Ukrajina před výbuchem, novoruský kvas

Příměří-nepříměří panující na východě (dnes už bychom mohli napsat bývalé) Ukrajiny „vládne“ i po rozprášení elitních ukrajinských jednotek. Prezident Porošenko přiznal zničení 65 % vojenské techniky, nacionalistický radikál Ljaško hovoří o 8 000 zabitých spolubojovnících. Podívejte se na situaci na bojišti 19. 9. 2014.

Takové „příměří“ jistě vrtá hlavou ledaskomu. Proč povstalci nedotáhli svoji ofenzívu do konce? Proč alespoň neovládli území svých referendem vyhlášených republik? A podobných otázek je mnohem více.

Okolnosti příměří

Radikálové na obou stranách uzavření příměří vysvětlují zradou politiků a chystají čistky(external link) proti údajným i skutečným pátým kolonám, jiní se zaštiťují strategickými vojenskými a politickými důvody. Podle mého názoru se jednalo o zákulisní jednání ruských a západních diplomatů, jehož výsledky zahrnují nejen Ukrajinu, ale i další ohniska napětí, především Blízký a Střední východ. A zdá se, že jedním z nejviditelnějších výsledků tohoto jednání je, že Porošenko si sice mohl vychutnat „standing ovation“ v obou komorách amerického Kongresu, ale jeho žádost o dodávky zbraní juntě v Kyjevě byla zamítnuta.

Západní Ukrajina před výbuchem

Nechtěl bych být v Porošenkově kůži, protože situace v Kyjevě i v ostatních oblastech pod vládou pučistů se dále radikalizuje. Ukrajinští fašisté Porošenkovi neodpustí, že nakonec povstalcům dal to, za co zahynuly tisíce jejich soukmenovců. Centristé a levice už mají plné zuby hospodářského úpadku, omezování politických svobod(external link), kriminálního chování oligarchů (zde(external link) a zde(external link)) a otevřené cenzury. Hřivna klesá v důsledku rozprodeje ukrajinských devizových rezerv, v důsledku toho jsou přislíbené úvěry od MMF v nedohlednu(external link), zima je na krku a zásobníky na plyn poloprázdné(external link).

Jako šídlo z pytle neustále vykukuje také kauza sestřeleného malajsijského Boeingu. Na Ukrajinu se sypou žaloby(external link) a německá pátrací společnost Wifka vypsala odměnu 30 milionů dolarů(external link) za informace o sestřelení MH 17. Verzi o sestřelení ruskou raketou země-vzduch už věří snad jenom ti, co si ji během půlhodiny po pádu letadla vycucali z prstu.

A aby toho nebylo málo, domů se vracejí propuštění zajatci, kteří určitě mají hodně co vyprávět o neschopnosti svých důstojníků i o tom, jak s nimi bylo v zajetí zacházeno. Tím myslím povinné prohlídky civilních čtvrtí zničených měst a vesnic, které zničili střelbou zdálky a při níž zabíjeli civilisty, ženy a děti.

Třenice a rozpory u povstalců

Předchozí kapitola by mohla být sama o sobě dobrým vysvětlením toho, proč jsou vítězové poslední bitvy tak velkorysí. Zdá se, že jim stačí jen čekat, až se režim v Kyjevě zhroutí jak domeček z karet. Ale zdání klame a na Donbasu sice založili jednotnou novoruskou armádu(external link) a přivítali už třetí ruský humanitární konvoj(external link), ale rozpory tím nezmizely.

Pokud bychom vše hodně zjednodušili, tak jednou z rozhodujících skupin na novoruské straně jsou „bílí“, jejichž hlavním představitelem je Igor Strelkov. Ruský zpravodajec s velmi dobrými kontakty na Kreml, věřící člověk, který ve své armádě zakázal mluvit sprostě a neváhal nechat zastřelit dva své spolubojovníky přistižené při rabování. Ve svém vystoupení odsoudil všechny, kteří demontovali Sovětský svaz a tvrdí, že na Donbasu bojoval jako ruský vlastenec. Pokud povstalci na Ukrajině prohrají, nepřítel se vrhne na Rusko, vyloupí jej a rozparceluje jej. Strelkov v současnosti pobývá v Rusku a nechce hovořit o tom, proč byl odvolán z funkce ministra obrany DLR, ani o tom, jaké jsou jeho další plány.

