Téma pro karanténu: Sousedi v naší planetární soustavě

427px Mars AtmosphereRychlý úbytek vody z Marsu „hodil vidle“ do projektů kolonizace. Pro ty akční muže, kteří se připravují, jak překonat všechna úskalí cesty, osamění a milují filmy s pěstováním brambor v prostředí minus 90 °C v atmosféře téměř bez kyslíku, je to skutečně čára nejen přes finanční rozpočet.


Nová zjištění o ekologii rudé planety silně zpochybňuje plány na budoucí kolonizaci. Víme, že vodní pára uniká z marťanské atmosféry silnými bouřkami prachu. Gigantická prachová tornáda fungují jako specifický druh vesmírného výtahu a transportují molekuly vody až do výše 80 km, kde je sluneční světlo rozkládá ionty, čímž vytváří obrovský oblak vodíku. Tento vodík tvořící protonové halo je posléze strháván do meziplanetárního prostoru. Na rozdíl od dosavadního modelu výskytu a pohybu vody se nyní zjistilo, že voda z Marsu uniká do meziplanetárního prostoru mnohem rychleji a v mnohem větším množství. Vědci shromáždili tyto data díky přístroji Trace Gas Orbiter ze sondy ExoMars, která je financována ruskou kosmickou agenturou Roskosmos a Evropskou kosmickou agenturou. Atmosféra Marsu je primárně složena z oxidu uhličitého (95,32 %), molekulárního dusíku a argonu (1,9 %). Obsahuje také stopové množství vodní páry, kyslíku, oxidu uhelnatého, vodíku a dalších vzácných plynů. Atmosféra Marsu je mnohem tenčí než atmosféra Země. Gravitace je čtvrtinová.

3 S2.0 B9780128023198000103 F10 01 9780128023198

Proces štěpení vody tvrdým zářením je znám nejen z řešení problematiky jaderného odpadu, ale i z přirozené vysoce radiační zóny ve zlatonosném dole Mponeng v Jihoafrické republice. Nicméně rychlý úbytek vody z Marsu „hodil vidle“ do projektů kolonizace. Pro ty akční muže, kteří se připravují, jak překonat všechna úskalí cesty, osamění a milují filmy s pěstováním brambor v prostředí minus 90 °C v atmosféře téměř bez kyslíku, je to skutečně čára nejen přes finanční rozpočet.

Brambory, Potraviny Zítřka

Aby toho nebylo dost, vynořila se totiž znova otázka, jestli skutečně víme, co vlastně voda je a co dělá. Já vím, že to zní divně, každý z nás starších dělal někdy sněhuláka a navštívil parní saunu. Ono jde ale spíš o chování vody v extrémních podmínkách, i když dosažitelných jak na Zemi v laboratoři, tak na jiných planetách. Z historie víme, že Wilhelm Conrad Röntgen přišel jako první s teorií, že jsou vlastně dvě vody. Tedy molekulárně. John Russo z italské university Sapienza na matematických modelech dokazuje, že v podmínkách superchlazení se začne voda chovat „nejistě“, a to v rozmezí 235 až 150 °K. Russo předpokládá, že v této mezifázi by se mohlo podařit rozdělit tyto dvě různé formy vody. Jako každá teorie, i tato má své oponenty. Ale pokusy jsou prováděny a tak se možná brzy rozhodne.

Structure Of Water

Ale to není poslední hádanka, kterou nám Mars dává. V některých částech marťanské atmosféry byl zaznamenán jev zvaný v angličtině supersaturation. Tedy situace vodního přesycení, kdy relativní vlhkost je vyšší než 100 procent. To znamená, že prostředí obsahuje více vodní páry, než je nutné ke kondenzaci na kapalinu nebo pevný led. Jak říká Franck Montmessin, planetární vědec na University of Paris-Saclay, mimořádné úrovně přesycení „nejsou pozorovány na žádném jiném tělese sluneční soustavy.“ Studování ostatních těles naší soustavy je nutné a potřebné. Třeba porovnání skleníkových efektů na Venuši s naším nebo marťanským.

427px Mars Atmosphere

Je však načase, abychom si přestali lhát do kapsy s nějakou terra-cosi, přehodnotili plány na získávání čehosi z komet a meteoritů a začali skutečnou spolupráci na pochopení základních podmínek pro naše přežití na této planetě. Nejméně do té doby, než se přestaneme bát noci a zítřka. Do doby, kdy se nebudeme spoléhat na odchod do nebe a nechávat po sobě spoušť na zemi.

Rád bych, kdybychom se nyní zamysleli nad tím, jak by měl náš domov vypadat. Abychom v něm mohli žít, a ne jen přežívat.

Více k tématu:
https://earthobservatory.nasa.gov/features/GlobalWarming/page2.php
https://www.rt.com/news/477927-water-vanishing-from-mars-mystery/
https://en.wikipedia.org/wiki/Wilhelm_R%C3%B6ntgen


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Irena
8. 5. 2020 20:42

Vypadá to, že to u našich západních sousedů kvůli koronaviru pěkně vře. https://www.youtube.com/watch?v=RA3-4UJm9D0 Shrnutí obsahu videa: Novinář Ken Jebsen na svém kanálu KenFM zveřejnil video, ve kterém vyzývá ke svolání komise k vyšetření koronakrize a toho, jak je do ní zapletena v Německu korupce, jak Merkelová a jak ministerstvo zdravotnictví a jakou to všechno má spojitost s médii (s jejich chováním) a s Billem Gatesem, který ty média platí, stejně jako Institut Roberta Kocha (německý spolkový ústav pro kontrolu a prevenci nemocí se sídlem v Berlíně) а Charité (klinický komplex rozmístěný ve čtyřech berlínských čtvrtích, největší nemocnice v Evropě). Tento… Číst vice »

