Google se snaží vydírat Rusko
Ruský regulátor „Roskomnadzor“ uvedl, že se Google snaží Rusko vydírat: společnost Google uvedla, že pokud prohraje soudní spor s televizním kanálem Tsargrad, může to mít dopad na uživatele z Ruska – Google přestane odstraňovat zakázaný obsah z výsledků vyhledávání.
Připomeňme si pozadí konfliktu: V červenci 2020 YouTube (vlastněný společností Google) zablokoval kanál „Tsargrad“, s odkazem na skutečnost, že jeho majitel Konstantin Malofejev se nachází na sankčním seznamu USA kvůli své pozici ke konfliktu na jihovýchodě Ukrajiny.
V dubnu letošního roku ruský soud nařídil odblokování kanálu do 5 dnů, nebo zaplacení progresivní pokuty: 100 000 rublů denně, přičemž částka se každý týden zdvojnásobuje. V 17. týdnu (k 19. září) se pokuta vyšplhá na 94 bilionů rublů – což překračuje roční příjmy ruské části společnosti Google za celý minulý rok.
Google nedávno dostal u soudu další pokutu za neodstranění zakázaného obsahu – celkem nasbíral pokut za 14 milionů rublů.
Stojí za zmínku, že tento případ hrozí, že bude zásadní v otázce respektování ruské digitální suverenity. Společnost se nechtěla hádat se sídlem své mateřské společnosti – USA – to je pochopitelné. Zároveň ale nechtěla řešit problém v Rusku tím, že by obětovala v podstatě pakatel a zaplatila pokutu rovnou, a kauzu se snaží protahovat. Navíc se uchýlila k vydírání… V tiskové zprávě Google doslovně uvedl: „V případě udělení nepřiměřeně velké pokuty soudem může být existence „Google Russia“ vynuceně nemožná, a následně může být jakákoli součinnost se společností podstatně ztížena.“
To, že Google zvažuje možnost přerušení činnosti v Rusku a odmítnutí plnění požadavků Ruského federálního zákona „O informacích, informačních technologiích a ochraně informací“, vešlo ve známost 16. srpna z písemných vysvětlivek společnosti k odvolací žalobě. Odvolání Google posunulo toto datum do 20. května. Google se opět odvolal a konečné rozhodnutí odvolacího soudu lze očekávat po jeho zasedání 20. září.
Roskomnadzor poukázal na to, Google se vyhrožováním státu tím, že přeruší odstraňování v Rusku zakázaného obsahu „snaží manipulovat veřejným míněním a vyvinout tlak na soudní orgány“.
Pokuta nejspíš nebude společnosti odpuštěna, což znamená, že po dalších právních tahanicích a případném soudním procesu bude muset stejně pokutu zaplatit. Odchod Googlu z téměř 145milionového ruského trhu je těžko uvěřitelný, stejně jako principiálnost jeho vedení. (Pozn. aut.: Inu, uvidíme… )
Zdroje:
Bude rozhodovat statni moc, nebo meznarodní korporace ? – o to tu běží.
Mozná by k tomu mohl něco říct i Donald Trump…
Stejně si už dlouho myslím, že všechny ty americké „superfirmy“ – Microsoft, Musk, Amazon, Facebook, Google … nejsou žádný zázrak „superpodnikatelů“ , ale že jim bylo dovoleno a pomoženo takto vyrůs deep statem USA, aby civilní soukromou cestou dosáhli toho, co by vládní cestou nebylo průchozí. Tředa zavést a prosadit celosvětově jednotný počítacový SW. Nebo – o Muskových raketách čteme pořád – a co bělá státní NASA ? Nebo sběr dat o lidech a jejich kontaktech.
PS
Aneb „Kam čert nemůže, tam nastrčí Google a facebook“.
A bylo by to vůbec neštěstí, kdyby se Rusko od Googlu odstřihlo samo?
Co je to ten „v Rusku zakázaný obsah“, který Google dříve ochotně odtraňoval? Zajímá to někoho?