Zranitelnost Johna McCaina

Americký presidentský kandidát John McCain, téměř jistý vítěz republikánských primárek naznačil svoji případnou strategii před podzimními presidentskými volbami, když verbálně napadl Baracka Obamu, doposud vedoucího kandidáta demokratů. Touto malou přestřelkou ovšem přímo poukázal na své vlastní slabosti a omyly, zejména v oblasti absence kritického myšlení a zahraniční politiky, kterých se dopustil, když horlivě hlasoval pro napadení Iráku.

Kdyby jenom hlasoval, on vlastně po celou dobu Bushova presidentství stál při něm jako věrný pes, i když už bylo dávno zjištěno, že zbraně hromadného ničení nikdy v Iráku nebyla, a že celá invaze je založena na podvržené dokumentaci a lžích. Žádný „jaderný hřib“, jak to president Bush a Condoleeza Riceová neustále prezentovali americkému národu. Přesto stál McCain věrně po boku presidenta Bushe, kdykoliv bylo třeba obhajovat jeho dementní strategii, spočívající v okupaci Iráku i za tu cenu, kdybychom tam měli bojovat sto let.

O co v této kontroverzi šlo?

V úterní debatě demokratických kandidátů Obama odpověděl na otázku týkající se americké politiky v Iráku, že jako nejvyšší velitel armády si vyhrazuje právo na hájení bezpečnosti a amerických zájmů, pokud by se tam měla vrátit Al-Kájda. Současně také potvrdil, že zajistí, aby se Američané vrátili zpět z této války postupně v období jednoho roku.

Druhý den na to v Texasu před několika tisíci příznivci odpověděl republikánský kandidát John McCain při svém proslovu ironickým výrokem, že jestli to Barack neví, tak Al-Kájda už v Iráku je. Kdybychom odešli, Al-Kájda se tam usadí a převezme vládu. A to on, McCain, nikdy nedopustí.

Toto tvrzení ovšem dalo Obamovi nesmírnou příležitost k odpovědi a zbraň do ruky. Odpověď zněla takto:
„Mám pro Vás novinku, pane McCaine. V Iráku nebyla žádná Al-Kájda do té doby, než George Bush s Vaší pomocí a požehnáním rozhodl o invazi do Iráku. Takže můžete říkat, jak se honíte za Usámou bin-Ládinem až na pokraj pekla, ale zatím všichni vidíme, že jediné co děláte, je, že následujete George Bushe v jeho slepé uličce v Iráku. Al-Kájda, zodpovědná za útoky z 11. září 2001 byla v roce 2003 usazena v Afghánistánu, zatímco vy jste napadli jinou zemi, která s tím neměla nic společného.“

Je to nesmírná příležitost pro Obamu dát McCainovi na vědomí, co ho čeká a nemine, pokud se tito dva kandidáti v konečné fázi spolu utkají.

McCainova republikánská kampaň se totiž opírá pouze o pokračování té samé strategie a ideologie, kterou nastartoval G. W. Bush. Je skutečně dojemné se dívat na tohoto staříka, který by chtěl pokračovat ve válkách, zatímco Amerika už se dávno posunula na jinou kolej a žádnou válku nechce. Američané chtějí válku ukončit, jak nejdříve to bude možné. Bohužel, současná administrativa ani John McCain na toto přání veřejnosti neslyší.

 

A na závěr pár odkazů, které lépe osvětlí postoje Johna McCaina:

John McCain hovoří

John McCain spí

John McCain žertuje

John McCain zpívá

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments