
Dolmen
27. 5. 2016 11:56

V diskuzi k jakémusi dřívějšímu článku jsem posloužil vtipem o pánovi, který veze na prodej laboratorní myši…., myslím že většina zde diskutujících ten fórek četla. Zde řešený problém je jedním ze série potřásání kufříkem, potažmo myšmi v něm. Myslím že ta nápadná podobnost nás občanů s těmi laboratorními myšemi není vůbec náhodná.

PPK
PPK
27. 5. 2016 12:01

Dolmen napsal

V diskuzi k jakémusi dřívějšímu článku jsem posloužil vtipem o pánovi, který veze na prodej laboratorní myši…., myslím že většina zde diskutujících ten fórek četla. Zde řešený problém je jedním ze série potřásání kufříkem, potažmo myšmi v něm. Myslím že ta nápadná podobnost nás občanů s těmi laboratorními myšemi není vůbec náhodná.

Tu historku o potřásání kufříkem jsem si uložil – byla svou poučností o naší životní realitě přímo skvostná. Děkuji.

Béda
27. 5. 2016 15:42

Stan napsal To jsou opravdu silné argumenty. Levičák Zeman kouří a chlastá a je prý podle vlastních slov zdravý jako buk, jiný Levičák Fico se nekouřením a zdravým životním stylem dopracoval k infarktu, a pak tu máme spoustu dalších různých příkladů od Ghándího přes Lenina, Masaryka až k Mussolinimu. U každého bychom se jistě dopracovali k jiné kombinaci životního stylu a dožitého věku, který by mohl posloužit jako argument té či oné straně sporu. Tvrdá data o korelaci mezi kouřením a tzv. civilizačními chorobami však hovoří jasně. Vydávat vlastní zlozvyk jako symbol svobody a argumentovat jednotlivými případy populárních či nepopulárních… Číst vice »

peter.
27. 5. 2016 15:57

Stan napsal To jsou opravdu silné argumenty. Levičák Zeman kouří a chlastá a je prý podle vlastních slov zdravý jako buk, jiný Levičák Fico se nekouřením a zdravým životním stylem dopracoval k infarktu, a pak tu máme spoustu dalších různých příkladů od Ghándího přes Lenina, Masaryka až k Mussolinimu. U každého bychom se jistě dopracovali k jiné kombinaci životního stylu a dožitého věku, který by mohl posloužit jako argument té či oné straně sporu. Tvrdá data o korelaci mezi kouřením a tzv. civilizačními chorobami však hovoří jasně. Vydávat vlastní zlozvyk jako symbol svobody a argumentovat jednotlivými případy populárních či nepopulárních… Číst vice »

Alena
Alena
27. 5. 2016 16:15

no nevím. Účtuji podnikatele v malé hospůdce v JM kraji, a ten prohlašuje, že zákaz kouření je blbost. Má oddělenu nekuřáckou část od kuřácké ( vaří dobře), ale večer k němu chodí štamgasti na pivko a k tomu neodmyslitelná je cigareta. Hodnotit vše pražskýma očima je pitomost
Malé vesnické hospůdky budou postiženy

aram
aram
27. 5. 2016 17:15

Kdysi se kouřilo ve vlacích, v kinech, v letadlech………….. Dnes to nikoho ani nenapadne. Jsem toho názoru, že zákonem daný plošný zákaz kouření v restauracích je pitomost. Vlaky mají svého provozovatele a ten to zakázal a má na to právo. Stejně tak je to s např. s kinem, restaurací atd. Není třeba zákona. To je stejné jako když si pozvete domů na návštěvu kuřáka, tak musí respektovat, že si to nepřejete. Domnívám se, že krom jiného, co už tady popsali jiní, půjde možná i o tlak provozovatelů nekuřáckých restaurací, protože zjistili, že jim tam prostě lidi přestávají chodit, takže se… Číst vice »

aram
aram
27. 5. 2016 17:16

JJ fajt byl o chlup rychlejší, zřejmě jej to též zaujalo :-)

