Ukrajina: Potvrzen únik radiace ze Záporožské JE

Úřední hlášení svědčí o tom, že tisková služba Záporožské JE skrývá pravdu o havárii na 6. energobloku.

Ukrajinští pracovníci z jaderné elektrárny dezinformují veřejnost a hromadné sdělovací prostředky o reálné situaci na Záporožské JE. Na internet unikla úřední hlášení Státního úřadu pro mimořádné situace z 28. a 29. prosince, které vyvracejí informace od vedení Záporožské JE o tom, že šestý energoblok byl opraven již večer dne 28. prosince. Kromě toho je přípustná hladina radiace na JE podle měření překročena 16krát.

Oba dokumenty jsou adresovány veliteli státního ředitelství ukrajinského GSČS v Záporožské oblasti – generálmajorovi Úřadu občanské bezpečnosti Lepskému. Hlášení ze dne 28. prosince 2014 informuje o tom, že se v šest hodin ráno na Záporožské JE spustil ochranný systém generátoru 6. bloku kvůli poškození transformátoru.

V hlášení se píše:

„V 6 hodin ráno 28. 12. 2014 bylo na Záporožské JE v provozu pět energobloků (1,2,3,4,5)… Celkový výkon 4278 MWt, radiační pozadí JE – 4,90 µSv/rok, SVJaP /úložiště použitého jaderného paliva/ – 4,76 µSv/rok – 16,3 krát překračují přípustnou normu.“

Připomeneme, že tisková služba Záporožské JE a zástupci Energoatomu během dne 28. 12. 2014 informovali o havarijní situaci, přičemž tvrdili, že radiace je v hygienickém pásmu okolo stanice v normě. Poté šéf ukrajinského Minenerga Dmitrij Demčišin oznámil, že oprava energobloku bude trvat několik dnů.

Již večer 28. prosince 2014 večer však tisková služba Záporožské JE hlásila, že oprava byla ukončena a energoblok byl uveden do provozu:

28. prosince 2014 byl v 22 hod. 35 min. po odstranění závad 6. energoblok Záporožské JE připojen k elektrické síti. Postupně dochází k navyšování jeho výkonu…

To bylo uvedeno v prohlášení na oficiálních webových stránkách JE. Bylo tam také uvedeno, že hladina radiace v okolí elektrárny odpovídá té přírodní.

Hlášení GSČS ze dne 29. prosince 2014 toto tvrzení pracovníků JE však zcela vyvrátilo. Z dokumentu vyplývá, že v 6 hodin ráno v pondělí nebyl závadný šestý blok připojen a celkový výkon zůstal na úrovni z minulého dne, přičemž hladina radiace se v okolí JE a úložiště použitých radioaktivních materiálů zvýšila:

V 6 hodin ráno 29. prosince 2014 bylo na Záporožské JE v provozu pět energobloků (1,2,3,4,5)… Od 6. hodin ráno 28. prosince je šestý energoblok odpojen z jednotného energetického systému… Celkový výkon 4278 MWt, radiační pozadí JE – 5,05 µSv/rok, SVJaP /úložiště vyhořelého jaderného paliva/ – 4,91 µSv/rok – 16,8 krát překračují přípustnou normu.“

Připomeneme, že k prvnímu překročení radiační normy 14krát došlo v oblasti Záporožské JE večer dne 28. prosince, jak informoval zástupce předsedy Národní rady DLR Denis Pušilin, který objasnil tento radiační únik pokusem ukrajinských zaměstnanců elektrárny instalovat palivové bloky vyrobené americkou společnosti Westinghouse.

Zdroj a kopie dokumentů: LifeNews

Překlad: Irena

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
29 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
31. 12. 2014 19:31

USA jsou daleko. Na Špinavou práci pro své politické a ekonomické zájmy mají ukrajinské užitečné idioty, potažmo idioty z bývalého východního bloku, kteří jsou nejvíc závislí na ruské energii, které poštívají proti RF. Nějaká zvýšená radiace kdesi daleko je proto nikterak nerozčiluje. O to víc by měli zpozornět užiteční pitomci v tzv. českém parlamentu. ČR zas tak vzdálená od Ukrajiny není. Nejhorší na tom je špinavá zištná konspirace USA která provedla ukrajinský převrat a kvůli ekonomickým zájmům USA došlo ke zničení východu Ukrajiny, občanské válce a nyní i k havárii v JE Zaporoží. Opět se potvrzuje, že za každou velkou… Číst vice »

Dolmen
Dolmen
31. 12. 2014 20:22

Co to jsou palivové bloky? Znám palivovou kazetu, ale blok ne.

