Tajná základna NATO koupena Ruskem za cenu průměrného moskevského bytu

Norsko Rusku prodalo tajnou základnu NATO

Řekněte sami, není to výhodná investice? Utajovanou ponorkovou základnu, vytesanou do skály, dostalo Rusko za cenu průměrného moskevského bytu v centru města, za pouhých 4,4 mil. eur. A kde – v Norsku u člena Severoatlantické aliance! Získání vojenské základny je téměř stejné jako projet tankem přes Brusel a zaparkovat jej u vchodu do sídla NATO. Nyní norské orgány „lituji“, že základna má ruské majitele, ale není cesty zpět. Jak to bylo možné, že tajné vojenské zařízení blízko doupěte potenciálního nepřítele mu bylo prodáno za zlomek pořizovací ceny?

Tato základna byla postavena v blízkosti ruských hranic. Norové jsou považováni za nejkvalifikovanější řemeslníky v oboru výstavby podzemních tunelů a dalšími bezprostředně se podílejícími na stavbě byli Britové zodpovědní za opevnění, které, podle některých zdrojů, bylo schopno odolat přímému zásahu jadernou bombou. Američané pak výstavbu dokončili instalováním nejvyspělejší elektroniky. Stavba stála v r. 1967 neuvěřitelných 494 mil. USD. Tunel se kopal do hory v ústí hlubinných fjordů a může současně skrýt několik malých válečných lodí a ponorku. Její význam a strukturu je možné do určité míry přirovnat k mnohem větší krymské Balaklavě, která měla podobný význam. Nadzemní část základny má rozlohu asi 13.500 čtverečních metrů. K dispozici je také dok, cca 2 500 čtverečních metrů. Z něho se táhnou hluboko do skalního průchodu skladovací prostory a opravny. Vedle hlavního tunelu existuje několik dceřiných, vedoucích ven v různých směrech. Celková plocha projektu dle údajů NATO je cca 25 tisíc metrů čtverečních (americký časopis Newsweek tvrdí že skutečné rozměry jsou nikoliv 250 000 ale 948 900 metrů čtverečních). Během studené války byla základna používána zejména americkými ponorkami které hlídkovali v Severním ledovém oceánu. Jak se stalo, že Rusko koupilo tajnou základnu?

Strategický objekt byl kupujícím k dispozici na internetu

Před několika lety norské orgány dospěly k závěru, že pro jejich zemi již Rusko není hrozbou a proto nemá smysl nadále udržovat vojenskou základnu v přístavu Olavsvern. Otázka prodeje byla konzultována s Bruselem. Ten odsouhlasil prodej s tím, že základna může byt prodána do soukromých rukou, ale až poté, co budou ukončeny všechny práce spojené s demontáží vojenských zařízení. Cena byla nastavena na 12.000.000 eur a byli očekávání zájemci o koupi.
Zákazníci se však neobjevovali neboť kdo by měl např. mezi lovci, zájem o díru ve skále téměř na severním pólu? Mezitím NATO sice uvažovalo o konzervaci základny, ale to by stálo hodně peněz. Takže když bylo jasné, že norští vládní úředníci pověření prodejem základy nejsou schopni splnit úkol, bylo tedy rozhodnuto nabídku k prodeji objektu vyvěsit na internetu. Existuje norský ekvivalent e-bay, portál finn.no. A téměř okamžitě se objevil kupec – někdo jménem Gunnar Wilhelmsen. Až nyní se západní novináři dozvěděli, že podivný podnikatel údajně měl nějakou dlouhotrvající “ vazbu “ na Gazprom, ale v době, kdy transakce probíhala, nebyl projeven žádný zájem o „lustraci“ pana Wilhelmsena. Tak se stalo, že tomuto pánovi prodali základnu s veškerým přísně tajným zařízením za pouhých 4,4 mil. eur.

Následné události pak vyvolaly pěkný bolehlav u norských vládních činitelů. V říjnu loňského roku, připlulo do Olavsvernu ruské výzkumné plavidlo „Akademik Němčinov.“ Za ním pak „Akademik Šackij“. Obě lodě jsou registrovány na společnost „Sevmorneftegeofizika“ a náplní jejich „práce“ je studium seizmické aktivity spojené s mapováním mořských hlubin. Wilhelmsena se poté zeptali jak je možné, že na bývalé základně NATO jsou ruské lodě? Ukázalo se, že podnikatel buď objekt prodal nebo pronajal. Více zjistit nešlo, neboť je to obchodní tajemství! Nejen z norské strany následovaly hysterické reakce. „Je jasné, že prodej objektu bylo špatné rozhodnutí a naše připravenost i ochota civilního sektoru k obraně země je nyní značně oslabena.“ citoval Newsweek prezidentku Norského Sdružení obrany Ann-Margret Bollmanovou, bývalou důstojnici námořnictva. „Není jasné, jak norská vláda mohla udělat takovou chybu. Ruská vědecká plavidla v podstatě studují možnost přesunu jaderných ponorek. Západ se stal strašně zranitelným,“ lamentuje bývalý velitel norského námořnictva Goran. Norský ministr obrany Ine Eriksen Sёreyde se snažil zatavit transakci, ale nepodařilo se mu to.

Pikantní na celé události je také to, že prodejní transakci jménem vlády Norska nepodepsal nikdo jiný než Jens Stoltenberg, který nyní zastává funkci generálního tajemníka NATO, v níž prosazuje výrazně protiruské postoje.

Místní obyvatelé se těší se na ruské sousedy

Pokusy kontaktovat Gunnara Wilhelmsena jsou zatím marné. Dokonce se odmítl setkat jak se skupinou odborníků z NATO, tak se zástupcem norského parlamentu po oblast Tromsø Eivindem Korsbergem. Zalehl prostě na dno jako ponorky na bázi Olavsvern. Mimochodem, Korsberg vyvolal poplach v norském tisku, když po 16. březnu nedaleko od norských hranic začaly manévry ruské flotily v reakci na nedávno dokončené norské cvičení Joint Viking. „Na přezbrojení ruské armády a námořnictva bude do konce tohoto desetiletí vynaloženo 340 mld. dolarů a pro nás je to přímé ohrožení. Základna v Olavsverne má strategický význam pro NATO i Norsko, především pokud jde o ochranu suverenity země, a nechápu jak došlo k tomu, že jsme o ní přišli.“
Ale i v případě, kdyby vláda dospěla k závěru, že by chtěla základnu zpět, bude velmi obtížné navázat kontakt s Wilhelmsenem. Jak k tomu poznamenává Newsweek: „Není zde zatím ani náznak toho, že je ochoten prodat základnu zpět“. Na druhé straně místní obyvatelé pohlížejí na tuto situaci s optimismem.. „Nový majitel nám slíbil oživit dlouhou dobu nečinnou základnu Olavsvern,“ řekl Jens Johan Hёrt, starosta města Ramford, která se nachází v blízkosti základny. „Pokud zde budou lodě, tak obyvatelé budou mít možnost vydělat si nějaké peníze navíc. Nakonec, to vše bude mít pozitivní dopad na ekonomiku regionu.“

Stanovisko znalce:

Sivkov Constantine, první místopředseda Akademie geopolitických věd, doktor vojenských věd: „Norská ponorková základna Olavsvern se nachází v blízkosti výjezdu z Barentsova moře, na tzv. první linii protilodní obrany. Ponorky NATO by se tam mohly ukrýt na dlouhou dobu, takže je to objekt vojenské infrastruktury, který by v případě války byl vnímán jako primární cíl. Norský premiér Stoltenberg nechápal geopolitickou situaci ve světě a pospíšil si s prodejem této základny. Nedávno se aliance rozhodla, že potřebuje nasadit seskupení protiponorkových síl na Blízkém východě, a to opět proti ruským ponorkám. A ukázalo se, že ponorkám vyplouvajícím z norských základen, které jsou dále na jihu, se výrazně prodloužila doba nutná k doplutí do oblastí jejich nasazení. To vyvolalo v NATO bouři nevole. Zdá se, že Norové se pokusí získat základnu zpět, ale z právního hlediska to bude znamenat výrazné problémy. Získat zpět majetek vlastníka bez jeho souhlasu je podle současného norského práva prakticky nemožné.“

„Tato událost bude přínosem pro ruskou armádu. Zahraniční odborníci mají částečně pravdu, když bijí na poplach. Hlavním cílem jakékoli námořnictva v době míru je rozvoj důležitých provozně technických oblastí. Pro vedení bojových operací na moři, je třeba se nejdříve seznámit s hydrologií území, v němž bude bojové nasazení provedeno. V tom může pomoci geofyzikální průzkum, teprve pak lze efektivně využít bojové lodě. Námořnictva po celém světě byla vždy mezi prvními výzkumníky v hydrografii a téměř všichni průkopníci byli námořníci. Dnes tyto studie jsou prováděny civilními vědci, ale o skutečnosti, že tyto údaje budou použity námořnictvem Ruska, není pochyb.“

