Tři otázky k Sametu (6. díl)

Skaut U Pamětních Desek Jana Palacha A Jana Zajíce Na Václavském Náměstí V Praze Dne 2011 11 17 Vzhledem k blížícímu se výročí sametové revoluce jsme se rozhodli položit si v redakci, v okruhu přispěvatelů a čtenářů E-republiky tři otázky.


Dnes odpovídá: Stanislav Blaha

1) Jak jste viděl události roku 1989 v tehdejší době?

Jako velkou příležitost zbavit se vlády jedné strany. V té době mi bylo 26 let a šel jsem do všeho po hlavě. V době, kdy ještě nebylo vše rozhodnuté, jsem úspěšně vyzval své kolegy k účasti na generální stávce, byl jsem zakládajícím členem OF a po jeho rozdělení i zakládajícím členem ODS. Později jsem samozřejmě z mnoha věcí vystřízlivěl a postupem času, s tím, jak jsem v mnoha věcech viděl do politicko-ekonomické kuchyně 90. let na místní a okresní úrovni, jsem se z „opory nového režimu“ přes etapu „občanské pasivity“ stal jeho ostrým kritikem. Jak se to vše stalo, to by byl námět na román.

2) Jak tyto události a vše, co bylo jejich důsledkem, hodnotíte dnes?

Dnes vše hodnotím s čím dál větším nadhledem. Revoluce požírají své děti a vynášejí na povrch všelijaký kal. Stále více mám dojem, že v Listopadu 89 nešlo o pluralitu, demokracii a lidská práva, ale o prostou změnu režimu, rychlé nalezení nového protektora staronových „elit“ a plíživou restauraci kapitalismu v co nejasociálnější podobě. V politice stále více přituhuje a začíná se to tu stále více podobat studené občanské válce, člověk s jiným politickým názorem je ocejchován jako nepřítel a vlastizrádce. Pluralita je omezována v rámci „boje proti dezinformacím a hybridním hrozbám“. Už tu opět máme seznamy „třídních nepřátel“ a „černé listiny“ těch, co si ve veřejném životě ani neškrtnou. Co se týče ekonomiky, stali jsme se kolonií třetího či spíše až čtvrtého řádu.

A tak mi nezbývá, než se při hodnocení uplynulých 30 let ptát: Kde se vzalo téměř milion lidí v exekuci, 70 tisíc bezdomovců a 130 tisíc lidí žijících v ghettech? Proč se přestaly rodit děti? Čím to, že upadá naše školství? Kde se vzala epidemie rakoviny a dalších civilizačních nemocí? Proč usychají naše lesy a naše půda ztrácí svou úrodnost? Kde jsou za posledních 30 let stavby, na které bychom mohli být pyšní? Kde jsou umělecká díla srovnatelná s 60. léty? Kde jsou všeobecně respektované osobnosti, které se za posledních 30 let vyprofilovaly a udávají směr v průmyslu, vědě a technice? Proč naše masmédia nereflektují skutečné problémy, honí se za lacinými senzacemi a zabývají se doslova prkotinami?

3) Co byste přál/a České republice a Čechům do dalších 30 let?

Přál bych nám všem, abychom se po 30 letech od Listopadu 89 přestali vymlouvat na předlistopadový „totalitní režim“ a bolševika. Pojďme všichni společně hledat a nacházet odpovědi na složité otázky současnosti a začněme je věcně, racionálně a pokud možno neideologicky řešit.

Zveme všechny čtenáře k účasti na této minianketě. Příspěvky prosím zasílejte na adresu
letko@volny.cz

Ostatní díly ankety:

https://e-republika.cz/article4205-T%C5%99i-otazky-k-Sametu-1-dil
https://e-republika.cz/article4209-T%C5%99i-otazky-k-Sametu-2-dil
https://e-republika.cz/article4210-T%C5%99i-otazky-k-Sametu-3-dil
https://e-republika.cz/article4211-T%C5%99i-otazky-k-Sametu-4-dil
https://e-republika.cz/article4212-T%C5%99i-otazky-k-Sametu-5-dil


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

Převzato z e-republika.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin (už bez taky m)
31. 10. 2019 9:08

Zatím jsem prostě nenašel čas napsat. Ale už jsem vícekrát psal. K Stanově textu stejně jako k realitě dneška v mnoha „oborech“ bych jen poznamenal: jak hořké bývá někdy poznání, že to o čem je člověk svatosvatě přesvědčen že zvládá, ovládá či kontroluje nakonec nekontroluje vůbec, či tak jak si myslel… Poznání, že člověk kontrolu nad daným „souborem jevů“ ztratil zcela, nebo že ji snad vlastně vůbec nikdy většinovou neměl by mělo vést k zásadním změnám v uvažování, myšlení. Jen se zase v těch „změnách“ člověk nesmí utopit, vždy by měl mít nějakou ostatními respektovanou „matrici postupů“ „jak z toho… Číst vice »

Aleš
Aleš
31. 10. 2019 10:30

Otázka, zda se dá hovořit o okamžiku možných skutečných přelomových změn, které jen nebyly uskutečněny, je spíš pro budoucí historiky. Myslím, že sami si do toho všeho projektujeme vlastní pocity z doby před, v, i po té době. Můj osobní pocit je, že dramaturgové převratu měly jednu věc pod kontrolou. A to, tu, aby ke skutečným pozitivním změnám nedošlo. Kdysi v diskusi s panem Janem Schneiderem (letos oceněným státním vyznamenáním) jeden dlouholetý diskutér om mu tohle vpálil. A jindy argumentačně vynikající Schneider (vedle kterého jsem seděl) odpovídal čistě osobně, nevěcně, jakože ten diskutér trpí paranoiou… A vlastně vůbec nic z… Číst vice »

Aleš
Aleš
31. 10. 2019 10:34

https://www.youtube.com/watch?v=bP6z94HQUSc
Trochu pro zklidnění hysterie. Kraďousci si mohou sednout na zádel. Na Mírov až po řádném soudním procesu.

orinoko
31. 10. 2019 14:16

Svět sametu se otřásá v liberálních zakladech. Proboha, co se to deje? Pravda se zbavuje svých okovu?

https://echo24.cz/a/S98Yr/tigrid-nerikal-cia-rikal-oni-jak-slavny-emigrant-vyrobil-havla

racek
racek
31. 10. 2019 14:50

Dnes docela střízlivý názor … Jo chybami se clovek učí. V nasi samoobsluze, kde jsme stali obvykle fronty na kosiky, jsme se uz vsichni znali. Tesne po převratu ( nechci slovo revoluce, to fakt byl jen puč…) Jeden pan ve fronte pak prohlasil … Jeste je tu hodne ke stravování v tyhle republice… No a uplynuly 3 roky , fronty na voziky uz nebyly a pan stoje u regalu mě tehdy řekl.. vsude je tak strašné draho … Napado me, ze mu reknu okřídlené zvonil jsi klici? Tak mas co jsi chtěl. Ale jen jsem s nim souhlasil. No, ja… Číst vice »

orinoko
31. 10. 2019 14:58

Zase jasne, výstižné a aktualni, neb podobným vývojem jsem si prošel já sám osobne. V prekotne dobe jsem byl mj. jiné také členem ODA. Jakkoli to dneska může vypadat jako nonsens, tak tomu tak opravdu bylo. Zpětně vztato toho vůbec nelituji. Malá partaj s malým tělem a obří hlavou. Tam nebyl problém potkávat všechna ta dnešní individua, která tehdy ovšem ještě neblabolila tak kastrofalne jako dneska. Za jistých okolností jsem sháněl Ludvíka Vaculíka , ale potkal jsem Lenku Prochazkovou. Kratce jsme si Jo, tgo vyměnili základní info a ona se mě zeptala: Jak tam /v ODA/ můžete trpět Zantovskeho, vždyť… Číst vice »