Další hráče najdeme i na proruském křídle, tentokrát pod taktovkou oligarchů. Alexandr Zacharčenko, premiér Doněcké lidové republiky, představuje skupinu lidí, která v součinnosti s Moskvou a bez konzultací s polními veliteli vypracovala Minskou dohodu. Tato skupina si od ní slibuje především legitimizaci dosud mezinárodním společenstvím odmítaných „separatistů“. O kyjevské juntě nemají sice žádné iluze, ale sebevědomě tvrdí, že ve válce dosáhli rozhodujícího vítězství. Zdá se také, že toto je jediná skupina, na níž má ještě nějaký vliv oligarcha a dnes už asi pouze bývalý nejbohatší muž Ukrajiny Rinat Achmetov. Ten je podle všeho kvůli svému počátečnímu lavírování dnes na Ukrajině „mrtvý muž“. Všimněte si také, že Zacharčenko používá podobnou argumentaci jako velmi dobře informovaný ruský analytik V. V. Pjakin(external link).

V Novorusku však existuje i křídlo, o němž naše i západní média úporně mlčí. Velmi vlivnou skupinou v jsou v tomto v bolestech se rodícím státě „rudí“. Jejich hlavním představitelem je velitel praporu „Přízrak“ Alexej Mozgovoj. Jeho výhodou je, že je rodák z Donbasu, v armádě se vypracoval „od píky“, hovoří jasně a logicky a má nepopiratelné charisma. Vyjádřil se proti Minské dohodě, kterou považuje za zradu bojující armády, a tvrdí, že vítězná ofenzíva měla pokračovat směrem na Kyjev.

V současnosti prý dostávají vojska junty novou výzbroj a žoldáky ze Západu. Mozgovoj tvrdí, že by měl být znárodněn majetek oligarchů a podnikat by měli jen ti, kteří tak činí poctivě. Bez vítězství nad fašisty nebude na Ukrajině mír. Ruské impérium by mělo být obnoveno.

Podobně jako Mozgovoj smýšlejí i donští kozáci, což je významná vojenská síla, která by stála za samostatný článek. I oni požadují znárodnění klíčového průmyslu a vládu, která bude sloužit lidu. Poslechněte si jejich atamana:

…a také pozoruhodného kozáckého velitele Pavla Dremova:

Rusko versus Novorusko

Ukrajinská občanská válka má samozřejmě velký dopad na Rusko. V Rusku se jasně ukazuje, kdo je kdo. Opozice odkryla karty a ztrácí půdu pod nohama, většina Rusů se šikuje za svým prezidentem a snaží se ze všech sil podporovat své krajany v Novorusku. Na Donbas plyne trvalý proud pomoci od ruských občanů. A růžky začíná vystrkovat Národně osvobozenecké hnutí poslance Jevgenije Fjodorova, který tvrdí, že Rusko musí udělat čistku zaměřenou proti „páté koloně“.

A tato Fjodorovem avizovaná čistka možná právě začala zatčením jednoho z nejbohatších ruských byznysmenů Vladimíra Jevtušenka(external link).

Závěrem

Příměří ukazuje, že všechny strany potřebují z různých důvodů získat půdu pod nohama. Mnohé proto, že dále bojovat nechtějí (vládní junta v Kyjevě; strana proruských oligarchů a novoruských funkcionářů kolem Achmetova). Jiní naopak bojovat chtějí (fašisté a žoldnéři v ukrajinských praporech; kozáčtí atamani a socialisté typu Mozgovoje), a tak bojují i přes přijaté příměří. A jiní váhají, tak nějak dodržují příměří a nechávají rozhodovat radikálnější skupiny, které chtějí válku do zimy rozhodnout. A mezi tím vším manévruje Moskva, která sleduje i dlouhodobé zájmy, jako je např. ekonomická a politická spolupráce s EU. NATO a EU se naproti tomu z hlediska lidského rozumu nepochopitelně (ale z hlediska EU-oligarchie zcela pochopitelně) drží strany, která už jasně prohrála morálně a ekonomicky, a nyní děsivým způsobem prohrává i vojensky.

Napsáno pro e-republiku

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
37 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
24. 9. 2014 10:42

Tak bych si tipnul, že brzy po ukrajinských volbách se bude na Donbase ještě hodně střílet, dokud jedna nebo druhá strana vojensky a morálně nezkolabuje.

peter.
24. 9. 2014 10:50

Niet čo dodať.Doteraz je to najrealistickejšie zhodnotenie toho,čo sa na JV Ukrajiny deje.Takže,vďaka.

