U Kabula se bojuje za Prahu

Odejit by dokazal jen srab. To prohlasil vrchni velitel česke okupačni armady přesně před třema rokama, v srpnu 2018. Tuž nevim, nejsem si jisty, ale žaden velitel by neměl takto hovořit o svojich jednotkach, byť okupačnich.

Faktem je, že Afghanci, na rozdil jinych bojovniku, napřiklad Němcu, dokazali porazit tři nejsilnějši armady světa. Vlastně porazili celu protihytlerovsku koalicu. Nejdřiv do roka 1919 porazili ve třech valkach Brity, pak v rokach 1979-89 Sověty a nakonec v rokach 2001-21 Spojene staty. Myslim, že onkel Adolf by z nich měl radost. Odolali dokonce aji stotisicove armadě, keru tam synci z SSA přivezli, aby je pak po svoji nejdele vedene valce zas odvezli, mnohe z nich v dřevěnych krabicach.

Ne, nemam z teho radost. Stopadesat tisic mrtvych lidi nemože robit nikomu radost. Je uplně jedno, jestli oběti byly z řad okupačnich jednotek, vlasteneckych bojovniku nebo civilistu. Jedini, keři na všem hledaju pozityva, su jako vždycky slunkaři, keři se raduju, že gramotnost žen stupla za poslednich dvacet roku okupace na 37%. Tak určitě, aji ja mam z teho velku radost. Kdo ovšem fčil douči tych 63% negramotnych, to netušim, A k čemu bude schopnost čitat tym gramotnym tež nevim, mam spiš taky nejasny pocit, že věhlasne knihy jako su třeba Dopisy Volze, V zajeti Islamu nebo aji obyčejna kuchařka Minutky z vepřove pečeně fčil nebudu v Kabulu tak uplně k dyspozici v každem Librexu.

Je hezke fčil čitat, co se v udolich okolo Kabula v době okupace vojsk NATO dělo. Snad enem uryvek z hezkeho rozboru Challengera:

Američané neprohráli proto, že by měli méně silné vojsko, ale proto, že si na prosazování svých cílů vybírali ty nejodpornější zmrdy, kteří byli schopni kolaborovat. V momentě, kdy zmizela vojenská síla západu, potěmkinská vesnice se zřítila jako domeček z karet. Když okupovali Afghánistán Rusové, Tálibánu trvalo 3 roky, než ruskou loutkovou vládu svrhla. Američany dosazená loutková vláda padla ještě předtím, než se američtí soudruzi stačili evakuovat. Bylo to proto, že loutková vláda dosazená Rusy měla jakous takous legitimitu a prostí Afghánci na ni tedy mohli pohlížet jako na menší zlo, než na Tálibán. Vláda zmrdů dosazených USA padla proto, že neměla legitimitu naprosto žádnou, páchala na místním obyvatelstvu zvěrstva takového druhu, že se většina lidí modlila k Alláhovi, aby už přišel zpět ten nenáviděný Tálibán, za kterého to sice taky bylo hnědým nahoru, ale aspoň byl klid, nikdo neunášel a neznásilňoval děti a pokud ano, aspoň ne v takové míře.

Vic z teho přehledu zveřejňovat nebudu, bo tam su nechutnosti nevhodne pro jemne čtenaře mojich blogu.

Tak co fčil, vrchni veliteli? U Kabula už se nebojuje za Prahu? Asi ne, když kolaborujici jednotky už su u Prahy a přivezli zme si je tu sami. A budu tež použivat mlade synky pro zabavu tajak v Brytanyji? A mohl bych to vidět?

Ladislav Větvička, afgansky dopisovatel Mlade Fronty iFčil

Zdroj: https://vetvicka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=775523

4.7 9 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
8. 9. 2021 12:18

K Větvičkovi jen jediné: Není to dávno, kdy jsem v podstatě nedal na Českou armádu dopustit. A mám a měl jsem pro svůj postoj spoustu důvodu. Ale poté, co jeden zelený opozicnik známého jména s celkem akceptovatelným nástrojem důvodu, pokud šlo o armádu, prohlásil v době Covida svatého, že by všechny oblude nahnal na včeličky povinné, tak u mě osobně přišel zlom. Současné green gumy jurské Kakanie jsou sajrajtem na těle České republiky počínaje vekslakem Metnarem a dalšími sejdiri zvici prvoků konce.
Sovák v jednom filmu prohlásil: Zruším armádu! Vy ohrožujete lidi.

Bety
Bety
Reply to  orinoko
8. 9. 2021 13:14

Ona je armáda a armáda. Žoldnéřská armáda jak víme z dějin (ale pravdivé dějiny dnes
nejsou v kurzu) byla vždy sbírka toho nejhoršího, co se dalo mezi vojáky najít.

Točmistr
Točmistr
Reply to  orinoko
8. 9. 2021 20:01
Gatta
Gatta
Reply to  Točmistr
8. 9. 2021 20:43

Kdo neviděl a má odvahu – tak doporučuji Kubrickuv film:
https://www.csfd.cz/film/5401-olovena-vesta/videa/?videoId=305049

A ještě jedna ukázka z tohoto filmu – kdysi to tady bylo i v češtině.
Tedy boční střelec neustále střílí a přitom cynicky vypočítává kolik lidí a dobytka už postřílel. Nakonec proslov končí – „Jo – válka je svině“.
https://www.youtube.com/watch?v=S06nIz4scvI

Tak mě napadlo – kolik zahynulo v Afganu našich, to víme – ale víme taky kolik ti naši „zlikvidovali těch místních teroristů“??

Gatta
Gatta
8. 9. 2021 13:32

No tak ještě tu Prahu můžeme “ s našimi spojenci“ chvíli hájit v Mali.

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Bum-Cesko-opet-zadunelo-proti-Rusku-Hadejte-netrefite-676084

Alva
Alva
Reply to  Gatta
8. 9. 2021 17:53

Jen aby Praha tu péči a starost vůbec přežila.

Bety
Bety
Reply to  Gatta
8. 9. 2021 18:16

Zajímalo by mne, jak by se ta armáda zachovala, kdyby došlo na nějaké „nedorozumění“ mezi námi a tak osvědčenými současnými spojenci – tedy zda by bojovala za Prahu, nebo za například Brusel. Sázela bych na to druhé.