Vojáci poslední bitvy

(Text projevu z 9. května 2015, proneseného u Olšanských hřbitovů)

Válka není nikdy započata s dobrými úmysly. Naše geniální mateřská řeč vystihuje princip války už jejím pojmenováním. Slovo válčit připomíná slovesa valit se a válcovat. Země, kudy se valila válka pak zůstávají v rozvalinách a lidé převálcovaní hrozným prožitkem války jsou už navždy jiní, než byli před válkou. Pro ty, kteří válku nikdy nezažili, je ale obtížné pochopit osudovou změnu, kterou s lidmi a národy válka provede.

Studium archívů ani články renomovaných badatelů nám nedokážou přiblížit pocity a myšlenky vojáků, kteří před sedmdesáti lety osvobozovali Evropu a zachraňovali nejen životy, ale i smysl životů našich rodičů a prarodičů. Proto jsou vzpomínky pamětníků, literární díla sepsaná tehdejšími autory, odhodlaný rytmus vojenských písní a dobové filmové záznamy autentičtější cestou, která nás provede labyrintem hrůz až k 9. květnu roku 1945.

Není to snadná a příjemná cesta, je lemována hroby. Kdo ji ale prošel krokem pokorného poutníka, mohl odhalil skutečný zdroj energie, z něhož čerpala Rudá armáda, západní spojenci a dobrovolníci. Tím společným zdrojem síly bylo pro postupující vojáky přesvědčení, že jsou účastníky poslední bitvy. Poslední bitvy, která už navždy měla zachránit člověka před ne lidmi. Síla společné víry vojáků východní i západní fronty stvořila étos oné epochy.

Étos neboli mravnost je ovšem něco jiného než morálka. Někdy jsou dokonce v protikladu. Zatímco mravnost své zásady nemění, morálka se

přizpůsobuje dobovým trendům. Dobová morálka mnohdy funguje jako falešné alibi, když kryje nemravné účely a posvěcuje jejich prostředky.

Jakému účelu slouží dnešní trend přepisovat historii a slovník druhé světové války a z osvoboditelů dělat okupanty? Jde o snahu přeformátovat kolektivní paměť. A proč dnešní kazatelé „správné“ morálky usilují o to, aby étos statečnosti vojáků Rudé armády zanikl? Odpověď je prostá. Ve stínu jejich pomníků se obtížně bubnuje k válce proti Rusku. Nejdřív se musí změnit úhel pohledu. To je ten důvod, proč dnešní moralisté špiní aureolu vítězů blátem. Kyjevská nelegální vláda je jim v tomto úsilí velikým vzorem, když boří pomníky vítězů a oprašuje symboly poraženého nacismu. Ani fašistické praktiky už nejsou tabu. Stávají se rehabilitovaným manuálem, tedy návodem, jak zastrašovat lidi.

Zkusme se ale vžít do pocitů veteránů, kteří za mlada prošli ohněm světové války a dnes vidí, že přízraky, které tehdy pokořili a zahnali do pekla, se objevují znovu. Sedmdesát let po bitvě, která měla být tou poslední, zdecimované přízraky ožívají a vylézají z děr. Veteráni, dnes zkřehlí věkem, tak jako staří andělé, to vnímají s hrůzou, protože jsou citlivější a ostražitější než jsme my. Válka je navždy proměnila. Je jich ale už jenom hrstka, těch strážců, kteří jako seismograf zachycují vzdálené otřesy. Zkusme se vžít do jejich bezmoci, když je jim na minutu přistrčen mikrofon, aby něco řekli o svých zážitcích z války. Oni přece nejsou herci, kteří se bohorovně podělují o historky z natáčení. Jsou svědci pekla na zemi! Poslední generace svědků. Poslední strážci smyslu života, který kdysi zachránili a který je dnes, po 70 letech, znovu v nebezpečí zmaru. Země se chvěje, otřesy se blíží…

Proto se neptejme veteránů na zážitky z války. Za šedesát vteřin nestihnou do mikrofonu vyjmenovat ani místa osudových bitev, natož jména svých zabitých kamarádů. Raději jim pohleďme do očí. Pohled do očí veteránů nám dá pravdivější zprávu o stavu současného světa než četba novin a sledování televize. Z jejich pohledu vytušíme úzkost.

Co ale odezírají veteráni z našich očí? Naleznou tam to, v co doufají? Uvidí v našem pohledu odvahu a odhodlání zahnat přízraky, dychtící po nové válce, zpět do pekla, kam patří? Nebo uvidí jen tupý pohled davového člověka, který už rezignoval na vlastní názor i osud a místo mravnosti, která je hlasem duše, poslouchá jen politická hesla „moralistů“?

Neuhýbejme očima před zkoumavým zrakem veteránů. Vydržme ten okamžik pravdy bez mrknutí. Upřený pohled z očí do očí v nás může zlomit zlé kouzlo a osvobodit nás ze zakletí lži, v které se topíme, jeden za druhým, jako v odpadové jímce. Pohled do očí veteránů nás může proměnit, necouvejme před ním a projděme tím zasvěcením. Převezměme od vítězů poslední bitvy jejich úhel pohledu a slibme jim, že nedovolíme rozpoutat na planetě nová jatka. Pohledem do očí starých veteránů získáme i jejich někdejší mladou sílu, i sílu jejich mrtvých spolubojovníků, všech lidí, kteří společně před 70 lety zvítězili v poslední bitvě.

Jsme ze stejného lidského rodu jako oni. I nás může spojit universální myšlenka, která kdysi propojila je. Ta myšlenka je vyjádřena jedním slovem. MÍR. Oni tu myšlenku, která má sílu sjednotit všechny lidi na světě, prosadili se zbraní v ruce. Dnes, když se země znovu chvěje předzvěstí velké války, musíme mír ubránit my. Nečekali jsme to a připadáme si bezmocní proti válečnému bubnování. Zabránit válce nám připadá jako příliš velký úkol. Raději bychom jej přenechali politikům a počkali si, jak to vyřeší. Ostatně, jsme přece v obranném paktu NATO, tak co nám hrozí? uklidňují se mnozí. Ve své důvěřivosti se ani nenamáhají přečíst si novelu branného zákona, kterou má podle příkazu verbířů schválit Parlament ČR. Kdyby důvěřiví občané tuto novelu četli, stáli by tu dnes s námi! A varovali by v den výročí konce veliké války před tou, která nás hrozí převálcovat. Stejně jako my by tiskli letáky, kreslili transparenty a psali články. Stejně jako my a sta tisíce lidí po celé Evropě by svolávali demonstrace pod okna vládních budov.

Kdybychom své dnešní naléhavé projevy směli přečíst ve veřejnoprávní televizi, jsem si jista, že by zneklidnily mnoho doposud důvěřivých občanů. Tu možnost ale nemáme. Ocitli jsme se v klatbě, jsme podezřelí kacíři, protože jsme nepodlehli démonu souhlasu a varujeme před ním.

Démon souhlasu je parazit, který požírá mozek člověka, ničí jeho schopnost přemýšlet a na uvolněné místo klade své výtrusy. Lidé, u nichž démon souhlasu už bivakuje, vypadají na první pohled normálně. Teprve když začnou mluvit, poznáme, že nedokážou přemýšlet samostatně, a tak pouštějí ke slovu svého parazita.

Nejděsivější je, že si svůj stav neuvědomují. Všimněme si, že většina lidí, kteří se stali hostitelem démona souhlasu, vnímá svou situaci s povděkem. Je pohodlné nemuset přemýšlet. Je pohodlné stát v houfu a vykřikovat to, co démon souhlasu vyplodil. Bezpečné to ale není.

Vzpomeňme si, že to byl právě démon souhlasu, kdo rozpoutal poslední světovou válku. Připomeňme si záběry na hajlující davy, které s fanatickým nadšením slavily svého démona. A pak mu sloužily, zabíjely pro něj a umíraly. Démon souhlasu není troškař, vyžaduje hromadné oběti, nešetří ani své hostitele. V poslední velké válce byl poražen, ale nikoliv zničen. Znovu se vrátil a za ochotné asistence sdělovacích prostředků opět vyžírá mozky lidí. Boj proti démonu souhlasu je zřejmě osudovým a věčným úkolem člověka.

Dnes jsme na řadě my, abychom svedli ten souboj. Naší zbraní je pouze slovo. Ptáte se, co zmůže slovo proti povolávacím rozkazům. Co zmůže? Mnoho. Pokud to slovo zní NE!

V naší mateřské řeči běžně užíváme jiné, lidovější a důraznější slovo, když chceme vyjádřit emotivní nesouhlas. Ale tady na veřejném prostranství, naproti hřbitova, kde jsou pohřbeni vojáci, kteří věřili, že bojují poslední bitvu za mír, to emotivní slovo říkat nebudeme. Necháme si je v záloze jako jasně zformulovanou odpověď válečným verbířům.

Zdroj: Zvědavec

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
10. 5. 2015 7:47

Citlivě a hezky to řekla. Jako ostatně vždycky. Někdy nemohu uvěřit tomu jak lidé ztratily historickou paměť a historickou zkušenost. Stačilo k tomu 70 let, aby lidé zapomněli na příčiny které vedly k doposud největší válce, na vypuštění Krakena, na odkaz 70 milionů mrtvých. Bez povšimnutí nechají rozsévat žoldáky smrt v mnoha zemích a politiky připravovat ještě větší válku, převracet historii vzhůru nohama. A opět vypouštějí ani nemrknou toho samého Krakena, který tolik řádil v poslední velké válce. Dokonce jej nazývají demokracií. Rozpínavou velmoc usilující o globální světovládu adiktát, válčící v mnoha zemích považují za misionáře míru, svobody, humanity, toho… Číst vice »