Zdroj:

Ruskaja Vesna

Newsweek

Ilustrační foto u zdroje.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
17 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
29. 4. 2015 17:20

http://www.literarky.cz/tema/87-tema-na-tento-tyden/19817-eu-dochazi-s-kyjevem-trplivost „…Na optimismu Kyjevu už dopředu nepřidal šéf Evropské rady Donald Tusk, který předeslal, že „od summitu nelze očekávat příliš, obzvláště v otázkách řešení problémů, třeba bezvízového režimu“, načež vyloučil, že by na Ukrajinu mohly být vyslány mírové jednotky. Hned po úvodních jednáních kyjevského prezidenta Petra Porošenka právě s Tuskem a s šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem za zavřenými dveřmi ale ukrajinské vedení začalo ve všech pádech znovu skloňovat málem už pozapomenutou eurointegraci. Ačkoli eurokomisař pro rozšiřování Johannes Hahn krátce před summitem Ukrajině „zavřel dveře“ přinejmenším na 10 let (totéž podle všeho platí také pro Gruzii a Moldovu) a zdůraznil,… Číst vice »

orinoko
29. 4. 2015 17:35

Víte, dal bych si poněkud majzla na OPRÁVNĚNOST podobných sdělení. K článku bych čekal nějakou mapu , cokoli bližšího, ale kdenic je hned vedle vytuněného tunic.
Tak trochu to na mě působí nálezem zbraní hromadného informačního ničení v říší Saddama Husajna.

Hox
Hox
29. 4. 2015 19:30

orinoko napsal

Víte, dal bych si poněkud majzla na OPRÁVNĚNOST podobných sdělení. K článku bych čekal nějakou mapu , cokoli bližšího, ale kdenic je hned vedle vytuněnéhotunic.
Tak trochu to na mě působí nálezem zbraní hromadného informačního ničení v říší Saddama Husajna.

http://www.newsweek.com/2015/03/27/secret-submarine-base-norway-accidentally-handed-russians-314989.html

dokonce i obrázky…

orinoko
29. 4. 2015 19:46

No a vidíte to … moje chatrná angličtina ještě pořád dělá rozdíl mezi významem slov rent a sale. Admin by to věděl lépe.
Podle odkazu je pronajato a nikoli prodáno. Řekl bych, že je v tom velký rozdíl. Tak nějak jako mezi dámskými tangy a dámskými bombarďáky.

merlin
merlin
29. 4. 2015 20:09

http://en.wikipedia.org/wiki/Olavsvern
tady je, že to prodali firmě /zřejmě toho Wilhelsena/ ale nyní že je to pronajaté Rusy

peter.
29. 4. 2015 20:14

Nejaký Wilhelmsen to kúpil a prenajíma Rusom pre vedecko výskumnú flotilu.Pokiaľ Wlhelmsen nie je Rusmi nastrčený kupec,tak to Rusom nepatrí.

Dana
Dana
29. 4. 2015 22:41

Zpravy typu o TAJNEM tunelu jsou roztomile.
I kdyby to nebyla novinarska kachna, tak
US, potazmo NATO uz davno nema zajem na hromadnych skrysich, protoze jsou zranitelne. Viz Pearl Harbor. Nyni lze navadet „bunker buster“ bomby zkrze GPS a jenzto to udajne byla skrys NATO, tak maji imperialiste jiste precizni plany objektu a navedli by raketu rovnou do vnitra tunelu. HAARP zemetreseni by taky tunel-tunely zavalilo.
Tak jak tak, bylo by pohodlne, aby se do „tajneho“ tunelu v Norsku sjizdely ruske lode a ponorky s jadernymi zbranemi… :-)

hudryper
hudryper
29. 4. 2015 23:26

Dana napsal
HAARP zemetreseni by taky tunel-tunely zavalilo.

Myslíte jako na Haiti nebo Fukušimě ? Překvapujete,Dano,Vaše informace začínají být zajímavé.

zedd
zedd
30. 4. 2015 2:20

Dano, HAARP je odstavený a jeho znovuzprovoznění se tuším neplánuje. Nicméně hned vedle je obdobné zařízení EISCAT. Pak je otázka, zda lze zařízením typu HAARP zemětřesení skutečně vyvolat, nebo jen spustit. Ta první varianta je moc i na můj patologicky paranoidní mozek, tož by základna musela být v seismicky aktivní oblasti, a pak by čistě hypoteticky mohlo jít zařídit to, že zemětřesení, které by tak jako tak přišlo do 10ti let, přijde teď. No a k Vašemu oblíbenému bombardování: Nestojí jeden bunker buster víc, než za kolik to ten figurant koupil? Ale což, US taxpayer rád platí ohňostroje – zvlášť… Číst vice »

Admirál
Admirál
30. 4. 2015 6:37

peter. napsal

Čo ste sa v tých Čechách zbláznili?
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/CT-informuje-Ziskali-jsme-cenu-za-vyvazene-zpravodajstvi-o-Ukrajine-373047

Nezbláznili.

Dávají cenu sami sobě. Je to takové financování nejoddanějších mistifiátorů

Soudný člověk nemůže dát ČT cenu za objektivitu zpravodajství. Když se to pečlivě rozpitvá, je jasné, odkud vítr fouká – viz odkaz.

Na Slovensku máte určitě také podobné bohulibé organizace na udělování cen těm „správným“.

https://vlkovobloguje.wordpress.com/2015/04/30/jeste-cenu-pro-bartusku-aneb-germaqnicu-tys-mi-zase-dal/

peter.
30. 4. 2015 7:46

Admirál napsal
Na Slovensku máte určitě také podobné bohulibé organizace na udělování cen těm „správným“.

U nás sa každoročne vyhlasujú víťazi ankety OTO(osobnosť tv obrazovky) v rôznych kategóriách.Ale aby sa hodnotilo najlepšie spravodajstvo z Ukrajiny…..
nič také do teraz nebolo.Ale čo nie je,môže ešte byť.

Slobo
Slobo
30. 4. 2015 10:58

http://www.polarhistorie.no/filearchive/New_nansen.jpg Cital som . Gratulacia Prekladatalovi/prekladatelke . Mooc dobra praca Vnoci sa ku tomu vratim. ak … Len prosba. Ako to tam je presne v tomto tu cz. Ako to je v originale . cca !!:: kolko vzdialenost je kam ?? na Pol. kruh… alebo na sev. Pol. ale naozej… bezal som odtoho … bo to je na moooc dlho Takyto kvalitny prekladatel najde viac Hooodne viav …jak one Slobo Banana a, ked uz bude v tom hadani… Nech skusi pohladat … Kde opravovali,.. cia to bola… a pod.. po KURSK -u. … poskodena ponorka (VRAJ !!) NNNejaka norsk. mediæ… Číst vice »

Dana
Dana
30. 4. 2015 15:22

Slobo,
klidek, tunel v Norsku je ruska propaganda.
Tajne tunely budou spis na Sibiri, ale protoze jsou opravdu tajne, tak o nich nevime.
Zato o bunker buster bombach je informaci dost a jaka nahodicka, Iran zacal vyjednavat se zapadem, kdyz videl ucinky techto zbrani.
K smajliku.
Na ceske klavesnici stisknu mezerovy bar, abych mela oddeleni.
Pak kliknu : dvojtecku_(Shift a tecka.)
a hned za tim –
a nakonec )
bez mezery:…:-)…

peter.
30. 4. 2015 21:55

jaa :
Ja len,že to je od českých novinárov poriadny flusanec do ksichtu všetkým koncesionárom,ktorí tú vašu verejnoprávnu tv platia.
Ale už si začínam zvykať,že čierne je biele,hore je dole,kocka je guľatá a ČTV má najlepšie spravodajstvo z Ukrajiny.Ešte že to nikoho nenapadlo na Slovensku.

Honza999
Honza999
1. 5. 2015 10:57

Dana napsal

Slobo,
klidek, tunel v Norsku je ruska propaganda.
Tajne tunely budou spis na Sibiri, ale protoze jsou opravdu tajne, tak onich nevime.
Zato o bunker buster bombach je informaci dost a jaka nahodicka,Iran zacal vyjednavat se zapadem,kdyz videl ucinky techto zbrani.
K smajliku.
Na ceske klavesnici stisknu mezerovy bar, abych mela oddeleni.
Pak kliknu:dvojtecku_(Shift a tecka.)
a hned za tim –
a nakonec )
bez mezery:…:-)…

No, Daničko, když o těch tajných tunelech na Sibiři nic nevíte, tak jsou vám vaše bunker buster na dvě věci…

:-)

Slobo
Slobo
3. 5. 2015 17:19

Kritiserer Nato-Jens for billigsalg av ubåtbase
Publisert 25. april 2015,
http://www.dagbladet.no/2015/04/25/nyheter/pluss/nyheter_pluss/innenriks/jens_stoltenberg/38860812/