Tisková zpráva A2LARM.CZ: Série investigativních reportáží Saši Uhlové

5. září 2017

Internetový deník a2larm.cz dnes vydává úvodní text ze série investigativních reportáží Saši Uhlové nazvané Hrdinové kapitalistické práce. Projekt podpořený Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky mapuje pracovní podmínky nekvalifikovaných a nízkopříjmových skupin obyvatel v českých firmách. Saša Uhlová pracovala pod změněnou identitou jako zaměstnankyně, anebo brigádnice, v různých zaměstnáních. Měsíce sledovala, jak se v daných provozech dodržuje zákoník práce, jaké jsou reálné mzdy za odvedenou práci a jaká je situace lidí, kteří si takto vydělávají na živobytí.

Od února letošního roku se nechala zaměstnat v různých regionech České republiky v nemocniční prádelně, v porcovně drůbežárny, jako pokladní v obchodním řetězci, ve výrobě žiletek a v třídírně odpadu. Kromě továrny na žiletky zaznamenala ve všech provozech porušování zákoníku práce. „Zaměstnanci běžně dostávají za stejnou práci různou odměnu a zaměstnavatelé překračují zákonem určenou pracovní dobu,“ říká Saša Uhlová. „Překvapilo mě, jak je náročné skloubit pevně danou pracovní dobu s osobním a rodinným životem. Práce se navíc výrazně podepisuje na špatném zdravotním stavu lidí,“ dodává investigativní reportérka.

“Série reportáží Saši Uhlové vnáší do veřejného prostoru klíčová témata, které česká žurnalistika donedávna spíše opomíjela – práci a sociální otázku. Saša se zaměřila na zaměstnání, které naše společnost navenek často přehlíží, ačkoliv se bez nich neobejdeme. Ve svých reportážích ukazuje, že lidé v pozicích, které jsou nezbytné pro základní chodu naší společnosti (např. výroba potravin, zdravotnictví) leckdy pracují v neúnosných podmínkách a nedostanou za svou práci ani pořádně zaplaceno. Dokážeme to změnit? Jsem přesvědčený, že Alarm může díky projektu s podporou Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky vyvolat širší diskusi na toto téma,” říká šéfredaktor Jaroslav Fiala.

Pouť Saši Uhlové po špatně placených zaměstnáních dokumentuje film Hranice práce, který režírovala Apolena Rychlíková. Dokumentární snímek vzniká v koprodukci České televize, FAMU a společnosti Hypermarket pro televizní cyklus Český žurnál. Celovečerní film bude v premiéře uveden na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Jihlava. Česká televize jej uvede v listopadu 2017. Na rok 2018 s ním autorky plánují objíždět menší města v České republice. O film a debaty o pracovních podmínkách u nás projevili zájem i kolegové ze spřáteleného deníku Krytyka Polyticzna, kteří chtějí uspořádat sérii promítání po celém Polsku za přítomnosti Rychlíkové a Uhlové.

Videoupoutávka:

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bety
Bety
7. 9. 2017 9:28

Česká televize, FAMU a Hypermarket – co asi z té spolupráce vznikne???
Že nedodržují ani ten okleštěný Zákoník práce, no to je tedy „novinka“!
Pobavilo mě její překvapení nad tím, jak se těžce skloubí péče o rodinu s pevnou pracovní dobou – kde žila a pracovala předtím? Žeby v nějaké neziskovce?
No nic proti ní, aspoň se pokusila.

len
len
8. 9. 2017 7:59

Přesně… Dokonce i ten rozhovor s ní na DVTV… To je to prostě šílené jak jsou tihle lidé mimo realitu… Tu „hrůzu“, kterou ta paní zažila a natočila, to je obyčejný pracovní standard, který se tu vleče přes dvacet let. A neexistuje nikdo, kdo by se zastal dělníků ( zejména agenturních ), kteří někdy pracují v neskutečných podmínkách, bez proškolení, bez zdravotních prohlídek, bez ochranných pomůcek, bez příplatků za přesčasy, v nezkolaudovaných dílnách, kde není ani odpovídající osvětlení, ani odsávání emisí, za 66 Kč na hodinu. A kdy se tito „investigativci“ ( nebo neziskovky ) zastanou českých nezaměstnaných se kterými… Číst vice »

Bety
Bety
8. 9. 2017 17:24

Podívala jsem se na část jejího rozhovoru a přiznám se, že nejsem schopná to dokoukat do konce – mohla by mě také klepnout pepka. Tak ona na to dostala grant půl milionu – manžel měl zůstat doma s dětmi a oni dva platy potřebují!!! Na pět měsíců, protože v lednu se připravovala a pracovala do července – a přitom o kousek dál říká, že 18 tis. hrubého je už relativně slušný příjem. A počítám, že tu hlavu si nechala oholit také kvůli tomu, aby mezi tu spodinu, která je zřejmě samý nácek a rasista lépe zapadla. Teď jí nejspíš ještě… Číst vice »

peter.
9. 9. 2017 21:23

Pri návšteve Č.Těšína avizoval prezident Zeman,že 28.októbra udelí pesničkárovi J.Nohavicovi vyznamenanie.Českí komedianti začali okamžite vyvíjať na Nohavicu tlak,aby vyznamenanie z rúk prezidenta odmietol.
Mám Nohavicu rád a iba dúfam,že tomu tlaku komediantov,ktorí sa na rozdiel od Nohavicu nedokážu bez štátnych dotácií uživiť odolá a to vyznamenanie si pôjde osobne prevziať.
http://www.quintus-sertorius.net/news/pro-strycka-bradyho-prazska-kavarna-vyzadovala-medaili-nohavica-ji-vsak-musi-odmitnou/