Tajemství vyzbrojení armády Islámského státu Toyotami vyřešeno

Nepřekvapuje, že se ukazuje, že se americké ministerstvo ptalo na špatném místě. Vyšetřování mělo místo v Toyotě začít ve vedlejších dveřích, u amerického ministerstva zahraničí.

Americké ministerstvo financí nedávno zahájilo vyšetřování, v němž šlo o velké množství nových automobilů Toyota, které používá tzv. Islámský stát. Problém vznikl v důsledku ruských leteckých operací nad Sýrií a rostoucím podezřením v mezinárodním měřítku, že Spojené státy samy hrají klíčovou roli ve vyzbrojení, financování a záměrném udržování této teroristické armády v Sýrii a Iráku.

Ve svém článku „US Officials Ask How ISIS Got So Many Toyota Trucks “ o tom píší ABC News.

ABC News napsaly: „Američtí agenti specializovaní na boj proti teroru požádali Toyotu, druhého největšího výrobce automobilů na světě, aby jim pomohla určit, jakým způsobem se ISIS dostal k velkému počtu pick-upů a SUV značky Toyota, které jsou vidět na propagandistických videozáznamech této teroristické skupiny v Iráku, Sýrii a Libyi.“

Toyota na to odpověděla, že neví, jakým způsobem si ISIS pořídila tato vozidla a že podporuje vyšetření vedené oddělením amerického ministerstva financí, jež monitoruje financování terorismu v rámci úsilí zabránit zboží vyrobenému na Západě, aby skončilo v rukou teroristických skupin.

Zpráva pokračovala citací Lukmana Failyho, iráckého velvyslance v USA.

Lukman Faily napsal: „Je to otázka, kterou jsme položili našim sousedům: ‘Odkud se k nim mohla tato nová auta s náhonem na všechny čtyři kola dostat ve stovkách kusů?’“

Nepřekvapuje, že se ukazuje, že se americké ministerstvo financí ptalo na špatném místě. Vyšetřování mělo místo v Toyotě začít ve vedlejších dveřích, u amerického ministerstva zahraničí.

Záhada objasněna

Už loni jsme byli informováni, že americké ministerstvo zahraničí posílá flotilu nových speciálních typů Toyot do Sýrie tzv. Svobodné syrské armádě (Free Syrian Army – FSA).

Public Radio International (PRI), rádio financované americkou nadací, o tom informovalo v roce 2014 v článku s titulkem This one Toyota pickup truck is at the top of the shopping list for the Free Syrian Army — and the Taliban .

PRI napsalo: „Nedávno, když americké ministerstvo zahraničí rozhodlo o dodávce tzv. neletální pomoci syrským povstalcům, seznam pomoci zahrnoval 43 pick-upů Toyota. Typ Hilux byl na objednávce FSA. Oubai Shahbander, ve Washingtonu žijící poradce Syrské národní koalice (Syrian National Coalition – SNC), je fanouškem těchto dodávek. Speciální vybavení, jako jsou například Hiluxy od Toyoty, jsou to, co označujeme jako ‘prostředky síly’ pro jednotky umírněné opozice na zemi,“ dodal. Shahbander říká, že pick-upy dodávané Spojenými státy budou dopravovat vojáky a zásoby na bojiště. Některé z nich se dokonce stanou zbraněmi přímo na bojišti…“

Další, kdo dodal mnoho vozidel teroristům bojujícím uvnitř Sýrie, byla nesporně britská vláda. Psal o tom Independent v roce 2013 v článku pod titulkem Revealed: What the West has given Syria’s rebels .

Independent napsal: „Podle oficiálních dokumentů, ke kterým jsme získali přístup, poslalo Spojené království „neletální“ pomoc v hodnotě asi 8 milionů liber, která zahrnovala pět vozidel s pohonem všech čtyř kol a balistickou ochranou, 20 neprůstřelných souprav, čtyři nákladní auta (tři 25tunové a jedno 20tunové), šest SUV s pohonem všech čtyř kol, pět neobrněných pick-upů, jedno vyprošťovací vozidlo, čtyři vysokozdvižné vozíky, tři profesionální záchranářské soupravy, 130 solárně napájených baterií, asi 400 radiopříjmačů, soupravy na čištění vody a nakládání s odpady, laptopy, malé satelitní systémy pro datovou komunikaci a tiskárny.“

Je fér říci, že ať už americké ministerstvo zahraničí a britská vláda použily pro zásobování teroristů v Sýrii těmito pick-upy jakýkoli kanál, byl použit k poskytování dalších vozidel předtím i poté, co byly tyto zprávy zveřejněny.

Tajemství toho, jak se stovky identických novotou zářících Toyot objevily u ISIS v Sýrii , je vyřešeno. Nejenom, že americká i britská vláda v minulosti potvrdily, že je zásobovaly, jejich vojenské síly a tajné služby hlídaly hranice z Turecka, Jordánska a dokonce Iráku v době, kdy flotily těchto pick-upů musely tajně přejít na své cestě do Sýrie, dokonce i kdyby je zásobovaly jiní regionální hráči. A zatímco předchozí potvrzení dodávek vozidel vede přímo k Západu, to, že nic, co se podobá zákazu těchto operací nebylo zavedeno na žádné z těchto hranic, poukazuje na Západ jako na komplice ostatních stran, které také poskytují vozidla teroristům v Sýrii.

Žádné zázraky?

Samozřejmě, že mnohé z toho jsou nové informace. Takže otázka zůstává – proč si americké ministerstvo financí dává hádanku s jasnou odpovědí? Možná proto, že ve Washigtonu věří, že pokud je americká vláda jediná, která se ptá na tak zřejmou věci, jakou je, jak ISIS přišlo k tak impozantnímu mechanizovanému vojsku uprostřed syrské pouště, nikdo ji nebude podezírat z toho, že v tom hrála nějakou roli.

Samozřejmě, že se ty pick-upy nevytvořily z ničeho v Sýrii. Vznikly mimo Sýrii a byly tam dodány ve velkém množství s tichým souhlasem či přímou pomocí Spojených států a jejich místních spojenců. Když se ptají Toyoty, odkud pocházejí auta vlastněná americkým ministerstvem zahraničí, je to dalším příznakem toho, jak Spojené státy ztratily pozice v zahraniční politice, legitimnosti a celkové důvěryhodnosti.

Ruská intervence i to, co by se mělo stát široce podporovanou protiteroristickou koalicí musí mít na paměti zločinnost Spojených států a jejich partnerů, když si bude vybírat své vlastní partnery v úsilí obnovit bezpečnost a pořádek na Středním východě a v Severní Africe.

Tony Cartalucci je v Bangkoku žijící vědec a publicista specializující se na geopolitiku. Píše především pro časopis “New Eastern Outlook”.

Zdroj: http://journal-neo.org/2015/10/09/the-mystery-of-isis-toyota-army-solved/

Pro e-republika.cz přeložil Stan

K tématu: http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/islamsti-bojovnici-dostali-rakety-od-americanu/


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde , nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

17
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
16 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Autoři komentářů
zeddabxHonza999Danafajt Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
cnemo
Člen

Pěkný článek, nic nečekaného ale problém je možno odškrtnout jako vyřešený.

hudryper
Člen
hudryper

cnemo napsal
problém je možno odškrtnout jako vyřešený.

Problém ? Stejně jako zbraně a zcela moderní protitankové propalovací rakety nemohl ISIL dodat nikdo jiný než USA prostřednictvím jeho tzv. protiteroristické koalice. Každým dnem očekávám,
že se ti neokonští šílenci z Washingtonu odhodlají dodat teroristům v Sýrii podobně moderní protiletecké zbraně, jako to udělali v Afghanistánu dodávkami stingerů. Až to udělají,přestane se zřejmě v řadě destinací lítat civilními linkami a vojenská odpověď Rusů ještě podstatně přitvrdí.

