Teorie strachu a neustálé zastrašování

Zatímco strach sám o sobě není vždy produktem iracionálního uvažování, tak ten, kdo strachu podléhá, postupně zapomíná na důvod, proč se začal bát, zvláště když tento zážitek je výjimečně silný nebo dlouhotrvající. Jestliže se lidé bojí, směřují k tomu, aby byli ochotní se nerozumně vzdát svých práv. Strach je tedy hrozbou pro svobodu myšlení. Psychologie strachu je základní součástí politiky těch, kteří nás nutí věřit, že se musíme stále ve větší míře spoléhat na elity, které řídí aparát centrálních úřadů.

Jak ve Washingtonu nastala letní legislativní přestávka, ukazatele strachu se staly očividnými. Situace vypadá podobně jako před válkou v Iráku. Různí vysocí úředníci začínají opět hovořit o tom, jak do naší země byla poslána velká letadla, aby nám způsobila obrovské ztráty. Je těžké hodnotit škodu, které takovéto věty způsobí, zvláště na psychice mladých lidí.

Aby uklidnili svůj strach, Američané akceptovali Patriotic Act (zákon posilující pravomoci tajných služeb a omezující některá ústavní práva – pozn. překl.) a doktrínu preventivní války. Tolerujeme nové zákony, které vládě umožňují, aby nás špehovala, poslouchala naše telefonické rozhovory, sledovala naše finanční záležitosti, nutila nás svlékat se na letištích a také nás mohla zatýkaní bez soudního příkazu. Dostali jsme se do pasti vlastního strachu.

Paranoia může být vyléčena, ale ztráta svobody vyplývající ze společného strachu není tak lehko zvrátitelná. Lidé, kteří by měli bojovat proti zásahům do našich občanských práv, nyní vysvětlují ‚nezbytnost‘ těchto ‚dočasných bezpečnostních opatření‘, o kterých se vyjadřoval Benjamin Franklin.

Jestli máme změnit směr vývoje, který dnes více a více nahlodává naši svobodu, tak Američané musí začít o svém strachu přemýšlet. Strach je náš nepřítel. Ale varování, že se máme ‚bát jenom strachu‘, nestačí, musíme proti němu bojovat a bojovat také proti těm, kteří jej vyvolávají.

Jestli chce tento velký národ zůstat svobodný, pak musí být sebejistý. Nesmíme být slepí ke skutečným hrozbám pro naše bezpečí. Potřebujeme pouze překonat postoj, dle kterého bychom měli být ovládáni vlastním strachem a těmi, kteří náš strach využívají ke zvýšení své vlastní moci.

zdroj: AlterMedia USA

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments