Rozdělená společnost

Dnes a denně, zas a znova si část společnosti stěžuje na to, že je česká společnost jako celek rozdělená. Je přitom evidentní, že je toto rozdělení podle stěžovatelů zásadně špatně, už méně zřetelné ale je, jak je vlastně rozdělena, proč je to podle nich špatně a jak by to mělo být správně. Nezbývá, než se pokusit na tyto otázky odpovědět sám.

Tak především, za všechny ty teď už roky, kdy stesky na rozdělenou společnost čtu a poslouchám, nikdy jsem nepostřehl, že by tyto stížnosti mířily na ekonomické, sociální či etnické bariéry, které by společnost rozdělovaly. Stížnosti nemíří na to, že by se stěžovatelé s někým potkávat nemohli, oni si stěžují, že s někým potkávat musí – s lidmi, kteří jsou jiní, s lidmi kteří mají jiné názory, jiné preference, jiné sympatie a jinak volí. Zatím to nikdo z nich neřekl na plná ústa, ale nabízí se logická úvaha, že ti, kteří na rozdělenou společnost žehrají, by zřejmě nejraději měli společnost sjednocenou. Sjednocenou pod jednou stranou, jednou vládou a jedním praporem – tím jejich.

Je to o to absurdnější, že na rozdělenou společnost nejvíce nadávají ti, kteří se zároveň nejhlasitěji hlásí k odkazu tzv. Sametové revoluce. A jak já si ji pamatuji, tak jedním z nejhlasitěji a nejzřetelněji artikulovaných požadavků tehdy nebyla restaurace kapitalismu (po té otevřeně nevolal nikdo), ale požadavek plurality, požadavek konce vlády jedné jediné strany s jednou jedinou ideologií a nastolení takových poměrů, kdy nebude existence různých názorů a postojů nejenom trestná, ale ani divná.

Teď tu pluralitu máme – a je to špatně. Ti samí lidé, kteří těžce nesli, když museli mlčet sami, teď těžce nesou, když nemusí mlčet druzí. Jestli někdo rozděluje společnost, tak jsou to právě oni se svými požadavky na dělení občanů na správně (jako oni) a špatně (jinak, než oni) smýšlející, a ne prezident Zeman, kterého z toho systematicky obviňují. Prezident nenutí jednoho, aby stál tady, druhého, aby stál tamhle, a oba, aby se navzájem nenáviděli a nadávali si. Že je prezidentem zrovna Zeman, není příčinou, ale projevem toho tzv. rozdělení, ve skutečnosti přirozené pestrosti.

Osobně si myslím, že je lepší „rozdělená“ společnost, ve které vedle sebe koexistuje celá plejáda názorů, než „sjednocená“, ve které je připuštěn jen jeden jediný „správný“ názor, a která zkolabuje v okamžiku, kdy kontrola ochabne a přijde nevyhnutelná konfrontace s názorem odlišným. I já vidím, že je naše společnost nemocná, což se projevuje stále vyhrocenějšími mezilidskými vztahy, ale nesouhlasím ani s tím, že je nemocná proto, že je rozdělená, ani s tím, že je rozdělená proto, že je nemocná. Je nemocná proto, že se není schopna vypořádat s něčím tak přirozeným a jádru zdravým, jako je koexistence různých názorů, priorit, zkušeností a řešení. A těžko společnost uzdravíme tím, že se pokusíme jednu její nezanedbatelnou část amputovat. Tím totiž nezískáme jednu zdravou společnost, ale dvě nemocné, teď už definitivně rozdělené. A právě proto bych byl velmi, rád, kdyby se ji nepokoušeli „léčit“ ti, kterým se nejvíce zdá nemocná.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Petrpavel
Petrpavel
31. 10. 2019 6:23

Pěkná diagnóza. Léčba? Socialismus!

Martin (už bez taky m)
31. 10. 2019 8:50

S lecčíms v textu se dá souhlasit, i celkovým závěrem. Opatrně, ovšem stručnost, jasnost a výstižnost se mi líbí. Jistě: opět ono správně vybrat tzv. priority…
Co vůbec „smí“ zůstat na okraji zájmu- fyzickém??
Jako iniciace diskuse rozhodně dobrý úvodní text který na něco vtipně poukazuje a nečiní si nárok na encyklopedickou „ucelenost“…

Gatta
Gatta
31. 10. 2019 9:50

Chtělo by to víc rozepsat, ale zrovna semi do toho nechce – tedy jen myšlenka: Cituji z článku: “ … jako je koexistence různých názorů, priiorit, zkušeností a řešení …“ PROČ – K ČEMU ??? Když není společný cíl. Ten sice v demokraciích nikdy není jen jeden, natož jen jeden společný, ale vždy nad těmi parciálními zájmy byl jeden kardinální – budování Republiky jako jedné funkční společnosti. Protože věděli, že jinde budou jen námezdní druhořadí občané a věční cizinci. Za této podmínky ta různost názorů přispívá k nalezení optimálního řešeni. A něco v totmto smyslu jsme očekávali i po roce… Číst vice »

Tribun
Admin
31. 10. 2019 11:41

Dobrá otázka, Gatto. Moc dobrá. Odpověď podle mě zní: nemáme. Nemáme, protože cokoliv společného by byl socialismus a ten my nechceme. Proto jsme rozhádaní, bez cíle a bez vize, ale považujeme to za své velké vítězství nad hydrou kolektivismu. Typické Pyrrhovo vítězství liberálních individualistů.

racek
racek
31. 10. 2019 15:06

Jo jo. Rozdělena společnost. Ta je ale pokaždé. Novym jevem je ovsem to, ze rozdeleni vzdy slo na jedne srane vladtnici a sredni trida … Tech asi 30 %, na strane druhé zamestnanci, duchodci a mládež. Dnes hodne oslabuje stredni trida, ale volicu te bohate poloviny kupodivu neubývá. Vznikla totiz nova trida tzv. Zblblych. A pro ne vznikaji a zanikaji různé strany, jako ODA, pak Radek John, teď pirati.. a pridava se i zblbla mládež. Samozřejmě, uz roky vystavena obrovskemu tlaku a prevychove medii, skolou, zamestnavateli. Jo kam se hrabou komousi. ti moc mladych tehdy nepresvedcili. No a vysledek? Podivejte… Číst vice »

orinoko
31. 10. 2019 15:18

Gatta, to je dobry… Troufám si tvrdit dokonce, že základní nedostatek … co nedostatek… , naprostá absence… co absence … , …. existenciální rovina režimu tzv. svobody a demogracie zamířila do sveho vlastního slepého streva
Odborník by rekl, že režimu chybí NADSTAVBA, bez níž nelze mluvit o nějakém pokroku, a SMYSL existence režimu cool free demosky.
Takhle nějak se rodí v diskusi převratné myslenky. A to se pritom nikdo neodvolava na Karla Marxe.

orinoko
31. 10. 2019 15:23

Ke tricatemu výročí cool free demosky se mě někdo imaginárne pta:
Myslíš na svobodu?
– Ty brdo no jasne. Pomalu není dne, aby to tak nebylo.
– No a?
– Hele, rikej si, co chces, ale Karel Svoboda byl jedním z největších českých skladatelů české pop music.