Pracovníci Microsoftu protestují proti profitování z války

Budou propuštěni z práce?

Globální koalice zaměstnanců společnosti Microsoft žádá, aby nejnovější kontrakt společnosti na práci pro armádu byl zrušen.

Někteří ze zaměstnanců – nevíme, kolik procent z nich – zaslali jak své koalici, tak prezidentu Microsoftu otevřený dopis vyjadřující znepokojení nad tím, že Microsoft poskytuje americké armádě zbraňovou technologii, čímž s použitím prostředků, které vyvíjíme, pomáhá vládě jedné země ohrožovat životy lidí ve světě.

„Nepodepsali jsme, že budeme vyvíjet zbraně a žádáme, abychom mohli říct své slovo jak a k čemu má být naše práce využita.“

Zmínění zaměstnanci dále uvádějí, že Microsoft už před časem poskytl americké armádě svou licencovanou technologii, avšak až do uzavření posledního kontraktu nespolupracoval s armádou přímo na vývoji zbraní. A právě to se teď s posledním kontraktem chystá. Aplikace systému IVAS je vyvíjena za účelem zabíjení lidí. Bude jej použito ve válce a jeho smyslem je přeměnit válečné hrůzy v cosi jako „videohru“. Budou se v ní jen tlačit tlačítka, což má vojáky oddálit od ponurých obrazů prolévání krve.

Zmínění zaměstnanci sdělují Microsoftu, že „úmysl zraňovat není takovým využitím naší technologie, který by bylo možno přijmout“ a že „se nechtějí stát těmi, kteří z války profitují“.

Žádají proto, aby kontrakt na vývoj systému IVAS byl zrušen a aby Microsoft přestal vyvíjet zbraňové technologie. A dále aby ustavil externí komisi pro přezkum etiky, který by zajistil, aby Microsoft nezvyšoval schopnost americké armády způsobovat škody a násilí.

Trošku se člověk diví, proč se ve výzvě pracovníků Microsoftu mluví jen o americké armádě a mlčí se o zbrani letecké, námořní, o CIA nebo NSA (Národní bezpečnostní agentura). Je nicméně povzbuzující, že po 20 letech vražedného chaosu, vytvořeného ve světě kriminálními režimy Clintona, Bushe, Obamy a Trumpa, se našli lidé dost odvážní na to, aby zvedli svůj hlas.

Zdroj: Paul Craig Roberts

Překlad: Lubomír Man

0 0 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dana
Dana
17. 3. 2019 17:14

No jiste. Mne uz staci ten nazev: Globalni koalice. Tak to dopada, kdyz se svetove korporace pretvaruji a presentuji se jako liberalni demokrate. Potom neni divu, ze se objevi zamestnanci, hlavne z jinych zemi, kteri by si prali Spojene Staty bezbrannymi a narusiji chod firmy. Ne teda, ze bych Microsoftu zvlaste fandila, je to globalni nadnarodni korporace. Microsoft uz loni propustil tisice zamestnancu, myslim, ze jich ale stale ma kolem 140 tisicu. Ten pacifisticky dopis podepsalo asi 50 lidi, kapicka v mori. Byla bych ferova a protestujici zamestnance nepropustila, jen je preradila na jinou funkci. Do podnikove kantyny anebo uklizeci… Číst vice »

racek
racek
17. 3. 2019 23:22

No, taky myslím, že to skončí jejich propuštěním. Nepochybuji ovšem, že ke svým protestům zvolili pracovní dobu a firemní zařízení. Znám to, taky jsem to zažil. Zrovna nedávno předávalo jakési združení neziskovek vesměs financovaných obvyklými firmami jedné takové bývalé naší zaměstnankyni ocenění a fin. odměnu za boj za lidská práva těch co ještě nedostali funkce ministrů a soudců atd. neb jim chybělo jakési směšné vzdělání či co si gádžové na ně vymýšlejí. Což neopomělo USA zmínit ve své zprávě o lidských právech, že. O právech našich pracujících a jejich pracovních podmínkách ani slovo. Ovšem protest těch zaměstnanců musíme brát vážně.… Číst vice »