Alena
Alena
31. 12. 2014 21:24

předpokládám, že palivový blok je soubor palivových článků

zajoch
31. 12. 2014 22:03

Nejdou mi do hlavy hodnoty uvedené jakožto radiační pozadí v mikroSv/rok. Dívala jsem se do originálu, ale bohužel termínům v ukrajinštině nerozumím. Ovšem číselné hodnoty a jednotky jsou jasné. Ale proč jsou uvedeny sieverty za rok? To nějak vypočetli? A jak, jaké okolnosti brali v úvahu? Výsledky měření na dozimetrech bývají obvykle v Sv/h nabo v Gy/h (samozřejmě většinou ve zlomcích). U nás byl podle dřívější vyhlášky roční limit dávkového ekvivalentu pro obyvatelstvo 1 mSv, ve výjimečných případech a za určitých podmínek až 5 mSv, pro pracovníky se zdroji ion. záření, kteří jsou pod zdravotní kontrolou pak 50 mSv. 1… Číst vice »

Aleš
Aleš
1. 1. 2015 3:00

Firma Westinghouse je nástrojem státního terorismu USA!

koloděj
koloděj
1. 1. 2015 7:41

Tak překládat z ukrajinštiny bude asi jiné kafe ..
ona ta jednotka год je asi hodina, ne rusky rok. páč dále píše na 06-00 год častota strumu v regionalnij sisteme … (frekvence (asi) proudu v retionálním systému….. )

Béda
1. 1. 2015 8:01

Ukrajinská demokradická republika je právním státem. Ne že ne! http://www.hlavnespravy.sk/prezident-ukrajiny-ilegalne-stavia-v-ochrannom-pasme/488469 Prezident Ukrajiny Petro Porošenko stavia v ochrannom pásme jedného z najvýznamnejších kultúrnych, historických a architektonických pomníkov krajiny – Kyjevsko-pečerskej lavry. Stavia, bohužiaľ, ilegálne, nemá na to žiadne oficiálne povolenie…Petro Porošenko si tento pozemok kúpil ešte v r. 2009. Pravidelne ho zapisuje aj do majetkového priznania. Veľkosť pozemku – 0,6135 ha. Podľa ukrajinských zákonov vo všeobecnosti a konkrétne podľa zákonu „O ochrane kultúrneho dedičstva“ na výstavbu v ochranných pásmach treba získať špeciálne povolenie od pamiatkarov a ministerstva kultúry. Novinári zistili, že podobné povolenie Porošenko od ministerstva kultúry a pamiatkárov nedostal. Taktiež… Číst vice »

koloděj
koloděj
1. 1. 2015 8:04

regionálním samozřejmě ..

ale
Hygienický limit jaderné elektrárny (dosahuje se ve skutečnosti asi desetiny limitu) je 0,04 mSv/rok. .. (40 mikrosievertu )

píše na zvedavci p Bozenhard ze SUJB

http://www.zvedavec.org/komentare/2011/04/4310-jak-je-to-s-vypoustenim-radioaktivni-vody-do-more.htm

Béda
1. 1. 2015 8:07

Humanita, demokracie a svobodný obchod: http://www.hlavnespravy.sk/byvaly-gruzinsky-prezident-michail-saakasvili-ilegalne-obchodoval-so-zbranami/488449 Gruzínske tajné služby zverejnili informácie, podľa ktorých bývalý gruzínsky prezident, okrem iného, ilegálne obchodoval so zbraňami. Tajné služby informovali, že predával zbrane, ktoré USA dodávali „mladej gruzínskej demokratickej republike“. Navyše Saakašvili a jeho kumpáni väčšinou predávali zbrane teroristickým organizáciám ako napríklad islamskí ozbrojenci alebo kolumbijskí partizáni… Gruzínske média prízvukujú, že kým Saakašvili spoza oceánu konzultuje nové ukrajinské vedenie, ako treba riadiť krajinu a podporovať „demokratické princípy“, v Gruzínsku by ho chceli vidieť na lavici obžalovaných. Novinári informujú o viacerých „hriechoch“ bývalého prezidenta. Tbiliské noviny Chronika nedeli zdôrazňujú, že Gruzínsko odovzdalo krajinám NATO a USA… Číst vice »

Béda
1. 1. 2015 8:17

http://www.hlavnespravy.sk/kyjev-poprel-unik-radiacie-zo-zaporozskej-jadrovej-elektrarne/487783

…Podľa agentúry AP Rusko medzitým varovalo, že plán Kyjeva kúpiť americké jadrové palivo pre svoje reaktory, vybudované v časoch Sovietskeho zväzu, by mohol viesť k jadrovej havárii.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v utorok oznámil, že Kyjev dosiahol dohodu o dodávkach jadrového paliva so spoločnosťou Westinghouse, aby Ukrajina znížila svoju závislosť od ruských dodávok.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí však označilo tento krok za „nebezpečný experiment, ktorý ohrozuje bezpečnosť a zdravie ukrajinských občanov a ľudí v Európe“.

Podľa ruského rezortu americké palivo nie je spôsobilé pre ukrajinské reaktory zo sovietskych čias.

Béda
1. 1. 2015 8:22

Béda napsal http://www.hlavnespravy.sk/kyjev-poprel-unik-radiacie-zo-zaporozskej-jadrovej-elektrarne/487783 …Podľa agentúry AP Rusko medzitým varovalo, že plán Kyjeva kúpiť americké jadrové palivo pre svoje reaktory, vybudované v časoch Sovietskeho zväzu, by mohol viesť k jadrovej havárii. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v utorok oznámil, že Kyjev dosiahol dohodu o dodávkach jadrového paliva so spoločnosťou Westinghouse, aby Ukrajina znížila svoju závislosť od ruských dodávok. Ruské ministerstvo zahraničných vecí však označilo tento krok za „nebezpečný experiment, ktorý ohrozuje bezpečnosť a zdravie ukrajinských občanov a ľudí v Európe“. Podľa ruského rezortu americké palivo nie je spôsobilé pre ukrajinské reaktory zo sovietskych čias. tamtéž: „…Podľa servera Life News z dokumentov vyplýva,… Číst vice »

zajoch
1. 1. 2015 8:31

Děkuji koloději, v tom bude asi zakopaný pes. Vidíte, tak ani jednotky mi nebyly jasné. Nyní jsem si pomocí překladače našla, že hodina = годину. Ale je to matoucí, když použijí zkratku god, protože se vyjadřují příkony v různých časových úsecích, v hodinách, v rocích, v minutách a podobně . Prostým vynásobením hodnoty 5 mikroSv/h mi vyšla roční expozice na místě kde to bylo měřeno přibl. 44 mSv. Ovšem to je holá hodnota, která sama o sobě toho mnoho neříká a může být matoucí. Musí být známy okolnosti. Tímto se samozřejmě nesnažím obhajovat ukrajinskou nezodpovědnost, která je v tomto případě… Číst vice »

Béda
1. 1. 2015 8:38

Doklad o tom, jak se dají lstí převrátit kauzální vztahy a zapřáhnout kočár před vůz: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Porosenko-v-novorocnim-projevu-prohlasill-ze-Ukrajina-valku-vyhraje-Slibil-take-odstartovani-hlubokych-reforem-352375 „Velmi optimisticky vyzněl novoroční projev ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Prohlásil totiž, že Ukrajina zvítězí ve válce vedené na východě země s proruskými separatisty, podporovanými Ruskem. Porošenko projev přednesl poněkud netradičně ve společnosti ukrajinských vojáků a dobrovolníků, účastníků bojů se separatisty. Nový rok se podle prezidenta stane rokem reforem, které mají Ukrajině otevřít cestu do Evropské unie. „Rok, který končí, byl nejtěžší v posledních sedmi desetiletích, od roku 1945. Krvelačný nepřítel vztáhl ruku na naše životy, území, svobodu, nezávislost,“ prohlásil Porošenko ve zjevné narážce na… Číst vice »

Béda
1. 1. 2015 8:40

Béda napsal Doklad o tom, jak se dají lstí převrátit kauzální vztahy a zapřáhnout kočár před vůz: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Porosenko-v-novorocnim-projevu-prohlasill-ze-Ukrajina-valku-vyhraje-Slibil-take-odstartovani-hlubokych-reforem-352375 „Velmi optimisticky vyzněl novoroční projev ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Prohlásil totiž, že Ukrajina zvítězí ve válce vedené na východě země s proruskými separatisty, podporovanými Ruskem. Porošenko projev přednesl poněkud netradičně ve společnosti ukrajinských vojáků a dobrovolníků, účastníků bojů se separatisty. Nový rok se podle prezidenta stane rokem reforem, které mají Ukrajině otevřít cestu do Evropské unie. „Rok, který končí, byl nejtěžší v posledních sedmi desetiletích, od roku 1945. Krvelačný nepřítel vztáhl ruku na naše životy, území, svobodu, nezávislost,“ prohlásil Porošenko ve zjevné… Číst vice »

Béda
1. 1. 2015 8:53

Je zvláštní, když prezident prý demokratické země pronáší novoroční projev před nastoupenými válečníky a prohlašuje cosi o „Vlastenecké“ válce, kterou vedou tito ozbrojenci proti vlastním občanům státu v oficielně nepřiznané válce, přičemž páchají nejhorší zvěrstva a zločiny,. Je velice zvláštní, když prezident – oligarcha do Nového roku slibuje občanům ještě větší válku a („reformační“) bídu.

