Tak byli to Přemyslovci, nebo nebyli?

Z Kosmovy kroniky (z počátku 12. století) pochází výčet prvních českých knížat, počínaje Krokem a jeho třemi dcerami, Kazi, Tetou a Libuší, který se dodnes ve školách učí.

Panování od Kroka po Přemysla je v Kosmově kronice popsáno docela epicky,  včetně popisu námitek mužů proti vládě ženy Libuše až po povolání Přemysla od pluhu. Další čeští panovníci od Nezamysla po Hostivíta jsou popsaní velmi stručně jen ve svém pořadí a Kosmas tam zdůrazňuje, že  „O těchto pak knížatech jak o žiwotě tak o smrti jejich mlčí se.“

V šedesátých letech minulého století se touto částí Kosmovy kroniky zabýval profesor Karbusický z Karlovy univerzity. Ve své knize vyjádřil názor, že Kosmas  našel nebo slyšel „bájné vyprávění starců“ a využil ho, ovšem chybně, ve své kronice.  

Kolem nástupu Přemysla je text Kosmovy kroniky baladicky rozsáhlý, ale navazující přemyslovští panovníci až po Hostivíta jsou Kosmou odbyti, že se o nich nic neví. To je vysvětlitelné tím, že Kosmas žil na knížecím dvoře a chtěl se vládcům po vzoru vyprávění o řeckých a římských dějinách zavděčit, takže si tuto pasáž barvitě přimyslel.

Karbusický dospěl k názoru, že ve skutečnosti šlo o zkreslený souvislý text v prastarém přepisu češtiny, který Kosmas nepochopil a udělal z něho v latině jmenný seznam knížat. Karbusický to doložil tabulkou:

 

Znění textu v kronice  Možný výklad Přehled rodu Přemyslovců 
krok kazi překaž (zastav) kroky Krok – Kazi
tetha Theto (Thetkulfe) Teta
lubussa lub (raději) Libuše
premisl přemýšlej Přemysl
nezamisl nezamýšlíme Nezamysl
mna ta my na tě Mnata
voyn vojnu Vojen
ni zla ani zla Vnislav
krzumisl kříži my se Křesomysl
neklan neklaníme Neklan
gosti vit hosty vítáme Hostivít

 

Takže lze usoudit, že v původně slovanském textu (následně v Kosmově  latinském překladu), tedy s chybami při přepisu mluvené řeči, se objevuje návrh na uzavření smíru nebo dohody o odvrácení boje. Třeba výraz Tetha lze vykládat jako zkreslený slovanský výraz pro Němce Teutony.  Z Teuth lze odvodit Deuth a už se blížíme k dnešnímu Deutsche.

Také konstatování, že se „neklaníme kříži“, je pro tehdy pohanské Čechy pochopitelný. Z prastaré německé tzv.  Fuldské kroniky se dokonce dozvíme, že v r. 848 skutečně došlo k bojům mezi Němci, vedenými nějakým Thetkulfem, a Čechy. A historici uvádějí, že před vypuknutím středověkých válek se skutečně vyjednávalo (i v dějepisu nás učili, že si páni posílali před bojem „opovědní listy“).

Nenašel jsem odkaz, od kdy se název rodu Přemyslovců používal. Faktem je, že historicky doložený je jen kníže Bořivoj. Křestní jméno Přemysl se objevuje až u Přemysla Otakara I. , který vládl od r. 1155., tedy až po napsání Kosmovy kroniky, kde možná Kosma chybným výkladem zmíněného textu tak pojmenoval prvního knížete po zrušení Libušina matriarchátu. Tak mohl vzniknout název Přemyslovci.

Skutečností je, že v době publikace výkladu profesora  Karbusického tehdejší obec (socialistických) historiků tento výklad nepřijala a to se vlastně dodnes nezměnilo, takže se stále učíme o počátku českých dějin podle Jiráskových starých pověstí českých (které z Kosmovy kroniky vycházejí). Ten výklad zvláštních Kosmou citovaných  jmen prvních Přemyslovců (v dalším období našich dějin již nikdy nepoužívaných)  vyznívá docela věrohodně.

3.7 16 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
8. 10. 2023 21:28

Hmm … Karbusicky… zvláštní. Okamžitě mi naskočila Karbunkulova hora… Jak to s ní vlastně bylo? Jako vždycky! Bylo nebylo, dávno tomu. Otazníků haldy, odpovědí jako šafránu.

orinoko
Reply to  orinoko
8. 10. 2023 21:39

Dokonano jest. Současné Česko zakotvilo pod Karbunkulovou horou svého osudu. 👀

jigael
jigael
9. 10. 2023 7:13

Podrobnosti o událostech kolem Přemysla, Libuše, Tetce kořenářce a následném skrovném líčení dalších mýtických Přemyslovců nasvědčuje tomu, že si je všechny Kosmas vycucal z prstu, aby osvětlil název Přemyslovců. O Bivojovi (českému Obelixovi) píše pábitel Hájek z Libočan a také jej umístil do časů Libuše.
Zajímavé je také, kde se v našich pověstech objevil vojvoda Krok. Zřejmě to byla reálná osoba, na rozdíl od pozdějších mýtických Přemyslovců. Spekuluje se, že to byl vnuk kupce Sáma, což chronologicky odpovídá. Takže možná byli Přemyslovci vlastně Frankové, nevím zda po meči či po přeslici.

zart
zart
9. 10. 2023 15:52

Vezmeme-li v úvahu, jak by zmateně vyzněl popis (pohádka o) současných událostí, zvláště ten oficiální, a zvláště hlavní mediální český, aby byl publikován, tak ten Kosmas dopadá ještě dobře.
Nejde vůbec o skutečnost, která je navíc klamná, ale o to, co se oní vypráví, a čemu blbci věří. Skutečnost = víra blbců

Last edited 8 měsíců před by zart
orinoko
Reply to  zart
9. 10. 2023 18:38

Také mám podobný pocit. Nebyl Přemysl etc, což znamená, že nemusel být ani Vaclav II apod. , a Karel IV byl vlastně schizoidni dezolat, který svoje vlastni historické argumenty opíral o obskurní přesvědčení, že lysohlavky jsou nejlepším ponorem do nejstarších souborů českých.

Last edited 8 měsíců před by orinoko
PPK
PPK
Reply to  orinoko
9. 10. 2023 19:10

Řekl bych, že rozhodující je, co ti velikáni národa tu po sobě zanechají. Zda to jsou tvůrčí objevy a stavby, univerzity a města lidí spokojených se spravedlivou, společensky zodpovědnou a tvořivou řídící vládou vynálezců a manažérů jako byli např. Wichterle, Baťa, Karel IV anebo i ten Husák a spol. s jadernou energetikou a pražským metrem, anebo tu po sobě nechají jen smrad planých keců, lží a rozkradený koloniální stát tak, jako ti čeští politici posledních tří desítek let.

jigael
jigael
Reply to  PPK
10. 10. 2023 4:17

Mluvíte mi z duše.

sifrin
sifrin
9. 10. 2023 19:26

Osobně, pod vlivem Roberta Nového a Václava Tatíčka, se skláním k názoru, že Přemysl žil, jen se jmenoval jinak – toto je jeho přezdívka, pocházející od toho, že tehdejší české panství dokázal vytáhnout ze slušné šlamastyky (a získat a udržet si vládu). Podle logiky událostí to vypadá, že zde byl i praotec Čech, mající asi 4 syny (Dalimilova kronika a přemyslovský rodokmen). Ten zřejmě byl jakýmsi starostou kdesi asi na Žitném ostrově, ale jeden z jeho synů se zřejmě dopustil vraždy. Jenomže to asi bylo v zájmu společenství a tak ho nevydali soudu a celá občina s Čechem odešla –… Číst vice »

Last edited 8 měsíců před by sifrin
orinoko
Reply to  sifrin
10. 10. 2023 13:08

No jasně, Přemysl je přece vlastně starý známý Bruncvík. Každý den mu můžeme z hlavy na pozdrav sejmout klobrc při procházce na Karlově mostě, který se také původně jmenoval jinak. Kamenný.!!

Gatta
Gatta
9. 10. 2023 20:23

No, ještě že nemáme jiné starosti.

Ale zde to nepochybně hravě objasníme.

orinoko
Reply to  Gatta
10. 10. 2023 12:21

A nebyl to princ Jason, nýbrž obr Koloděj.

orinoko
11. 10. 2023 12:19
Bety
Bety
11. 10. 2023 17:21

Tímto a podobným způsobem by bylo možné hodnotit vše, co kde, kdy a jaký kronikář sepsal. Jen nechápu, proč to dotyčným kritikům našich dějin připadá důležité – snad pro zpochybnění jejich kontinuity? Koneckonců každý z lidí musel nějaké předky mít a pro mě je spíš důležité, jakým jazykem obyvatelstvo mluvilo, protože řeč je to, co dělá národ. Kdysi jsem třeba četla, že po vzniku Izraele se podnikaly rozsáhlé mnohaleté vykopávky aby se našly hmotné důkazy židovského dávného osídlení a hlavním pramenem k tomu byla Bible. Výsledky byly žalostné, ale nikdo to nechtěl přiznat. Řekla bych, že pokud nebude vynalezen stroj… Číst vice »

PPK
PPK
Reply to  Bety
11. 10. 2023 19:57

Dva tipy na spoustu videí televize Klagenfurt z historie i současnosti – jen zdánlivě OT. Všechno s českým zvukem event s cz titulky,
např.
Co mají společného Corona a válka na Ukrajině?
Úřední spis Selenski Herec na velké světové scéně 

https://www.kla.tv/index.php?a=showlanguage&lang=cs&id=24830&date=2023-01-21

https://www.kla.tv/index.php?a=showlanguage&lang=cs&id=25742&date=2023-04-14
– 
atd. atd.