Patrik
Patrik
Reply to  Irena
8. 5. 2020 21:19

Cituji z komentáře: „A příčina, proč Ken Jebsen to video natočil: německá vláda společně se Světovou zdravotnickou organizací plánuje společnou práci, a Bill Gates přes tuto organizací řídí mnohá ministerstva zdravotnictví, to ruské očividně také.“ Když Pjakin jako zcela první už někdy v únoru řekl, o čem koronavirus je, dostal i od Vás na frak. Vaše věta: „Uvidíme, jak to všechno dopadne, zda Němci dobudou svůj Reichstag a svrhnou Merkelovou, ale v každém případě se události rozvíjejí zajímavým způsobem.“ je především od Vás docela plytká a tak nějak jako „s křížkem po funuse“. Ale dobře, ponechme vyjevení pravdy času, za… Číst vice »

Irena
Reply to  Patrik
9. 5. 2020 5:59

Tak za prvé ta věta není moje, je to citace z videa. To jen tak na okraj. A na vaše žvásty jinak reagovat nehodlám, protože to prostě jsou jen ubohé žvásty, navíc úplně mimo mísu. Ostatně jako prakticky vždycky.

Patrik
Patrik
Reply to  Irena
9. 5. 2020 8:45

Myslím, že jste mě špatně pochopila. Já vím, že ta věta je citací z videa, ale mě šlo o to, že Vy na to video upozorňujete a doplňujete k tomu “ v každém případě se události rozvíjejí zajímavým způsobem.“ A šlo mi o to, že najednou je plno „generálů po bitvě“ (tím mám na mysli i to video), zatímco když celý ten koronavirus začal, tak kromě Pjakina nevím o nikom, kdo jej hned nazval „spektaklem“ pro svět a konzistetně si na tom názoru trval. A najednou všichni „objevují Ameriku“, zatímco Pjakin je přebíjen odkazy na jiné analytiky, např. právě na… Číst vice »

Irena
Reply to  Patrik
9. 5. 2020 9:30

Vás způsob trollingu je celkem průhledný, nemyslím, že by bylo nutné na vás reagovat a víckrát to také neudělám.

Patrik
Patrik
Reply to  Irena
9. 5. 2020 9:45

Vy překládáte Pjakina, za což máte moji úctu, a když já Pjakina obhajuji, Vy tomu říkáte trolling? Šlapete tady po názoru, kterému byste naopak měla fandit, protože jinak nevím, jestli Vaše komentáře nakonec nechápat tak, že troll jste Vy. Protože proč jinak překládáte někoho, komu nevěříte? (A jen tak mimochodem – mě Pjakin stačí i v ruštině)

dixi
Reply to  Irena
10. 5. 2020 12:41

Konečně mu to někdo řekl, necítila jsem se k tomu kompetentní.

Bety
Bety
9. 5. 2020 10:32

Narazila jsem na článek který tvrdí, že Prymula je silně zaháčkován farmaceutickým průmyslem a nadnárodními organizacemi prosazujícími plošnou vakcinaci. Řekla bych, že se pohybujeme na hraně, která sice na jednu stranu slibuje posílení národních států (což ale není zrovna razantní, spíš zatím takové cukrátko), a na druhé tu vakcinaci spojenou s očipováním. Ministři zahraničí, kteří sborově v rámci přepisování historie dali Rusku černou známku se také „vyznamenali“. Pokud se v Německu zdvihl nějaký odpor proti prolhaným médiím, tak sice netuším jak to dopadne, ale překvapili mne. Myslela jsem si, že už mají mozky zcela vymyté. A Patriku – vy tím… Číst vice »

Jan Kristek
Jan Kristek
Reply to  Bety
9. 5. 2020 17:53

Málokdy mě něco donutí vystartovat tak jako ten Primerula. Jakmile se projevil, rozpoutal jsem proti němu slušné peklo v diskuzích, rozeslal maily všem známým, hned podepsal petici proti němu. U mě v okamžiku skončil takovým způsobem, že už ho nikdy nemůžu považovat za živou bytost. Přes to vlak prostě nejede.

racek
racek
Reply to  Jan Kristek
11. 5. 2020 15:09

No jo, přivydělával si odbornými posudky a články v tisku. Strašný zločiny. Zejména pro ty, kteří by chtěli taky, ale neumí to. Já jsem mu velmi vděčný. Podle mě pracoval v krizi skvěle a zachránil mnoho životů. Možná i Váš.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
9. 5. 2020 12:19

С Днём Победы!
Помним и гордимся нашими дедами, которые сломали хребет фашистскому Евросоюзу!

P.S. Hádat se zrovna dnes – stojí vám za to?

racek
racek
9. 5. 2020 17:50

Zajímavý článek. Průzkum vesmíru nám ilustruje i možnosti dalšího vývoje naší Země. Osud Marsu nebo Venuše jsou dvě z takových možnosí. Stačí trochu pocuchat životní prostředí a je to.
Nález života na Marsu by byl velký objev. Ale možnost je převelice malá. Mars je dnes sterilní. Možná před miliardou let, kdy tam podmínky byůy. To též Venuše. Také si prošla zřejmě obdobím, kdy tam byly oceány. Dnes je to jen rožhavená poušť ke by tálo olovo.