Tři kufříky na Rudém náměstí

Přehlídka Dne vítězství po 70 letech mohla překvapit jen málokoho. Snad ruského ministra obrany Šojgu, který se před tím, než si v čajce s číslem 0001 MO 77 nasadil furažku, čepici s generálským lemováním, a udělal na trupu těla poctivý pravoslavný kříž. Pokřižování pomohlo, takže celá přehlídka proběhla bez závad a nebe nad Moskvou bylo šmolkově modré jako vždy, když se do mraků rozpráší stříbro a prý i cesium. Černobylsky modré nebe, se tomu říkávalo…

Úvodem prezident Ruské federace, Vladimír Vladimirovič Putin, přijal ve Velkém kremelském paláci hlavy všech států.  I toho českého, kterému Parlament ČR nasadil povinnou euroohlávku neúčasti na vojenské přehlídce, snad kvůli označení techniky černožlutou lentočkou, možná kvůli tomu, že vojáci na přehlídce byli podobní těm na Krymu při opětovném sjednocení ruské země, a nalezli bychom tisíc kvůli, z nichž nejpodstatnějším „kvůli“ pro naše zákonodárce jest – kvůli zbabělosti. A tak prezident Zeman belhal sám a až jako poslední z kremelského paláce. Zda došel alespoň k tribuně, nevíme. Prý jednal se slovenským premiérem Ficem, a je tedy úplně jedno, kde.

Ostatní, nikým nemanipulovaní účastníci, se pohodlně usadili na tribuně, byť jim nebylo dáno se velebit. Většinou se stálo. Vedle Putina se nacházel čínský prezident s chotí, po druhé straně nově zvolený prezident Kazachstánu Nursultan Nazarbajev, a vedle choti čínského státníka se nalézal, ještě v první řadě, indický prezident Modi, silný hinduistický nacionalista.

Tři hlavní protagonisté s sebou také magnetizovali své nosiče kufříku. Kdyby kufřík nosili prezidentu Zemanovi, soudil bych, je jest tam ložena borovička „s dálkovým odpalem“ do chřtánu zájemce. Libovolného. U Putina vím, že šlo o jaderný kufřík, respektive modul spojovací, který měl i pobočník čínského prezidenta, připomínající Odd Joba, zabijáka z filmů o agentu 007. Ještě lépe, v elegantně vyhlížející uniformě, vypadal pobočník indický, s kufříkem pana Modiho.

Tři kufříky se dnes, a tvrdím že poprvé v historii světa, nacházely jeden vedle druhého na Rudém náměstí, a možná tak jen potvrzovaly svou přítomností to, proč ještě nikdo za posledních sedmdesát let jejich majitele nenapadl větší vojenskou silou, nepočítáme-li rozmíšky na rusko-čínské hranici v dobách minulých. Svět mohl být zničen snad tisíckrát, kdyby „zlé kufříky“ žily svým životem. Nebo kdyby je držel někdo méně odpovědný.

Přehlídku viděli prezidenti Ázerbajdžánu, Arménie, Tadžikistánu, Mongolska, Vietnamu, Venezuely, Jižní Afriky, Zimbabwe, Egypta, několika menších afrických zemí, a přirozeně také již zmiňovaných Indie a Číny. Čínští a indičtí vojáci také pochodovali před tribunou, stejně jako Srbové. Nechyběl Pan Ki-moon z OSN, ani představitelka UNESCO. Pana Fica ze Slovenska, který v té době jednal s panem Zemanem kdesi v nitru Leninova mauzolea, nepočítám.

Vojáci, stroje, letouny – tři zdroje a tři součásti přehlídky. Do hodiny bylo po slávě. Pak ještě stisknutí rukou posledním veteránům, kteří měli průměrný věk 95 let, a rychle zpět před Kreml, k hrobu Neznámého vojína, kde všichni položili alespoň rudý květ (zdálo se mi, že Fico se i pomodlil, neb postál a zdržel se), „náš“ Zeman květinu nepoložil. Věřme, že kvůli své omezené hybnosti (nebo kvůli zákazu?). Odcházel poslední, a sám, tak jako z kremelského paláce.

Komentátor ruské televize ho při fotopoolu po kladení květů u hrobu mezi tádžickým a arménským prezidentem identifikovat nedokázal. Jako by Zeman nebyl. Vlastně, nebyla (zastoupena) ani Evropská unie. Naše neúčast je ovšem velkou hanbou. Místo vojáků indických, kteří neosvobodili ani píď ruské země, měli být přítomni vojáci českoslovenští, „svobodovci“, kteří prošli od Buzuluku přes Kyjev, který zpola osvobodili, až po Duklu. Jejich krev pošpinily svým nátlakem „turbobuzny“ deroucí se po profesorských titulech, platných však jen v šatně pražské kavárny. My ostatní víme, kdo scházel, a víme, že stejně jako přítomní veteráni, ani my se nemusíme dožít sláv příštích. Ale té  hanby nás alespoň „Putnovci a jiní odrodilci“ mohli ušetřit.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sio
Sio
9. 5. 2015 22:13

Tak byl ten Zeman na přehlídce nebo ne?
http://putnik1.livejournal.com/4205796.html
Ať už ano nebo ne, zaujaly mě komentáře … :-)

miptuzverg
скандалист он старый и эпатажник
что не отменяет, что оказался крутым.

il_lungo
Re: скандалист он старый и эпатажник
Да, он оказался крут, потому как не каждый скандалист и эпатажник имеет стальные яйца.

Takže si skoro přeju, aby to byla pravda.

Béda
10. 5. 2015 7:30

To je dobrá squadra „humanitárních“ Havloidů. Jeden přikládal Janukovyči humanitárně „nůž na krk“ (Füle), druhý vždy usilovně misijně sloužil velkému bratru (Kolář) , třetí začínal v šedé zóně jako bookmaker a po převratu jako majitel sázkové kanceláře. Škoda že je nenapadlo popovídat taky o mírumilovných USA, o jejich osvobozování Československa a srovnat celkové počty českých obětí a rozsah osvobozeného území, a také o tom, co znamená lidský život, zejména cizí (neamerický) pro politiky USA. Putin ať by byl „sebekoženější a sebevoskovější“ je proti panoptiku západních politiků, jejich žvástům, jejich rozpínavosti po celém globu hotový vědec, humanista, velice pravdomluvný člověk. Když… Číst vice »

hylahty
hylahty
10. 5. 2015 10:27

Béda napsal
Škoda že je nenapadlo popovídat taky o mírumilovných USA, o jejich osvobozování Československa a srovnat celkové počty českých obětí a rozsah osvobozeného území

Však oni „srovnávají“, přesně podle zadání. Viz třeba:

http://technet.idnes.cz/nalet-na-mladou-boleslav-9-5-1945-dis-/vojenstvi.aspx?c=A150505_200525_vojenstvi_erp

Proto fakt tak nějak nechápu, kde Pjakin tak často bere takovej optimismus v jeho prognózách, jako třeba teď v té poslední otázce na to vystoupení Friedmana ze Stratforu, o co SSA v Evropě jde.

Osobně si naopak myslím, že krok po kroku nás (Evropu) k té válce opravdu přibližujou a tu mediální masírku jedou fakt ve velkým.

brankoslav
brankoslav
10. 5. 2015 15:43

Přehlídka:
1) V roce 1987 jsem si ani v nejbujnějším fantazii nedokázal představit, že vydržím čumět na CELOU vojenskou přehlídku na R. náměstí. Něco naprosto obskurního.
2) Byl jsem opravdu dojat (neskutečné).
3) Představa, že pro mne budou „mužici“, trpaslík V.P. & h.m.b poslední překážkou absolutnímu zmaru a destrukci, opět naprosto neuvěřitelná.
4) Důstojníci na přehlídce byli opět HUBENĚJŠÍ.