Dana
Člen
Dana

Sejkove posilaji vic petrofolaru ISIL nez vsichni clenove protiteroristicke koalice dohromady.
Velka cast novych Toyotas byla podle nekterych zdroju koupena v Quatar, transportovana do Turecka a odtud legalne do rukou teroristu. Turecko je nespolehlivy partner, IMHO…

Petrpavel
Člen
Petrpavel

Moc takovýmto dohodám nerozumím a nefandím, ale chápu, že Rusové museli nějak eliminovat agresivitu Američanů v jimi napadené Sýrii …
Je to podobně absurdní jako kdyby v roce 1945 při osvobozování Československa podepsal Stalin (a SSSR) dohodu s Hitlerem (a Německem) … Jeden útočník, druhý osvoboditel.

http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/383995-rusko-a-usa-podepsaly-dohodu-o-letech-nad-syrii.html

Irena
Člen

http://politikus.ru/events/60989-ssha-prigrozili-prekratit-podderzhku-iraka-v-sluchae-obrascheniya-za-pomoschyu-k-rf.html
USA pohrozily, že ukončí pomoc Iráku, pokud požádá o pomoc Rusko

Tak to by to honem měl udělat :-) Stejně jako Afghánistán….

Irena
Člen

Petrpavel napsal
Moc takovýmto dohodám nerozumím a nefandím, ale chápu, že Rusové museli nějak eliminovat agresivitu Američanů v jimi napadené Sýrii …

Je to pořád o tom, aby ten nebezpečný šílenec neztratil tvář a nezačal okolo sebe příliš mlátit, on si totiž pořád ještě myslí, že nějakou má. Ale zezadu už se k němu pomalu blíží zřízenci se svěrací kazajkou. Jenom doufejme, že se ho povede udržet, než k němu dorazí, a že pak budou dostatečně silní, aby ho zvládli, až okolo sebe přece jenom kopat začne.

Dana
Člen
Dana

Jasne, ze se Kerry a Lavrov domluvili. At se Putin angazuje, Rusko je vic ohrozene radikalnimi islamisty nez se v mediich uvadi, neni to USA. Bombardovani syrskych teroristu vyzene dalsi civilni obyvatelstvo, Evropa zazije vice uprchliku, to se take USA netyka. Jisteze nebudou Spojene Staty pomahat Iraku dalsimi biliony dolaru, kdyz se iracka vlada sbratrickuje s Rusy. Nemyslim si, ze to Putin chce, protoze ve zklidneni situace by Irak vyvazel vice ropy, cimz by ropa jeste vic zlevnila a Rusko, odkazane na prijmy z nerostneho bohatstvi by si pak vytvorilo skodlivou konkurenci. Putka vi, ze by profitovala Cina, USA je… Číst vice »

hudryper
Člen
hudryper

Dana napsal
Rusko je vic ohrozene radikalnimi islamisty nez se v mediich uvadi, neni to USA.

Zatímco Rusko je ohrožené teroristy,USA je ohrožené vlastními elitami,což jsou nesrovnatelně nebezpečnější teroristé,než ti primitívní fousatí trotlové z barevných ghet celého světa. Zatím si
nepřipouštějí ztrátu SV,ale námluvy šejků v Moskvě s návrhy společně regulovat ceny nafty

hudryper
Člen
hudryper

ve spolupráci OPEC – Rusko ukazují na to,že ten padající právě minul druhé patro. Ještě je to dobrý…

fajt
Člen
fajt
Dana
Člen
Dana

Stan napsal

Znáte ten o chlapovi, co padal z mrakodrapu? Tak ten při průletu každým patrem řval: „Zatím dobrý!“

Ještě makáte, nebo už jste taky na food stamps?

Ale kdeze food stamps, Stane,
mne prece zivi manzilek a makam jen z pleziru, kdyz se mi zachce…
Nektere Cesky mely v cizine stesti….

Honza999
Člen
Honza999

Jistě Dano, štěstí… Kdyby ses musela živit vlastníma rukama, už dávno bys chcípla hlady.

abx
Člen
abx

podrobna mapa situacie v Syrii pre feinschmeckerov
http://s2.uploads.ru/m8LXY.jpg

zedd
Člen
zedd

Dano, když jsme u těch šejků, kdo je drží při životě? Je poněkud zvláštní, pokud se US podivují nad lidskými právy v Rusku a nijak si nevšímají blatantních porušení v Saudském feudoteostánu.
V posledních letech jsem více než zmaten a jsem Vám s velkým díkem, neb nesete pochodeň svobody.