Tiché šílenství finančních trhů

Lidé nechtějí věřit, když jim říkáme, že mají v peněžence místo peněz jen poukázky na sny. A že přestali mluvit o práci a o produktivních vztazích, a melou jen o těch poukázkách.

Lidé nechtějí věřit, když jim říkáme, že mají v peněžence místo peněz jen poukázky na sny. A že přestali mluvit o práci a o produktivních vztazích, a melou jen o těch poukázkách. Tak se jim podívejme na zoubek. První graf je nejdůležitější, je to výkon světové ekonomiky v tzv. formátu Global Gross Domestic Product (GDP) v letech 2004-2014, a to v miliardách dolarů. Nic na tom není, představte si roční výdělek v domácnosti, a převeďte to na zeměkouli.

Pokud by peníze měly mít cenu, pak plus mínus musí kopírovat vývoj ekonomiky, protože jinak nejsou ničím kryté. A nyní se podívejte na vývoj financí ve Federálních rezervách (FED) za stejné období, tj. produkci dolarů v USA.

Vidíte dramatický nárůst masy QE3, což je finanční šrot, o němž trvale píšeme v našich článcích o ekonomice. Bankéř Ben Bernanke jako šéf FEDu začal od září 2012 praxi tzv. Quantitative-Easing . Prostě sedl k počítači, dal tam jedničku, a pak k ní přidával libovolné množství nul. Výsledek přes „Enter“ pak emitoval do světa jako tzv. „fiat money“. Z finančního guláše, který už i tak byl jen šlichtou, FED udělal čistou vodu. A co udělala burza, když dostala šlichtu, přesněji řečeno finanční heroin? Podívejte se na hlavní burzovní index.

Srovnejte si vývoj burzy s dávkou heroinu, čili s poměrem nekrytých peněz z FEDu. A pak se pro srovnání podívejte na reálný výkon světové ekonomiky. Kdo i tak není doma, ať jde na VŠE za děkanem Ševčíkem, protože neoliberální ekonomové také nepotřebují zdravý rozum. A nyní se vraťme před nástup fašismu, do průběhu největší hospodářské krize v období tzv. velké deprese.

Burza vesele rostla před krachem téměř exponenciálním tempem a pak se najednou zhroutila. Důvody nebyly úplně stejné jako ty z let 2006-2010. Ale stejně jako za fašismu funguje stejný vzorec chamtivosti, iracionality a nepoučitelnosti. Nikdo se nepoučil ani na konci 20. století, po dvojité krizi. To ukazuje poslední graf dvou krachů burzy z posledních let.

Podle let jsou zde zachyceny všechny tři hlavní krize posledních let. Internetová bublina, hypotéční bublina, i ta největší, tj. derivátová a finanční bublina, která ještě nepraskla. Jistěže za to může Putin, proto je třeba válku s Ruskem přeměnit ze studené na horkou. Zloděj musí nějakého obětního beránka najít, protože ta poslední bublina bude fakt globální nadělení.

Hlavní zdroj článku zde .

Převzato z e-republika.cz

Zdroj grafů: http://de.statista.com

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
hudryper
hudryper
24. 3. 2015 10:08

Tento článek bych doporučil šířit prostřednictvím celých adresářů čtenářů OM. Vysvětluje proč
je banksterům dobrý nacismus Pobaltí a Ukrajiny proč válečné bubny znějí stále hlasitěji.