brankoslav
brankoslav
10. 5. 2015 16:01

Pokračování:
4) Důstojníci na přehlídce (plukovníci, generálové) byli opět HUBENĚJŠÍ – tudíž jde do tuhého.
5) Chtěl jsem se odstěhovat do S. Koreje, ale tohle mne přesvědčilo, že jest to zbytečné, viz porovnání:
http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/259305-havarie-vrtulniku-s-dary-nezastinila-lesk-severokorejskych-oslav.html
nebo
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fd/Václav_Havel_2014_Václavské_náměstí.JPG
Tě péro

Velekněz Ratata
Velekněz Ratata
10. 5. 2015 18:12

O válce se rozhodne jinde než u nás. Přesto, o našem zapojení a snad trochu i o míře postižení válkou se u nás hraje. Bohužel i kecy takového Horáčka (zejména ve srovnání se dvěma uvedenými kariéristy přece jen hlavy otevřené) jsou jedním mravenčím krůčkem k válce. Snad z něho mluví nějaký třídní zájem pomyslného rezidenta Riviéry (případně SF, kde snobům voní vlastní prdy, viz South Park). Nevím. Možná je to stádní strach hlavně za každou cenu nemít pravdu s Putinem, radši se mýlit nebo cokoli horšího, ale s Amerikou (společenská vědkyně Šiklová, že ?). Zrada umělců, zrada inteligence. Blbostí to… Číst vice »

Velekněz Ratata
Velekněz Ratata
10. 5. 2015 18:28

– je to otázka moci ve státě !!). Doktor Polreich nás ujišťuje, že profíci z tajných služeb se nakonec dohodnou, protože vždycky se dohodli a on i říká jak. To zní dobře, pokud ovšem rozdíl situací není v tom, že systém je tentokrát skutečně v krizi. Diktované krizí „společenské základny“, se kterou Bond, Brzezinski ani Straftor moc nenadělají. Co nás ještě může zachránit? Zatím nemáme struktury ani způsob, jak projevit masově občanskou neposlušnost – což je tak jediné, co by se počítalo. Jinak zbývá jen doufat, že to Němci a Rusové přece nakonec nějak ukmochtí, tu bábovičku, a Hitlary ji… Číst vice »

mirror
mirror
10. 5. 2015 18:33

Díval jsem se na přehlídku v Doněcku
https://www.youtube.com/watch?v=JLoz6MFyoL0
Už se nejedná o partyzánské oddíly, ale o pravidelnou armádu, s níž se nedají nacigardy srovnat.

orinoko
orinoko
10. 5. 2015 20:35

Ho ho hoó … emerický kretenismus z oblasti citoslovcí. Velekněz je hodně blízko blízké dějinné vrtuli. Do Středozemního a Černého moře vpluly čínské lodě. S Rusy si domluvili Číňané vojenské cvičení. Irán v tuto chvíli vlastně už jen čeká, jak dopadne jeho statut u západních idiotů, a proto je zdrženlivý. Putin nechtěl rušit výročí konce druhé glóbusové … atd. , atp. Cosi se děje v Turecku. Provaluje se tam údajně takměř haličská korupce. Na saudských – my máme veselé ptáky – létajících strojích údajně létají vlastně důchodci. Dochází ke katastrofálnímu opotřebení . Prý. Vzpomínám, jak jsem nedávno viděl mapu, kde… Číst vice »

TomATom
TomATom
10. 5. 2015 20:48

brankoslav
To samé jako u mne. Velká osobní změna ve vnímaní Ruska dříve, za mladých let :-) a nyní. Byl jsem taky naměkko z toho vlastenectví a hrdosti. Toho, co u nás tak moc chybí. A nebude to už lepší.

mirror
.. a Motorola (?) s tou svou bradkou a naušnicí v uchu … Švihnul bych rukou a zasalutoval bych mu