Takové už války jsou

Turecké letectvo sestřelilo ruský stíhací bombardér SU 24. Letoun údajně narušil turecké hranice. Piloti se katapultovali a byli ještě ve vzduchu rozstříleni turkmenskými ozbrojenci. Ruský vrtulník, který pátral po pilotech, byl Turkmeny rovněž sestřelen. Jeden voják byl zabit, zbytek osádky unikl.

Celý incident má několik politických a vojenských rovin. Vládní syrská armáda se snaží od moře dobýt území podél tureckých hranic, protože tudy do Sýrie proudí množství pomoci povstalcům, kteří bojují proti syrské vládě (a ti, kteří pokud nejsou přímo příslušníky IS, nepochybně část získané výzbroje ISIL prodávají).

V samotné provincii Latákíja Turecko zásobuje rebelující Turkmeny, pro jejichž milice také zajišťuje vojenský výcvik. Syrští Turkmeni nejsou nic jiného než etničtí Turci, kteří u dnešních hranic s Tureckem žijí už od jedenáctého století, převážně v oblasti nazývané Džebel Turkman (Turkmenské pohoří). Turecko tedy vůči syrským Turkmenům používá politiku ne nepodobnou té, kterou používá Rusko vůči doněckým a luhanským povstalcům.

Ruský letoun se nepohyboval v Turecku, ale na turecko-syrském pomezí. Je zřejmé, že turecká letadla, obávající se ruských raket vzduch-vzduch, nepoužila standardního vizuálního varování, ale zbaběle odpálila své rakety ze vzdálenosti několika desítek kilometrů poté, co alibistickým mluvením do etéru (samozřejmě bez odpovědi) vytvořila dojem, že Rusy varovala. Turecká akce nebyla ochranou tureckého území, ale odvetou za bombardování tureckého etnika v Sýrii.

Postup Turecka v syrském příhraničí osídleném Turkmeny je do jisté míry pochopitelný. Obrana vlastního etnika, na němž je konáno násilí, byť sídlícího v jiné zemi, není sice přesně podle mezinárodního práva, ale je přinejmenším morálně ospravedlnitelná. Nezávisle od toho, zda toto etnikum učinilo první nepřátelské a násilné kroky (tak se to stalo jak v Novorosii, tak v Latákiji). Ospravedlnit se ale nedá přístup západních zemí sdružených v NATO, kterého je Turecko členem. Jak to, že jsme my, ti jediní spravedliví, ještě nevyhlásili proti Turecku sankce?

Asi proto, že nechceme poukazovat na velké nebezpečí, kterému jsou vystaveny všechny státy NATO skrze pověstný článek 5 Smlouvy o alianci. Je sice pěkné, že si neustále vyznáváme solidaritu jako novomanželé lásku a ujišťujeme se o tom, jak si budeme pomáhat. Co se ale stane, bude-li vojensky ohrožen stát – člen NATO – poté, co sám násilí proti jinému státu (komunitě) spustil? Konkrétně USA, Francie a Velká Británie zasahují silově v celém světě. Nebylo by tedy divu, kdyby na ně někdo v odvetu zaútočil. A my budeme – nedělejme si iluze, že bychom mohli odmítnout – riskovat životy českých občanů při pomoci násilníkovi?

Sestřel SU 24 je právně i morálně problematický. Čin „umírněných“ separatistů, kteří zabili piloty ještě ve vzduchu na padácích, je však zločinem a má být odsouzen. Je pro mě proto zklamáním, že podplukovník v záloze Michael Borůvka, pozvaný ČT včera do vysílání, k tomu nenašel odvahu a pouze konstatoval, že „takové už války jsou“. Česká televize však použila pana podplukovníka jako předkrm bez výrazné chuti záměrně. To aby vynikly všeobecně známé a v celé zemi oceňované kvality Tomáše Klvani. Věřil-li ostřílený matador, že tentokrát bude on hlavním chodem, byl zklamán. V pomyslné soutěži na kameru řečených nesmyslů jasně zvítězil analytik mezinárodních vztahů Vladimír Votápek. Jeho vystoupení bylo skutečným kulinářským zážitkem. U slabších jedinců bohužel nelze vyloučit následné střevní komplikace.

Zdroj: Pro zítřek

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
37 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
26. 11. 2015 10:29

No, pokud je Turecko a Rusko tak dobrými obchodními partnery a plánovali společný životně důležitý plynovod … … nebylo by bývalem lépe nestřílet na ruské letadlo, ale raději vyjednat s Rusy a Assadem výhodné autonomní podmínky a ukončení bojů pro své přeshraniční bratry Turkmeny? Zrovna byla vlhodná konstelace pro téměř jistou dohodu.

Tedy, ono tam jde pochopitelně o úplně jiné věci …

Velekněz Ratata
Velekněz Ratata
26. 11. 2015 10:34

Tuto diskusi se mi podařilo nesledovat, což při mém odporu k bedně není žádná zásluha. Neunikl jsem však dnes ráno asi na minutu žvanění genseka OSN. Počkejte, není to úplně mimo souvislost. Tři vygumované hovadiny v rekordně krátké době. A takhle se bleje o všem a je jedno jestli je to třeba vyhlášení války Rusku. Světový čunitel, s červenou šálou na krku, která symbolizuje věděl bych co, kdybych čučal do bedny, vyhlásil cosi, den, týden, hladovku, že se nebude holit či mýt, nevím, ale cosi proti „genderovému“ násilí. A to prý zejména genderovému násilí vůči ženám. No, řekl jsem si,… Číst vice »

alexithymie54
alexithymie54
26. 11. 2015 10:38

Bez komentáře-k zamyšlení nad pojetím „šachmatistů!
http://cont.ws/post/153790

Bety
Bety
26. 11. 2015 11:54

Sama jsem zažila přelety stíhaček NATO v devadesátých letech nad naším územím. A létali „proklatě nízko“ takže o tom nemohlo být pochyb. Když vám tak maximálně 20 metrů nad střechou přeletí nadzvuková stíhačka, tak máte dojem, že se na vás ta střecha řítí. Se sousedy jsme také zírali na bojový vrtulník, osazený černými rourami na bocích, přeletěl od nás tak ve vzdálenosti 60 metrů a asi tak 15 až 20 metrů nad zemí. K hranicím s Německem to bylo vzdušnou čarou tak 20 km. Ale kde není žalobce, není ani soudce. Vypadá to, že to není k tématu, ale já… Číst vice »

M.C.
26. 11. 2015 13:00

Re: Velekněz Ratata Oni už totiž nevědí kudy kam a tak vymýšlejí čím dál tím krkolomnější hovadiny. Jenže jsou to mamtáci a jejich podřízení jsou ještě větší mamtáci a navíc to vymýšlejí v časovém presu a tak ty výsledky podle toho vypadají. Na každé takové protiruské skopičině Rusko rubl ztratí a tři ruble vydělá. Protože se více a zřetelněji ukazuje, kdo je jaký a kdo s kým a za co kope. Stále více lidí si dělá o situaci svůj obrázek a přestávají žrát oficiální propagandu. Neokonzervy prohrávají informační válku. Je to vidět i na diskuzích v mainstreamu (iDěs apod.) Blbé… Číst vice »

orinoko
orinoko
26. 11. 2015 14:07

Zdravim.
Tak jsem zahledl nove ruske koberce na tureckych hranicich. Nevim presne odkud, ale Ohavova umirnena opozition volala Allahu Akbar a kdyz se koberce priblizili az k nim , tak uz to primo rvali. Na syrsko-tureckych hranicich Rus dava vedet, jak vypada biblicke INFERNO..
Osobne jsem rad, ze je to prave Rus, kdo konecne povolal jezdce z Apokalypsy. A ta hovada u padleho ruskeho pilota? Ohavovi umirneni volove s tureckym obcanstvim.
Je to v zivote uz tak zarizeno: Vsechno zle je k necemu dobre.
Bohuzel za to vetsinou plati svymi zivoty ti dobri.

orinoko
orinoko
26. 11. 2015 14:17

Ziram , jak se lidi probouzi. To , co ja jsem nazval ruskymi koberci, jiny nasinec nazval hlubokou orbou.
Predpokladam, ze Rus prakticky hermeticky /tak trochu jako Hermes Trismegistos/ , uzavre syrsko – turecke hranice. Ten Ohavuv Turecky Hajzl neco zase prevazel. Pry humanitarni pomoc. Tak ji Rus uvedl do jineho skupenstvi.
Naseho STROPnicka nastesti nenapadlo posilat tam honem ceske hasice.

orinoko
orinoko
26. 11. 2015 14:33

Potvrzeno. Rus na vlastni obeti reagoval velmi vyrazne, aniz by svet posilal na prah Treti svetove. Poslal tureckeho hajzla do tureckeho hajzlu. Ani dve slapky pod tureckou dirou nezbyly. Cely ten Ohavuv Turecky Cirkus dostava takove zasahy , ze kopnuti do gulisek cerne mamby je proti tomu civilizacni pohlazeni.
Turecky havloidni humanitarni konvoj ted cucha Allah na vysostech.

nikdo
nikdo
26. 11. 2015 14:46

Interesantní článek Rostislava Iščenka http://cont.ws/post/153938. USA se pokoušejí vtáhnout Rusko do pro Rusy nevýhodné války. Na Ukrajině se to nepovedlo, zde další pokus. USA přemluvily Erdogana k útoku, slíbily záruky a potom se za něj nepostavily, Turci zmatkují (oznámí sestřel ruského letadla, premiér řekne, že akci schválil, potom začnou tvrdit, že neví na koho stříleli). USA pravděpodobně nečekají, že Rusové vstoupí do války přímo a hned (to ani nejde, je třeba evakuovat ruské turisty, připravit logistiku), ale v plánu pravděpodobně je, že Rusové podpoří Kurdy. Nebo Armény nebo Řeky. USA s nimi mají vlastní vztahy a výsledná konfigurace nemusí být… Číst vice »

orinoko
orinoko
26. 11. 2015 14:57

Lidi, ja zasnu, s jakymi nekonecnymi se v „terenu“ pracuje. To si fakt myslite, ze Rusko nema kamarady? Prave ted v Iranskem vzdusnem prostoru operuji rusti letajici medvedi, pricemz ochranku jim dela iranske letectvo. Ostry vycvik spojenectvi , ktere jde az za nase zivoty. V Iranu vedi, kdo jim uvolnil cele hromady zablokovanych cmrdliku a kdo jim pomuze s ropnou i plynovou infrastrukturou.
Cina je ted pokousena, ale porad plati jeji slovo. Pokud nas Syrie pozada o pomoc, my jsme pripraveni.
Vzdyt ti cikani za Velkou vodou melou z posledniho.

Bety
Bety
26. 11. 2015 15:32

Zatím to vypadá, že Evropa se snaží Rusům co nejvíc překážet. Německo chce nad Sýrii vyslat průzkumná letadla Tornádo.
K čemu by to kromě zmatku bylo dobré? Myslím, že Asad a Putin jsou na tom s informacemi natolik dobře, že něco takového rozhodně nepotřebují.

Béda
26. 11. 2015 15:34

Bety napsal

Zatím to vypadá, že Evropa se snaží Rusům co nejvíc překážet. Německo chce nad Sýrii vyslat průzkumná letadla Tornádo.
K čemu by to kromě zmatku bylo dobré? Myslím, že Asad a Putin jsou na tom s informacemi natolik dobře, že něco takového rozhodně nepotřebují.

Chtějí se Rusům „plést a házet jim klacky pod nohy (multikulti vítači a demokratičtí vnucovači nezvaných hostů). Podobně Camer(u)on.

orinoko
orinoko
26. 11. 2015 15:42

Bety, Nemecko musi neco deklarovat. Nemec je dneska tezky hulibrk USAfricke mamby. Vlastne cela Evropa. Predevsim ta tzv. Zapadni. Dodneska je oKUPOVANA emi sajrajtem.
Nemecke Tornado? Ty vole, aby Allianz stihala. To je velky nemecky , vlastne svetovy, pojistovaci hrac. Ten te Tureckym hajzlem velmi pozrete soudruzce vysvetli, ze vyjme okamzite nemecke zbozi z pojistneho udelu.
A to teprve bude rachot.
Allianz poznala emericky pribeh 911.

orinoko
orinoko
26. 11. 2015 15:53

Proboha, to vsechno leti , jak raketa. Rus zacal Tureckeho hajzla honit v Iraku. A Zidovi vystavil na Golanech definitivne cervenou. Opet to ma souvislost. Iran zvysil svoje sazky. A co mysdlite, ze udela ten operetni Dick Vozickar? Zase za..se..re … cely Schonbrunn.

orinoko
orinoko
26. 11. 2015 16:37

Celkem dost nechapu alternativni zpravy. Jak neco takoveho vubec zazdit. O co jde? V Rusku se nam vzmuzil predseda vlady Medvedev. Udajne emericky agednt. Mam dat hadat? To by asi bylo hodne blbe.
Medvedev bude vice a vice vstupovat do vsech soucasnych zalezitosti. To je rusky uzus – nenechame sveho prezidenta honit kdejakym tureckym hajzlem.
Co z toho plynuje? No to same: Nenechame ceskeho prezidenta honit tureckym hajzlem. Byt by si pro tuto chvili rikal Dzudy Sapito.

peter.
26. 11. 2015 18:50

Česká republika a jej prezident Miloš Zeman vyvolali v Kyjeve veľké znepokojenie. Niektorí experti začínajú prikladať význam nie len problému ktorý má Ukrajina na Juhovýchode Ukrajiny v Donbase,ale na základe znepokojivých signálov pripisujú analogický význam aj otázke Zakarpatia.Tvrdia,že Česko si chce odhryznúť poriadny kus Ukrajiny.Kyjevských expertov znepokojilo stretnutie prezidenta Zemana so všetkými (tromi + jeden pop z Užhorodu)predstaviteľmi „Svetovej rady Podkarpatských Rusínov“,ktorá má svoj štáb – byt umiestnený v nenápadnom českom meste Dašice.Prezident M.Zeman prisľúbil výboru „Svetovej rady Podkarpatských Rusínov“,že česká strana na nich nikdy nezabudne a zo strany vlády štátu sa jej dostane všemožnej podpory a pozornosti.Celý článok tu… Číst vice »

peter.
26. 11. 2015 21:59

Dnes komentoval v TV situáciu so sostrelením lietadla Su-24 generál Petr Pavel.Hovoril za NATO.Povedal,že pri zostrelení lietadla konalo Turecko správne,lebo boli narušené jeho hranice.Odhliadnuc od toho,že už aj USA sa vyjadrili,že k zostreleniu prišlo nad Sýrskym územím,je tu ešte vyjadrenie ministra Lavrova,ktorý tvrdí toto:
http://cz.sputniknews.com/svet/20151125/1764041/lavrov-erdoganova-slova-kratke-naruseni-vzdusneho-prostoru.html
A ešte vyjadrenie novinárov ktorým to lietadlo zostrelili priamo nad hlavami :
http://www.hlavnespravy.sk/pozrite-sa-ako-syrski-vojaci-zachranovali-katapultovaneho-pilota-zostrelenej-ruskej-stihacky/713455

ray
ray
27. 11. 2015 0:25

Rusové v Sýrii jsou novodobí křižáci. I zbraně si nechají žehnat.

