Kolébka má i hrob můj: V jaké zemi žijeme (1. díl)

Stanislav Blaha

Kompradorské elity, zkorumpovaná vláda a zmanipulovaná média systematicky vytvářejí dojem, jako by existovaly jen dvě varianty. Na jedné straně varianta totální války, válečného hospodářství a „obětí“ až do konečného vítězství, na straně druhé kapitulace před zlem představovaným Ruskem a jeho autoritativním vůdcem. Třetí varianta však samozřejmě existuje…


„Vy, jenž dalekosáhlým během svým,
co ramenem tajemným zemi objímáte,
vy hvězdy rozplynulé, stíny modra nebe,
vy truchlenci, jenž rozsmutnivše sebe,
v tiché se slzy celí rozplýváte,
vás já jsem posly volil mezi všemi.
Kudy plynete u dlouhém dálném běhu,
i tam, kde svého naleznete břehu,
tam na své pouti pozdravujte zemi.
Ach zemi krásnou, zemi milovanou,
kolébku mou i hrob můj, matku mou,
vlasť jedinou i v dědictví mi danou,
šírou tu zemi, zemi jedinou!

Karel Hynek Mácha, Máj

V jaké zemi žijeme?

Žijeme v krásné zemi, bohaté přírodními krásami, plné pracovitých a vzdělaných lidmi. V zemi je (zatím) bezpečí, drtivá většina lidí má co jist i střechu nad hlavou. Dětem se po narození dostane skvělé péče (máme jednu z nejnižších novorozeneckých a kojeneckých úmrtností), studenti neplatí školné, zaměstnanci mají práci, podnikatelé stabilní prostředí a nízké daně, důchodci skromné, ale pravidelně vyplácené důchody, nezaměstnaní a chudí dostávají státní almužnu a nemocní téměř bezplatnou a v porovnání se zbytkem světa kvalitní zdravotní péči. To vše je dnes v ohrožení a my čelíme příchodu bezprecedentní krize. V prvním dílu naší série se pokusím nastínit výchozí stav, v dalších dílech se můžete těšit na možné scénáře budoucího vývoje.

Globální kontext naší krize

Světové elity se zbláznily. Nejdříve padesát či více let budují globální ekonomický systém, v němž existuje přísná mezinárodní dělba práce a každý jen trochu sofistikovanější výrobek je postupně vyráběn na různých koncích světa, aby ho během několika let rozbili na padrť. Přestože nejsem žádným milovníkem globalizačních plánů a globálních institucí, jež jsou zpravidla jen prodlouženými chapadly nadnárodních koncernů, nemohu se radovat z toho, jak je tento špatně fungující systém bleskově a bez viditelné náhrady likvidován. Je mi jasné, že to, co se někdy nezasvěcenému jeví jako obludná chyba, může být ve skutečnosti záměr, přesto se nemohu vyhnout pochybnostem o tom, zda se nastartované deglobalizační procesy jejich tvůrcům nevymkly zpod kontroly.

Multipolární a v pravém slova smyslu multikulturní svět nemůže existovat v ovzduší konfrontace a nedůvěry. Váleční štváči nikdy v dějinách nepřinesli svým národům zdraví, dlouhodobý ekonomický rozvoj a harmonické mezilidské vztahy. Ovocem válečníků jsou vždy bída, hlad a lidské oběti.

Pilíře štěstí a jejich ničitelé

Potřebami lidských komunit jsou mír, svoboda a spravedlnost, přičemž nejkřehčí hodnotou je ta poslední. Nespravedlnost vede k nesvobodě, nesvoboda k nenávisti a nenávist k válce.

Všechny tyto pilíře jsou propojeny a nemohou fungovat jeden bez druhého. Chudnutí většiny společnosti a pohádkové bohatnutí několika promile nejbohatších vede k ekonomické krizi, podkopává víru společnosti ve spravedlnost stávajícího politického a ekonomického systému, ohrožuje základní svobody a lidská práva, zvyšuje míru nestability a riziko vnitrospolečenských konfliktů a války. Ta může být důsledkem vyhrocení společenských rozporů, snahy elit o odvedení pozornosti od společenské krize, či vnějšího napadeni takto oslabeného státu. A pokud se například na současný rusko-ukrajinský konflikt podíváme touto optikou, zjistíme, že v něm jsou na obou stranách přítomny všechny výše vyjmenované motivy.

