Tisková zpráva A2LARM.CZ: Série investigativních reportáží Saši Uhlové

5. září 2017

Internetový deník a2larm.cz dnes vydává úvodní text ze série investigativních reportáží Saši Uhlové nazvané Hrdinové kapitalistické práce. Projekt podpořený Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky mapuje pracovní podmínky nekvalifikovaných a nízkopříjmových skupin obyvatel v českých firmách. Saša Uhlová pracovala pod změněnou identitou jako zaměstnankyně, anebo brigádnice, v různých zaměstnáních. Měsíce sledovala, jak se v daných provozech dodržuje zákoník práce, jaké jsou reálné mzdy za odvedenou práci a jaká je situace lidí, kteří si takto vydělávají na živobytí.

Od února letošního roku se nechala zaměstnat v různých regionech České republiky v nemocniční prádelně, v porcovně drůbežárny, jako pokladní v obchodním řetězci, ve výrobě žiletek a v třídírně odpadu. Kromě továrny na žiletky zaznamenala ve všech provozech porušování zákoníku práce. „Zaměstnanci běžně dostávají za stejnou práci různou odměnu a zaměstnavatelé překračují zákonem určenou pracovní dobu,“ říká Saša Uhlová. „Překvapilo mě, jak je náročné skloubit pevně danou pracovní dobu s osobním a rodinným životem. Práce se navíc výrazně podepisuje na špatném zdravotním stavu lidí,“ dodává investigativní reportérka.

“Série reportáží Saši Uhlové vnáší do veřejného prostoru klíčová témata, které česká žurnalistika donedávna spíše opomíjela – práci a sociální otázku. Saša se zaměřila na zaměstnání, které naše společnost navenek často přehlíží, ačkoliv se bez nich neobejdeme. Ve svých reportážích ukazuje, že lidé v pozicích, které jsou nezbytné pro základní chodu naší společnosti (např. výroba potravin, zdravotnictví) leckdy pracují v neúnosných podmínkách a nedostanou za svou práci ani pořádně zaplaceno. Dokážeme to změnit? Jsem přesvědčený, že Alarm může díky projektu s podporou Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky vyvolat širší diskusi na toto téma,” říká šéfredaktor Jaroslav Fiala.

Pouť Saši Uhlové po špatně placených zaměstnáních dokumentuje film Hranice práce, který režírovala Apolena Rychlíková. Dokumentární snímek vzniká v koprodukci České televize, FAMU a společnosti Hypermarket pro televizní cyklus Český žurnál. Celovečerní film bude v premiéře uveden na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Jihlava. Česká televize jej uvede v listopadu 2017. Na rok 2018 s ním autorky plánují objíždět menší města v České republice. O film a debaty o pracovních podmínkách u nás projevili zájem i kolegové ze spřáteleného deníku Krytyka Polyticzna, kteří chtějí uspořádat sérii promítání po celém Polsku za přítomnosti Rychlíkové a Uhlové.

Videoupoutávka:

Přejít do diskuze k článku 4 komentáře