Coronavirus ante portas

Tak coronavirus je už v Itálii. On je tedy i ve Španělsku, Německu nebo Francii, ale jenom Itálie kvůli němu uzavřelo několik obcí do karantény. A je-li v Itálii, může se snadno dostat i do Česka. Měli bychom se bát? Přiznávám, že jako laik mám trochu problém s tím, že na jedné straně lékaři tvrdí, že COVID-19 (tak se ten prevít jmenuje) je jen horší chřipka a že za stejnou dobu, za kterou na něj v Itálii zemřeli tři lidé, jich na sezónní chřipku zemřelo přes dvě stě, a na druhé straně vlády vyhlašují karantény, uzavírají města a vůbec přijímají poměrně razantní opatření. To mi nějak nejde dohromady. Nicméně jsem optimista a věřím, že při úrovni a dostupnosti našeho zdravotnictví a solidní kondici většiny populace pro nás COVID-19 nepředstavuje až takové nebezpečí a morová rána jako ze středověku nás nečeká.

Čeká nás ale něco jiného, co nám může dát také pěkně zabrat, totiž mimořádná opatření, na která není naše společnost podle mého názoru mentálně připravená. Když si vzpomenu, jaký nepředstavitelný problém pro spoustu lidí znamenalo, že by ve svátky měly být zavřené obchody a oni si nemohli nakoupit, nedovedu si představit, že bude kvůli karanténě zavřeno ne dva dny, ale dva týdny. Dokáží se dnes lidé vůbec zásobit tak, aby přežili výpadek zásobování? Má vůbec stát pro případ karantény připraveny nejen materiální zásoby, ale i operační plány na zásobování obyvatelstva v situace, kdy bude běžný trh vyřazen ze hry? A budou se lidé schopni popasovat s regulací cen či dokonce zavedením přídělového systému? Jsou Češi schopni se v případě nutnosti uskrovnit a omezit, nebo i v karanténě pojedou to svoje já, já, já, jenom já, já nic nemusím, nikdo mi nic nesmí nařizovat a budou nařízená opatření ignorovat? Chaos, panika, agresivita, sobectví, keťasení a další formy šmejdství – to všechno může nadělat víc škod a utrpení, než ten prevít COVID-19.

A to jsou jen bezprostřední dopady, ale čekat se dají i dlouhodobé související s propadem ekonomiky. Případná epidemie a s ní související opatření mohou zasadit těžkou ránou ekonomice, a to včetně krachů firem, kolapsů důchodových fondů, nárůstů nezaměstnanosti, zvýšení neschopnosti splácet dluhy etc. a to vše může na občany dopadnou i s odstupem řady let. Budeme pasivně přijímat nárůst exekucí, chudoby, bezdomovectví a dalších logických důsledků standardních tržních mechanismů i v situaci, kdy byl trh zcela ovládán vis maior epidemie? Neměli bychom už teď přemýšlet nad tím, jaký postoj zaujmeme k člověku, který sice přežil epidemii, nebo se dokonce z nákazy za nemalého úsilí lékařů vyléčil, ale teď je bez práce, bez domova a bez důchodu, protože pokles trhu?

Nepochybuji o tom, že z medicínského hlediska COVID-19 zvládneme, už si ale nejsem tak jistý, že jsme na něj připraveni i politicky, ekonomicky a sociálně.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
28. 2. 2020 15:49

Bacha u České kokotliny. Chystám se ji bombardovat z výše nedostatku platna na drzku, a nedostatku banánů. Půjde o hloubkový nálet. Bomba typu La SER VENA popelník.

orinoko
28. 2. 2020 16:59

A zase si nalejme čistého vina. Emericka California je napadena covid 19, a to tak , že přímo seriove. Celých 8 000 kusu. Bumerang se konečně vrací do Hollywoodu.
Gdo bude vyloučen už předem jako nakazeny? Uprzvrhlik z HonduRASU!
Je to jako vzdycky: Kdo zacne, ten to prosere.

