Tři odstavce k „Milionu chvilek pro demokracii“

Nevnímal jsem demonstrace spolku Milion chvilek za demokracii jako apriorní odpor vůči výsledkům občanských voleb. Snad tu první na Letné ještě ano. Ale další už určitě ne. Vyjádřil jsem se tehdy, že v mých očích jde o manifestaci vlastního přesvědčení a především prezentaci vlivu a síly své aktivity. „Milionáři“ totiž odporem proti Andreji Babišovi či Marii Benešové jasně odmítali závěry, v něž nejvyšší vrstva našich politiků, čti ústavních činitelů, výsledek všeobecných voleb zpracovala. Tím se v mých očích „Milionáři“ jednoznačně povýšili na roveň samotného Ústavního soudu. To je totiž jediná instituce, která může zrušit jakékoliv rozhodnutí, usnesení, ba i zákony kterékoliv ústavní instituce včetně prezidenta. Je totiž, podle naší Ústavy, nadána vyšší pravomocí, než měla v dobách nejtemnějšího středověku hlava římské církve v Evropě. Ústavní soud by, podle mého pojetí, mohl dokonce zrušit i výsledek voleb, které proběhly v Parlamentu ČR, či některé z jeho komor. Takže mne napadá, že by mohl zrušit i volbu prezidenta republiky, pokud by nebyla uskutečněna všemi občany. Takže pokud „Milionáři“ nesouhlasí s tím, že Sněmovna zvolila Křečka ombudsmanem, měli by raději podat patřičný podnět Ústavnímu soudu. Což mohl udělat také environmentalista Patočka a jiní, jimž Křeček v té funkci nevoní. Závěrem tohoto odstavce pouze zdůrazňuji, že hnutí „Milionářů“ tím, že neuznává výsledky volby, kterou provedla Sněmovna, se povyšuje na instituci nadřazenou poslancům. Stejně tak se odporem proti Benešové povyšovali nad vládu ČR. A tímto též Minářovým knechtům doporučuji, aby demonstrovali proti nezřízeně pyšné kompetenci samotného Ústavního soudu.

Činnost Milionu chvilek je v mých očích od samotného prvopočátku zrůdnou realizací Havlovy umanuté představy jakéhosi vyššího typu demokracie. Tu, s puncem svého absurdního způsobu myšlení, nazýval nepolitickou politikou. Její realizaci viděl v občanských spolcích, jež by kontrolovaly výkon moci. Všeobecnými volbami zvolení zástupci vůle lidu měli být pod kontrolou samozvaných spolků všemožných, představitelných i třeba fantasmagorických zájmů. Což je v současném politickém světě, s dominancí zastupitelské demokracie, naprostý nesmysl. Dokonce i v mnohem rozvinutějších typech přímé demokracie by šlo o stejnou politickou nekompetentnost a naivitu, jakou byl Havlův návrh žádající zrušení vojenského spolčování států. Závěr k tomuto odstavci si udělá jistě každý sám.

Aktivity Milionu chvilek pro demokracii ve mně od počátku ale budí rovněž podezření. Něco mi říká, že ti, kdo jej rozhodnými částkami sponzorují a s vysokou pravděpodobností ovlivňují i jeho agendu, s ním mají nekalé úmysly. Podezírám je, že chtějí akce Mináře a spol. přehánět natolik, aby tím způsobem zdiskreditovali každou snahu o zkvalitnění zastupitelské demokracie alespoň některými prvky demokracie přímé. V mých očích jsou proto aktivity „Milionu chvilek“ jednoznačně podrýváním jakýchkoliv snah o zavádění principů přímé demokracie. Takže nejde o hnutí prosazující demokracii, ale ochromující demokracii v zájmu těch, kdo v zastupitelské demokracii mají už dávno zajištěnou nadvládu nad celou společností. Toť můj závěr třetího odstavce.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
idiotronic
idiotronic
28. 2. 2020 8:16

Milionáři mají též transparentní účet. Jeden číman na NR si dal práci a našel
tam dar 0,10 Kč, opatřený zprávou pro příjemce ,,a kup si něco na sebe“ .

Aleš
Aleš
28. 2. 2020 12:41

http://www.novarepublika.cz/2020/02/o-jednom-zapomenutem-ceskem-slove.html#more
Mladí církevní prostituti jsou hybnou silou milionu chvilek proti demokracii.

racek
racek
28. 2. 2020 20:28

No jo, bojovníci za demokracii jsou podporováni těmi, kteří jsou ve skotečnosti největší nepřátelé demokracie. A ti herci a herky co tak hýkají nadšením? No, živí se tím že hrají. A boj o role v televizních seriálech je opravdu krutý. Tedy, já jsem zažil fanatické mládežníky, ale nikdy jich moc nebylo. Tak 10%, jak tak už mezi mládeží bývá. Obvykle začínali jako předsedové pionýrské organizace a byli hodně slyšet. Tehdy se to dalo v budoucnosti dobře prodat. Ostatní se buď vezli, nezajímalo je to nebo byli proti (taky asi 10%). Dnes jdou ve velkém množství dobrovolně demonstrovat proti vlastní budoucnosti.… Číst vice »