Tři otázky k Sametu (19. díl)

Skaut U Pamětních Desek Jana Palacha A Jana Zajíce Na Václavském Náměstí V Praze Dne 2011 11 17 Vzhledem k výročí sametové revoluce jsme se rozhodli položit si v redakci, v okruhu přispěvatelů a čtenářů E-republiky tři otázky.


Dnes odpovídají Jan Kadubec a St. Hroch

1) Jak jste viděl události roku 1989 v tehdejší době?

Jan Kadubec: Převrat nazývaný sametovou revolucí jsem přivítal s nadšením neb jsem v blažené nevědomosti vůbec netušil o co jde.

St. Hroch: Zpočátku docela i radost, ale velmi brzy – ještě před koncem r.1989 poznání, že to bude jinak (to když jsem viděl, jací týpci se toho chopili…)

2) Jak tyto události a vše, co bylo jejich důsledkem, hodnotíte dnes?

Jan Kadubec: Jako absolutně nevědoucí jsme s pány Zeleným a Hájkem založili dědinské občanské fórum, které po půl roce zašlo na úbytě. K nové elitě národa vzniklé z oněch zlodějských a lupičských kruhů pociťuji hluboké opovržení.

St. Hroch: Politikáři vylili s vaničkou i dítě – takže přes řadu pozitiv pro mně převažují negativa.. To, že po převratu na hladinou (tedy do popředí politiky a společnosti) vyplujou v souladu s fyzikou exkrementy, mně nepřekvapilo jako spíš to, že se tam dosud drží. Ti navíc zapracovali na zhloupnutí a zestádovatění populace, což mnoho šancí na skvělou budoucnost národa nedává – takže nic veselýho.

3) Co byste přál České republice a Čechům do dalších 30 let?

Jan Kadubec: Všem kompatriotům (spoluobčanům) přeju alespoň špetku racionalistického myšlení neb jenom tím se mohou řešit potíže růstu.

St. Hroch: Přál bych svojí zemi radikální změnu k lepšímu – pomalá, s ohledem na výše uvedený, nezafunguje. Jakákoli revoluce ovšem znamená další průser. Dosavadní parlamentní pollitický strany, včetně neparlamentních zelených a nových pirátů tlačí tuto zemi do těžkýho průseru. Babišovci s Okamurovci se to snaží přibrzdit, ale nemají sílu. Mně osobně by mohlo uklidnit, že u výsledku za 30 let velmi pravděpodobně nebudu – nicméně mám děti a vnuky…

Další díly ankety:

https://e-republika.cz/article4227-T%C5%99i-otazky-k-Sametu-15-dil
https://e-republika.cz/article4230-T%C5%99i-otazky-k-Sametu-16-dil
https://e-republika.cz/article4229-T%C5%99i-otazky-k-Sametu-17-dil
https://e-republika.cz/article4231-T%C5%99i-otazky-k-Sametu-18-dil
https://e-republika.cz/article4238-T%C5%99i-otazky-k-Sametu-20-dil


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
idiotronic
idiotronic
22. 11. 2019 5:35

Opatrná skepse St.Hrocha zní přesvědčivě.
S.A.Hošek uklidňuje Milionáře, že s dalším převratem si nemusejí dělat starosti, ničeho podobného se ve své generaci už nedožijí.
Jsou to naši vnuci,kteří by měli být intelektuálně vyzbrojeni tak, aby uřídili změnu,která je čeká na prahu jejich vrcholných let a uhráli důstojný výsledek. Vzhledem k majetkovým změnám (restitucím bez limitů) ,které probíhají proti českým zájmům lze očekávat zánik českých zájmů (cizinci ve,,vlastní“zemi)
nebo změnu majetkové (mocenské)
struktury společnosti revolučním způsobem. Už to tu bylo.

Petrpavel
Petrpavel
22. 11. 2019 10:58

Skepse je na místě. Hledat světýlko v tunelu? Možná dnešní třicátníci můžou, ale musí v sobě najít pud sebezáchovy.
Jenomže svět do kterého jsme byli začleněni nedovolí nic co by mohlo znamenat byť jen náznak sociální revoluce. Spíš si myslím že ten návrat do feudalismu bude ještě rychleji a tvrději pokračovat. My nad 70 máme štěstí že jsme prožili svá nejlepší léta v jiném systému to teď už nějak doklepeme. Jistě, my co jsme byli pracovití, v teple a blahobyt, ale nesměli bychom se dívat kolem sebe a vnímat současnost.