Dana
Dana
28. 2. 2020 19:55

Ekonomicke ztraty jsou hrozivejsi, nez samotna hrozba nakazy, kdyz se lidi zjanci a ztrati soudnost.Tady jsou take prazdne regaly, kdyz se zene hurikan nebo silna namraza, pac Americane jsou individualiste a prvne mysli na sebe a na sve blizke. V oblastech, kde jsou caste prirodni kalamity maji slusne zasoby potravin, prumerne na mesic. U nas v horach i pri „mirnem“ hurikanu prvne ztratime elektrinu zkrze padle stromy. Trva to chvili, nez se vse odklidi na prichodovych silnicich a pak ve meste. Proto mame doma ucelovy „spajz“ s trvanlivymi potravinami na permanentni bazi. Testoviny, ryze, lusteniny, rybi a vsemozne jine konzervy,… Číst vice »

racek
racek
28. 2. 2020 20:08

No jo, já taky mám furt zásoby. Ale je to jen návyk z období vlády komoušů. Tenkrát zas takovej nedostek nebyl, ale žádné rezervy. Tenkrát stačilo říct někde v hospodě, že nebude Haislův papír či vložtičky a lidé to hned vykoupili. No a pak se třeba musely kupovat zpět již exportované kolečka od kočárků, akorát dvakrát dráže. U toho jsem byl dost blízko … asi 50 metrů :-)) Takže jsem měl doma zásobu těch papírků na 3 měsíce. A nebylo vždy všechno maso … i když jsme měli tehdy spotřebu asi o třetinu vyšší, než dnes. Tak to ve mě… Číst vice »

Dana
Dana
28. 2. 2020 23:12

…..Zásoby jsou pěkný. Ale furt žrát starý věci … toť je holt ta nevýhoda, že….
Instant ryze (predvarena) se da prece pripravit na mnoho zpusobu a to ani nemusi prijit nejaka krize.
Jelkoz zde nikdo nezna gulas, tak ja mam svuj recept na „cesky gulas“ , co je moc v oblibe a je hotovy co by dup. Konzerva hoveziho masa v omacce do hrnce s ryzi, sklenicka cervenych paprik a jedna chili papricka, jemne nakrajena cibule, trochu smetany, nasypu korenene ochuceni, nakapu worcester a je to.

racek
racek
29. 2. 2020 10:24

No, takový utopence vlastni výroby jsou taky přínosem a čim starsi tím lepší. Ale ten povzdech patří mě, neb jsem se k tomu dobrovolně odsoudil. Holt pudy, jiný mi nezbyly. . Samozřejmě, takovýhle složeniny, jak mi ukazujete, jsou docela dobré, i když chilli zrovna nemusim ( mam tzv. popraskaný jazyk). Holt důchodce, ze.

orinoko
29. 2. 2020 19:18

Jj, velmi dobře si vzpomínám , když český kripl ztratil úplně soudnost, a veřejne se roznaselo, že bolsevik nějak pokurvi menu. Bylo to za mých mladoboleslavskych studii. My blbci jsme měli tezkotonazni srandu z nekonečných front všude mozne. Ale hysterie dal stoupala. Jedna baba v důchodu to nervově nezvládla , vlitla do hudebních nastroju, a tam bez fronty zakoupila těžkou hodnotu …. SAXOFON.
My blbci jsme U Himru padali že zidli.

Bety
Bety
1. 3. 2020 12:58

Já jsem za ČSSR nikdy nic do zásoby nenakupovala a také to nebylo zapotřebí. Ale je fakt, že v každé populaci se lidé náchylní k hysterii najdou. Staré generace měly trpké zkušenosti s nedostatkem všeho a v prvé řadě jídla z let I. a II. světové války a s potravinami na lístky, a to po celé Evropě. Díky takto zděděným obavám, a také manipulacím které je vyvolávají, se supermarkety krásně zbaví nadměrných zásob a prošlého zboží, lidé se zase mají čeho bát a tudíž je nic jiného nezajímá, tedy je vše jak má být, ne? Já mám obavy z chaosu… Číst vice »

racek
racek
1. 3. 2020 14:24

No, Bety, zásoby si právě dělají lidé, které by to před tím ani nenapadlo. Jak jsem včera viděl. A že by to bylo zrovna kvůli mě … No spíš to je kvůli vyvoláváním paniky v televizi. Bohužel, mladá a čast střední generace televizi věří. Starší je zvyklá informace vyhodnocovat, socialistická televize je trénovala dobře, že. Takové Slovensko už je úplně ztracené. A u nás ta účast na demonstracích chvilkařů je úplně vypovídající. Je fakt, že současná panika je úplně irracionální. Za komoušů irracionální nebyla, zejména v letech padesátých až sedmdesátých to byla osobní zkušenost. V letech osmdesátých se situace na… Číst vice »