Proč my, Masarykův lid, nemáme svoji politickou stranu?

Cožpak je pro nás někdo z politiků ať živých či mrtvých větší hodnotou, než první náš prezident a zakladatel T. G. Masaryk? Cožpak více než polovina z nás Čechů, Moravanů a Slezanů, neodpoví s nadšeným souhlasem a s pocitem, že právě tohle v politice až dosud marně hledá – a nenachází – přečte-li si tuto základní politickou Masarykovu ideu?: Veškerá politika vnitřní a zahraniční je mně především upevňováním humanity. Podřizuji politiku požadavkům ethickým. Politika rozumná a poctivá (Havlíček) je nejpraktičtější, nejúčinnější a nejvýhodnější.To i idealisté, lidé slušní a čestní, mají nakonec vždycky pravdu a udělají pro stát, pro národ a lidstvo více, než politikové, jak se jim říká, reální a chytří. Chytráci jsou koneckonců hloupí.

Cítíte též, jak se těmito Masarykovými slovy a zvláště pak oním jeho vyjádřením, že politika je pro něj především upevňováním humanity, vzpíná obraz a představa politiky z rovin i hlubin, až kamsi do nadoblačných výšin? Jak najednou cítíme: Ano až tam , až tak vysoko by politika měla být, až tam bychom ji chtěli nacházet, ale ona tam není, protože ona se spíše než dosahováním ideálů zabývá obchodem a handrkováním podomním.

Cítíme to všichni a cítíme to nejvíc a nejbolestněji my, Masarykův lid. A nejsme přitom žádná vybraná družina, vždyť se do ní počítáme my téměř všichni poctiví Češi, Moravané a Slezané. Je nás dobrá větší polovina národa a mohli bychom na poli politiky vykonat zázraky, kdybychom si konečně svou sílu a též to mnohé a cenné, co nás spojuje, uvědomili.

Kdo by se nám poté při volbách mohl postavit? Jaké lepší a potřebnější vlastnosti člověka a politika by kdo mohl před národ postavit, než ty, které v Republikánské osvětě ve dvacátých letech vyslovil T.G. Masaryk: Občanská slušnost, žádná příkrost, poctivá hra (fair play), věcnost, tolerance a umírněnost?

Vždyť naší silou nepominutelnou by byl už náš název. Jméno Masarykův lid by od nás spolehlivě odpuzovalo lidi vypočítavé a nepoctivé, a naopak masarykovskou počestností a poctivostí by si strana s Masarykovým jménem na štítě neporušitelně zavazovala všechny, kteří by se stali jejími členy i příznivci.

Byli bychom stranou, která by se vyslovovala proti šlechtickým privilegiím a zájmům a plně by stranila prostým pracujícím lidem. Nade vše ostatní bychom vyzdvihovali ideje rovnosti lidí a přednostní řešení otázek sociálních. Demokracie, kterou bychom se honosili, by byla demokracií humanitní – a v žádném případě ne demokracií liberální – která dle Masarykova názoru demokracií požírá. Požadovali bychom znovuzavedení zákona o přečinu hanobení prezidenta republiky, a v praktickém provádění politiky bychom prosazovali hlavně masarykovskou slušnost a poctivost. Rozhodně bychom odmítali přijímat ucelené pravdy přicházející k nám z kterékoli světové strany jako pravdy definitivní a tím pro nás též platné a závazné, a projevovali bychom ctižádost nacházet si své české pravdy sami. Ty bychom dle Masarykova návodu hledali v diskuzi třeba i těch nejprotichůdnějších hledisek a názorů, a kdybychom shledali, že se tyto námi takto nalezené pravdy nacházejí v nesmiřitelném rozporu s pravdami vnucovanými nám organizacemi nám nadřízenými (např. NATO a EU), uvažovali bychom o tom, že tyto organizace v zájmu zachování mravní čistoty národa opustíme.

Chtěli bychom být sví, čeští, protože ve vlastenectví spolu s Masarykem spatřujeme sílu ženoucí národ vpřed. A třebaže bychom spolu s Masarykem uznávali přednosti jiných národů, přesto bychom spolu s ním též vnímali, že Česko, naše vlast, má být oním národem vyvoleným.

Masaryk nám k němu ukázal cestu a na nás je, zda po ní vykročíme.

Nejdřív k založení nové masarykovské strany a poté k volbám, ke kterým bychom snad poprvé v našich životech kráčeli s ohněm v srdci.

Poprvé…

Takže?

