To jsem nevěděl, že se u vás s minami na letiště nesmí!

Reklama


Dmitrij Kulikov a Olga Podoljan k aférce kolem amerického diplomata, který se pokusil přes letištní kontrolu v moskevském Šeremetěvu pronést minu plus další „lahůdky“… (zkrácená verze – pozn.překl.)

Zajímavá věc se stala s americkým diplomatem s minou v zavazadle, který nejspíš nechápe letištní bezpečnostní systém – u nich v USA zřejmě bezpečnost neřeší… (Pozn. překl.: Ta mina, pravda, neobsahovala výbušninu, nicméně roznětka byla funkční.)

Pozoruhodně zareagovalo americké ministerstvo zahraničí (State Department – SD), když ve svém prohlášení k události uvedl, že „…situace byla vyčerpána, tomu člověku bylo umožněno opustit Rusko poté, co mu byl objekt ze zavazadla vyjmut. K žádnému ohrožení cestujících nedošlo“. Představte si zrcadlovou situaci, kdyby někoho z ruských diplomatů napadlo se s minou projít po letišti JFK v New Yorku… Ovšem, v moskevském případě SD došel k závěru, že jde o nějakou ptákovinu, se kterou se netřeba zabývat. To je přece přímo fantastická situace! No, řekněme: Kdyby se během fotbalového šampionátu v Moskvě nějaký zahraniční fanda opil do němoty a rozhodl se vzít jako suvenýr domů minu, kterou koupil kdesi na rynku, to by se ještě jakž-takž pochopit dalo. Ale diplomat ve státní službě, pracovník velvyslanectví s minou v aktovce…? Jaká to asi je úroveň diplomatických pracovníků a úroveň SD, který situaci považuje za naprosto normální?!

Kromě idiocie jsou i jiné verze události – že to byla promyšlená operace k přípravě jiné, závažnější provokace… Nechť si tedy SD přebere: Buď u nich v diplomatických službách pracuje naprostý blb, anebo to je záměrná provokace…

Je třeba říci, že Američané bojují s „fake-news“ vší silou. Celý minulý týden padali do hysterie, protože prý vzteklý, nelidský tyran Maduro podpálil náklaďáky s humanitární pomocí, s potravinami a léky … A to bylo nejen v tisku, ale taková byla i oficiální pozice amrického SD! A najednou takováhle nepříjemnost: Když začali prohlížet video z události, tak dokonce ani NYT nedokázal mlčet. Ukázalo se totiž, že náklaďák shořel kvůli tomu, že „slabě ozbrojená opozice házející na policii různé předměty zasáhla náklaďák, který se vzňal“. Nejdřív tu byla verze náhodného zapálení kouskem hořícího hadříku. Ukázalo se však, že na následujících záběrech, po několika minutách, stejný člověk hází další zápalnou láhev na jiný náklaďák – tedy záměrně! A nastalo naprosté ticho po pěšině… Kde byla týdenní hysterie kolem „krutého tyrana Madura“ spalujícího potraviny pro hladovějící Venezuelany?

Schéma to je, samozřejmě, parádní – oni se vyvíjejí. Protože se podle původního scénáře barevných revolucí postupovat nedaří, a ten Guaidó je nějaký zvadlý, museli použít nové věci a udělat black-out v celé Venezuele… To je čerstvé, to tu ještě nebylo. No, uvidíme. Sotva totiž proud poprvé vypadl, zaletěla do hloubky 20-30 km venezuelského území, a právě nad místa, kde došlo ke vzniku požáru, který měl být příčinou výpadku, skupina amerických dronů… Úplně náhodou. A zase je ticho po pěšině.

Oni totiž Američané mají i jiné starosti. Například podezření, že Trumpovi někdo vyměnil manželku… V médiích a zejména v síti se docela vážně vedou debaty nad fotografiemi prezidentského páru, zda je tam stále táž Melanie, a že prezident má přinejmenším dvě dvojnice manželky. Inu, on je velmi zaměstnaný člověk a také velký tajnůstkář. Evropané jsou nervózní z toho, že vede jednání s Číňany o urovnání obchodních válek a udržuje spojence v naprosté nevědomosti. Zatímco oni, dle francouzského prezidenta, by těm Číňanům ukázali …

Překlad: st.hroch 190315

Přejít do diskuze k článku