Učitelé se dočkají zvýšení platů už od září

Babiš poskytne peníze z úspor v obsluze státního dluhu

Jak na dnešním brífinku před novináři potvrdila ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová (ČSSD), plánovaný růst platů učitelů se uskuteční už od letošního září a ne až od ledna 2017, jak bylo původně v plánu.Ministryně zopakovala, že celková mzda českých učitelů se zvýší o osm procent, tarifní plat pak o šest procent. V praxi to bude znamenat, že začínající učitelé s praxí do 6 let  v 11. či 12. platové třídě si polepší cca o 1300 Kč, déle sloužící pedagogové pak o cca 1500 – 1600 Kč. Zvednou se platy i učitelkám mateřských škol či asistentům pedagoga.

„Máme také ambici zajistit, abychom v souvislosti se zvyšováním prostředků ve školství předložili 27. července vládě ke schválení záměr, který by přinesl rychlejší zvýšení ohodnocení pro začínající učitele, to znamená, že by měli zvýšenou mzdu už po dvou letech praxe a ne jako dnes po šesti,“ uvedla ministryně Valachová.

Jak již včera ministr financí Andrej Babiš (ANO) oznámil, že potřebných 2,5 miliardy korun na zvýšení platů ve školství už od září plánuje ministr získat z úspory v obsluze státního dluhu. Platy učitelů a dalších pracovníků škol měly původně vzrůst až od ledna příštího roku, Babiš hledání peněz na růst hned od začátku školního roku ohlásil v minulém týdnu.

„Tím, že ušetříme na obsluhu státního dluhu sedm miliard, tak si myslím, že ty peníze najdu a těch 2,5 miliardy předložím do vlády, aby ty platy učitelů se zvýšily už od 1. září,“ řekl Babiš v ČT.

Růst platů hned od září žádaly školské odbory v akci Konec levných učitelů. Odbory jsou ve stávkové pohotovosti a chystaly na září protestní akce. Babiš dříve náklady na zvýšení platů ve školství od začátku školního roku vyčíslil na 1,85 miliardy korun pro učitele a 260 milionů korun pro nepedagogické pracovníky.

Zdroj: Esondy

Přejít do diskuze k článku 2 komentáře