Ti druzí

Jsou jich miliony. Každý den je potkáváte na ulici, ve vlaku, v práci, v parku. Jen zkušené oko je dokáže odlišit od běžných a slušných občanů. Možná mezi ně patří i váš nepříjemný šéf, protivná sousedka, kamarád z práce, drahá polovička…

 

Když se dva z nich potkají, často se minou bez povšimnutí, bez jediného pohledu a bez pozdravu. Přitom jsou těmi nejlepšími přáteli. Jindy se zastaví a začnou komunikovat hlasitě. Nic neskrývají a právě to je dělá při jejich hlasitých rozhovorech tak nenápadné. Ovšem i kdybyste zastavili a zaposlouchali se do jejich hovoru, nebyli byste o nic moudřejší – hovoří svou vlastní tajnou řečí a nikoho „z venku“ do ní nezasvětí.

 

Ne, řeč není o zednářích ani mimozemšťanech. Jde o úplně nový fenomén – online hráče. Tedy konkrétně spíše o hráče MMORPG a WBS her. Tyto záhadně a složitě vyhlížející zkratky skrývají anglické názvy Massive Multiplay On-line Role Playing Game a Web Based Strategy. Jsou to hry, u kterých stráví velké množství hráčů spoustu času hraním si na to, že bojují, přátelí se nebo rozmlouvají s ostatními hráči.

 

Zdánlivě nevinná zábava však často vede k problémům, které mohou bez přehánění jednou ohrozit celou naši civilizaci. Je zjištěno, že uživatelé těchto her si už po krátkém čase vytvářejí závislost, ztrácejí schopnost komunikace ve skutečném světě a virtuálních vztahů si cení mnohem výše, než vztahů skutečných. Celá věc došla tak daleko, že se dokonce vyskytly i případy lidí, kteří při hraní těchto her zemřeli hladem, nebo na zástavu srdce zapříčiněnou nedostatkem spánku. Není to tak dávno, co některá média informovala o úmrtí šestadvacetiletého Číňana na následek sedmidenního nepřetržitého hraní.

 

Dalším negativním důsledkem je ztráta sociálních kontaktů, která může v konečném důsledku zapříčinit úbytek populace – proč budovat skutečný vztah, když mohu mít s poloviční námahou virtuální? V neposlední řadě chci upozornit na ekonomické a politicko-právní důsledky hraní těchto her. Jak se má společnost postavit k virtuální krádeži virtuálního majetku? A co teprve tehdy, když je v některých hrách nakupován za skutečné peníze?

 

A na závěr krátký slovníček:

Trávoš, travouš = Travian – populární internetová hra

Wowko = World of Warcraft – velmi oblíbená hra na hrdiny

Ultima = Ultima on-line, stará, ale stále hraná hra na hrdiny

Betl = souboj

Kástit = čarovat

Demidž dýler = hráč, jehož cílem je zabít nepřítele

Hýlovat = léčit

Kempovat = lstivě na někoho vyčkávat na jednom místě

Šotnout = zastřelit

Surky = suroviny

Farmit = okrádat ostatní hráče o suroviny

Dung = podzemní jeskyně plná pokladů a nepřátel

Gilda = skupina lidí hrajících společně

Aliance, ali =  v travianu to samé co gilda,  ve hře World of Warcraft strana dobra

Army = armáda

Offka, defka = útočná, obranná statistika

Kilnout = zabít

Popkař = hanlivé označení hráče, který příliš dbá jen o velikost vesnice

 

http://www.nezakladnam.cz/images/banners/banner_alegoricky_pochod.gif

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments