Tak se hovoří

v novinových a televizních mediích … a také tak hovoří politici.

Zcela běžné je „bysme“ místo bychom. Vzpomínám si, že asi v šesté třídě obecné školy naše učitelka matematiky říkala „bychme“. Když jsme na to upozornili naši češtinářku, tak říkala – no víte paní učitelce je skoro šedesát a ona by to ode mne pětadvacetilé asi vzala dost nedůtklivě. Takže naši novináři a politici jsou určitě také nedůtkliví a vůbec nemají rádi kritiku.

Běžné je také rčení „budeme vidět“ místo uvidíme, „můj úřad se bude soustředit“ místo „se soustředí“!

Naprosto obvyklé od téměř všech politiků je prohlášení, že „jsme se bavili „o problému“. Představují si tu zábavnou debatu, kdy se všichni prohýbali smíchy, místo aby seriózně o věci JEDNALI.

Čeština, přecházející do slovenštiny je u našeho premiéra obvyklá a silně medii kritizovaná. Jen se tak zamýšlím, jestli by si povšimli, kdyby se kdysi realizovala touha některých našich lokajíčků a prezidentkou se stala Madlenka zpoza oceánu a měla inaugurační řeč.

No a pak je tady velice časté zamékání při řeči. Třeba při rozhovoru s moderátorkou rozhlasu od politika slyšíme: „Já jsem ééé přesvědčený antikomunista. Na druhou stranu ééé umím pochopit ééé lidi, kteří ééé z nějakého důvodu podlehli ééé tlakům, které tu ééé tehdy byly.“ Je to tak podmanivé, že i moderátorka do další otázky alespoň dvě ééé vloží.

Pro udělení našeho státního občanství se vyžaduje zkouška z češtiny. Nejsem si jistý, že by tuto zkoušku někteří naši politici dokázali složit.

0 0 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dolmen
Dolmen
27. 7. 2019 16:38

Ano, brzy budeme jít do zadele…, jestli v ní už nejsme zcela.

Gatta
Gatta
27. 7. 2019 17:29

Obávám se, že uvedené příklady jsou hluhoko pod rozlišovací schopnosti dnes už většiny gramotných obyvatel. Možná nejlépe by v testu patrně dpadli důchodci a žáci základních škol.
… ale co, hhavní věc je „být poho“ …

PPK
PPK
27. 7. 2019 23:08

Každý stát má dnes jen tak vzdělanostně kvalitní elity, jaké si svým školstvím za posledních třicet let vychoval.

Irena
28. 7. 2019 6:56

Blaha aneb jak jsou z nadnárodní úrovně řešeny platby za prokázané služby
http://www.vodaksb.eu/diskuse/politika/comment-page-89/#comment-241487

orinoko
orinoko
28. 7. 2019 12:55

Pravdou je ze není zmíněno proslulé české „otomovani“ Které má svůj původ patrně v pazdratovem prekladu: …are you about… Apod. A tak se dozvidame, že fotbal je o taktice! Ta stačí, gólů netreba. Poslední novinkou je z Prahy dovezené : takzvaně. Z toho se stala úplná větna vycpavka: Já jsem ji takzvaně zahledl, letím za ní , a když jsem jí konečně dohnal, tak mi dala takzvaně košem. S těmito pitomci je úplně nesnesitelná komunikace. A ten tvar s infinitivem se ještě dá snést napr. v konstatovani : budeme sedlat kone… Budeme cvicit… Ale budeme slyšet neslychane, a budeme se… Číst vice »

orinoko
orinoko
28. 7. 2019 13:09

USA first! Tak se hovori.

Xhttps://echoprime.cz/a/SA5Tz/skandal-ze-ktereho-amerika-nespi

orinoko
orinoko
28. 7. 2019 13:10

Odkaz má být bez počátečního X. Netuším , kde se tam objevilo.

orinoko
orinoko
28. 7. 2019 13:31

Naprostá novinka, to jsem ještě nevidel. Už není jen grafický znak ženy a muze, nýbrž už existuje celá grafická soustava sexuálních orientaci. Trochu to připomíná grafickou morseovku. Nebo řeckou abecedu. Anebo něco z minulosti. Zmatení jazyku?

orinoko
orinoko
28. 7. 2019 14:11

Nějak se nám to hybe v Afghanistanu. Taliban popřel jednání s kabulskou vladou. Dokud tam budou emi prasaci, tak to nepřipadá v uvahu. Takže nějaká jednání s emi prasaky zatím skončila memorandem o porozumeni. A to je cele. USA přišly do Afghánistánu zvitezit. Pomohly drogovemu prumyslu, a to je asi tak vsechno. Atomová Émerika zase jednou něco tak nějak nevyhrala. Copak NATO v hradních slujich české Prahy. Tam se to vidí pozidovsku. Snad i proto byl ten náš současný socansky pazdrat na zamini na návštěvě za našimi vojaky. Děláme blbce a poskoky. Přiblíží nam to oficiální web České armady? A… Číst vice »

orinoko
orinoko
28. 7. 2019 14:51
PPK
PPK
28. 7. 2019 15:07

Vrátím se, s dovolením, ještě k tématu článku: Jak se v politice mluví? Ten, kdo není v branži přijat a patřičně zasvěcen, tak si myslí, že „tam“ se mluví jenom hloupě nevzdělaně a že na mediální dikci pro veřejnost jsou tam zaplacení mluvčí a v redakcích specialisté, znalí dokonce i pravopisu. Bohužel však je to důvěřivý omyl nás poplatníků rozhlasu a televize a pouze tlusté sklo nad hladinou slovní žumpy autentických politiků. Žumpy, kterou občas na veřejnost odhalí až něčí vztek či alkohol a zejména pak mocensky účelové odposlechy špiónů protivníka, když někoho chtějí politicky potopit. A teprve tehdy se… Číst vice »

zajoch
29. 7. 2019 4:36

K vycpávkové vatě bych ještě připomenula nadužívání slova „vlastně“. Takže nejen hekání, uvedené v článku, „takzvaně“, uvedené v komentářích, ale i to mne tak rozčilující vlastně. Jsou i případy, kdy se objeví v jedné větě několikrát.