Sio
Sio
24. 9. 2014 11:13

Dobrý článek. Líbí se mi ta analýza partikulárních sil na obou stranách konfliktu.

peter.
24. 9. 2014 11:13

Donskí kozáci,Mozgovoj a prápor Prízrak,Motorola a Strelkov a ďalší im podobní…..A teraz si predstavte,že takýchto ľudí príde poučovať nejaký Kurginjan,Nemcov,Čubajs a Kudrin,a podobní smradi nie len z Ruska.Kým sa Putin a Rusko môže oprieť o takýcto ľudí,tak žiadna piata kolóna nemá šancu

fajt
fajt
24. 9. 2014 11:20

Podle toho jak je to napsaný by jeden řekl, že tady máme nový velký říjnový hodokvas a místo Petrohradu a zimního paláce tady je Novorossia a Doněck…je pravdou, že tahle tvorba budoucnosti má velmi silné prvky reality, tohle není žádný teatrální převrat a hollywoodský cia reset systému. ..)

K. J.
K. J.
24. 9. 2014 20:07

Pokud si dobře vzpomínám, tak když probíhal Majdan, tak byl také jednu chvíli, po uplynutí „hracího času“ vyhlášen „time out“ a vypadalo to, že Kličko dokličkoval. Posléze, po prodloužení a následné hře na tzv. „rychlou smrt“ a střelení vítězného gólu vlasteneckým mužstvem, které mělo zahraniční trenéry a asistenty (někdy možná i dresy), Kličko dokličkoval v rámci politického obchodu jako starosta na Kyjevskou radnici… No a v Novorusku je to evidentně nápadně podobné. Akorát se hraje na jiném hřišti, publikum je trochu jiné, trochu se obměnili rozhodčí a trenéři si dobře analyzovali to první utkání. Prostě vymezený hrací čas uplynul. Je… Číst vice »

K. J.
K. J.
24. 9. 2014 20:08

– Bitvu o Moskvu (1941) Rus ustál za pět minut dvanáct. Novodobou bitvu o Moskvu Rus ustál zvolením Putina za prezidenta. – Bitva u Kurského oblouku (1943) – zásadní zlom, vzhledem k nenahraditelným ztrátám nepřítele a znemožnění opětovného postupu na Moskvu. Paralelou je dnešní dění na východní Ukrajině. A shodou náhod se dnešní boje odehrávají na území odkud na 300 km širokém stepním úseku z jihu útočila kdysi armáda střed a měla určitou relativní šanci na úspěch. Někdy mám pocit, že Rusové prostě mají tento fakt v historickém povědomí a jsou si vědomí určité strategičnosti krajiny pro možné vojenské riziko,… Číst vice »

K. J.
K. J.
24. 9. 2014 20:09

– To co následovalo po bitvě o u Kurského oblouku, kdy se blesková válka otočila o 180° může mít analogii v tom jestli se Rusku a Číně podaří spustit BRICS a vytvořit alternativu k Swift. Ale nejdřív je ten Kurský oblouk… Tam není dobojováno. Ještě nepřišel generál mráz, věrný spojenec Rusů. A pokud má příroda Rusy ráda, a na Haarpu jim budou padat permanentně čínské jističe, tak bude arktická…

fajt
fajt
25. 9. 2014 6:41

S tím nic neděláním amerického bombardování IS v Sýrii dělá Rusko chybu – američané bombardují vojensky nevýznamné věci, ale o to větší nenávist vyvolávají v příznivcích radikálního IS, která se teď plně obrátí i proti Assadovi – samozřejmě nakonec IS dostane od ameriky zbraně, aby mohli Assadovi zatopit – nebylo by od věci američanům ve středozemním moři potopit, či zcela zneprovoznit nějakou tu navy kocábku, trochu by tím ochladili obamovi jeho válečnickou hlavu, tahle bílá sila v černé kůži by to potřebovala jako vzteklé prase broky. ..)