fajt
27. 5. 2016 17:23

fajt napsal http://www.novinky.cz/domaci/404788-prulom-senat-chce-povolit-cyklistum-az-tri-piva.html pamatuji, jak jsem měl kolizi s najebaným VIP cyklistou, ten do mého Das Auto najel plnou silou, bez toho, že by mě na cestě vůbec zaregistroval a způsobem, že jsem měl totálně po přední geometrii kola, frajer si zaplachtil luftem cirka 10-15 metrů a přistál na svůj vypitej škopek, nemít blembák, tak bylo po něm, takhle později zlobil on i jeho právník, který soustavně vyžadoval po czechia justici moji spoluúčast na jeho alkoholové nevydařené cyklo jízdě – uhráli hovno, ale mi to taky něco stálo ( časem jsem si to od něj stáhnul, čuměl jak vyoraná myš).… Číst vice »

fajt
27. 5. 2016 17:24

aram napsal

JJ fajt byl o chlup rychlejší, zřejmě jej to též zaujalo

ale jenom o fous :-)

fajt
27. 5. 2016 19:43

comment image?w=640

Sio
Sio
28. 5. 2016 7:54

fajt napsal pamatuji, jak jsem měl kolizi s najebaným VIP cyklistou, ten do mého Das Auto najel plnou silou, bez toho, že by mě na cestě vůbec zaregistroval azpůsobem, že jsem měl totálně po přední geometrii kola, frajer si zaplachtil luftem cirka 10-15 metrů a přistál na svůj vypitej škopek, nemít blembák,tak bylo po něm, takhle později zlobil on i jeho právník, který soustavně vyžadoval po czechia justici moji spoluúčast na jeho alkoholové nevydařené cyklo jízdě – uhráli hovno, ale mi to taky něco stálo ( časem jsem si to od něj stáhnul, čuměl jak vyoraná myš). ..) U nás… Číst vice »

fajt
28. 5. 2016 10:41

Sio napsal U nás na vesnici stojí kolem hospody spousta kol. Pochybuji, že štamgasti mají blembáky natož že přišli na dvě nebo na tři. Večer se vracejí a o kolo se začasté opírají, protože jinak to nejde. taky znám knajpy, kde někteří místní štamgasti si na jaře někde poblíž připnou svou ukrajinu a na podzim si ji odepnou – já měl na mysli takové ty šlapálisty , co si pořídí stroj z uhlíkových vláken a s přehazovačkou z titanu, či z nějakého jiného kosmického matriálu ( a pro větší frajeřinu i s motorkem v ložisku) a po dvou předražených pivsonech… Číst vice »

Admirál
Admirál
28. 5. 2016 15:37

A zatím co je hroznej larm okolo veledůležitého kouření v hospodách, na MV vznikl útvar pro boj s propagandou a byl schválen zákon o omezení svobody internetu.

Orwel by měl radost.

Tribun
Admin
29. 5. 2016 17:35

Právě že (ne)zákaz kouření je otázka morální, a nikoliv technická. Technická otázka je výše spotřební daně či kontrola dodržování zákazu. Ale zákaz kouření je otázka navýsost morální, ve které se ptáme po tom, co je společensky přijatelné a žádoucí, a co již nikoliv.

Sio
Sio
29. 5. 2016 19:14

Stan napsal Morální otázkou by se to stalo, kdyby se měl zakázat tabák. Takhle, jak to je pojato, jde přes všechny kecy o ochraně zdraví opravdu jen o technické vymezení vztahů mezi kuřáky, nekuřáky a zaměstnanci restaurací. Morálními aspekty se argumenovalo před americkou prohibicí. A dopadlo to katastrofálně. Kdykoli politici a média začnou mluvit o morálce, osobně čekám velký podraz. A obvykle se po čase dočkám. Vzhledem k tomu, že kuřáci se rekrutují převážně z řad školáků a teengerů, je obhajoba kouření mimořádně hnusná věc. A je to nemorální, ať už politici říkají, co chtějí. Oproti současnému trendu vyrábět 16-leté… Číst vice »