Tragédie v Oděse 2. května 2014: Potrestá Zelenskij viníky?

K 5. výročí nacistického masakru civilistů v Oděse poskytl rozhovor zpravodajskému portálu „Ukrajina.ru“ Rostislav Iščenko:

Potrestá nový prezident viníky vražd spáchaných před 5 lety v Oděse?

Inu, vzhledem k tomu, že Zelenského přivedl k moci Kolomojskij a potenciálním premiérem by měl u něj být Palica, vzhledem k tomu, že dnešní ministr vnitra Avakov zajistil silovou podporu jeho příchodu k moci a i dnes sehrává nemalou roli při zdržování jeho oponentů, si nedovedu představit, jak bude Zelenskij trestat viníky masakru v Oděse, protože jmenovaní jsou bezprostředními viníky událostí v Oděse. Palica (pozdější gubernátor) je vinen jen tím, že vedl orgány, které zavíraly ty, které nestihli upálit, ale tím, že Avakovova milice, přinejmenším, nekonala, tak zločiny podporovala, Kolomojskij to vše organizoval – to není pro nikoho tajemstvím. Nevěřím tomu, že je Zelenskij potrestá, i kdyby chtěl… myslím si, že ani chtít nebude.

Jak byl Kolomojskij spojen s tragickými událostmi v Oděse?

Stačí to, že tam dodal ozbrojené a patřičně naladěné bojůvkáře, kterým byla zaručena beztrestnost. To další je věcí technickou. Pokud například sedíte na sudu s prachem a škrtáte zapalovačem, tak určitě vybuchne. To, co udělal Kolomojskij, znamenalo rozdělat oheň v prachárně. Nevím, zda byl požár v Domě odborů založen plánovaně, protože nikdo nemohl předpokládat, že se demonstranti ukryjí právě v Domě odborů. Ale to, že bylo v Oděse naplánováno demonstrativní zúčtování s lidmi, o tom není pochyb, protože k demonstrativnímu zúčtování se speciálně sváželi ozbrojení bojůvkáři, kterým byla zaručena beztrestnost, a oni viděli, že je beztrestnost zajištěna, protože milice se nevměšovala. V Oděse probíhaly prakticky celý den potyčky, a milice, přestože to mohla rozehnat během nějakých pár minut – maximálně hodin, tak nic nedělala. Celá akce vyžadovala pečlivou organizaci, protože bojůvkáři se sami od sebe nesjíždějí a milice sama od sebe nezavírá oči před probíhajícími nepokoji. No a protože Kolomojskij dostává plnou kontrolu nad Oděsou (a ani se netají tím, že tam „zavedl pořádek“ – viz. video od min.4:00-4:40). Srážky začaly v centru města a těm mládencům (rozuměj“náckům“ – pozn.překl.) nikdo nepřekážel a oni šli na Kulikovo pole 2-3 hodiny a nikdo je nezastavil, přestože, vzhledem k přítomnosti policejních sil, to nebyl velký problém (viz min.5:50-5:08). Oni pak málem celou noc vypalovali ten Dům odborů a nepouštěli tam hasiče. Copak policie byla na cestě do Oděsy až z New Yorku? Ona tam přece byla na místě, a bylo její svatou povinností zajistit přístup hasičů k požářišti, kde zločinci zabíjejí lidi! Ale oni vůbec nezasáhli. Navíc, když konečně zasáhli, tak zadrželi a zavřeli ty, které se upálit nepodařilo. No, a následující den ty, kteří nestihli utéct do Ruska nebo kamkoli jinam, tak ty zavírali a mnozí sedí dodnes. Promiňte, ale to snad došlo ke sledu nahodilostí? Kdepak! Je naprosto zřejmé, že tak to bylo organizováno jako akce určená k zastrašení. Nikdo to ale navíc ani neskrýval, protože oni byli přesvědčeni, že přišli navždycky, a nikdo se jich nebude na nic ptát. Navíc se vytahovali a v sociálních sítích vykládali fotografie. Onen „veliký“ politický činovník Ljoša Gončarenko (někdejší předseda Oděské oblastní rady a nyní poslanec Nejvyšší rady Ukrajiny) se snad skrýval? Ne! Ti všichni hrdě hovořili o své roli při událostech v Oděse a měli podporu majdanové veřejnosti – např. poslankyně Rady ve dvou funkčních obdobích Irina Farion (někdejší nadšená komsomolská a stranická funkcionářka – pozn.překl.), po Majdanu militantně protiruská aktivistka (viz min.07:09-07:30). Na webu ukrajinského „Pravého sektoru“ se objevila publikace nazývající události v Oděse „likvidací sabatu putinových žoldnéřů a řadových degenerátů“(min.07:50-08.07). Ani nynější kyjevská státní moc nepovažuje upálení lidí v Oděse za zločin a viníci za 5 let potrestáni nebyli.

Jak události v Oděse ovlivnily začátek „Ruského jara“?

Pokud jde o vliv událostí v Oděse na vznik „Ruského jara“, tak na Krymu nikoli, protože ten byl tou dobou už součástí RF a na Donbasu už začínaly ozbrojené boje. Vliv to mělo ale na potlačení „Ruského jara“ na územích, kde se nestihlo rozhořet povstání. Příklad Oděsy a později i v Mariupolu byl natolik šokující, protože nikdo nečekal, že budou skutečně střílet a demonstrativně zabíjet. Kyjevská moc toho využila a neprodleně uhasila všechna ohniska možného odporu za hranicemi Donbasu. Gruzínský žoldnéř Cesar Bardžaridze v roce 2018 vypověděl izraelskému novináři (viz. video 11:50-12:18), že se zúčastnil událostí 2.května. Podle jeho slov příkaz k rozehnání protimajdanové demonstrace vydal nynější šéf ukrajinského parlamentu Andrej Parubij (mimochodem – člověk mající oficiální „papíry na hlavu“ – pozn. překl.). Jeho příkaz byl: vše rozbít, spálit všecko, co bude stát v cestě – Oděse velel on a on vydal jasný příkaz: „přijet, vyjít, vše rozbít a spálit – a odjet…“.

V západních masmédiích se o událostech 2.května v Oděse a 9.května v Mariupolu prakticky nemluví. Proč Rusko na oficiální úrovni neuzná tyto lidi za oběti ukrajinského nacionalizmu?

Oficiální pozice Ruska byla dávno zformulována. Pokud vyjdeme z určitých právních následků, tak oficiální pozice, která má právní důsledky, se formalizuje buď Radou bezpečnosti OSN – ta ho ale nikdy nepřijme, protože tam sedí jako stálí členové USA, pro které je to demokratický režim. Nacisty lze zavřít za korupci nebo cokoli jiného, jenom ne za potlačení „Ruského jara“. Taky tady řešení není průchodné. Existuje druhá varianta, a tou je mezinárodní tribunál. K tomu by bylo ale nutné nejdřív shodit režim, pak sestavit mezinárodní tribunál, přičemž takový, který je nebude osvobozovat ale soudit. To je velmi složitý proces, protože ho buď musí schválit OSN, a ta to neudělá, protože tam jsou USA… Anebo se sestaví bez schválení OSN, ale v tom případě bude jen částečně legitimní, protože USA hned řeknou – vidíte, my máme v Afghánistánu Velkou koalici a podpořilo nás 27 zemí…- ale mandát OSN neměli. Stejně můžeme postupovat i my, můžeme vytvořit Velkou koalici, nácky pochytat a pozavírat, nicméně rozhodnutí bude mít jen částečnou legitimitu, protože se nebude opírat o mezinárodní právo. To, že my v Rusku říkáme, že jsou to zločinci, jim může být jedno, protože jsou občany Ukrajiny, vůdci Ukrajiny a podřizují se ukrajinské legislativě, a pokud je Ukrajina živa a zdráva, mohou zvysoka kašlat na to, co si o nich v Rusku, nebo třeba na Novém Zélandu myslí, a co tam říkají nebo píší masmédia. Pokud jde o to, že na Západě o Oděse a Mariupolu nemluví, nebo jen málo, není to docela pravda, protože nejenže události připomínají každoročně, ale ještě dnes můžete skoro každý den nalézt v některém z masmédiích zmínku – třebaže o oděských více než o mariupolských…

Překlad: st.hroch 190501

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bety
Bety
2. 5. 2019 20:01

Už někdy někdo viděl psychopata, který by se sám odsoudil?
A už někdy někdo viděl loutku, aby měla a dokonce prosadila svůj názor?

Admirál
Admirál
3. 5. 2019 9:12

Hanba těm, co se šmajchlují s fašouny a banderovci.

Najde se u nás politik s koulema, co budde požadovat po Ukrajině vyšetření a potrestání viníků?

g.hrosik
g.hrosik
3. 5. 2019 9:38

Admirál napsal

Hanba těm, co se šmajchlují s fašouny a banderovci.

Najde se u nás politik s koulema, co budde požadovat po Ukrajině vyšetření a potrestání viníků?

… z těch, kteří jsou „u lízu“, nejspíš ani jeden…