Gatta
Gatta
25. 9. 2014 7:02

Re K.J. – vidím to podobně. Otázkou je, kdy se to semele. Ani ty volby nakonec nemusí proběhnout. Jedinou jistotou je blížící se zima, a tak bych řekl, že Kiev bude mít snahu vše ukončit do příchodu mrazů. Tedy vší silou, rychle a intenzivně. Obě strany potřebovaly čas na přeskupení a doplnění sil. Výborný komentář o tom napsal Thor zde: http://outsidermedia.cz/v-v-pjakin-ot%C3%A1zky-a-odpov%C4%9Bdi-z-15-9-2014/ Nepodceňoval bych ovšem ani Kiev a jeho americké trenéry – praxi mají velmi bohatou – viz příspěvek orinoka – výše zde. Myslím, že brzy uvidíme, kdo lépe využil čas a pro koho byl tento time-out výhodnější. Jak jste psal… Číst vice »

Gatta
Gatta
25. 9. 2014 7:16

Re fajt:

USA nejprve, po cvičném Tunisu, rozvrátily všechny silné „nenáboženské“ arabské státy. Tím pochopitelně uvolnily prostor (a dodaly zbraně) islámským fundamentalistům, kteří byli do té doby těmito sekulárními systémy tlumeni.

Nyní tedy „další kolo“ – USA s podporou stejných států EU a ropných šejků budou potlačovat co rozpotaly.
Následek – hněv rozdrážděného IS se obrátí na dostupné cíle – na Evropu a ropné šejky.
Výsledek – Evropa na pokraji nekonečné asymetrické války, ropní šejkové závislí na ochraně USA.

Slovy klasika: „Je všechno jen náhoda … ?“

Neználek
Neználek
25. 9. 2014 11:27

Orinoko se zase jednou vytáhl odkazem na záhadologický web svetkolemnas.info.

Příklady:

Na kometě přistálo kovové Ufo. O se může jednat?

3 mrazivé příběhy dětí, které potvrzují reinkarnaci

Ale nejlepší ze všeho:

Existuje tajná země velká jako USA, o které nikdo neví, tvrdil polárník Richard E. Byrd.

fajt
fajt
25. 9. 2014 11:27

http://literarky.parlamentnilisty.cz/tema/87-tema-na-tento-tyden/18367-unie-bez-usa-nemame-im-na-rusko-tlait – To vše lze považovat za nevyhlášené ruské diplomatické vítězství a nepřiznané potvrzení, že Západ uznává ruské zájmy na Ukrajině. A také za přiznání faktu, že bez ruské spolupráce se Ukrajina a její ekonomika zachránit nedá. Koneckonců, i sám Porošenko jako by se snažil konkrétními činy Kremlu naznačit, že se mnohé vrátí do starých kolejí – do řad svých poradců například přizval „šedou eminenci“ ministerstva zahraničí ještě z Janukovyčových časů Ruslana Demčenka, který byl považován za hlavního „hlídače“ vazeb mezi Ruskem a Ukrajinou, a „obnovou Donbasu“ Kyjev oficiálně pověřil gubernátora z Janukovyčových časů Andreje Nikolajenka…

fajt
fajt
25. 9. 2014 11:28

…Suma sumárum, nemělo by být překvapením, kdyby Kreml v dohledné době zcela otevřeně podpořil Obamovu novou válku – Rusko souhlasí příslušnými americkými rezolucemi v Radě bezpečnosti OSN a ministři zahraničí obou zemí o válce proti Islámskému státu a o Ukrajině jednali nedlouho po Obalově „ebolovém“ projevu. Barack Obama Rusko k legalizaci své nové války v Radě bezpečnosti OSN potřebuje, Rusko mu zase může pomoci prostřednictvím svého vlivu na Asadův Damašek. A cenou za vše je podle všeho Ukrajina. Že by tedy nová studená válka mezi Západem a Ruskem skončila dřív, než se stihla rozehřát do běla?

