Tři vánoční rady: Jak vybrat stromek, nepouštět kapry na svobodu a nekrmit zvířata

Tisková zpráva Hnutí DUHA

UDĚLEJTE RADOST NEJEN SVÝM BLÍZKÝM, ALE I PŘÍRODĚ

čtvrtek 17. prosince 2015

Chcete o Vánocích udělat radost nejen svým blízkým, ale také neuškodit zbvtečně přírodě? Pořiďte si stromek s certifikátem FSC či aspoň z prořezávky z blízkého lesa, nekupujte kapra a namísto krmení zvěře se raději lesem jen tiše projděte. Můžete se také přidat k lidem,  kteří svým blízkým dávají dárky v podobě prospěšného certifikátu. Věnujte třeba strom, kus pralesa nebo patronát nad vzácnou šelmou.

Lidé, kteří chtějí vídat svůj vánoční strom ještě mnoho let a generací, si mohou koupit vánoční jedličku s certifikátem FSC (Forest Stewardhip Council) [1] v květináči. Na jaře ji pak může  rodina zasadit na vlastní zahradu nebo do lesa (více na www.rezekvitek.cz). Certifikát FSC může být vodítkem i pro ty, kteří upřednostňují vzrostlejší stromek. Prodejce jím prokáže, že vánoční stromek pochází z lesa, kde se hospodaří šetrně. Seznam míst, kde a kdy můžete koupit vánoční stromek s FSC certifikátem, je zde: http://www.czechfsc.cz/novinky/novinky-v-cr/vanocni-stromky-s-certifikatem-fsc-v-prodeji-201.html.

Opakovaně použitelné stromky z umělé hmoty k přírodě šetrné nejsou. Vyrábějí se z ropy, kterou je nutno vytěžit, přepravit, zpracovat a stromky pak dopravit k  zákazníkům. Také koupě  oblíbených exotických druhů vánočních stromků nebo krásných jedliček či borovic ze speciálních  plantáží přírodě neprospívá. Jejich pěstování se neobejde bez jedovatých chemických prostředků a jejich doprava na dlouhé vzdálenosti, často ze zahraničí, neúměrně zatěžuje životní prostředí. Náhradním řešením může být koupě obyčejného stromku z běžného lesa, z takzvané prořezávky, který by lesníci stejně kvůli příliš husté výsadbě vyřízli.

Ve  vanách mnoha domácností se před Vánocemi objevují kapři. Řada lidí je pak jako projev dobré vůle pouští zpět do rybníků. Jenže většina kaprů tuhle „záchranu“ nepřežije kvůli teplotnímu šoku. Po výlovu z rybníka jsou kapři dlouho drženi v teplejší vodě. Ryby vyhladovělé dlouhým „skladováním“ v sádkách nemají pak dost energie a odolnosti se náhlé změně přizpůsobit.

Kapři navíc pocházejí z intenzivního rybničního chovu, který má s přírodou máloco společného. Jde o umělý výkrm, při němž se do rybníků ve velkém sype zrní, aby se kaprů „vyrobilo“ co nejvíc. Intenzita chovu se stále stupňuje. Obrovská množství ryb na malé ploše a vzniklý zákal ničí veškerý přirozený život v rybnících. Růst koncentrace dusíku a fosforu v našich vodách představuje vážné poškození naší přírody.

Vánoční výlety do lesů s trochou krmení pro srnky a jeleny jsou už pro mnohé vánoční zvyklostí. Lidé si myslí, že když přinesou zvěři krmení, pomohou tím přírodě. Opak je pravdou.  Jelení i srnčí zvěře je v lesích mnohem víc, než kolik by jí přirozeně mělo být a kolik les uživí. Přemnožená zvěř pak likviduje cenné stromky a ničí celý ekosystém lesa [2].

Poslední celorepubliková inventarizace škod zjistila, že zvěří je poškozeno průměrně 57% všech listnáčů a jedlí [3]. Přemnožená spárkatá zvěř sežere přednostně všechny mladé listnaté stromky a jedličky, a tak ze smíšených výsadeb zůstávají zase jen smrky [4]. Mění se tím i složení bylinné vegetace. V přirozených podmínkách slabá a nemocná zvěř uhyne. Přikrmování myslivci nebo hodnými lidmi narušuje přírodní výběr. Slabá zvěř přežije, rozmnožuje se a zhoršuje tak kvalitu a odolnost populace. Přikrmování znamená narušování přirozeného života lesa jako celku. Dokud nesnížíme počty zvěře, která decimuje přirozené zmlazování lesů, nepodaří se nám obnovit smíšené lesy místo dnešních smrkových monokultur.

Jaromír Bláha, expert na ochranu lesů  Hnutí DUHA, řekl:

„Udělejme o Vánocích radost nejen svým blízkým, ale i přírodě. Kupovat umělohmotné vánoční stromky nebo nosit divokým zvířatům do lesa krmení ve skutečnosti přírodě nepomůže, ba právě naopak, právě tak jako pouštění kaprů na svobodu. To je dokonce zabije. Chceme-li o Vánocích přírodě prospět, kupme si stromeček s  certifikátem zdravého hospodaření FSC nebo aspoň obyčejný smrček z prořezávky z nejbližšího lesa. A kapra si raděii odpusťme docela. Nebudeme se tak aspoň podílet na devastaci našich rybníků intenzivním chovem kaprů.“  

Profesor David Štorch z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a AV ČR řekl:

„Z naší přírody jsou na tom skoro nejhůř stojaté vody, zejména rybníky. Je v nich přebytek živin a intenzivní rybářské hospodaření to ještě zhoršuje. Množství kaprů v intenzivně obhospodařovaných rybnících se za poslední století zmnohonásobilo a už v nich nepřežije nic jiného. Kapři totiž vyžerou veškerý zooplankton, navíc víří bahno a voda je
natolik zkalená, že například někteří ptáci žádnou potravu nenajdou, i kdyby tam byla. Rybníky se hnojí, aby se povzbudila produkce kaprů, a to ještě zhoršuje bilanci živin ve vodě.“

Poznámky:

[1] Výrobky označené logem FSC (Forest Stewardsip Council) prokazují, že použité dřevo pochází z lesů, kde se zdravě hospodaří. Pravidla FSC pro ČR vyžadují např. vysazovat pestřejší skladbu místních druhů dřevin a omezují holosečné způsoby těžby či chemické postřiky porostů. Zákazníci tak mají možnost výběrem výrobků s  certifikátem FSC podpořit takové hospodaření, které vede k zdravějším lesům.

[2] http://www.hnutiduha.cz/publikace/premnozena-zver-spasa-stromky-v-ceskych-lesich-ale-kalamita-ma-rozumne-reseni

[3] Beranová J., Apltauer J., Černý J., Výsledky čtvrtého opakování celorepublikové inventarizace škod zvěří, Lesnická práce

[4] Lze to ukázat na takzvaných srovnávacích plochách. Tam se sleduje, jak se les zmlazuje v oplocené ploše, kam nemůže zvěř, ve srovnání s okolním lesem. Například monitoring objektu Sv. Anna u Dobříše ukázal, že mladých stromků ve fázi odrůstání je v oplocence 6088 ks/ha, mimo oplocenku 1666 ks/ha. To je sice početně dostačující, ale porovnáním druhového složení zjistíme, že jedliček je v oplocence 24% a mimo ni 0%!. Listnáče tvoří v oplocence 60%, mimo ni jen 7%. Mimo oplocenky tedy není možné obnovit smíšené lesy, vyrůstají zde jen nové smrkové monokultury.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
19 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
fajt
18. 12. 2015 6:59

…dost dobře nechápu, pro koho chcete ( v tomto despotickém stavu ) zachraňovat les. ..)

LF
LF
18. 12. 2015 7:23

V přirozených podmínkách slabá a nemocná zvěř uhyne. Přikrmování … narušuje přírodní výběr. Slabá zvěř přežije, rozmnožuje se a zhoršuje tak kvalitu a odolnost populace. Přikrmování znamená narušování přirozeného života … jako celku.

Jestlipak si uvedená fakta uvědomují i zastánci sociálního státu a nedobrovolné solidarity?

Béda
18. 12. 2015 7:44

LF,

aby sis, ty „zvěři“ až budeš jednou starý, nemocný, nesoběstačný na tyto své vejšplechty ještě nevzpomenul. Co bys navrhoval – utratit tě?

Béda
18. 12. 2015 8:41

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Byl-advent-Havel-zemrel-Neonove-srdce-doblikalo-Co-si-ted-pocneme-Chvilka-poezie-Dzamily-Stehlikove-413464 „Byl Advent. Sněhový kožich Evropy trhaly teplé cyklóny, Stromy zdobily girlandy hitchcockovských vran. V prosinci lilo, padaly hráze. V neděli ráno se splašily zvony Zemřel, zemřel. Desítce egyptských ran Vyrovná se ta jedna. Havel zemřel. Soused – rváč a cynik – Sedl si na schody a vzlykal – co si teď počneme sami, Raději by vrátil hokejové zlato… Cítil se jako viník Pak o Vánocích – prý kvůli obžerství u hrobové jámy. Dramatik absurdna měl pohřeb ve dnech čekání na Mesiáše A na Godota. Sestra Boromejka něco šeptala Dáše. Neonové srdce nad Hradem ještě chvíli blikalo jako maják Pro… Číst vice »

Béda
18. 12. 2015 8:55

Béda napsal

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/V-Nemecku-rusi-silvestrovske-ohnostroje-Mohly-by-pry-pripominat-uprchlikum-trauma-z-valky-413467

Proč rovnou nezruší Vánoce?

z diskuse: „mají pravdu, alea, 18. 12. 2015 9:38:53
ale to by se pak třeba na oplátku mohli muslimové vzdát burek svých žen, aby to nestresovalo Němce, protože ti pak nevědí, kdo se pod burkou skrývá a může je to stresovat – přece by si obě strany měly vyjít vstříc“ (Co kdyby se pod burkou ukrýval nějaký terorista?)

Béda
18. 12. 2015 9:34

A teď jedna vánoční: (krize již „odeznívá“, zadluženost klesá…) http://www.novinky.cz/ekonomika/389702-dluh-ceska-k-zahranici-stoupl-na-3-14-bilionu.html Dluh České republiky vůči zahraničí se ve třetím čtvrtletí zvýšil o 230,3 miliardy na 3,14 bilionu korun. Meziročně narostl o 330,5 miliardy korun a představoval 71 procent hrubého domácího produktu. Informovala o tom v pátek Česká národní banka. Z hlediska jednotlivých sektorů se podle ČNB zvýšily zahraniční závazky bankovního i vládního sektoru. Bankovní sektor včetně centrální banky se ke konci září podílel na zadluženosti 31,2 procenta a vládní sektor 22 procenty…Růst zahraničního dluhu vládního sektoru byl spojen s nákupy vládních dluhopisů zahraničními investory,“ uvedla banka. Podíl ostatních sektorů, především podniků,… Číst vice »

Aleš
Aleš
18. 12. 2015 10:33

Poškození neoplocených ploch je tak výrazné, že nejenže mění druhové složení lesa, ale také zcela znemožňuje obnovu většiny dřevin, na některých lokalitách i obnovu lesa. Okus, ohryz a loupání má obrovský vliv na zdravotní stav lesů, následnou náchylnost podléhání hmyzím i živelním kalamitám i suchu, u ohryzu a loupání výrazným způsobem roste poškození lesa i jednotlivých stromů houbami, díky okusu i loupání vznikají deformace růstu. Nemůžeme zapomenout i na ekonomické dopady, kdy stát (či jiní vlastníci) vydávají nemalé prostředky na zalesňování, oplocenky, individuální ochrany a také na opakované zalesnění z velké části zaviněné právě vlivem zvěře, způsobem mysliveckého hospodaření a… Číst vice »

Admirál
Admirál
18. 12. 2015 12:49

Vánoční stromky se pěstují proto, aby se před Vánoci podřízly a podle tradice ozdobily v tomto čase lidský příbytek. Stejně tak, jako se jiné stromy pěstují, aby se po nějakém čase podřízli a z jejich dřeva se vyrobila prkna a trámy.

Kdo chce stromek v květináči, nic proti tomu. Ale pocit viny za to, že si koupím stromek podřízlý, není na místě. Růže také nekupuji v květináči.

Béda
18. 12. 2015 12:49

Mám již asi 15 let umělý stromeček a každý rok (1 za rok) na Vánoce v rámci tradice vánočního kapra. Lesní zvířata ani zvířata v ZOO nekrmím. A je mi úplně jedno co o tom kdo soudí.

niky
niky
18. 12. 2015 13:25

Béda napsal

Mám již asi 15 let umělý stromeček a každý rok (1 za rok) na Vánoce v rámci tradice vánočního kapra. Lesní zvířata ani zvířata v ZOO nekrmím. A je mi úplně jedno co o tom kdo soudí.

Jsme na tom stejně, máme umělý stromek už asi 20 let a teď jsem si přečetl jak škodím životnímu prostředí když nekupuji stromek v květináči….. když čtu ty kydy od placených agentů ekoterorismu dělá se mi špatně.

Bety
Bety
18. 12. 2015 14:11

Hezký stromek v květináči
jsem si kdysi koupila.
Za svou blbost jsem se potom
dosti dlouho hanbila.
Z toho stromku na Ježíška
suché koště zbylo mi.
Obývák byl ozdobený
jen jehličím na zemi.

orinoko
orinoko
18. 12. 2015 16:24

Co se to jenom deje? V predvecer porazky NWO se v ceskych koncinach vytahuje do meeeeeeeee…dii truchliva postava nejvetsiho podvodnika ceskych dejin i historie – Vaska Havla. Presne toho, co chodil s pany na led a cesky narod si za nej nohu zlamal. Asi maji pocit, ze je Vaska vsude moc malo. Pricemz opak je pravdou. Vaska je po 20ti letech sametove normalizace vsude az moc. Byt mezi nami , tak je peceny, vareny a zchlastany u Judy Shapito kazdy druhy day. Nicmene … sametovy emericky soudruh vyrazne odezniva. Knezna Libuse je jaksi porad soucasti ceskych narodnich dejin. Vasek z… Číst vice »

orinoko
orinoko
18. 12. 2015 16:47

Njn, vyvoj nezastavis aneb Kdyz fajt ma trysky pod pytlikem. Ukazuje se, ze Hejvl kradl, kde se dalo. A co se dalo. Dokonce i Pravdu a lasku zatahl do svych kleptokratickych ejakulaci. Existuji domnenky, ze vlastne zadnou hru nenapsal, pouze na ni participoval. A dokonce se vi, kdo byl vetsinovym autorem. Na Vaclavskem Vaclavaku nekdo cura mimo misu jiny krici s vlajkou pruhovanou hura a chce k lizu Nechod Vasku s pany na led riskujes ze potrefi te rusky humanitarni nalet a … ty vyhnijes Cech ma sveho peska Vaska Vasek peska jmenem Maska A co z toho plyne? Vsechno… Číst vice »

orinoko
orinoko
18. 12. 2015 17:12

Kapra jsem nikdy nedokazal zariznout. Vlastne zadne zvire. A nejspis ani clobrdu. Ackoli mimoradne islamske Allah Akbar hovado asi ano. Moje byvalka pochazi z reznicke rodiny, ta zadny problem nemela. Rikala, ze maso potrebuje. Zkusil jsem na zahrade zasadit broskvone. Ale neujaly se. Les jsem cistil od skod a dodnes mam na to vzpominku – motorovou pilu. Zivot neni zadna DUHA. DUHA je svym zpusobem pokus o antropologicke a socialni inzenyrstvi. Zivot jde svoji vlastni cestou. A pokud bude clobrda zlobit moc, tak ho pud sebezachovy zivota nemilosrdne smete i s jeho dabelskym znamenim. Miluju nahe krale. Ted naposledy se… Číst vice »

fajt
fajt
18. 12. 2015 18:00

jednoho kapříka jsem dneska poslal do věčného rybníka, čtyřkilový pololysáč, další mi čekají v pondělí, koleš má koleše a ten má chovný kačok, takže je rozdává skoro na potkání, tož dneska byla polívka s hlavou, ploutvemi a mlíčím a zítra si prubnu generálku ( na přírodno a na másle a dojedu ho na portském ) a protože rybka má plavat, tak si dnes dám i nějakého pifsona ( sice se trochu za ním povozím, ale kvalita si žádá své ), taková viliovka, kde si trochu popřejeme a zanadáváme na poměry, politiky, susedy a roby…snad to u toho i skončí :-)

Sasin
Sasin
18. 12. 2015 20:23

Od dob, gdy lidé obývali úrodné nivy, řeky nepřehrazovali, (dnes to z nějakého nepochopitelného důvodu dělají koupálisti, po kterých je petek a plechovek všude plná prdel) gde různých ryb bylo po kokot, a nestavěli cyklostezky do každého lesíka, gde piknikují a nechávají své naloupené poklady uběhla už dlouhá doba. Šmejdi neokusují úplně všechno na co přindou, ale pěstují řepku kterou nigdo nechce žrát a gdyž náhodou zahlédnete pár srnek na okraji té spouště na to vejrat, tak se alarmuje, že se přemnožili. Děti, navlečené do reflexních bundiček, jsou v úžasu gdyž na výletě zahlédnou přivandrovalý párek koroptví bez registrovaného čísla… Číst vice »

idiotronic
19. 12. 2015 4:22

Bety napsal
Z toho stromku na Ježíška
suché koště zbylo mi.
Obývák byl ozdobený
jen jehličím na zemi.

Někdy ale stromek v květináči teplotní šok v obýváku přežije. Rozmyslete dobře, co s ním. Škoda, když malý stromek vysadíte, ale neuvážíte, že pod elektrickým vedením nemůže vyrůst, nebo že bude skácen pro malou vzdálenost od oken obytného domu či křižovatky. Ve městě přitom viditelně chybí výsadba z posledních 70 let. (stoleté stromy jsou, ale občas je skolí vichřice nebo choroba.)

Aleš
Aleš
21. 12. 2015 10:50

Osobně mívám vánoční stromky z prořezávek. Nad stromky v květináči mám pochybnosti i o následném růstu, stejně tak o ekologičnosti a ekonomičnosti tohoto počínání. Ovšem nejhorší bývají stromky z velkých plantáží, na zemědělské půdě, velkolepě těžené pomocí motorovek, převážené desítky kilometrů a ještě balené prodejci.