Turci jsou v tom až po uši

Nakolik se dá věřit článku na Novinkách Jedno sestřelené Su-24, dvě vysvětlení. Co tvrdí Ankara a čím kontruje Moskva, tak veškeré pokusy Turecka obhájit sestřelení ruského SU-24 naopak podporují plnou zodpovědnost Turecka a jeho (zločinný?) úmysl.

Ankara trvá na tom, že suchoj hranici překročil a sedmnáct vteřin operoval v tureckém vzdušném prostoru.

Za 17 vteřin se toho sice dá stihnout hodně, ale zvednout ze země pohotovostní stíhačky a navést je na cíl určitě ne. Co to znamená? Že ty turecké stíhačky tam musely na ruské bombardéry čekat, musely čekat na ruskou chybu, která jim dá záminku, a pak rychle, ale opravdu rychle zasáhnout, než záminka pomine. Jednali tedy úmyslně a plánovitě.

Snímek zveřejněný tureckou armádou ukazuje údajnou trasu dvou ruských Su-24, jak přetínají nejjižnější – asi tři kilometry široký – výběžek tureckého území. Jedno z letadel pak bylo sestřeleno v okamžiku, kdy turecký vzdušný prostor opouštělo, druhý stroj nechaly turecké F-16 odletět.

Opouštělo, neboli Turci stříleli Rusům do zad. Vzhledem k časovému i prostorovému rozměru se zdá nepravděpodobné, že by mohlo dojít ke vzdušnému souboji, ve kterém se jedno letadlo dostane za druhé a pálí, narušení tureckého vzdušného prostoru tudíž nepokračovalo, ale vše naopak směřovalo nápravě a splnění tureckých požadavků.

Turecká armáda dále k incidentu uvedla, že ruský stroj sestřelila nad provincií Hatay v úterý v 9:24 místního času, tedy 10:24 SEČ poté, co ho desetkrát varovala.

Jak ho mohla stihnout během sedmnácti vteřin desetkrát varovat? Jak mohl ruský pilot během sedmnácti vteřin zareagovat a jak jinak mohl zareagovat, než pokusem o opuštění tureckého vzdušného prostoru, který mu ovšem turecké stíhačky neumožnily?

„Nikdo by neměl pochybovat o tom, že jsme udělali vše, co bylo v našich silách, abychom tomuto incidentu zabránili. Každý by ale měl respektovat právo Turecka na obranu hranic,“ řekl turecký premiér Ahmet Davutoglu.

Nevím, jak ostatní, ale já ve světle výše řečeného nepochybuji o tom, že Turecko udělalo vše pro to, aby k incidentu došlo. Rusové samozřejmě udělali chybu, že si neohlídali, kudy přesně letí, ale narušení tureckého vzdušného prostoru nedosáhlo takové intenzity, aby ospravedlňovala tak radikální reakci, přičemž lze s úspěchem pochybovat o tom, že se jednalo o reakci, protože na prostoru tří kilometrů a sedmnácti vteřin nemohlo Turecko reagovat, mohlo jednat jedině proaktivně. A museli jednat rychle a přesně, aby stihli ten chvilkový casus belli využít.

Zůstává otázkou, proč?

Převzato z blogu Tribun

Přejít do diskuze k článku 20 komentářů