Béda
25. 9. 2014 12:30

http://www.novarepublika.cz/2014/09/hrozici-americky-prusvih-v-iraku-syrii.html

http://www.novarepublika.cz/2014/09/obamova-valka-proti-is-konflikt-bez.html

http://www.novarepublika.cz/2014/09/uznani-novorossie.html
Moskva a Kyjev začaly diplomatická jednání faktického uznání Novorossie jako „zmrazeného regionálního konfliktu“. V případě úspěchu pohovorů bude toto státní uspořádání obdobné jako v Abcházii, Jižní Osetii a Podněsteří. De jure ve světě nikdo Novorossii jako nezávislý stát neuzná, dokud jím skutečně nebude. De fakto ale všichni budou nuceni počítat s realitou.
Nyní probíhá „upřesňování hranic“. Skutečnost je taková, že musí odpovídat možnostem obrany Novorossie – řekl vojensko-diplomatický zdroj obeznámený s jednáním…

http://www.novarepublika.cz/2014/09/hranice-ruska-jsou-zatim-obkliceny-vice.html

Béda
25. 9. 2014 12:36

Zaorálek v Novém Jorku: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zaoralek-v-New-Yorku-jednal-o-Islamskem-statu-i-Ukrajine-336561 „„Ujistil jsem ministra Kerryho, že se hodláme podílet na snaze rozložit moc takzvaného Islámského státu všemi prostředky, které jsme schopni vynaložit. Americká strana je dobře informována o našem příspěvku, o daru munice pro regionální vládu v Kurdistánu a komerčních projektech. Zabývali jsme se také celkovou strategií, jaké jsou politické cíle, abychom se vyvarovali dřívějších chyb,“ řekl Zaorálek po jednání s Kerrym. I v souvislosti se situací na Ukrajině mluvili oba ministři o celkové strategii. „Soustředili jsme se na to, jak situace na Ukrajině vypadá, jaké jsou naše cíle, jaká je dlouhodobá strategie na Ukrajině. Nejde… Číst vice »

orinoko
orinoko
25. 9. 2014 12:44

Hoši, byla doba, kdy i místní admin a majitel komusi doporučil omývat vlastní tkaničku pod pupkem teplou vodou. A poté Studenou? CELÝ SVĚT je v současnosti tak rozesrán, že cikán v Bílém wigvamu , stojíce nad mušlí, kde vedle chrápe soudruh Číro Sleeping Bag, nevěří vlastním očím. Ten cikán tam je právě teď v zápřahu špičkových optiků. A vám doporučuji podobnou návštěvu. Levičák , přesně tak , jak je to revoluční bordelář, miluje klídek, jasno a úhledno. Soudruzi levičáci – úhledno už nikdy nebude. NWO už definitivně skončilo a právě teď se nacházíme v posttraumatickém stavu , kdy levičáka už… Číst vice »

peter.
25. 9. 2014 13:13

Ku článku o ktorom diskutujeme určite patrí aj analýza Alexandra Dobrodomova,ktorý som našiel na Ukrajina.ru.
Autor chce dokázať,že prímerie na JV Ukrajiny a dohovory z Minska sú zradou Novoruska v záujme oligarchov Achmetova a Tarutu, za asistencie Kučmu.
http://ukraina.ru/opinions/20140925/1010588719.html

peter.
25. 9. 2014 13:45

peter. napsal

Ku článku o ktorom diskutujeme určite patrí aj analýza Alexandra Dobrodomova,ktorý som našiel na Ukrajina.ru.
Autor chce dokázať,že prímerie na JV Ukrajiny a dohovory z Minska sú zradou Novoruska v záujme oligarchov Achmetova a Tarutu, za asistencie Kučmu.
http://ukraina.ru/opinions/20140925/1010588719.html

A ešte iný,oveľa optimistickejší článok z Ukrajina.ru
http://ukraina.ru/interview/20140925/1010587017.html
Toto by stálo za preklad a ponuku k diskusii.

Gatta
Gatta
25. 9. 2014 13:57

Byla by iluze vidět v Ukrajině něco vyjimečného.

Probíhá zde přeci globální válka velmocí v níž existuje a je rozehrána, celá síť různých postupných cílů a možných strategií. Navíc, tenhle zápas se hraje bez závěrečného hvizdu, tedy na „dobu neurčitou“.

Nevyjde jeden cíl? … nevadí – stejně vyjdou další tři … přitlačíme jinde … a za pět (nebo dvacet) let … uvidíme …

Neználek
Neználek
25. 9. 2014 14:49

No prostě sis měl nejdřív ověřit, odkud přebíráš informace. Teď už to nezachráníš.

peter.
25. 9. 2014 16:55

Žiadny zákon o špeciálnom statuse Donbasu Neexistuje.Povedal to Porošenko včera na tlačovej konferencii.Povedal,že verejnosť zveličuje význam takzvaného zákona „o osobitnom statuse Donbasu“.Nijaký špecstatus neexistuje,na Ukrajine prebieha len proces decentralizácie štátnych orgánov.Všetko čo navrhujeme Donbasu-je vykonanie komunálnych volieb.
http://ukraina.ru/news/20140925/1010595049.html
Tak o čom vlastne boli tie rozhovory v Minsku?

fajt
fajt
26. 9. 2014 5:39

Béda napsal Zaorálek v Novém Jorku: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zaoralek-v-New-Yorku-jednal-o-Islamskem-statu-i-Ukrajine-336561 „„Ujistil jsem ministra Kerryho, že se hodláme podílet na snaze rozložit moc takzvaného Islámského státu všemi prostředky, které jsme schopni vynaložit. Americká strana je dobře informována o našem příspěvku, o daru munice pro regionální vládu v Kurdistánu a komerčních projektech. Zabývali jsme se také celkovou strategií, jaké jsou politické cíle, abychom se vyvarovali dřívějších chyb,“ řekl Zaorálek po jednání s Kerrym. I v souvislosti se situací na Ukrajině mluvili oba ministři o celkové strategii. „Soustředili jsme se na to, jak situace na Ukrajině vypadá, jaké jsou naše cíle, jaká je dlouhodobá strategie na… Číst vice »

aram
aram
26. 9. 2014 7:09

peter. napsal Žiadny zákon o špeciálnom statuse Donbasu Neexistuje.Povedal to Porošenko včera na tlačovej konferencii.Povedal,že verejnosť zveličuje význam takzvaného zákona „o osobitnom statuse Donbasu“.Nijaký špecstatus neexistuje,na Ukrajine prebieha len proces decentralizácie štátnych orgánov.Všetko čo navrhujeme Donbasu-je vykonanie komunálnych volieb. http://ukraina.ru/news/20140925/1010595049.html Tak o čom vlastne boli tie rozhovory v Minsku? 16.září zen zákon schválili, spíš protlačili parlamentem, a 17.září už se ny stránkách téhož objevila změna (bez schválení kýmkoliv natož parlamentem)a to dost podstatná, že rozhodnutí o oddělení území nebude příslušet parlamentu ale vedení jakéhosi antiteroristického centra. Aby to nebylo dost, tak 24.září znovu změna – rozhodnutí o přidělení zvláštního statusu… Číst vice »

Béda
26. 9. 2014 7:51

aram napsal 16.září zen zákon schválili, spíš protlačili parlamentem, a 17.září už se ny stránkách téhož objevila změna (bez schválení kýmkoliv natož parlamentem)a to dost podstatná, že rozhodnutí o oddělení území nebude příslušet parlamentu ale vedení jakéhosi antiteroristického centra. Aby to nebylo dost, tak 24.září znovu změna – rozhodnutí o přidělení zvláštního statusu opět přísluší parlamentu. To už není pouhý Kocourkov, ale dokonalá Cochcárna. Můj osobní názor je, že domobranci měli osvobození ukončit vytlačením junty z Mariupolu. Takhle nechali strategický přístavní klín skrze který může junta zásobovat své jednotky. Vyjednávací pozice (p když s teroristy a fašisty by se asi… Číst vice »

Sio
Sio
26. 9. 2014 9:09

Béda napsal Můj osobní názor je, že domobranci měli osvobození ukončit vytlačením junty z Mariupolu. Takhle nechali strategický přístavní klín skrze který může junta zásobovat své jednotky. Vyjednávací pozice (p když s teroristy a fašisty by se asi podle poučky nemělo vyjednávat) domobranců by byla zcela odlišná a taky vojenské plánování a pod. by mělo jinou kvalitu. Takhle mají obě strany „práci“ rozdělanou. Ve prospěch domobrany ovšem hraje katastrofický ekonomický stav Kyjeva a blížící se zima. Tož uvidíme. Domnívám se, že vyjednání Minského příměří může mít za určité konstelace horší výsledek, než kdyby domobranci dokončili ofenzivu vítězstvím. Cena by bohužel… Číst vice »

Gatta
Gatta
26. 9. 2014 9:15

Ještě k tomuto tzv. „příměří“.
Nebezpečí vidím v možné „domluvě politiků a jiných elit“ – tedy rozdělení hnutí JV a na následné domluvě na úrovni „zrady za úplatu“. Bohatí mají totiž vždy snahu „se domluvit“ – bez ohledu na chudé a předpokládám, že místní hoši v žoldu CIA na tom pracují velmi usilovně.

Béda
26. 9. 2014 9:15

Sio,

to se vzájemně nevylučuje. K mírové konferenci mohlo dojít až po svedení rozhodující bitvy na jihovýchodě, když měli domobranci „našlápnuto“ k vítězství. Proč rokovat uprostřed „brodu“ (nedobojované bitvy)?

aram
aram
26. 9. 2014 10:01

Snad si to pamatuji dobře, někde jsem to četla, že ohledně Mariupolu jde o to, že přístav je snad jediný možný (díky vybavení)přes který může Ukrajina dostat uhlí ze zahraničí. O tom, že jim dochází jsme četli. Další zpráva se týkala toho, že ukrové ve spěchu odvážejí z Mariupolských skladů zásoby obilí. O tom, že jim hrozí neúroda díky počasí a špatné péče jsme taky četli. Možná, že zabrat Mariupol by nebylo těžké, ale co když se ukrům nechávají nějaká zadní vrátka? Co by se dělo, kdyby nebyla elektřina, teplo, jídlo. Na koho by to svedli? Zřejmě na separatisty a… Číst vice »

Sio
Sio
26. 9. 2014 12:40

Béda napsal

Sio,

to se vzájemně nevylučuje. K mírové konferenci mohlo dojít až po svedení rozhodující bitvy na jihovýchodě, když měli domobranci „našlápnuto“ k vítězství. Proč rokovat uprostřed „brodu“ (nedobojované bitvy)?

Myslel jsem, že dobrou vůli bylo vhodné prokázat hned. Ale to je pravda zase diskutabilní. Něco se objevuje o tom, že představitelé DLR a LLR jsou nějak rozhádaní. Možná šlo o tom zabránit vítězství předtím, než se sjednotí, aby vítězem byla Novorossija, a ne dva. Nevím.

Sio
Sio
26. 9. 2014 12:42

aram napsal Snad si to pamatuji dobře, někde jsem to četla, že ohledně Mariupolu jde o to, že přístav je snad jediný možný (díky vybavení)přes který může Ukrajina dostat uhlí ze zahraničí. O tom, že jim dochází jsme četli. Další zpráva se týkala toho, že ukrové ve spěchu odvážejí z Mariupolských skladů zásoby obilí. O tom, že jim hrozí neúroda díky počasí a špatné péče jsme taky četli. Možná, že zabrat Mariupol by nebylo těžké, ale co když se ukrům nechávají nějaká zadní vrátka? Co by se dělo, kdyby nebyla elektřina, teplo, jídlo. Na koho by to svedli? Zřejmě na… Číst vice »

peter.
26. 9. 2014 12:47

Sio napsal Já bych řekl, že to, o co bojuje Putin, je veřejné mínění v západní Evropě. Tady jde mnohem o víc, než o Mariopol. Pokud se názory lidí v EU změní, co do nahlížení na juntu, má to prohrané a Putin může nenásilně (jinak to opravdu nejde) dosáhnout jak rozdělení Ukrajiny v tradičních hranicích, tak i udržení vlivu na západní Ukrajině. Ta bude bez východní části odsouzena k žebrácké holi. Západ ji nic nedá a Putin může znovu přijít s obdobou Marschalova plánu, tentokrát vítán jásajícími davy v Novorusku a věřím i v normální lidi na západní Ukrajině, kteří… Číst vice »

peter.
26. 9. 2014 12:55

peter. napsal
Sio
Myslíte,že ak by sa Rusko od samého začiatku konfliktu na JV dištancovalo od povstalcov a uspokojilo by sa s Krymom,tak by jeho obraz v EU bol lepší?Pokiaľ viem,tak vo všeobecnosti je verejná mienka ľudí na strane Ruska aj teraz,čo pravda nemožno povedať o predstaviteľoch vlád štátov z EU a mediálnom obraze Ruska.Nepredpokladám,že vyhlásenie prímeria a zastavenie bojov povedie k zhoršeniu vnímania chunty v európskej verejnosti.Ja si myslím,že na Putina a Rusko by bol vyvíjaný rovnaký nátlak kvôli Krymu ako teraz,keď je v hre aj Novorusko.

Mám na mysli to,že kto chce psa biť,palicu si vždy nájde.