Ukrajina je „první multipolární“ konflikt

Dugin RT

Konflikt na Ukrajině je první multipolární válkou na světě, v níž Rusko bojuje za právo každé civilizace zvolit si vlastní cestu dějinami. Západ drží totalitní hegemonistický globalismus, řekl Alexandr Dugin v pátečním exkluzivním rozhovoru pro RT.


Přetiskujeme rozhovor Alexandra Dugina pro RT News vysílaném 30. 12. 2021, originál ZDE, včetně celého rozhovoru v angličtině vysílaném na americkém videokanálu Rumble.


Rozhovor navazuje na předchozí článek Alexandr Dugin: Elity dosud nepochopily, že „to“ je navždy. Připomeňme, že dne 20.8. byl spáchán atentát na Duginovu dceru skrze nastraženou nálož v jejím osobním autě, viz naše krátké zprávy ZDE. Rusy hledaná pachatelka je důstojnice ukrajinské zpravodajské služby, která si pronajala byt ve stejném domě a hned po atentátu opustila Rusko do Estonska (ZDE). Kyjev to oficiálně popřel, ale představitelé amerických zpravodajských služeb později uvedli, že za atentát je odpovědný někdo z ukrajinské vlády.Konflikt na Ukrajině je první multipolární válkou na světě, v níž Rusko bojuje za právo každé civilizace zvolit si vlastní cestu dějinami. Západ drží totalitní hegemonistický globalismus, řekl Alexandr Dugin v exkluzivním rozhovoru pro RT. Podle Dugina není multipolarita namířena proti Západu jako takovému, ale proti nároku Západu být vzorem, být jedinečným smyslem dějin a porozumění světu. Současná rusofobie a nenávist vůči Rusku jsou podle něj pozůstatkem myšlení studené války a bipolárního chápání mezinárodních vztahů. Když se Sovětský svaz v prosinci 1991 sám rozpadl, zanechal globální západní liberální civilizaci kontrolu nad světem. Tento hegemon se nyní odmítá smířit s budoucností, v níž by byl pouze jedním z několika pólů. Tím by dostal nové místo ve světě jen jako jeho malá část, a nikoliv nadřazený reprezentant celku světa.

Dugin označuje Západ za „čistý totalitní liberalismus“, který předstírá, že má absolutní pravdu, a snaží se ji vnutit všem. Západnímu liberalismu je vlastní rasismus, zaznělo v rozhovoru, který vedl Donald Courter z RT. Západ identifikuje svou historickou, politickou, kulturní zkušenost jako univerzální hodnotu celého lidstva.

Dugin litoval rozpadu Sovětského svazu v prosinci 1991 jako státní sebevraždy spáchané byrokraty v Moskvě, kteří chtěli získat moc. Citoval Vladimíra Putina, který jej označil za „geopolitickou katastrofu“. Putin považuje rozpad SSSR za velké vítězství transatlantického bloku. Podle Dugina byl SSSR protipólem ruského impéria, protože trval na principu sebeurčení jednotlivých národů, což nakonec vedlo k jeho rozpadu. SSSR a carské imperiální Rusko ale představuje z geopolitického hlediska Západu stejného hegemona. A současné Rusko je nejsilnější mocnost v oblasti, kterou anglický geograf Harold Mackinder označil jako globální Heartland.

Někteří západní pozorovatelé označují Dugina za „Putinův mozek“. Jenže šedesátiletý filozof a spisovatel nemá s Kremlem žádné oficiální vztahy. Po první neúspěšné fázi vojenských operací na Ukrajině a po stažení ruských vojsk z Chersonu Dugin kritizoval Putina za zradu na národních zájmech. Dugin je otevřeným zastáncem současné vojenské operace na Ukrajině. Její nezávislost od roku 2014 určenou pučem po Majdanu považuje za západní imperiální projekt namířený proti ruské suverenitě.

„V multipolaritě nic univerzálního neexistuje,“ zdůraznil Dugin. Každá civilizace může a měla by rozvíjet své vlastní hodnoty. Konkrétně Rusko podle něj potřebuje překonat staletí západní ideologické nadvlády a vytvořit něco nového, svěžího, tvůrčího. Nový civilizační projekt by pomohl vyvrátit západní liberální hegemonii, která stojí proti otevřené společnosti, proti individualismu a proti skutečné demokracii. Dugin odmítá dogmatické přístupy marxismu, fašismu nebo liberalismu k politice a ekonomice. Rusko by mělo usilovat o holistický přístup, v němž by duchovní stránka byla důležitější než materiální. Posedlost materiálními statky končí zotročením lidí, řekl Dugin v rozhovoru pro RT.


4.2 10 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
26 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
PPK
PPK
4. 1. 2023 8:55

Novinky z mlýnku na maso provozovaného NATOstánem (na Ukrajině)
Autor: Pepe Escobar – Zveřejněno 19.12.2022

http://e-republika.cz/article4603-Novinky-z-mlynku-na-maso-provozovaneho-NATOstanem

Alva
Alva
Reply to  PPK
5. 1. 2023 10:07

Moc zajímavý článek. A především konec: „Andrej Marťanov bezkonkurenčně sleduje naprostou ekonomickou, morální, intelektuální – a především vojenskou – degradaci kolektivního Západu, vše prosáklé lží, mizernými P.R. kličkami a „omračující neschopností ve všech oblastech“. To vše v době, kdy se Rusko připravuje „na další ‚porážku‘, jako je znovudobytí celého Donbasu a pak… Kdo ví, co pak. Rychlé vítězství by pro Rusko bylo prohrou, protože NATO by stále existovalo. Ne, Rusko to musí urychlit tak, že vtáhne NATO do mlýnku“ Nějak se NATO do toho mlýnku nehrne – když tam posílali Ukrajince, to bylo – a ještě je – jiné kafe.… Číst vice »

fajt
fajt
4. 1. 2023 10:05

dnešní ukrajinská kolomajzna je taky o vybržďování ( zadržování ) ruských bohatýrů kremelskými chazary. ..)

fajt
fajt
4. 1. 2023 10:33

Заявление МО РФ по трагедии в Макеевке › ПОЛИТИКУС (politikus.info) – … takže si mobilizování za svou smrt mohou hlavně sami, prý s novým godom moc telefonovali … chce se mi rzigacz z chazar kremlu. ..

Botičky od Diora
Botičky od Diora
4. 1. 2023 12:34

Tomu říkám trolling nejvyšší třídy. D.Rogozin, zraněný na Donbasu během oslav svých narozenin, poslal Macronovi střepinu z darované Kyjevu francouzské houfnice Caesar, kterou mu vyoperovali z páteře:

comment image

a zaúkoloval ruského velvyslance takto:
„Střepinu, kterou mi chirurgové vyřízli z páteře, předejte Emmanuelu Macronovi osobně. A také mu řekněte, že nikdo neunikne odpovědnosti za válečné zločiny Francie, Spojených států, Velké Británie, Německa a dalších zemí NATO na Donbasu.“

jb
jb
Reply to  Botičky od Diora
4. 1. 2023 21:29

a zaúkoloval ruského velvyslance takto: Zaúkoloval ruského velvyslance!?! Vážně ruského? Proč zkreslujete, měníte obrázek, vyvyšujete smrada Rogozina? . . . Bývalý šéf Roskosmosu a vedoucí zvláštního oddělení vojenských poradců „Carských vlků“ Dmitrij Rogozin, který byl zraněn v Donbasu, poslal fragment granátu vytažený z krku francouzskému velvyslanci v Rusku Pierre Levy. Průvodní dopis má RIA Novosti k dispozici. https://ria.ru/20230104/oskolok-1843016645.html . . . Co to je – vedoucí zvláštního oddělení vojenských poradců „Carských vlků“? Ha? Odpověď se nabízí, ale i také mnohé další otázky s velkými „O“: Viz copy: Rogozin je zpravodajský důstojník NATO, západní lokajský sluha. Ve svém oddělení s jeho… Číst vice »

Last edited 28 dní před by jb
orinoko
orinoko
Reply to  jb
4. 1. 2023 21:53

Moloděc!! Právě kvůli takovéto činnosti byl na něj spáchán téměř atentát, a zrovna na Donbasu.
Není to nějaké ukroplýtvání vzácným dodavatelským materiálem?

Bety
Bety
Reply to  orinoko
5. 1. 2023 12:45

Já bych to viděla spíš takto: jeden hajzl si chtěl vylepšit vlasteneckou imidž (takoví jsou vždy přesvědčeni, že jim osobně se nemůže nic stát),
a náhodou schytal střepinku. A teď se snaží ze všech sil využít to do mrtě. A leckdo na to bohužel naletí.
Další možností je, že mu už hořela koudel u zadku a likvidace by zamezila úniku informací.

jb
jb
Reply to  orinoko
5. 1. 2023 15:25

Moloděc!! Právě kvůli takovéto činnosti…

Moloděc?
Jak pro koho!
 
Pro některé možná jo – viz reply z října 2022:

„No a aj bývalý šéf Rosskosmosu D.Rogozin bojuje v prvej línii so zbraňou v ruke.Jeho prezývka je „Kosmos“
https://outsidermedia.cz/svet-ruskyma-ocima-682/#comment-113594

A pro jiné NE!

Viz:
Volací znak Cosmos…
https://outsidermedia.cz/svet-ruskyma-ocima-682/#comment-113608
…atd.

Last edited 27 dní před by jb
orinoko
orinoko
Reply to  jb
6. 1. 2023 12:57

Molodec byl míněn ironicky. Já se zas až tak moc v personaliich neprehrabuji, z čehož plyne, že se samozřejmě můžu mýlit.

jb
jb
Reply to  orinoko
6. 1. 2023 15:16

Molodec byl míněn ironicky

Aha. Tak to jo.
Asi problém ve vnímání dadaismu (u mne).

Tož tedy – „da, da“ – znamenající „ano, ano“…jakž jej „asi, asi“ často používali rumunští umělci https://cs.wikipedia.org/wiki/Dadaismus

Last edited 26 dní před by jb
jb
jb
Reply to  jb
6. 1. 2023 16:28

 „asi, asi“

A což tedy třeba takhle – „Asi, asi“?

Což origoš (po našem):

„Jsem písnička můžeš mě hrát,
jsem básnička můžeš mě psát,
jsem bludička můžeš se bát,
nebo mě mít rád.“ © 
https://www.youtube.com/watch?v=bboN_1dmnbM

?

PPK
PPK
Reply to  jb
6. 1. 2023 16:50
jb
jb
Reply to  PPK
6. 1. 2023 17:13

Reply to jb  6. 1. 2023 16:50
PPK
A tuto písničku znáte?

Ne…až od Tebe, PPK!

Hm, hm:
…dosti obrazná informace, PPK, od tebe –
vysvětlitelná a zapadající…
:-)

Cha

Last edited 26 dní před by jb
jb
jb
Reply to  PPK
6. 1. 2023 20:49

A tuto písničku znáte?

Měsíc v úplňku – čas konfrontace.
https://www.astro.cz/clanky/ukazy/1-vesmirny-tyden-2023.html
Měsíc bude v úplňku v sobotu 7. ledna v 0:08 SEČ.

Ach jo…

Last edited 26 dní před by jb
jb
jb
Reply to  Botičky od Diora
6. 1. 2023 19:27

P

V hotelu, kde Rogozin slavil své DR, zasáhli z instalace Ceasar a královský pes nyní posílá úlomek z projektilu Macronovi

Primitivní. Jakýkoli kreativní buzerant z EU by tento střep vložil do zlata, čímž by mu dal status relikvie a uctíval by ho ve své sektě „mravní psi“.

jb
jb
Reply to  jb
6. 1. 2023 19:56

krpa

krpa – zkusím znova…

…zkusím znova
(přes ten smrad!):

jb
jb
Reply to  Botičky od Diora
6. 1. 2023 19:47

Proč zkreslujete, měníte obrázek, vyvyšujete smrada Rogozina?

Hotel, kde Rogozin slavil své narozeniny, byla zasažena z instalace Ceasar a královský pes nyní posílá úlomek z projektilu Macronovi.

Primitivní. Jakýkoli kreativní buzerant z EU by tento střep vložil do zlata, čímž by mu dal status relikvie a uctíval by ho ve své sektě „mravních psů“. © fct altai (zdroj)

jb
jb
Reply to  jb
6. 1. 2023 20:07
Last edited 26 dní před by jb
orinoko
orinoko
4. 1. 2023 21:57

Patrona Micron hodlá na Halič poslat ze Žabožroutova lehké kolové tanky. Trochu jsem si o nich něco zjistil. Lehké se jim mj. říká také proto, že obrněnou vrstvu tvoří z velké části hliník. A nebude z Humpolce. To bude potrava. Hlavně, že to na silnici udělá 80 km/hod.

Gatta
Gatta
Reply to  orinoko
5. 1. 2023 8:19

No na tyhle tanky se asi může střílet jen NATO rážíi 5,56 – a ne moc z zblízka.

jb
jb
Reply to  orinoko
5. 1. 2023 21:13

Je to tank? Není to tank?

V odborné komunitě od středy zuří debaty, kam zařadit stroje AMX-10 RC, které Francie přislíbila Ukrajině.
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/francie-lehke-tanky-amx-10-rc-nemecko-ukrajina-leopard.A230105_095701_zahranicni_aha?zdroj=otvirak

https://ru.wikipedia.org/wiki/AMX-10RC

Last edited 27 dní před by jb
Gatta
Gatta
5. 1. 2023 8:11

Velmi, velmi dlouhý článek „Aktuální vojenská situace v ukrajinské krizi …“ DOPORUČUJI.

Nenápadný „Hide“ odkaz ze 4.1.2023 19:01 AK – Ukrajina

https://www.aktualnikonflikty.cz/viewtopic.php?f=14&p=309897&sid=ee82373dda00e44e78106072f92e90d9#p309897

PPK
PPK
Reply to  Gatta
6. 1. 2023 11:40

Dva články:

Masaker ako odpoveď za Makejevku: Ukrajinské jednotky boli zlikvidované v ľadovej 
aréne, zničené americké a české raketomety a stovky rakiet
3. ledna 2023
https://cz24.news/masaker-ako-odpoved-za-makejevku-ukrajinske-jednotky-boli-
zlikvidovane-v-ladovej-arene-znicene-americke-a-ceske-raketomety-a-stovky-rakiet/

Nikola Bornová: Už dávno nežijeme v demokracii
31. prosince 2022
https://cz24.news/nikola-bornova-uz-davno-nezijeme-v-demokracii/

Aleš
Aleš
5. 1. 2023 19:51

Dalo by se říci, že Lipavský, Fiala, Rakušan a Černochová trpí silnou bipolární poruchou vnímání světa.Jen ti lumíci je ne a ne poslechnout, aby napochodovali bezhlavě na Bělehrad. Ale když lumící nechtějí poslechnout, tak aspoń ze sídel jako je Šternberk, Libavá či Mošnov dělají potenciální cíle dopadu a zvou válku za naše humna pomocí doporučujících dopisů. A rádi by dávali někomu přes držku a vysmívají se obětem terorismu. Karma je ale zdarma.

PPK
PPK
6. 1. 2023 15:51

Jeden Koller pravdivě o politické Ukrajině a druhý Koller plačtivě o tělní okrajině

https://www.facebook.com/vaclav.smatolan/videos/1856697134694780
– – 
https://www.youtube.com/watch?v=DXCrJ9IpSBA