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
21 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bety
Bety
22. 11. 2019 21:15

Víte, hezky to zní, ale neprodáváte nám spolu s Masarykem vlastně První republiku s její nezaměstnaností, korupčními aférami, střelbou do demonstrantů, nerozhodností a závislostí na „demokratických spojencích?“ Masaryk byl národem vážen, nepochybně jisté humanitní ideály prosazoval, ale otázka zní – prosadil je? A nejste první, kdo se na něj odvolává, před třiceti lety a ještě nějakou dobu poté si ho brali do huby tak často, že pokud tam nějaký potenciál byl, byl rozměněn na drobné. Ostatně si myslím, že ten obdiv ve světě k masarykovským ideálům je jen hezká pohádka. Pokud kdy vůbec nějaký byl, rozhodně světu nezabránil strčit masarykovské… Číst vice »

Aleš
Aleš
22. 11. 2019 21:38

Bety: Když to jde v Rusku, proč by to nešlo u nás!
https://cz.sputniknews.com/svet/2019112210998850-putin-pokusy-o-priblizeni-nato-k-ruskym-hranicim-vyvolavaji-znepokojeni/
Jiné cesty z toho není a již dvě strany nabízejí vystoupení…

Aleš
Aleš
22. 11. 2019 21:47

A tuhle znáte? Víte, co to znamená BIS?
Bakalova informační služba.

Petrpavel
Petrpavel
23. 11. 2019 7:49

Bety, děkuji, napsal(a) jste to za mě. Samozřejmě „masarykovskou republiku“ znám jen z vyprávění svých rodičů a prarodičů, ale stačí mi to k posouzení. Moje mamka, ač se výborně učila, nemohla studovat ani měšťanku, střední odbornou školu si dělala až po 1948 dálkově. Otec vyprávěl o fackách v učení v Praze. Děda s babičkou dřeli na poli a neměli ani na boty pro své tři děti, na léčení nemocného dítěte které zemřelo, důchod dostali až po 1948. Jděte kamsi s Masarykem a jeho ideály. Stejně jako s Havlem. Salonní blafalové.

Irena
23. 11. 2019 10:27

Bety i Petrpavel – skvěle řečeno!

Bety
Bety
23. 11. 2019 11:47

Aleši, také doufám, že Rusko uspěje.
Měli bychom být k sobě poctiví a naplno si přiznat, že nejsme žádná velmoc,
jsme malý stát, třebaže se šikovnými lidmi. Evropa také už není pupkem světa
a bez spolupráce se ze statutu kolonie nemáme možnost vyhrabat.
Bez spolupráce, a míním tím spolupráci, ne bezprávné vazalství do kterého jsme
i vlastní naivitou spadli.

alexithymie54
alexithymie54
23. 11. 2019 18:10

Tak tohle je masakr!!!!!!
Nad svým příspěvkem: už dost dlouho!
Komentář čeká na schválení.
Uf.
To je zde zvykem a nebo že by…… bzučení auta, rozsvícené baterky a dusot bot před domem a nervozní bušení na dveře

alexithymie54
alexithymie54
23. 11. 2019 18:19

Víte, je velice zvláštní jak „MY ČEŠI“ jsme „černo-bílí“ a vždy až je hotovo! K článku: Ten je nádherným příkladem „bílého“, což samozřejmě evokuje, pro nás tak typickou reakci, toho černého. Do převratu 89´ jsem často slyšel „brožurkáře“..TGM – střelba do dělníků, nezaměstnanost atd. atd., ve většině případů posluchač odcházel s naprosto jasným přesvědčením, že se jedná o produkt „kapitalistického hlupáka“.Vítr zavál, hromy zaburácely a ztrhl se déšť a nastoupila to post po 89´ super pozitivní gloriola TGM (je pravda, že v současnosti již řádně vyvětrala, protože TGM se už dnes pro naše „neoliberály“ taky nehodí. Buďme alespoň trochu spravedliví!!!… Číst vice »

alexithymie54
alexithymie54
23. 11. 2019 18:20

Pozn. To samé už nelze říci o této frontě před r.89 a po 89 už vůbec ne-to vidíme tu její fašizaci, prodejnost atd. atd.
Možná, že je dobré se ještě vrátit k některým jeho knihám bez těchto černo-bílých aspektů, je dle mého pojetí namístě. Doporučuji si pečlivě „prostudovat“ jeho „Českou otázku“ a snad pochopíme naší českou mentalitu, tak jak píše tu mentalitu „lokajů“!!! Po přečtení se porozhlédnout po naší historii např. od bitvy u Lipan přes „vymyšlenou“ Bílou horu s „kvalitními českými pány“ jejichž jména na nás civí na staroměstské radnici atd

alexithymie54
alexithymie54
23. 11. 2019 18:23

1.
Víte, je velice zvláštní jak „MY ČEŠI“ jsme „černo-bílí“ a vždy až je hotovo!
K článku:
Ten je nádherným příkladem „bílého“, což samozřejmě evokuje, pro nás tak typickou reakci, toho černého.
Do převratu 89´ jsem často slyšel „brožurkáře“..TGM – střelba do dělníků, nezaměstnanost atd. atd., ve většině případů posluchač odcházel s naprosto jasným přesvědčením, že se jedná o produkt „kapitalistického hlupáka“.Vítr zavál, hromy zaburácely a ztrhl se déšť a nastoupila to post po 89´ super pozitivní gloriola TGM (je pravda, že v současnosti již řádně vyvětrala, protože TGM se už dnes pro naše „neoliberály“ taky nehodí.

alexithymie54
alexithymie54
23. 11. 2019 18:24

3.
Pozn. To samé už nelze říci o této frontě před r.89 a po 89 už vůbec ne-to vidíme tu její fašizaci, prodejnost atd. atd.
Možná, že je dobré se ještě vrátit k některým jeho knihám bez těchto černo-bílých aspektů, je dle mého pojetí namístě. Doporučuji si pečlivě „prostudovat“ jeho „Českou otázku“ a snad pochopíme naší českou mentalitu, tak jak píše tu mentalitu „lokajů“!!! Po přečtení se porozhlédnout po naší historii např. od bitvy u Lipan přes „vymyšlenou“ Bílou horu s „kvalitními českými pány“ jejichž jména na nás civí na staroměstské radnici atd

alexithymie54
alexithymie54
23. 11. 2019 18:26

2.
Neprošla :))))

alexithymie54
alexithymie54
23. 11. 2019 18:28

2.
Buďme alespoň trochu spravedliví!!!

alexithymie54
alexithymie54
23. 11. 2019 18:28

2a
Vznik ČR – nebýt vyčůranosti, často hajzlovství, vydíraček (přes legie atd., atd) TGM, tak by nedošlo k Trianonské smlouvě v té podobě jaká byla – vznik samostatného státu.

alexithymie54
alexithymie54
23. 11. 2019 18:30

2b neprošlo-vzdávám se pane velitel!

orinoko
23. 11. 2019 19:15

No, popravdě receno, tak tady se nejspíš s většinovým místním názorem neshodnu. Tak za prve: Masaryk a Havel je v jádru nejen rozdíl několika trid, pokud jde o obsah, ale také rozdíl osobního ustrojeni. Asketa a hedonista. Masaryk byl letitý koncepční politik, který sice názorove nekolikrat obratil, ale to proto, že vývoj kolem něj prodelaval různé zvraty. Havel nikdy nebyl žádný politik. Byl to kromobycejny politicky pudovkyn, on nic nevytvarel … On byl vlacen dejinami i historii, aniž by si to, imbecil, uvedomil. Pro něj to prostě bylo absurdní divadlo. Masaryk by s ním byl rychle hotov. Kdo reaguje na… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
23. 11. 2019 19:50

orinoko děkuji za velmi trefný komentář.
I ten příměr s koněm a mezkem sedí (nic proti poctivým mezkům).

Petrpavel
Petrpavel
24. 11. 2019 12:23

orinoko : vláčí vás nechuť k Havlovi. Vadí vám srovnání těch dvou ne proto, samozřejmě oba byli (možná, co my víme o osobním, skutečně osobním, životě Masaryka po sto létech?) v soukromí odlišní, ale nelze nevědět že přivedli tuto zemi do stejného hnoje – bezbřehého kapitalismu.
Jinak : samozřejmě lepší než tvrdohlavý sebestředný kůň je poctivý mezek. Takže : příměr sedí, ale jako komu.

Petrpavel
Petrpavel
24. 11. 2019 12:26

Oprava : „…ne proto že udělali stejnou chybu, ale že vypadali na první pohled jinak, Masaryk jaksi nóbl, Havel jaksi teatrálně, samozřejmě …“

Bety
Bety
24. 11. 2019 16:45

Orinoko, tak to není. Kde v mém příspěvku vidíte Havla? Masaryk nepochybně zkušený politik byl a osobně se projevoval tak, že jak jsem napsala – byl národem vážen. Reagovala jsem na podle mne přepísknuté opěvování 1. republiky. Jistě, byli jsme oprávněně šťastní, že máme opět svůj stát, ale moje rodina má s tou dobou stejné zkušenosti jako Petrpavel a troufám si říct, že stejné měla rozhodně většina. Já pro kapitalismus prostě nehoruji a namlouvat si, jak je to dnes v učebnicích, že se všem dařilo dobře – s výjimkou nemakačenků – je stejná písnička, jakou slýcháme i dnes. A nevylepší… Číst vice »

idiotronic
25. 11. 2019 14:45

Masaryk byl zdatný politik v tom smyslu , že rozeznal mezinárodní situaci, vhodnou pro založení nového státu, který by pro Čechoslováky byl přívětivější, než Rakousko-Uhersko , které přineslo například Čechům přes neschopné Habsburky ztrátu Kladska, Těšínska, Lužice, části Slezska. Rakouského původu je též proces s Omladinou, který sice vynesl obviněným tresty na svobodě, ale přitom uvedená organizace neexistovala. Masaryk provedl jednu z pozemkových reforem XX. století , další následovaly (poslední jsou církevní restituce -jak dlouho asi ještě vydrží?). O české otázce prohlásil, že bude buďto světovou, nebo nebude vůbec. A my přemýšlíme, jestli nevyhlásíme Rusku válku, nebo vezmeme na vědomí… Číst vice »