Všichni, kteří tvrdí, že jsme ve válce, aniž by ji otevřeně deklarovali, všichni, kteří tvrdí, že k míru se lze dostat pouze vítězstvím v této válce, i všichni, kteří posílají peníze českých daňových poplatníků a zbraně naší armády do konfliktu, který probíhá na východ od našich hranic, podkopávají základní pilíře našeho státu. Evropské a české kompradorské elity, zkorumpované vlády a zmanipulovaná média systematicky vytvářejí dojem, jako by existovaly jen dvě varianty. Na jedné straně varianta totální války, válečného hospodářství a stupňujících se „obětí“ až do konečného vítězství, na straně druhé kapitulace před zlem představovaným Ruskem a jeho autoritativním vůdcem. Třetí varianta však samozřejmě existuje a my se ji pokusíme nastínit tak, aby ji pochopili i všichni ti věčně mladí, bohatí, podnikaví a inteligentní voliči pětikoalice.

Bytostnými vnitřními potřebami jedince jsou víra, naděje a láska, přičemž víra nemusí být v tomto kontextu chápána pouze ve smyslu náboženském, ale spíše jako víra ve smysl života, sebedůvěra a důvěra k ostatním členům lidské společnosti. Bez víry dětí v rodiče a důvěry rodičů k sobě navzájem i k dětem nemůže fungovat rodina, základní jednotka lidské společnosti. Nevíra a nedůvěra vedou ke ztrátě naděje, ztráta naděje vede k beznaději a neschopnosti milovat.

Evropské a české kompradorské elity, zkorumpované vlády a zmanipulovaná média systematicky šíří nedůvěru, beznaděj a nenávist, čímž jen prohlubují krizi, která se sice projevuje především v politice a ekonomice, ale má hluboké kořeny v oblasti společenské morálky a individuální mravnosti.

Co všechno nefunguje (a bude se muset změnit)

Hlavním problémem České republiky je její koloniální status. Vládnou nám zkorumpované politické elity, ekonomiku ovládají zahraniční koncerny a finanční instituce, z hlediska mezinárodní dělby práce jsme pouhou montovnou, z níž se ve velkém vyváží kapitál.

Z toho plynou další problémy, kterým čelíme, pokusím se o stručný a jistě i nekompletní výčet:

Závěr

Reálný socialismus, jakkoli byl odpudivý svým útlakem, kádrováním a neefektivitou, industrializoval naši zemi a vedl k nepochybnému růstu životní úrovně širokých mas. Podíváme-li se zpět na více než 30 let fungování kapitalismu v Československé a později České republice, vypadá to, že jsme při svém postupu vpřed dospěli ekonomicky do šedesátých a politicky do padesátých let minulého století. To není dobrá vizitka a čekají nás převratné změny. Záleží na každém z nás, jestli revoluce, jejíž uhlíky začínají doutnat napříč celou společností, bude naším hrobem, nebo kolébkou, z níž vzejde nové národní obrození.

K tématu:


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

4.1 23 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
31 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
fajt
11. 11. 2022 8:03

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-rozhovory-kdyz-cesko-chudne-meli-by-chudnout-i-duchodci-rika-hampl-218943#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=sq9z8LlgYMR-202211110734&dop_id=218943&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest204_kontrolni_AA_SID_varBB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz – hromada lidí si myslí, že útěkem do důchodového „ráje“ vyřeší svůj problém se společností, která se stává jejich největším nepřítelem – to je ale velmi milná kalkulace a nakonec i nereálné přání, protože vládnoucí elita chce a bude bez slitování ordinovat masám minulost v té nejkrutější podobě, a protože drtivá většina lidí se ani nechce bránit, natož aby se o to alespoň pokusila, tak tady budeme mít ( v globálu) brutální středověk zesílený technologickým násilím. ..)

Honza999
Honza999
Reply to  fajt
21. 11. 2022 0:37

Když Česko chudne, měli by chudnout v první řadě POLITICI

orinoko
orinoko
11. 11. 2022 10:49

Ještě jsem nečetl, ale už sám název formuje krátkou úvodní odpověď. Ta je složitá a jednoduchá zároveň. Vyhnu se kydum ala Bismarck a rovnou zautocim na jádro pudru. Naše zem je opravdu zajímavá až krásná, ale obývá ji banda kretenu, jejichž jediným cílem je přežít ve vichrech zprava i zleva v prvobytně pospolnem kapitalismu na obojku pomyslných slev … A přesto tento národ kretenu vymírá! Na české vlajce je hovadina. To je podstata. Mělo by tam být – nehas, co tě nepálí/např. Nepál/, smradek ale teploučko, vyhledavej pilně velké řitě anebo Blanik vás má u řitě. Tento národ čistokrevných kretenu… Číst vice »

Alva
Alva
Reply to  orinoko
11. 11. 2022 14:23

A uvědomuješ si, že ty „opravené“ symboly by charakterizovaly i tebe?
Tedy za předpokladu, že tu pořád ještě žiješ a žiješ tu rád.

Svět je pořád plný symbolů, které platí i v současnosti.
A heraldika by se neměla zesměšňovat a dehonestovat – potvrzovali bychom světu, že o takovou zemi „na h@vno“ nestojíme a klidně ať si ji kdo chce a kdy chce vezme.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Alva
11. 11. 2022 15:28

Nelze souhlasit s tvrzením, že „tento národ kreténů vymírá!„: pokud jeho autor žije, žije s ním i naděje, že se jen tak neztratíme a že po sobě necháme víc než jen hn… stopu :-))))))

P.S. Níže podepsaní lékaři bazírují na vrozeném kreténismu pana …. vyjadřujícího se slovy: Naše zem je opravdu zajímavá až krásná, ale obývá ji banda kreténů…Tento národ čistokrevných kreténů.. , kterýžto výroky úplně stačí, aby osvětlily duševní stav vyšetřovaného jako notorického, ehm … :-))))

comment image

orinoko
orinoko
Reply to  Botičky od Diora
12. 11. 2022 9:33

Ty jsi proslulý jevem, kterému se běžně říká vykrádání druhých. Vlastní myšlenka se neobjevuje ani na levém břehu Dněpru.

Bety
Bety
Reply to  Alva
11. 11. 2022 17:33

To bylo napsáno dobře.

orinoko
orinoko
Reply to  Alva
12. 11. 2022 10:13

Co NATO říci? Já jsem v životě nikdy nebyl pasivní. Oproti nekonečné bandě věčně ohnutých kyvalů. Hajlovali veřejně, poté veřejně budovali a teď tajně volí gaunery, kteří jim připravují konečnou lázeň. A dokonce za potlesku údajně kriticky smýšlejících individuí. Pokud někomu chybí kritické myšlení, není to můj problém. Jsme tam kde jsme, protože něco takového zvládne jen narod většinových imbecilu, jimz uniká souvislost mezi příčinou a následkem. Jen malý příklad. Národ většinových imbecilu sdělí, že většinově nemá rád Němce. Něco takového těmto exotum ale vůbec nebrání v tom, aby plnili parkoviště před konzumem typu Kaufland a Lidl. Schizofrenie jak z… Číst vice »

Last edited 13 dní před by orinoko
Gatta
Gatta
Reply to  orinoko
12. 11. 2022 14:31

Téma Cherson – jak je to dlouho, kdy jsem schytal mínusy, že se mi moc nezdá, že VV vyhlašuje Rusko na území, které neovládá – na a on ho nakonec ani neudrží …

Z hlediska vojenského a z hlediska nezničení města a utrpení jeho obyvatel je to rozhodnuti asi správné, ale politicky je to katastrofa.
Navíc je ruská politika delší dobu nečitelná až nepochopitelná.

