Také zvířata duši mají – a ne že ne!

Napadlo nedávno sněhu k neuvěření. Ačkoliv jsem měl podle zákona učinit pokud možno použitelným chodník před domem, postihla mne slabost stáří, které oficiálně říkám – nějaká chřipka. Naštěstí chřipka nikoliv ptačí a proto po čase vyléčitelná. Jenže co s tím sněhem právě teď?

Rozhodl jsem se proto požádat mladého souseda odnaproti přes ulici, zda by mě dočasně v té povinnosti nepomohl. Jenže ouha! On má na zahradě mohutného psího strážce, který zřejmě dobře ví, že všichni umíme číst tu cedulku na vrátkách, že jemu (tomu psovi) trvá cesta od domu k plotu přesně jen tři vteřiny.

Mačkám tlačítko zvonku, ale sníh a zima zaúčinkovaly i na baterii. Volám proto přes plot přesně tři vteřiny a pak už jen mlčím. Na druhé straně branky už mezitím na mne cení zuby slintající a štěkající obr a já spoléhám, že soused tu obludu uslyší. Než dorazí k plotu, ten jeho hafan na mne občas ještě výhružně zavrčí.

Při vědomí hradby drátěného pletiva dávám hlídacímu monstru nevšímavě najevo, že ono tu vůbec neexistuje, ačkoliv z něj pro strach uděláno rozhodně nemám. Soused nakonec přijde, přátelsky se usměje a chvíli kecáme. O tom, co příroda nadělila a proč jsem přišel a co potřebuji. Hafan ještě chvíli pokračuje v očuchávání mé osoby a pak znechuceně odkráčí. Jako vetřelec jsem ho přestal zajímat.

Po čtrnácti dnech a již zdráv jdu dopoledne na nákup. Otvírám naše vrzající vrátka a vidím, jak ta psí hlídací potvora leží naproti na svém stanovišti, odkud má k plotu přesně jen ty tři vteřiny. Přes ulici na mne chvíli zírá a pak jednou jedinkrát polohlasem štěkne a lehce švihne oháňkou. Zamával jsem mu a říkám si: Tak vida, on sám od sebe už umí dokonce i slušně pozdravit!

***

Přestože dogma katolíků hlásá, že duši má údajně jen člověk, tak na rozdíl od nich já navíc tvrdím: Rovněž zvířata zřejmě také tu svou duši mají – a vůbec – ne že ne!

Duši má možná v přírodě všechno kolem nás, jen my tomu rozumět ještě jaksi nechceme. Vždyť tak jako duši citu a povinnosti služby mají zvířata, tak i celá příroda má duši své okolí vnímající logiky. Zkrátka, logiky fyzikálních a biologických zákonů. Jen u člověka si tím (zatím) tak zcela nejsem jist. A proč? Volně vám zde proto ocituji ještě jeden krátký příběh z internetu:

Vědci kdesi v Kalifornii postavili záměrně proti sobě tři umělé inteligence. A co ti vědátoři zjistili? Inu, nic víc než to, že pokud těm neuronovým síťovým inteligencím programátoři do paměti explicitně nevloží pokryteckou zákeřnost, chamtivost a agresivitu, tak po čase ty umělé inteligence spolu samy od sebe – začnou spolupracovat. Pokud totiž ovšem – budou fungovat jen přirozeně a tudíž podle sebezáchovných zákonů duše přírody.

Takže, v čem je problém? Problém mnohých lidí se proto zdá být právě v tom, že se někdy chovají přesně tak, jako by svou vlastní duši nechali někde doma v šuplíku. A protože takové jejich chování je v důsledku vždy spolehlivě sebevražedné, řekl bych, že to i ten soudobý imperialistický kapitalismus má do budoucna perspektivně už pěkně nahnuté.

Ostatně, že by ten prezidentský Tonda Novotný, vládnoucí nám tu v šedesátých letech minulého století, měl ve výroku o těch politických mlýnech, co „nakonec vždycky všechno semelou“, opravdu pravdu?

***

P. S. A vážený čtenáři! Nečekej, že Ti sem dám zdroje toho, o čem všem jsem tu dneska psal. Otestuj si tu svou vlastní inteligenci přírodní a vygůgluj si to všechno sám. Nazdar, domluvil jsem! :-)

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
zajoch
13. 2. 2017 5:46

Vážený PPK, napsal jste moc hezkou povídku, nevím jak přiléhavěji bych článek označila. Takovou ze skupiny těch čapkovských, ve které je velká moudrost. Potvrzuji, že zvířata mají duši. Mám mnoho zkušeností s nimi a nejen se psy a kočkami. Většině zvířat když se dá najevo přátelství a náklonnost, tak jsou to kamarádi. Zvířata se dají „ukecat“. Mluvit na ně a potom se jich dotýkat a „jsou vaši“. Rozumějí vám, vědí co jim sdělujete a mnohá se snaží tomu co si přejete vyhovět. Nejen psi, ale i individualistky kočky, které ve skutečnosti zase tak samotářské nejsou. Je to zajímavé, že se… Číst vice »

Kamil Mudra
Kamil Mudra
13. 2. 2017 9:04

Ačkoli nehodlám nijak zpochybňovat zvířecí duše, domnívám se že v případě sousedova psa šlo o projev inteligence. Ohledně domácích mazlíčků nedám dopustit na potkany.

peter.
13. 2. 2017 10:25

Kamil Mudra napsal

Ačkoli nehodlám nijak zpochybňovat zvířecí duše, domnívám se že v případě sousedova psa šlo o projev inteligence. Ohledně domácích mazlíčků nedám dopustit na potkany.

Kto už niekedy videl a počul plakať ovečku za svojim jahniatkom ktoré mu odobrali,tak nikdy nemôže pochybovať o zvieracej duši.

karpi
karpi
13. 2. 2017 13:36

zajoch napsal
i individualistky kočky, které ve skutečnosti zase tak samotářské nejsou.

..taky nevím, kdo s tím mohl přijít, že kočky jsou falešné..
Náš kocour, kupříkladu, je upřímně líný, upřímně nenažraný, upřímně ukecaný, ale jakákoli faleš je mu docela cizí.. .)

hudryper
hudryper
13. 2. 2017 13:36

Přestože jde o úsměvné reklamní video,mám zato ,že nikomu nebude vadit,když si klikne na :
https://www.youtube.com/watch?v=vnVuqfXohxc

Clair
13. 2. 2017 14:26

Já mám vynikající zkušenosti zejména se psy. Na naší farmě v Kanadě jsme vždycky mívávali německého vlčáka, nebo vlčici. Jednou se přihodilo, že ta naše psice přivedla na svět 9 malých stvoření, které jí tak vycucávali, že byla z toho zřejmě už nesmírně unavená. Když jsem jí nesla jednoho dne žrádlo zjistila jsem, že jsou její vlčátka pryč. Dívala se na mě smutně a já na ní a pak jsem jako vždycky na ní začala mluvit, že je špatná máma, že tohlento se přece nedělá a aby mi řekla, kam je jenom zašantročila. Sklopila uši a s provinilým pohledem mě… Číst vice »

Bety
Bety
13. 2. 2017 14:27

Moc pěkné, i to hudryperovo video.

peter.
13. 2. 2017 15:21

Takže sa môžeme dohodnúť,že zvieratá dušu majú.No majú ju aj tvorovia o ktorých píše p.Šichtářová?
http://www.zemavek.sk/articles/view/tak-aby-bylo-jasne-co-mam-pod-sukni-jsem-zenska

hudryper
hudryper
13. 2. 2017 16:22

peter. napsal
majú ju aj tvorovia o ktorých píše p.Šichtářová?

Myslíte,Peter,ta individua,která se kdesi v kanceláři Ministerstva vnitra schovávají za redakční výzvu neuvádět v příspěvcích slova,která by mohla vést k postihu redakce i diskutujícího ?

peter.
13. 2. 2017 17:23

hudryper napsal Myslíte,Peter,ta individua,která se kdesi v kanceláři Ministerstva vnitra schovávají za redakční výzvu neuvádět v příspěvcích slova,která by mohla vést k postihu redakce i diskutujícího ? Nie p.hudryper!Mám na mysli ľudí ako istá Oľga Pietruchová-riaditeľka odboru rodovej rovnosti (predstavte si,máme u nás taký odbor)pri MPaSV.To je tá večne neukojená s..ňa,ktorá označila voličov Trumpa za „biely odpad“za nevzdelaných sexistických bielych mužov a nie len,že ju nikto nežaloval za rasizmus,ale jej odboru pridelila vláda 4 milióny € na činnosť,pravda okrem nadštandardných platov.Tento netvor presadzuje sexualizáciu našich detí už od predškolského veku,chce dosiahnuť,aby naše deti zabudli výrazy „otec a mama“a aby ma… Číst vice »

Bety
Bety
13. 2. 2017 18:58

Také se odchýlím, Petere. Dnes jsem v naší TV zachytila zprávu, že v USA se začíná silně prosazovat názor, že domácí úkoly je třeba dětem zrušit, neboť je stresují. Co mě ale doopravdy přesvědčilo, že je tam vzdělání na ústupu byl dovětek, že se tam rozvíjí diskuze o tom, zda by pro děti nebylo lepší začít školní docházku až v devíti letech ! ! Takže děti ve věku kdy do sebe nasávají poznatky jak houba by seděly doma, čučely na televizi, nebo hrály hry na počítači – a až z toho budou dostatečně zblblé, tak kdoví, jestli ještě vůbec budou… Číst vice »

peter.
13. 2. 2017 20:41

Bety:
A načo by budúcim Európanom bolo vzdelanie,keď výsledkom multikulti má byť ľahko ovládateľný človek s pleťou podobnou Egypťanom a s IQ 90?To čo potrebujú naše dievčatá ich naučia už v materskej škôlke.Toto:
http://www.rouming.cz/upload/Ever_wonder_where_Islamists_get_the_idea_our_society_is_ripe_for_conquering.jpg