Béda
1. 1. 2015 8:56

Je zvláštní, když naprostá většina „osvobozovaných“ utíká ze „svého“ státu před osvoboditeli do státu „agresora“.

fajt
fajt
1. 1. 2015 10:31

http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/rok-2015-je-tu-samoa-a-kiribati-v-tichomori-uz-slavi/r~178881d090e711e4aff10025900fea04/?utm_source=centrumHP&utm_medium=newsbox&utm_campaign=B&utm_term=position-2 – pro par falesnych dollaru, tohle musi neocony obzvlaste tesit, v nejvetsim a nejprumyslovejsim meste nove Ciny jsou cinane pro zelene papirky schopni umirat. ..

http://politikus.ru/events/39071-kitay-ne-budet-proschat-ukraine-vorovstvo.html – a zase misto vlastni meny budou pozadovat dollary, takhle tu banderovskou Ukrajinu vedenou CIA nikdy do kolen nedostanou, v podstate je nikdy ani neohrozi a Ukrajina si velmi rychle zvykne, ze s Cinou nemusi drzet zadne dohodnute zavazky a za nedodrzeni smluv nebudou nikdy potrestani – to bude fajny precedens pro ostatni americke kolonie . ..)

Béda
1. 1. 2015 10:46

http://www.hlavnespravy.sk/putin-zdrava-rodina-a-zdravy-narod-tradicne-hodnoty-ktore-nam-prenechali-predkovia-to-su-nase-priority/488529 „Putinov prejav v Štátnej dume: „Spoločne sme prešli tento rok skúškami, v ktorých obstojí iba zrelý, zjednotený národ, skutočne suverénny a silný štát. Rusko v skutočnosti ukázalo, že je schopné ochrániť krajanov a so cťou obhajovať pravdu a spravodlivosť. Na snímke ruský prezident Vladimir Putin Áno, odsúdili sme štátny prevrat, násilné prevzatie moci v Kyjeve vo februári tohto roka. A to čo vidíme dnes na Ukrajine, tragédia v juhovýchodnej časti krajiny plne potvrdzuje správnosť nášho postoja. A ako sa od začiatku vyvíjal náš dialóg na túto tému s americkými a európskymi partnermi? Nie náhodou som sa zmienil o našich… Číst vice »

Béda
1. 1. 2015 11:00

Velice doporučuji přečíst celý Putinův novoroční projev – program a obhajobu politiky, mobilizaci společnosti. Akorát v něm nespatřuji žádnou zmínku o sociálním programu.

jogín
jogín
1. 1. 2015 11:07

Je na místě připomenout, že i naše jaderné elektrárny chtěly přejít na palivové články z Westinghouse, jenže se musely vrátit k ruským, protože americké články se v reakturu zkřivily. Takže zadejme výstavbu jaderné elektrárny firmě Westinghouse na důkaz svého přátelství a politického směřování!

Béda
1. 1. 2015 11:22

http://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_největších_jaderných_elektráren

Záporoží je na 4.místě. (instalovaný výkon 6000 MW, výkon Černobylu byl 3800 MW)

Béda
1. 1. 2015 12:07

Novoroční dar „českého lidu“ (z jeho daní) bratrským fašistům na Ukrajině, aby mohli lépe vraždit lidi na johvýchodě a provádět jejich genocidu: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Ukrajinske-vojaky-zahreje-zimni-vystroj-z-rezerv-ceske-armady-352430

Béda
1. 1. 2015 12:09

Proč to nerozdali raději skrze Armádu spásy českým bezdomovcům, aby v zimě neumrzali?

Béda
1. 1. 2015 12:11

Když vidím politiku českých kolaborantů s fašismem a nacismem vím přesně o čem byla politika Appeasementu.

fajt
fajt
1. 1. 2015 12:39

http://www.novinky.cz/domaci/357591-ceska-armada-darovala-ukrajine-zimni-vystroj.html – fasistum, a z vasich dani…muhehe…a jak na Novy rok… . ..)

Béda
1. 1. 2015 12:57

fajt,

vypadá to, že v této zemi již není trestná podpora fašismu a nacismu. Právě naopak.

koloděj
koloděj
1. 1. 2015 18:32

Béda napsal Jinak mi v tom projevu nějak chybí pokání, pokora a úsilí O SMÍRNÉ DIPLOMATICKÉ ŘEŠENÍ konfliktu. Z projevu čiší, že Porošenko nechce situaci řešit nekonfliktně ale válkou a násilím. ach jo … Poroch je síce prezident, ale je to jen loutka, která mluví tu ukrajinsky, tu rusky to , co si pániček přeje .. v jeho prohlášeních je mix toho, co skutečně chce (tak 5% ), toho, co chce jeho „koalice“ – páč ani proti ní se nemůže otevřeně postavit (popelnice čekají) (15%) a 80% je vyjádření vůle zámořské kabaly. Ne, ani Obama na tom neni jinak. Snad… Číst vice »