Trumpův druhý „ulitý start“

Neúspěšný pokus o americký převrat ve Venezuele je nejlepší dárek k 1. máji

Pokus o převrat od samého počátku působil příliš povrchním dojmem, a to jak zpracováním, nacvičenými gesty pana Guaidó v jeho videoprovolání (podobně jako u Navalného), 70 vojáky přeběhlými na jeho stranu, názornou absencí masové podpory, stejně tak i dopředu umístěnými automatickými kamerami na místech zrežírovaných „představení“, neschopnými přesunu a vysílajícími do světa záda zevlounů. A koneckonců i překotným blábolením Trumpovy administrativy…

Maduro nepochybně řízení země nezvládá, obzvláště v situaci, kdy USA v podstatě ukradly venezuelské mezinárodní rezervy, zanechaly zemi bez peněz a blokovaly hlavní část jejího exportu (kromě Ruska mohou venezuelskou těžkou ropu zpracovávat právě jen americké rafinerie na Trinidadu a jihu USA).

Nicméně pro Latinskou Ameriku není nadvláda USA salámek a cesty na Bahamy, jako pro ruské liberasty, ale rozpad společnosti a sociální peklo podle vzoru Haiti, nesrovnatelně horší, než vše, co by se mohlo stát ve Venezuele za nejhoršího, ale přesto stále státu. Proto dokonce ani nespokojenci s Madurem nejsou ochotni stát se loutkami amerických teroristů.

V takové situaci jsou kubánští a čínští odborníci nacházející se ve Venezuele, (nemluvě už o zástupcích hnutí „Hizballáh“) důležitým politickým faktorem.

Podstatné je i to, že Trump státním převratem v Brazílii sice opět získal klíč k Latinské Americe, ale přitom prudce posílil nenávist k USA v nejrůznějších zemích. Proto Madurovo svržení destabilizuje nejen Venezuelu, ale i celou Jižní a Střední Ameriku. Což je Trumpovi jedno, protože on se jen potřebuje předvést na domácí vnitropolitické scéně, ale dokonce i vláda Kolumbie (v níž nejcivilizovanější politickou silou jsou drogové kartely) chce žít.

Není příliš jasné, proč se Spojené státy ve Venezuele dopouštějí už druhého „ulitého startu“, když tam v létě stejně měla vypuknout objektivní politická krize v souvislosti se skončením lhůty pravomocí Ústavodárného shromáždění (vytvořeného záměnou za rozehnaný parlament) nemající normální řešení. Možná byla příčina ve strachu před tím, že Venezuela začne zpracovávat ropu za pomoci Ruska, a tím se osvobodí ze závislosti na USA, ale možná také v hrubé, nepředvídatelné negramotnosti nové generace amerických politiků…<

Ať tak, či onak, svou impotencí nám Trumpova administrativa zajistila nejlepší gratulaci k 1.máji…

Zdroj: Děljagin.ru

Překlad: st.hroch 190502

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dana
Dana
3. 5. 2019 22:44

Ale jo, at si Deljadin libuje. Rusove tezi venezuelskou ropu 24 hodin denne, protoze prokazali smenky, kde se Chavez a Maduro zavazali platit ropou, kdyz dostanou financni pucku. (V dolarech). Penize jsou uz davno prozrane, ale dluh zustava, ciliz, za nynejsi tezbu ropy nedostavaji Venezuelane ani floka. Ledaze by Rosneft uz z casti dostal svoji investici zpatky a tak by mohl nabidnout Madurovi, ze mohou pozadat o dalsi pujcky. To si myslim, ze je dosti nepravdepodobne, ruske ropne spolecnosti budou rady, ze z te kalamity vysly bez velkych ztrat a zadne nove pujcky nepodepisi. Venezuelska krize je z casti zamerena… Číst vice »

orinoko
orinoko
4. 5. 2019 19:49

Vynikajici, skvele…. Úžasné a dechberouci … Jak jinak…
Tak Rusko konečně začalo ve světě dělat to, co emericti bastardi praktikují už od dob indiánského holocaustu.
Rusku navrhuji nasledujici:
Osvobodit Aljasku, kolonizovat Mexiko a Kanadu, na USA požadovat náhradu za Sikorskeho vzdelani, světové zidovstvo zazalovat za to, že se Rusko stalo dejinnym experimentem na poli materialismu a idealismu, soudruha Trumpa speciálně zazalovat za naprosté matemi pojmů , a pokusu z Putina udělat nového Gorbacova.
Nový émerický senil má stejnou ulohu jako starý émerický senil v době hvězdných valek.

orinoko
orinoko
4. 5. 2019 20:06

Světová role soudruha Trumpa v dejinach: Na základě naprostého prostactvi naladit Rusa na empatickou vlnu. Na světě neexistuje vhodnější persona, než je ruský Putin. Proc? Protoze si on sám takto nastavil latku. Pokud bude v émerice vládnout Trump o líná , tak budeme jednat do roztrhání tela. On vi, že soudruh Trump je naprostý mimon, hovado, produkt zbrojního holocaustu v zoufale formě , ale nikdy neudělá nic, aby hlinenym nohám bílé chýše v něčem ublizil. Rusko stojí na krizovatce: Buďto ochrání Putina před Trupmifajkslem , anebo Putin uz za 10 , 15 let bude vnímán stejně jako batka Gorbacov. Soudruh… Číst vice »

Bety
Bety
6. 5. 2019 10:05

Orinoko, to chce klííd.
Představte si Putina jako policejního vyjednavače. Všude plno rukojmích,
případně i raněných a vyjednavač mluví a mluví…
Většinou to trvá dlouho a všem tečou nervy, ale vyjednavač nesmí přestat
mluvit…