To snad nemyslíte vážně!

 

Zvolání v nadpisu mne rozesmálo při pohledu do nabídky antikvariátu, kde se skvěla stejnojmenná knížka. Možná ji znáte. Memoáry fyzika jménem Richard Phillips Feynman, v Československu vyšly na samém konci 80. let v oranžových deskách. Účastnil se projektu Manhattan (jaderná bomba), světově známý jako nositel Nobelovy ceny, lokálně, na pracovišti pak jako zdatný nedestruktivní kasař, který otevíral nedobytné sejfy s tajnými materiály, když někoho neprozřetelně pustili na dovolenou a bez materiálů z jeho sejfu se nedalo pokračovat. Na pracovišti byl ještě jeden člověk, který otevíral sejfy , oba ,,kasaři“ se setkali a doporučuji si zapamatovat zejména druhou metodu, protože je dodnes aktuální.
Ale tématem, kterým vás hodlám otravovat, není Richard P. Feynman (knížka je napsaná dobře a o lidech se smyslem pro humor a výtržnosti se dobře čte).

Fyziku opustíme a podíváme se na fenomén antikvariát, kde vstoupil do hry nový fenomén, který tam změnil poměry a to dokonce k lepšímu, což není pravidlem. Kromě praštěných cenových rozpětí, kdy knihu rozesílá osobně autor s podpisem za dvě, tři stovky , nabízí tutéž knihu antikvariát za stovek devět a důvod si musíte vymyslet sami.

Já jsem o knihu ,,To snad nemyslíte vážně!“ při rozvodu přišel , ale našel jsem ji v antikvariátu v regálu ,,vše za deset“,(dnes za tisíc) takže ztráta se dala snadno kompenzovat.

Tedy tím novým fenoménem je internetový antikvariát, který dokáže tomu kamennému zdatně konkurovat, ačkoliv často knihu ani nemá. Prostě se ptá, zda někdo chce koupit a zároveň někdo jiný nechce prodat. Nečekané je, že jsem se tímto způsobem dostal přes kurýra ke 100 let starému výtisku za dvanáct korun (Jiří Haussmann, Velkovýroba ctností). Ovšem musíte počítat s tím, že jestli se o knihu zajímáte ve dvou a na poslední chvíli přibude třetí, cena se skokem změní (hádejte, kam)…

Zapojení internetu do antikvárního prodeje je pochopitelně efektivní a kdekoho už to napadlo. Ale proces, kterým se utvářejí ceny, zůstává tak trochu záhadou.

Já jsem si povšiml jen zvláštních cen u memoárů a projevů protagonistů Druhé světové války, ale možná těch zajímavostí znáte víc…

 

4 16 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments