Jedno malé svědectví o americké zdravotní péči

Je mi skutečně záhadou, proč chcete v ČR přebírat zrovna americký model zdravotnictví, který funguje pouze pro určitý segment populace. Pokaždé, když se objeví něco nového, je třeba to nastavit tak, aby to vypadalo lákavě, zejména, když se dodají pouze selektivní informace. Nikoho by nemělo překvapovat, že se lidé lákají na nové a neznámé koncepty hmotnými pobídkami.

Celých čtyřicet sedm milionů amerických občanů nemá zdravotní pojištění ani preventivní lékařskou péči. Určitě by ji rádi měli, kdyby si ji mohli dovolit. Někteří zaměstnavatelé dokonce přijímají nové lidi s tím, že na zdravotní péči nic nepřispívají a pro čtyřčlennou rodinu je měsíční částka 450 USD příliš vysoká. Jiní zaměstnanci mají větší štěstí, zaměstnavatel přispívá polovinu sumy, ale i ty nejlepší pojišťovny po svých klientech požadují spoluúčast. Její výše se pohybuje v průměru kolem dvaceti procent z každé služby, jak při návštěvě lékaře, při platbě za lék, při hospitalizaci.

Nejhorší je to u chirurgických zákroků, kde se jedná o astronomické sumy, takže zaměstnavatelé zřizují speciální konta pro své zaměstnance, kde si v pravidelných měsíčních intervalech můžete střádat ze svého platu,  pro čtyřčlennou rodinu to dělá kolem 5 – 6 tisíc USD za rok, které si pak můžete v případě nutnosti vyzvednout na zdravotní péči. Pokud však tuto částku v průběhu roku nespotřebujete, propadá a nelze ji převést do dalšího roku.

Jak sleduji debatu o připravovaných reformách v ČR, neobávám se, že vznikne pouze jedna monopolní pojišťovna. Zdravotních pojišťoven bude sice několik, ale všechny budou postupovat podle stejného konceptu. Když uzavíráte v USA pojistku s určitou pojišťovnou, existuje seznam úkonů, které jsou hrazeny. Pokud náhodou onemocníte nemocí, která vyžaduje nákladnou či terminální péči a její léčba není na této listině, máte smůlu. Žádná další pojišťovna vás již nepřijme, protože musíte před podpisem smlouvy pravdivě uvést všechny své diagnózy a průběh svých nemocí od svého narození a v tomto případě se stáváte nepojistitelným, protože se pro novou pojišťovnu stáváte nesmírným rizikem.

Ve Spojených státech existuje tzv. Medical Information Bureau, které shromažďuje veškeré informace o pacientech včetně platu, sociálního zařazení, nemocí všech členů rodiny, údajů o tom, kdy a na jakou nemoc zemřeli vaši prarodiče. V registrech MIB jsou také informace o všech klientech, kteří jsou v procesu uzavírání pojistky. Tyto údaje potom vyhodnocují pomocí metod pojistné matematiky, vyhodnocuje se riziko a určuje se, za jakých finančních a věcných podmínek vás pojistí nebo naopak pojistit odmítnou.

A to není všechno. Zdravotní pojišťovny o svých potenciálních klientech získávají informace také přímo od bezpečnostních orgánů, kteří za peníze rády poskytnou informace o tom, s kým se stýkáte, jestli nemáte záznam v rejstříku trestů, jak vás hodnotí vaši sousedé, kolikrát jste překročili rychlost na dálnici, kolikrát jste byli u soudu apod. Dále mají přístup k informacím z databází lékařů. Pokud výslovně neuvedete, že si nepřejete, aby byly údaje o vás dále předávány, lékaři v tom nic nebrání. On je nakonec placen pojišťovnou a nemá moc na výběr, když na něj dupnou a pohrozí vypovězením smlouvy.

Nemám velké iluze o tom, že by tyto informace nepředávali i tehdy, když s tím vyslovíte nesouhlas. Neustále totiž podepisujeme, že si nepřejeme předávat naše informace dále, např. v bance, přesto nás nepřetržitě kontaktují ostatní instituce, dokonce mají informace, o kterých jsme si mysleli, že jsou soukromé a neprůstřelné. Jak se k nim tyto instituce dostaly? Je to velký kšeft a tyto informace se prodávají. Máte nějakou obranu? Téměř každý den se dozvíte, že celá databáze té či oné banky byla vytunelována, banky hned upozorňují své klienty, tvrdí, že se to vyšetřuje, ale co si na kom vezmete, když vám někdo například ukradne vaše sociální číslo a pak vám udělá sekeru v různých institucích za miliony.

Lidé, kteří přijdou o práci a zdravotní pojištění nemají, dostanou lékařskou péči pouze s tím, že musí dodat o sobě veškeré finanční informace a předem podepíší revers, že náklady uhradí osobně. V případě, že mají nemovitost, dají ji do zástavy, pokud ji již nemají zatíženu hypotékou. Znám případy, kdy lidé museli obnovovat hypotéku, banka si ovšem z insolvenčního rejstříku zjistila, že mají pohledávku za dva dny v nemocnici ve výši 27 000 USD a rozhodla se hypotéku neobnovit. Ten člověk přišel o svůj dům.

A na závěr: Proč si myslíte, že zdravotnictví je jedním z hlavních témat současných primárek? Kdyby bylo funkční, není se o čem bavit.

Jak bude vypadat český model? Zde

Foto zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments