Práce má stále svůj svátek – 1. máj

V předvečer letošní prvomájové se uskutečnila již tradiční společná akce odborové centrály ČMKOS a ČSSD na Střeleckém ostrově v Praze. Konala se jako připomínka skutečnosti, že právě v těchto místech se 1. května 1890 uskutečnila první oslava svátku práce v českých zemích. Představitelé odborů a ČSSD společně položili věnce a kytice k pamětním deskám, připomínajícím tuto historickou událost.

Předseda ČMKOS Josef Středula s předsedou ČSSD a premiérem Bohuslavem Sobotkou v krátkých projevech uvedli, že hlavní myšlenky tehdejšího 1. máje, kterými jsou boj za zájmy pracujících a jejich vzájemná solidarita, mají trvalou platnost. Bohuslav Sobotka rovněž připomněl, že sociální demokracie vyrostla z dělnického hnutí a dodnes zastává jeho hlavní hodnoty.

„Čas už téměř smazal vzpomínky na planá hesla z bývalých pompézních prvomájových průvodů, ale současné problémy bohužel odbory doslova vrací k původním kořenům 1. máje. Ta začala před 125. lety jako veřejná solidární manifestace za osmihodinovou pracovní dobu. Připadá mi to neuvěřitelné, ale dnes se po tolika letech musíme vracet ke stejnému požadavku. Například nyní jsme čelili tlaku zaměstnavatele, který požadoval, aby v nejtěžší práci – hornictví byla zavedena 10 hodinová pracovní doba. Odbory musí mít stále na zřeteli, aby se práci, nejen ve vzpomínkový den, vrátila úcta,“ připomněl Josef Středula.

1. máj

Položením věnce k pamětní desce na Střeleckém ostrově v Praze připomněli dnes význam svátku práce předseda ČMKOS Josef Středula a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

1. máj

Účastníci pamětního aktu na Střeleckém ostrově

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Perkins
Perkins
30. 4. 2015 9:10

Ano, práce, základna Pyramidy, nevědomě oslavuje už 125 let výročí založení Řádu Illuminátů. Náhoda, nebo výsměch?

orinoko
orinoko
30. 4. 2015 9:32

Perkinsi, kriticka dejinna zakruta. Pozor.