Úplně obecně: „Problémy jsou výzva ke změně“

A jak se říká: „Čert přidává na větší hromadu“.
A lidi i státy se připojují k silnějším …

orinoko
orinoko
Reply to  Gatta
12. 11. 2022 16:24

Na Nové republice jakýsi Danny v diskusi zastává podobné názory jako my. Patří mezi ty, kteří mají velký přehled, a de facto jde ještě dál. Prakticky ve všech tématech má velmi zasvěcené komentáře. A nevyhýbá se ani problemu lajkovani. Má ovšem trochu výhodu. Za manželku má Ukrajinku nebo Rusku a má možnost sledovat obě strany konfliktu v TV. Tvrdí, že Rusové už vedou vážné debaty o Kremelských lžích a pojmenování hlavního původce problémů se výrazně blíží Putinovi. Jinde někdo z Rusů spekuluje o tom, že Putin vydal Cherson poté, co Zachud zmírnil některé sankce třeba na kovy. Už se obecně… Číst vice »

Last edited 13 dní před by orinoko
orinoko
orinoko
Reply to  Gatta
12. 11. 2022 16:34

Trubka je plná Chersonskych oslav poté, co byli „okupanti vyhnání“. To se dá samozřejmě docela jednoduše zrežírovat, ale už teď je zřejmé, že Rusko utrpělo další propagandistický debakl, k jehož vzniku přispěl hlavně šustak Putin svým nekonečným mícháním zákulisních čachru a potřebou vést srozumitelně veřejné akce včetně vojenských.

Gatta
Gatta
Reply to  orinoko
12. 11. 2022 21:20

Před chvílí hráli v rádiu pro starší a pokročilé:
Tak na lepší spaní ..
https://www.youtube.com/watch?v=P-m7_Y7kNP0

A až se časově potkáme, tak mám takovou malou ukázku – a vzpomínku na jeden hudební počin. Jsem zvědav, co ty na to jako bubeník.

Alva
Alva
Reply to  orinoko
12. 11. 2022 16:22

Já se ovšem vyjadřovala pouze k těm „doporučovaným“ symbolům naší republiky. A nepochybuji o tom, že to byla ironie nebo nadsázka a že o nich nerozhoduje názor vyjádřený v diskuzi, v hospodě, mezi kamarády či doma. (Proto taky to doporučení bylo v uvozovkách). A vysvětlím, jak jsem to myslela. Kdysi – už je to hodně dlouho a nevím při jaké příležitosti k tomu došlo, jeden můj – pro zjednodušení kolega – člověk dá se řící renesanční, s vědomostmi a znalostmi z různých oborů řekl, že „lev – (podobně jako orel) je v heraldice znak království. A když komunisté ve státním… Číst vice »

Last edited 13 dní před by Alva
Dolmen
Dolmen
Reply to  orinoko
14. 11. 2022 18:21

Musím maličko podpořit Orinoka, když mu zdejší KOMUNIta tak dehonestuje jeho příspěvky do rvačky. Dnes na Nové republice chakterizuje Petr Sak docela výstižně obyvatelstvo kokotLINy:
https://www.novarepublika.online/2022/11/17-11-1989-mytus-a-realita-3-cast

Aleš
Aleš
Reply to  Dolmen
14. 11. 2022 20:40

Asi budete hodně poslušný, když vám ti zzmrdi z NÚKIBu nezablokovali některé stránky.

orinoko
orinoko
Reply to  Aleš
14. 11. 2022 21:06

Zato v Rusku se to mele. Zemřel náhle bývalý Putinuv mentor. Pravda, bylo mu 73 let. Ale to není jediné úmrtí a to nepočítám to „chersonske“. Problém je, že oficiální Rusko o tom mlčí.

Dolmen
Dolmen
Reply to  Aleš
14. 11. 2022 21:09

Právě že nejsem poslušný a nepodělám se hned jak na mě někdo udělá bububu…asi na rozdíl od vás. Není problém se na ně dostat.

Gatta
Gatta
11. 11. 2022 16:03

Jen dvě poznámky:

Globalizace – přestala „někomu“ vyhovovat a stala se pro něj dokonce i nebezpečnou.
Prostě do toho společného volného globálního výběhu se dostali silnější a dravější druhy.

Co nefunguje – opravdu pěkně popsané.
Kdysi jsem psal, že: „Všichni čekáme na změnu, ale že bych se na ni až tak netěšil, protože tu změnu budou dělat a její pravidla psát ti, co mají moc“.
A to my nejsme.

Honza999
Honza999
Reply to  Gatta
21. 11. 2022 21:26

Kdykoli se cokoli ve vývoji lidské společnosti změnilo, vždy se to nakonec po čase ukázalo jako změna k horšímu.

Hudryperman
Hudryperman
12. 11. 2022 18:11

Tedy že vrchní velitel navrhuje ministrovi neuvěřitelný ústup z těžce vybojovaných území v přímém televizním přenosu- to je buď ubohá propaganda,nebo divadélko pro blbečky. Leckdo se pokouší nalézt vysvětlení,když nelze příjmout to oficiální. Je fakt,že ve dni,v němž telefonovali do Pentagonu Šojgu a Gerasimov,se zřejmě něco závažného stalo.Já si myslím.že GP v Londýně reagoval na Putinova slova ve valdajském projevu a vzbudil až dosud utajenou 5.kolonu v Rusku.Zničení us.dolaru a s ním i FEDu a jeho filiálek SB a MMF je úkol zjevně nad Putinovy síly a ruskou ekonomiku.Zvláště když „spojenecká “ Čína hlavně tyje z nepříjemné ruské pozice otloukánka… Číst vice »

fajt
fajt
Reply to  Hudryperman
14. 11. 2022 6:01

Putin je ten nejzrádnější projekt globalistů, který kdy byl v Rusku spuštěn – čínské politbyro ze svého velínu ( a to dost teatrálně ) odstranilo všechny svazáky ( jedno jaké zásluhy a důležitost při budování říše draka měli ), nešlo o nějaké milce západu, ba naopak – jejich hlavním proviněním bylo úzké pouto se současnou ruskou věrchuškou, která se nakonec stejně musela odkopat a naplno odkryla své obludné karty – mám za to, že to byla poslední důvěra čínského soudruha k ruskému bohatýru ( který se nakonec projevil jako špinavý chazar a zarytý globální liberál bez zábran a ruské hany),… Číst vice »

Hudryperman
Hudryperman
Reply to  fajt
14. 11. 2022 12:59

Pokud nedojde k mistrnému suvorovskému obratu na frontách Ukrajiny ztratím i já důvěru k Putinově politice.Je jasné,že neexistují skutečné důvody pro ústupy ruské armády kromě těch,že došlo k podrazům armády v první linii.Do jaké míry se tak dělo a děje v důsledku snahy „ruských a ukrajinských“ miliardářů etnika vyvoleného lidu zachovat a zvětšovat své majetky v Rusku i na Ukrajině ukáže čas. Ruská armáda není Rudá armáda ! Neexistuje tam jasná vůle k vítězství, zvláště když se vysocí vojenští páni k ní chovají podivně. I v Sýrii po zákeřném sestřelení letadla s nejlepšími leteckými odborníky na palubě Syřany poté,co se… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  Hudryperman
14. 11. 2022 14:40

Dneska v Brně v nové objeveném bistru jsem v ruských sférách naraZIL na jeden článek, jehož obsah byl téměř neuvěřitelný. Autor vedle sebe naskládal nepopiratelná fakta, nejprve v časové posloupnosti. Ta doložil ukroblaboly a zachudni propagandou. Nedá se to jakkoli okecat. Tak třeba co se musí stát na Haliči do zahájení dvojnásobné Glabzubovy jedenáctky, aby se prokázala šustakova dobrá vůle. – Rusy opuštěný Cherson. Stalo se. A takhle to sestavil autor od Kyjeva na jaře až po dnešek. Všechno sedělo normalizačním bolševikům navzdory. Dále vyskladal vnitřní logiku událostí, která bez vnějších zásahů nedávala jakýkoli smysl. Tak třeba vlastně bezproblémové zásobování… Číst vice »