Aleš
Aleš
27. 11. 2015 9:25

Až se zítra ráno zbudíme do dne, ve kterém již nebude USA, zajisté Borůvka prohlásí, „Takové už války jsou“.

Béda
27. 11. 2015 9:55

ray napsal

Hodnocení z pohledu IS:
http://zpravyextra.cz/zpravy-ze-zahranici/islamsky-stat-se-chlubi-ze-sestrelil-letadlo-ruskych-krizaku/18244

Křesťan Vladimír: http://www.rozhlas.cz/zpravy/evropa/_zprava/vladimir-putin-se-pri-oslavach-prijeti-krestanstvi-na-rusi-priznal-k-tajnemu-krtu–1239674

Chápete co tím chci sdělit? Chápete na co narážím vážení?

Ne. Co jste tím chtěl říct? Že snad prezident Putin měl nějaké křesťanské vidiny jako prezident USA Bush, předtím než nechal vést svou ruku do Afghánistánu a Iráku? Chcete snad říct, že to snad vaše křesťanská víra v Dobro je zdrojem toho násilí?

Gatta
Gatta
27. 11. 2015 10:15

ray napsal

Rusové v Sýrii jsou novodobí křižáci. I zbraně si nechají žehnat.

Onehdy jsem zde volal: Kde je ray, aby nám objasnil postoje církve svaté a jak je to s tou křesťanskou láskou k muslimským přimigrantům“.

A ono tohle …
Nakonec … co jiného se dalo čekat.

ray
ray
27. 11. 2015 12:51

Chci tím říct to, že pokud fandíte Rusku v jeho postutpu vůči musulmanským extremistům, tak naprosto stejně byste fandili křižákům v jejich tehdejším tažení.
Z pohledu daíš totiž jsou právě Rusáci novodobí křižáci, protože oni jediní skutečně nesou nějaké křesťanské hodnoty a jdou tam, krom jiného, zachránit zbytky křesťanských menšin. Západ je jen naoko prokřesťanský, ve skutečnosti je buď lhostejný, nebo protikřesťanský.

Béda
27. 11. 2015 13:04

ray napsal Chci tím říct to, že pokud fandíte Rusku v jeho postutpu vůči musulmanským extremistům, tak naprosto stejně byste fandili křižákům v jejich tehdejším tažení. Z pohledu daíš totiž jsou právě Rusáci novodobí křižáci, protože oni jediní skutečně nesou nějaké křesťanské hodnoty a jdou tam, krom jiného, zachránit zbytky křesťanských menšin. Západ je jen naoko prokřesťanský, ve skutečnosti je buď lhostejný, nebo protikřesťanský. Dobrý pokus. Nikde jsem ale nezaznamenal, že by Putin, ruská generalita anebo vojáci táhli proti teroristům pod znamením kříže, anebo že by tam chtěli ohněm a mečem šířit vaši víru Dobra. Putin dokonce podle vašeho odkazu… Číst vice »

Gatta
Gatta
27. 11. 2015 13:07

ray napsal

Chci tím říct to, že pokud fandíte Rusku v jeho postutpu vůči musulmanským extremistům, tak naprosto stejně byste fandili křižákům v jejich tehdejším tažení.
Z pohledu daíš totiž jsou právě Rusáci novodobí křižáci, protože oni jediní skutečně nesou nějaké křesťanské hodnoty a jdou tam, krom jiného, zachránit zbytky křesťanských menšin. Západ je jen naoko prokřesťanský, ve skutečnosti je buď lhostejný, nebo protikřesťanský.

Jen kalíte vodu – jen nevím v zájmu koho, nebo čeho.

ray
ray
27. 11. 2015 13:17

Béda: je vidět, že o křesťanství resp. o propojení církve se státem v Rusku toho moc nevíte, jinak byste psal o něčem jiném. Stejně tak byste rozuměl tomu jakým způsobem je křesťanství implementováno např. do ruského zákonodárství.

Ale to nevadí, nelze rozumět tomu oč se nezajímám. Mám pro to pochopení.

Béda
27. 11. 2015 13:28

Tak to zde objasněte, vysvětlete obecenstvu podstatu „křižáckého“ tažení RF v zájmu církve, kterou jste zde naznačil. Nemyslíte že to, že MEZIJINÝMI (ochraňuje taky jiné náboženské a kulturní menšinové denominace) RF v Sýrii zachraňuje!!! (nikoliv početně rozšiřuje, neprovádí v tomto smyslu násilnou osvětu, propagandu…) , je velice slabý argument pro to, abyste klasifikoval tuto válku jako křižáckou? (proč by při šíření křesťanství asistoval „sekulárník“ alávita Asád, kdyby Rusům šlo jenom o šíření křesťanství?

ray
ray
27. 11. 2015 15:02

Nikdy nešlo jen o šíření křesťanství. Vždy šlo také o politické, vojenské, mocenské, majetkové a jiné zájmy. Jak v minulosti, tak nyní. I Rusko má své zájmy v dané oblasti. Předpokládám, že jim všichni rozumíte. Nechápu potom proč nerozumíte obdobným zájmům středověkých mocností. Putin je ortodoxní křesťan. Je proti němu vedeno mnoho válek ze strany bezbožníků a muslimských radikálů. Je jedním z mála současných ochránců křesťanů ve světě. Papež František jej nazývá poslem míru a velmi často s ním projednává otázky postavení křesťanů a to nejen na Blízkém východě. 21. století je totiž ve znamení pronásledování křesťanů. Ti jsou globálně… Číst vice »

Béda
27. 11. 2015 15:17

ray napsal Nikdy nešlo jen o šíření křesťanství. Vždy šlo také o politické, vojenské, mocenské, majetkové a jiné zájmy. Jak v minulosti, tak nyní. I Rusko má své zájmy v dané oblasti. Předpokládám, že jim všichni rozumíte. Nechápu potom proč nerozumíte obdobným zájmům středověkých mocností. Putin je ortodoxní křesťan. Je proti němu vedeno mnoho válek ze strany bezbožníků a muslimských radikálů. Je jedním z mála současných ochránců křesťanů ve světě. Papež František jej nazývá poslem míru a velmi často s ním projednává otázky postavení křesťanů a to nejen na Blízkém východě. 21. století je totiž ve znamení pronásledování křesťanů. Ti… Číst vice »

ray
ray
27. 11. 2015 16:02

Já vím jak jste tady mluvili ještě nedávno. A vím jak mluvíte teď. Je to sto a jedna. Velký rozdíl v postoji k tzv. boji proti terorismu, k válkám na cizích územích a dalších věcech. Vidím ten dvojí metr. To velké nepochopení minulosti. Vím jak jste vždycky špinili jakýkoliv silový pokus ze strany křesťanů o ochranu resp. prosazení svých zájmů. V minulosti dávné i nedávné. Vím jak jste bagatelizovali varování některých křesťansky orientovaných lidí o nebezpečích, která přináší současná evropská politika založená na multikulturalismu, genderu, apod. Vím, že jen málo z vás vnímá sundávání křížů ze škol jako problém. Stejně… Číst vice »

Béda
27. 11. 2015 16:32

ray,

asi jste nezaznamenal „osvícení“ křižáka Bushe Božím světlem. Putin nikdy nic podobného ani nenaznačil. Za další. Amíci ty konflikty sami, dobrovolně a iniciativně zapalovali. U Rusů to zdaleka není totéž. Ti jsou do nich vždycky pyromany vtaženi jako hasiči až jako druzí. Vždy doposud šlo o reakci na určitou situaci – chápete ten velice podstatný rozdíl?