Sio
Sio
10. 5. 2015 8:17

Propaganda. To je nástroj démona souhlasu. Zblbnutí lidí. Máma včera na obědě vzpomínala na 2. světovou. Když zkončila, byla sedmiletou holčičkou. Pravdivé vzpomínky. Jak by se daly propagandisticky využít? Vyjmenuji jen věty. *** „Bydleli jsme na kopci. Strategické místo. Němci obsadili náš dům a my museli bydlet ve sklepě. Důstojníci byli čistí, pořádní, pečliví. Chovali se k nám slušně. Děda byl stolař s ručičkama od pánaboha. Němci ho potřebovali, vyráběl ve fabrice dřevěné vrtule, to nikdo jiný neuměl. Nemuseli jsme dokonce o německé školy, když se vzepřel. Já byla blond a s modrýma očima. Důstojníci si se mnou hráli a… Číst vice »

Sio
Sio
10. 5. 2015 8:20

jako ve škole … skončila … nohy se MU táhly po zemi …

Béda
10. 5. 2015 8:21

http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/5964-generalni-tajemnik-osn-putin-si-zaslouzil-lasku-sveho-lidu Generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který se zúčastnil akcí věnovaných Dni vítězství v Moskvě, prohlásil, že ruský prezident Vladimír Putin si zasloužil lásku svého lidu, a zdůraznil přitom, že statisíce lidí s hrdostí vítaly svého lídra. „Po přehlídce jsem byl svědkem toho, že v ulicích zůstávaly statisíce lidí. Nejdřív jsem si myslel, že demonstrují proti vaší vládě. Uviděl jsem ale, že naopak vaši vládu zdraví. A bylo vidět, že to dělají s hrdostí“, řekl Pan Ki-mun během schůzky s Vladimirem Putinem. „Opravdu si myslím, že jste si lásku lidu zasloužil“, dodal generální tajemník OSN. 9. května ráno se na… Číst vice »

mirror
mirror
10. 5. 2015 8:57

Béda napsal
Nesmrtelného pluku

V Kyjevě mají jen nebeskou sotňu. V Moskvě oslavili бессмертный полк. Foristická propaganda tvrdí, že na Letné bylo na konci roku 1989 půl milionu lidí. V porovnání se zástupy lidí v moskevských ulicích je to nějak hodně.

idiotronic
idiotronic
10. 5. 2015 13:45

mirror napsal
na Letné bylo na konci roku 1989 půl milionu lidí. V porovnání se zástupy lidí v moskevských ulicích je to nějak hodně.

Letná je prostě větší. půl milionu je pouhých 700 x 700 lidí. Menší rozměr Rudého náměstí je jen 130 metrů. Na úroveň přehlídky to ovšem nemělo záporný vliv,

idiotronic
idiotronic
10. 5. 2015 14:10

Sio napsal Slyšel jsem těch historek více, mladí by si je měli také poslechnout, dokud je má kdo říct. Matka vzpomínala na varovné zvuky sirén, svolávající obyvatelstvo do krytů. Většina těch poplachů byla planá (nepřítel nesděluje své záměry předem) a tak se jednou rozhodla, že přečká nálet v bytě. Jako na potvoru se jednalo o jeden z těch skutečných, kdy zásah dostala obytná čtvrť Slovany v Plzni. Zásah dostal i kryt, těsně před vstupní dveře, což znamenalo i navzdory jejich pancéřovému provedení rozsudek smrti pro všechny uvnitř. Jindy si cestu krátila kopáním do jakési černé koule, ležící na chodníku. Teprve… Číst vice »

mirror
mirror
10. 5. 2015 14:15

Sio napsal
Propaganda. To je nástroj démona souhlasu. Zblbnutí lidí.

Sio, doufám, že poslouchaly i vaše děti. Doporučuji vám, abyste je navíc poučil nemluvit ve škole o ničem, co doma slyší a učitelům neodporovali, až budou o nové době lhát.

mirror
mirror
10. 5. 2015 15:33

Pánové, přesunem svátku z 9. na 8. května se přestalo oficiálně slavit osvobození hlavního města Československa? Prý na Olšanských hřbitovech se něco 9. odehraje. Můj známý tam organizuje kladení věnců za zbytek přátel SSSR. S šavličkami tam vystupují i bělogvardějci a církve. Letos nevím, co bylo. Kdo si pamatuje, kdo se zasazoval za změnu data a pak kdo barvil tank na Smíchově na červeno? Cesta do Moskvy se jeví velkým pokrytectvím. A teď mne zase okřikněte.

mirror
mirror
10. 5. 2015 15:41

Pro Sia mám ještě další video Красота по-русски
https://www.youtube.com/watch?v=gkOSigcvdVw
Někde se hovoří o kvalitě ruských žen a dívek nabídnutých k provdání do ciziny. Jejich výhodou je to, že na rozdíl od jiných manželek jsou ochotny spolu s Thajkami uklidit byt nebo dům. Sex s nimi je zadarmo (to je názor jedné z nich).

abx
abx
10. 5. 2015 20:41

Nulandovej Majdan v Macedonsku nevysiel…
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=_p9Vd0GJppo