Last edited 11 dní před by orinoko
orinoko
orinoko
Reply to  Hudryperman
14. 11. 2022 15:29

A dále. Podvadený národ nalézá cesty, jak vyjebat s prevoschoditelstvem. Do oběhu přicházejí – Dopisy Putinovi. A začínají Krymem. Už brzy se tam mají prodávat významné pozemky.

fajt
fajt
Reply to  Hudryperman
14. 11. 2022 18:20

Зеленский в российском Херсоне › ПОЛИТИКУС (politikus.info) zelený špun je naprosto v pohodě, bezpečnost mu garantuje samotný Kreml… mezitím Lavrov na Bali má schůzku, která je maskována zdravotní indispozicí ( o které se v Rusku nesmí mluvit ), no a v Ankaře se zrovna schází šef cia a fbs, Vova mezitím sedí v Kremlu a hlídá carský stolec pro globalisty, nasranost prostých Rusů začíná nabývat hrozivých rozměrů – taky jich do světa uteklo za půl roku více než dva miliony. .. jak se asi začne nevratně drolit tahle velká země, může to být kolapsový proces, který by mohl zatřepat s… Číst vice »

PPK
PPK
Reply to  fajt
14. 11. 2022 21:05

Pokud by z RF, (která má přes 140 milionů obyvatel!), odešly už i víc jak 2 miliony rychlokvašených boháčů, tak je to jen dobře. Hmotné bohatství v Rusku musí zanechat a to finanční už beztak dávno do ciziny převedli. Obyčejní Rusové (a ostatně i ti obyčejní Ukrajinci) totiž zajištěné zázemí v emigracích nemají a tak jejich ruce a hlavy dál budou pro vlast pracovat a dál ji budovat. Žádná škoda pro mateřské státy tedy takových emigrantů nikdy není a nikdy nebude. A co je též dobré? Dál doma už krást také nebudou. To dá rozum, ne?

Alva
Alva
Reply to  PPK
14. 11. 2022 22:14

Ano, rozum by to dal. Jenže právě v tom bude ten zakopaný pes. :-)

orinoko
orinoko
Reply to  Alva
14. 11. 2022 23:57

Uváděné číslo neumím posoudit, ale faktem zůstává, že odešlo mnoho mladých, především naivní devenky. To není zlodejsky elektorát, projevil se jen pocit, že patří k národu agresora. A tak se porůznu z různých míst Ruska dekovaly. Hodně jich skončilo v hlavním městě Gruzie. A některé už začínají skuhrat, že je tam nuda a tak vůbec. Uvažují o návratu. Mimo jiné také proto, že docházejí cmrdliky. Nedělají a šlapat se jim nechce.
Všude je chleba o dvou kurkach a o Gruzii to platí dvojnásob.
A jak to vím? To Trubka, selficka a naděje, že mi sledovanost třeba vynese živobytí.

Last edited 11 dní před by orinoko
fajt
fajt
14. 11. 2022 7:19

Расчетная запись: выплаты работающим пенсионерам пока индексировать не будут | Статьи | Известия (iz.ru) i v Rusku ponesou náklady imperiální války globálních sráčů hlavně slabí, bezbranní, nemocní a důchodci – takže žádné nové paradigma se netvoří, akorát docela fest začíná hnít současný liberální fašismus, který se velmi komfortně etabloval skoro po celém světě – to v podstatě vede k tomu, jakým novým vzorem odboje by měl být nastávající otrocky pracující jedinec – no a vychází z toho extrémně odolný psychopat, u kterého bude vyvinutý hypertrofický pud osobní smrtelné nenávisti, který hravě přehluší dnešní civilizační elementární chamtivost vládnoucího klanu ve všech… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  fajt
14. 11. 2022 14:52

Zaregistrovali jste? BioTOP Bidet na návštěvě v Kambodži poděkoval místním politikům za pozvání do Kolumbie!!!
Co NATO BioTOPICKY fialový nářez v jurské co co t LINE?

fajt
fajt
Reply to  orinoko
14. 11. 2022 18:32

Awaiting for approval – tak chvíli počkáme. ..)

jinak pozdrav a hodně sil. ..)