Tisková zpráva iniciativy „Limity jsme my!
z 16. července 2015
V případě prolomení limitů by obyvatelé Litvínova ve stejném hluku žili desítky let
/Třebívlice/ – Dnes před osmou hodinou ranní se ozval před vraty luxusního sídla uhlobarona Jana Dienstla v Třebívlicích neobvyklý zvuk: nesnesitelné kvílení korečkového velkorypadla RK 5000. Členové občanské iniciativy „Limity jsme my!“ tak chtěli spolumajiteli společnosti Severní energetická, a.s. umožnit, aby si alespoň na chvíli vyzkoušel žít v podmínkách, které chystá občanům Litvínova (25 tisíc obyvatel). V případě prolomení územních ekologických limitů těžby, za které Dienstl a jeho kolega Pavel Tykač lobbují, by se velkorypadla přiblížila k nejbližším obytným domům v Litvínově na 500 metrů. Město by prachem a hlukem z těžby trpělo několik desítek let. Ještě předtím by ale důl převálcoval město Horní Jiřetín a osadu Černice, kde by přišlo o domov 2.200 lidí.
Mluvčí iniciativy „Limity jsme my!“ Josef Patočka dnes v Třebívlicích řekl: „Lidová moudrost praví, že kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá. Chtěli jsme Janu Dienstlovi ukázat, jaké to je žít s velkorypadlem pod okny. Zatímco on bude muset jeho kvílení snášet jen několik desítek minut, tisíce občanů Litvínova by jím v případě prolomení limitů těžby trpěly desítky let.“
Akce před Dienstlovým domem by měla podle členů iniciativy trvat maximálně hodinu. Považují však za možné, že se sem nebo pod okna dalších dvou spolumajitelů Severní energetické, a.s. Pavla Tykače a Tomáše Fohlera v budoucnu vrátí na delší dobu. „Neděláme si ovšem valné naděje, že by se pánové Dienstl a Tykač svých plánů na likvidaci Horního Jiřetína a týrání občanů Litvínova sami vzdali. Apelujeme proto současně na vládu, aby limity těžby co nejdříve potvrdila a zajistila urychlený odpis zásob uhlí pod Horním Jiřetínem a všemi dalšími místy, kde žijí lidé,“ doplnil Josef Patočka. Odložení rozhodnutí o limitech o pět let, které navrhuje ministr Mládek, odmítá jako alibistické a bezohledné vůči lidem, kteří na toto rozhodnutí čekají: občanům ohrožených obcí i horníkům.
Prolomení limitů těžby na velkolomu ČSA není ve veřejném zájmu vzhledem k tomu, že česká energetika včetně teplárenství se bez něj obejde. Vyplývá to mimo jiné i ze studie, kterou koncem června představilo Ministerstvo průmyslu a obchodu . Sám ministr Mládek uvedl, že „pokud vláda bude chtít definitivně rozhodnout letos, doporučí jen prolomení v lomu Bílina, protože teď nemůže říct, že uhlí z ČSA budeme potřebovat.“
Iniciativa „Limity jsme my!“ v současnosti (ve spolupráci s Greenpeace ČR) sbírá podpisy pod stejnojmenný veřejný závazek k občanské neposlušnosti. Jeho signatáři slibují, že v případě prolomení limitů by se zapojili do nenásilné obrany domovů lidí v Horním Jiřetíně a Černicích. K dnešnímu dni výzvu podepsalo přes dva tisíce signatářů. Je možné se k ní připojit i elektronicky na adrese www.zitnebotezit.cz.
Hlavní negativní dopady případného prolomení limitů těžby:
• Likvidace 750 let starého města Horního Jiřetína a osady Černice a domovů tamních 2.200 obyvatel
• Přiblížení těžby na 500 metrů od nejbližších obytných domů v Litvínově (25 tisíc obyvatel) na desítky let
• Zánik 800 pracovních míst na území města Horní Jiřetín a více než 4.000 pracovních míst v areálu Unipetrolu
• Externí náklady ve výši 1,3 biliónu Kč (škody na zdraví, lesích, zemědělství a klimatu) způsobené spálením 750 miliónů tun uhlí za limity (výpočet Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy – viz zde)
• Pokračování těžby na velkolomu ČSA až do roku 2120
• Úplné zničení 23 kilometrů čtverečních krajiny, kterou nebude možné ani po rekultivaci používat k osídlení dříve, než po 100 letech
• Ohrožení jižních svahů Krušných hor s cennými bukovými lesy (nadregionální biocentrum ÚSES) sesuvy a ztrátou vody
• Snížení atraktivity Litvínovska pro nové investory, pokračující odliv mladých kvalifikovaných lidí, snížení ceny nemovitostí.
Zákon o referende :
http://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/20150716/721098.html
Som zvedavý,či bude tento zákon prijatý.Podla mňa áno,ale bude do neho zapracovaných asi 1 milión 235 tisíc doplnkov,pozmeňovacích návrhov a pripomienok,ktoré ten zákon dokonale vykastrujú a fakticky ho znefunkčnia.Ale prijatý určite bude,lebo treba ukázať,že…..DEMOKRACIA!!!
Mam drobny dotaz. Souhlasi ti aktiviste s dostavbou Temelina?
Není jisté, že se o těžbě hnědého uhlí rozhoduje v Česku. Například právě skončily uhelné exporty ještě z dob normalizace pro elektrárny Schwandorf a Arzberg
-2 miliony tun ročně. (Via Most-Žatec-Plzeň-Domažlice-Furt in Wald).Tento pokles může být vyložen klidně jako výsledek tlaku zelených,ačkoli se jedná zřejmě o přechod na jiný druh provozu.