Nizozemský parlament dnes začíná projednávat antifosilní zákon. Stojí za ním většina poslanců

Tisková zpráva Hnutí DUHA

BRITÁNIE PŘIJALA PŘELOMOVÝ ZÁKON PRÁVĚ PŘED SEDMI LETY. KDY SE JEJ DOČKÁME I MY?

čtvrtek 26. listopadu 2015V den, kdy Británie slaví sedm let velmi úspěšného fungování tamního antifosilního zákona [1] a jen čtyři dny před začátkem klíčového globálního summitu o změně klimatu v Paříži, začíná dnes nizozemský parlament projednávat antifosilní zákon. Země tulipánů tak může být letos po Francii druhou zemí, která přijme závazná pravidla pro snížení skleníkových emisí a odbourávání závislosti na fosilních palivech.

Vládní sociální demokraté předložili návrh spolu s opozičními zelenými [2] a mají tak na své straně potřebnou většinu zákonodárců.

Přelomová legislativa závazně stanoví, že se spotřeba fosilních paliv v zemi sníží o 55 procent do roku 2030, v roce 2050 pak bude Nizozemsko závislé na uhlí, ropě a plynu jen z pouhých pěti procent. V tomto roce také plánuje již vyrábět všechnu energii z obnovitelných zdrojů.

Zákon – bude-li schválen – dá nizozemské ekonomice jasný směr. Vláda bude povinna na každých pět let připravit konkrétní opatření, jak snížit plýtvání energii a zvýšit výrobu z čistých domácích zdrojů.

Británie se za sedm let fungování zákona zbavila již pětiny své fosilní závislosti, přitom průmyslové výroba vzrostla o šest procent a zaměstnanost o pět. Legislativu, která stanovuje závazné cíle a tempo pro snížení závislosti na dovozu ropy, plynu a uhelných dolech, přijaly také Rakousko, Dánsko, Švédsko, Finsko, Francie, belgické Valonsko či nejprůmyslovější německá spolková země Severní Porýní-Vestfálsko.

Vláda Bohuslava Sobotky se k antifosilnímu zákonu zavázala již ve svém programovém prohlášení [3]. Podporují jej i opoziční TOP 09, Starostové a nezávislí i KSČM [4]. Věcný návrh zákona už připravilo ministerstvo životního prostředí, ale vláda stále otálí s jeho schválením.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

„Většina nizozemského parlamentu stojí za antifosilním zákonem. Podobnou podporu má zákon i v naší poslanecké sněmovně. ČSSD, ANO a KDU-ČSL jej mají už dva roky v koaliční smlouvě i programovém prohlášení vlády, největší opoziční strany jsou také pro. Je potřeba, aby vláda konečně přestala přešlapovat, zákon schválila a poslala jej poslancům co nejdříve.“

Poznámky:

[1] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/britove-uz-nemaji-s-parizi-problemy

[2] https://groenlinks.nl/nieuws/groenlinks-en-pvda-presenteren-klimaatwet

[3] Program vlády slibuje srazit kritickou závislost na fosilních palivech a zlepšit recyklaci odpadu: www.hnutiduha.cz/aktualne/program-vlady-slibuje-srazit-kritickou-zavislost-na-fosilnich-palivech-zlepsit-recyklaci

[4] Karel Schwarzenberg: podporujeme zákon ke snížení závislosti na fosilních palivech:
www.hnutiduha.cz/aktualne/karel-schwarzenberg-podporujeme-zakon-ke-snizeni-zavislosti-na-fosilnich-palivech

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
27. 11. 2015 19:39

Pětiletky? No vida!

Sasin
Sasin
27. 11. 2015 20:27

Gdyby mumie hlasovali proti fosiílijím bych asi taky zkameněl, úžasem. Urkytě budou tamní poddaní o tom diskutovat svobodným slovem. Muheeeeeeee

racek
racek
27. 11. 2015 21:15

No bezva. Čím si ovšem budou svítit a topit, netuším. I když, možná to dovezou, jako němci atd. Mimochodem, elektřinu napřesrok nezlevní, anžto budem muset instalovat nové transformátory na vyrovnání výkyvů proudu z německých ekozdrojů. Jak jsem slyšel s oficiálních úst včera v rádiu. Někdo se zas na ekologii namastí.
Mě to tedy velmi silně připomíná akce vítání alláhů a islámu u nás. NaŠTĚSTÍ, TOHLE se dá ještě zvrátit.

humbru
humbru
28. 11. 2015 11:48

Neužitečnější pro Zemi by bylo redukovat počet lidí. Náboženští bigoti, viz čerstvá střelba v USA, tomu ale účinně brání.

PPK
PPK
28. 11. 2015 18:25

Je tam zajímavá tabulka o autech a spalovacích motorech
http://auto.idnes.cz/spalovaci-motor-co2-0ok-/automoto.aspx?c=A151113_162659_automoto_fdv

idiotronic
idiotronic
29. 11. 2015 0:12

PPK napsal zajímavá tabulka o autech a spalovacích motorech Hlavním argumentem proti elektromobilitě je předpoklad, že každý automobilista jede na 450 km dlouhou cestu, což není zdaleka pravidlem. Ale po destrukci místní dopravy (a rozdíl v dojezdovém čase – 20 minut autem a 70 minut veřejnou dopravou ) jezdí většina řidičů do práce vzdálenost , která nemusí stačit ani na prohřátí katalyzátoru a cvičený chemik cítí kysličníky dusíku v povětří. Klůcek na tyči s harem,namočeným ve čpavku vás ujití o správnosti vašeho dojmu – u ústí výfuku. Argument o 120 kg těžkém akumulátoru také není silný při 1000 až 2000… Číst vice »

Bety
Bety
29. 11. 2015 10:30

Pokud za něco lobuje knížepán, měla bych se před tím na pozoru. Mohou být argumenty pro, mohou být argumenty proti, nejsem odborník, ale zelení silně inklinují k pravičákům a ještě k tomu kníže…..

Magnus Maximus
Magnus Maximus
29. 11. 2015 11:17

Hnutí Duha jsou stejní grázlové jako Člověk v tísni. Měli by být označeni za cizí agenty a škodiče tohoto státu. Je to ideodiverzní organizace. To co se děje na Západě v této oblasti je jen velké pokrytectví a politika. Elektriku, kterou si doma nevyrobí díky zavřeným uhelkám a jaderkám budou nakupovat z oblastí kde tyto elektrárny budou běžet. Samozřejmě to odnesou místní koncoví spotřebitelé. Elektromobil v současné podobě nemá s ekologií nic společného. Nejde o váhu akumulátoru nebo dojezd, ale o to z čeho je vyroben. Tak víme z čeho jsou vyrobeny ty baterky, ne ? Už vidím tu tzv.… Číst vice »

idiotronic
idiotronic
29. 11. 2015 11:50

Návrat ke koním zažili již na Kubě a v Srbsku v 90. létech.(Jelcin, popř. humanitární bombardování). Možná by zkušenost nebyla k zahození.
A ta poznámka o životnosti je klíčová. Zářivka je ekologický zdroj světla s vysokou účinností (nejyšší, z toho, co do domácnosti lze koupit). Ale v provedení ,,úporka“ je to zločin.