PPK
PPK
13. 2. 2017 21:18

Dobrý večer a dík adminovi za zveřejnění článku. Děkuji i vám diskutujícím za vlídné pochopení tématu. Ano, jsem hluboce přesvědčen, že všechno živé kolem nás tu svou duši má. Přesto však, občas mám pochybnost, zda už dnes spolehlivě určit umíme, co všechno živé ještě je a co živé už definitivně není. Proč? Protože právě ta neznalost by nás měla vést nejen k nespokojenosti se stále ještě nízkou úrovní našeho poznání přírody, ale i k pokoře vůči ŘÁDU SPOLUPRÁCE všech živých druhů i neživých věcí, který se tu za ty miliony let vývoje světa přirozeně vytvořil. K míru a pokoře ve… Číst vice »

hudryper
hudryper
13. 2. 2017 22:40

Jsou obličeje,které jsou vyjádřením LIDSKÉHO ZLA . Když si otevřete včerejší aeronet s blábolem
pozorovatelky,koukne se jeden z nich na vás.

peter.
14. 2. 2017 7:25

http://www.parlamentnelisty.sk/arena/monitor/Chmelar-na-rovinu-Liberalna-demokracia-je-mrtva-Alternativou-je-socialna-revolucia-alebo-fasisticky-prevrat-Vyberte-si-284319 Článok je to ľúbivý až na to,že Chmelár je v ňom neúprimný a účelovo zvaľuje vinu za všetko to,čo ľudí núti stavať sa na odpor elitám len na neoliberálov.Potiaž je v tom,že ani slovkom nespomína postmodernistických socialistov,ktorí možno ešte viac ako neoliberáli presadzujú to,čo je pre väčšinu Európanov neakceptovateľné.Imigrácia,politická korektnosť,genderizmus,nadpráva sexuálnych a iných menšín… On ktorý sa podľa vlastného vyjadrenia sám prikláňa k neomarxizmu kritizuje tých,ktorí zdieľajú tie isté hodnoty ako on a líšia sa len v definovaní dosiahnutého cieľa.Chmelár stavia otázku „Socialistická revolúcia,alebo fašizmus.A prívlastkom „fašista,fašizmus“označuje všetkých,ktorí našli v sebe dostatok síl postaviť sa zhovädilostiam ktoré sa na… Číst vice »

Starý doktor
14. 2. 2017 8:14

Bety napsal Také se odchýlím, Petere. Dnes jsem v naší TV zachytilazprávu, že v USA se začíná silně prosazovat názor, že domácí úkoly je třeba dětem zrušit, neboť je stresují. Co mě ale doopravdypřesvědčilo, že je tam vzdělání na ústupu byl dovětek, že se tam rozvíjí diskuze o tom, zda by pro děti nebylo lepší začít školní docházku až v devíti letech ! !Takže děti ve věku kdy do sebe nasávají poznatky jak houba by seděly doma, čučely na televizi, nebo hrály hry na počítači – a až z toho budou dostatečně zblblé, tak kdoví, jestli ještě vůbec budou mít… Číst vice »

Aleš
Aleš
14. 2. 2017 9:38

Vynikající článek i diskuse, vřelé díky vážený autore.

Martin (už bez taky m)
16. 2. 2017 13:02

https://cz.sputniknews.com/svet/20150418280342/ Mám podobnou zkušenost, jen mne Hvězdička nekouše, ale nikdy nejedná bez příčiny. V tomhle jsou zvířata lepší než lidé, a speciálně kočky, které jsou vynikající v tom, že si (běžná plemena) udržely schopnost se samy o sebe kompletně postarat. Zatímco koupí psa si pořizujete jej, kočky si koupit nemůžete. Přichází samy, a samy si vybírají „své“ lidi. A pokud je nerozmazlujete, ale máte jako dobrého kamaráda, dovedou být úžasně vnímavé, ale zároveň ZŮSTÁVAJÍ SVÉ. Hvězdičce vždy říkám, že je svobodná kočka která si sama vybrala dům i svého „dvounožce“… https://cz.sputniknews.com/svet/201606153294729-vedci-kocky-zakony-fyzika-logika/ Psi dovedou být úžasně šikovní a věrní, kočky jsou… Číst vice »