Béda
27. 11. 2015 16:34

Béda napsal

ray,

asi jste nezaznamenal „osvícení“ křižáka Bushe Božím světlem. Putin nikdy nic podobného ani nenaznačil. Za další. Amíci ty konflikty sami, dobrovolně a iniciativně zapalovali. U Rusů to zdaleka není totéž. Ti jsou do nich vždycky pyromany vtaženi jako hasiči až jako druzí. Vždy doposud šlo o reakci na určitou situaci – chápete ten velice podstatný rozdíl?

zapálili i ten syrský. Dokonce za pomoci Turka chtěli ochraňovat civilisty v Sýrii před chemickými zbraněmi své „umírněné“ teroristické opozice.

Béda
27. 11. 2015 16:36

poslouchaj rayi,

raději mi vysvětlete široce rozevřenou náruč svého papeže vůči muslimským migrantům. Ruce má rozpaženy skoro jako Makrela.

Béda
27. 11. 2015 16:57

rayi, ještě něco. Když už se zaklínáte Biblí a viníte druhé z politické slepoty. Celou dobu zde v otázkách muslimské migrace běží spor mezi „islamofoby“ (ti zde zdaleka převažují) a „sluníčkáři“ (ti jsou zde diskusně „diskriminováni“ a v menšině. „Islamofobové“ právě s ohledem na potenciální nebezpečí a „Kosovskou“ budoucnost, potenciální infiltraci teroristů atd., atd.. upozorňují na nebezpečí a sebevražednost plynoucí z plíživé islamizace a jejich důsledků – krátko i dlouhodobých. Jinak to samosebou zdaleka neohraničujeme na konflikt křesťanství (ČR je mimochodem převážně ateistická a po církevních restitucích ještě ateističtější) versus islám . Je to mnohem komplexnější problém vztahu světa sekularity… Číst vice »

peter.
27. 11. 2015 18:23

ray napsal Nikdy nešlo jen o šíření křesťanství. Vždy šlo také o politické, vojenské, mocenské, majetkové a jiné zájmy. Jak v minulosti, tak nyní. I Rusko má své zájmy v dané oblasti. Předpokládám, že jim všichni rozumíte. Nechápu potom proč nerozumíte obdobným zájmům středověkých mocností. Putin je ortodoxní křesťan. Je proti němu vedeno mnoho válek ze strany bezbožníků a muslimských radikálů. Je jedním z mála současných ochránců křesťanů ve světě. Papež František jej nazývá poslem míru a velmi často s ním projednává otázky postavení křesťanů a to nejen na Blízkém východě. 21. století je totiž ve znamení pronásledování křesťanů. Ti… Číst vice »

peter.
27. 11. 2015 18:35

peter. napsal
plne za pravdu.Ten kto vládne Rusku je neodlučiteľne spojený aj s pravoslávnou cirkvou.Dnes je to Putin.

http://a.disquscdn.com/uploads/mediaembed/images/2846/80/original.jpg

J. Hruška
J. Hruška
28. 11. 2015 10:43

Víte, Ray, to je tak: Rusko je stát sekulární. Všechny církve, které stát respektují jsou si tam rovnocenné. Prakticky to vypadá například tak, že Putin se účastní otevření mešity, nebo že pravoslavná církev nabídne k posouzení reformu bankovnictví, která je velice podobná bankovnictví muslimskému. Naproti tomu západní státy jsou ateistické. Ateizmus není jen víra, že Bůh neexistuje, ale i náboženství nebo aspoň ideologie – ono se to špatné rozlišuje. Toto náboženství se od ostatních liší tím, že je záporné – všechna náboženství tvrdí, že něco je, jen tohle, že něco není. Horší je, že je krajně agresivní a vládychtivé. S… Číst vice »