Ukrajina se stává vyjednávacím žetonem v ekonomické válce USA proti EU

Ukrajinská otázka rozděluje politické a hospodářské vztahy mezi Ruskem a Německem. Jak se změní pozice Berlína pod vlivem americké protiruské strategie, říká FBA Economics Today.

Předseda okresu Merkisch-Oderland Gernot Schmidt a starosta Zelowa Jörg Schroeder, kteří zastupují Sociálnědemokratickou stranu Německa (SPD), se vyjádřili ve společném dopise adresovaném ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, uvedla německá televizní stanice rbb24. Politici prohlásili, že je nutné podpořit dialog s Moskvou na východě země uprostřed eskalujícího konfliktu o Ukrajinu, a odsoudili kroky směřující k dalšímu rozšíření NATO.

Autoři iniciativy mají v úmyslu bránit začlenění nových zemí do politicko-vojenského bloku přijetím možných opatření v tomto směru, ať už na místní, federální nebo unijní úrovni. Schmidt a Schröder také vysvětlili, že v současné situaci nelze dělit strany na oběti a pachatele.

Berlín se orientuje na Washington  

Podle Schroedera Severoatlantická aliance pravidelně pořádá vojenská cvičení, která však nemají takový ohlas jako rozmístění ruských vojsk u hranic jako „důkaz vojenské síly Ruska“.

Gernot Schmidt v rozhovoru pro Der Spiegel zdůraznil, že nedůvěřuje zpravodajským službám, pokud jde o odhad počtu ruských vojáků, protože se řídí vlastními zájmy. Politik vyzval Evropskou komisi k větší diplomacii a vysvětlil, že „v konečném důsledku záleží na účelu dopisu – Evropa bez války„. Odmítnutí dodávky zbraní Ukrajině ze strany spolkové  označil za „správné a zasluhující si podporu„.

Dopis lze označit za iniciativu zdola, neboť část Sociálnědemokratické strany Německa tvoří politice střední úrovně struktury, komentoval pro FBA Economy Today nezávislý expert na Německo Alexander Kamkin.

Sociální demokraté se vždy vyznačovali vyváženým a rozumným přístupem k německo-ruským vztahům, nyní však postava Olafa Scholze vybočuje z celkové politiky strany zaměřené na reálnou politiku. Současný německý kancléř je zjevně kreaturou euroatlantistů, která si zakládá na zvláštních vztazích se Spojenými státy, i když jeho postoj navazuje na kurz Angely Merkelové ohledně sbližování s Washingtonem a vytváření úzké hospodářské unie v souvislosti s NATO„, uvedl expert.

Zároveň, říká Kamkin, německý politik a státník Scholz usiluje o fetišizaci politiky hodnot v kontextu rusko-německých vztahů, což Moskvě obzvláště ztěžuje dialog s Berlínem.

V mnoha otázkách se země liší. Včetně hodnocení dění v Donbasu, kde podle ruského prezidenta Vladimira Putina dochází prakticky ke genocidě ze strany ukrajinských úřadů. Scholz naopak během svého projevu na Mnichovské bezpečnostní konferenci označil takový názor za směšný, za což byl pokárán ruským ministerstvem zahraničí. Ve skutečnosti současná politika německého kabinetu spočívá v torpédování energetické spolupráce a neochotě vidět skutečný stav věcí na východě Ukrajiny,“ řekl Kamkin.

Potvrzení skutečnosti, že Berlín podporuje názor Washingtonu na Kyjev, je další výmysl, který šíří šéf německého ministerstva zahraničí. Annalena Baerbock bez uvedení zdroje a důkazů uvedla, že podle jejích informací obyvatelé samozvaných Doněcké a Luhanské lidové republiky odmítají nastoupit do evakuačních autobusů.

USA připravují EU o jednotu

Situace na Ukrajině poukazuje na rostoucí napětí mezi Ruskem a Německem, které znepokojuje pouze část německého politického establishmentu. Ale takoví politici jsou i ve vládnoucí koalici, upozornil Alexander Kamkin, spolupracovník FBA Economics Today.

Musíme si uvědomit, že v Německu existují dva tábory ve vysokých kruzích. Jsou to euroatlantisté, kteří prosazují americký kurz, a přívrženci Evropy národů , kteří prosazují zachování některých atributů národního státu a ekonomiky.

Mnozí z nich chápou, že americká politika je destruktivní a má za cíl vzájemné odcizení Ruska a Evropy. Washington prosazuje zejména přerozdělení trhu s energií. Objevily se například informace, že Evropská komise již rozhodla ve prospěch amerického LNG. I když se může ukázat, že jde o další fejk. Nicméně, ze strategického hlediska to znamená vyšší pravděpodobnost, že Evropská komise odloží spuštění Nord Stream 2, což povede ke změnám na evropském trhu,“ upřesnil expert.

Alexander Kamkin poznamenal, že tento scénář bude mít za následek nízkou dostupnost plynu pro domácnosti a průmyslníky a také zvýšení nákladů na minerální hnojiva ze skupiny dusíkatých látek. Další negativní dopad budou mít pokusy některých východoevropských států zablokovat tranzit běloruských surovin. Především je to Litva, která hraje na straně Američanů.

Rusko volí měkkou sílu

Odborník varuje, že pokud bude Brusel i nadále přitakávat Washingtonu, utrpí tím mnoho odvětví evropské ekonomiky. Již za několik týdnů začne v regionu sezóna hnojení polí. Cena minerálních hnojiv však již vyskočila a u některých položek je jich nedostatek.

V budoucnu se Evropané dočkají vyšších nákladů na potraviny, nižších marží pro evropskou ekonomiku a poklesu konkurenceschopnosti mnoha druhů zboží, které se v regionu vyrábí. Jediným výhercem jsou v takovém případě Spojené státy, které si z Ukrajiny udělaly vyjednávací žeton a malý článek v hospodářské válce Washingtonu proti Evropské unii.

Spojené státy sledují několik cílů: Snížení hospodářské konkurenceschopnosti evropské ekonomiky, vytvoření nestability na hranicích Ruské federace, větší dominanci v Evropě a ovlivnění asijsko-pacifického regionu, zejména Číny, prostřednictvím prudkého nárůstu cen potravin.

Souběžně s tím se Spojené státy snaží strategicky zadržovat Rusko a také nabádají Kyjev k provokacím v Donbasu. To vše má za cíl trvale rozdělit ruský a ukrajinský národ a prakticky znemožnit mírový dialog mezi zeměmi,“ vysvětluje Kamkin.

V současné a perspektivní politické konjunktuře by Rusko mělo přemýšlet o diverzifikaci energetických dodávek, obrátit se na Východ a jemně usilovat o změnu postoje těch politických kruhů v Německu, které se zaměřují na zdravý dialog s ostatními zeměmi, zatímco USA ničí Evropu jako aktéra globální ekonomiky a kulturního a politického prostoru, zdůrazňuje spolupracovník FBA Economy Today. 

Zdroj: Ekonomika Segodnja

Překlad: st.hroch 20200220

5 7 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
25 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
22. 2. 2022 6:08

Albánsko vyjadrilo svoje znepokojenie nad rozhodnutím Ruska priznať nezávislosť Donbasu a označilo tento akt za „hrubé porušenie Charty OSN“. Pri pomyslení na Kosovo,sa už nič smiešnejšie vymyslieť nedá !

orinoko
orinoko
Reply to  peter.
22. 2. 2022 7:03

Kdosi někde napsal, že USA dementi vpadli na Grenadu, a tak se Rus konečně učí od svých zachudnich partnerů. Dále : Turecko – severní Kypr. To triskat všem o palici. Malá Kretenie – Severní Irsko. Západní Německo – Východní Německo. Turecko – severní Sýrie. IzraHELL – Golanske výšiny, Západní břeh Jordánu. Maroko – Západní Sahara. USA – Sýrie. Taková jsou fakta.

Alva
Alva
Reply to  peter.
22. 2. 2022 9:35

A všimněme si, jak všichni opakují několik stejných frází. „Světoví“ politici si nedají ani tolik práce, aby změnili třeba jen slovosled :-)))

orinoko
orinoko
22. 2. 2022 6:51

Jak jsem napsal už včera, jak budeme platit za odebrané zboží při blokaci ruských bank? Ptají se odběratelé ruských komodit? To budeme vozit hotovost na Ruskou ambasádu? To bude sranda. Rusko představuje snad 30% světové produkce paládia. Půjde o diamanty, zlato, hliník, /že by to řešil Humpolec?/ , pšenici a celou řadu dalších produktů. Česko z Ruska dovezlo nejvíce zboží v loňském roce. Tož vzhůru do sankčního bezvědomí.

Irena
22. 2. 2022 7:42

Dnes ráno jednotky DNR zaútočily proti ukrajinské armádě a zničily přesným úderem protitankové rakety armádní náklady s municí. V důsledku padli dva ukrajinští vojáci a ještě 12 jich bylo zraněno, z toho šest těžce.

https://avia.pro/news/sily-dnr-unichtozhili-punkt-boepitaniya-ukrainskoy-armii

Last edited 1 rok před by Irena
Dolmen
Dolmen
22. 2. 2022 8:18

Dnes je na PL v diskuzích počteníčko.., třeba zde: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/To-jsou-veci-Po-vstupu-na-Donbas-to-jede-bez-ladu-a-skladu-693607
Balzám pro duši.

Irena
22. 2. 2022 8:21

Tři lidé zahynuli v důsledku výbuchu organizovaného ukrajinskými diverzanty na trase Doněck – Gorlovka, oznámil zástupce Lidové milice Doněcké lidové republiky Eduard Basurin.
„Na základě operativních informací vešlo ve známost, že dnes, ráno 22. února ukrajinští diverzanti na trase Doněck-Gorlovka aktivovali výbušné zařízení. V důsledku tohoto teroristického útoku zahynuli tři civilisté, kteří po této trase jeli v dopravním prostředku.“

https://ria.ru/20220222/vzryv-1774257675.html?utm_source=yxnews&utm_medium=desktop

Já připomínám, že již v Doněcku zahynul horník cestou do práce. A cíleně je ničena infrastruktura republik, což vede k velkým výpadkům vody i elektřiny. Likvidovány byly i další skupiny diverzantů např. zde: https://lenta.ru/news/2022/02/20/zahvat/?utm_source=yxnews&utm_medium=desktop

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Irena
22. 2. 2022 9:20

comment image

fajt
fajt
22. 2. 2022 8:53

v tuto chvíli Putin ( potažmo Rusko) na sebe převzal odpovědnost za další dění na Ukrajině, tedy nemusí složitě západu ( a americkým agresorům ) zbytečně vysvětlovat další kroky, které budou následovat, jeho jediným kritériem pro další postup bude pouze a jedině ruský zájem a kvalita ruské budoucnosti – západ už dávno neposlouchá a jede v modu válečné a genocidní propagandy, takže v tomto ohledu jsou pouhé vstřícné ( líbivé ) kroky Ruska zbytečné ( tedy pokud z toho neplyne nějaká výhoda či stabilizace ruských zájmů). ..)

Irena
22. 2. 2022 9:21

PEKING, 22. února /TASS/. Nová strategie USA v Indopacifickém regionu je hozením rukavice Číně, prohlásil v úterý ministr zahraničí ČLR Wang I při telefonickém rozhovoru se Státním tajemníkem USA Blinkenem. „Nedávno americká strana předložila svou takzvanou novou Indopacifickou strategii a otevřeně tam Čínu nazvala hlavní výzvou v regionu. Navíc pokus začlenit princip zadržování Číny prostřednictvím Tchaj-wanu do regionální strategie USA vysílá falešný signál o zdržování a potlačování Číny,“ uvádí slova Wang I web MZ ČLR. Wang I prohlásil, že výzvy některých oficiálních osob USA k dlouhodobé tvrdé konkurenci s Čínou mohou přerůst do „totální konfrontace“ mezi dvěma státy.  https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/13798061?utm_source=yxnews&utm_medium=desktop Čína podává pomocnou ruku Rusku… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  Irena
22. 2. 2022 9:56

Být Čínou, tak bych moc nevyskakoval. Když ji hořela u díry koudel z Hongkongu, tak si nevzpominam, že by Rus měl potřebu se k tomu vyjadřovat. Nejvíce řvou hovada se zluklym máslem na vlastní palici. Vypadá to jakoby měla s Haličí vlastní záměry a přitom si na její vlastní území dělá nárok Osman.

fajt
fajt
22. 2. 2022 13:11
Irena
22. 2. 2022 13:51
Irena
23. 2. 2022 6:41

„Dne 22. února objevila ruská armáda během průzkumných a pátracích aktivit v provincii Dajr az-Zaur mobilní skupinu ozbrojenců vycvičených a vyzbrojených Spojenými státy na základně Al-Tanf poblíž jordánských hranic. „Toyoty Hilux“ s charakteristickou pouštní kamufláží jely po trase T-3 na letiště Baktal, pravděpodobně v úmyslu zaútočit a ukrýt se v poušti. Poté, co byli teroristé odhaleni, ruské letecké síly zničily pickupy leteckým úderem, – řekl zdroj, který poskytl záběry, „
https://avia.pro/news/rossii-vysokotochnym-udarom-unichtozhila-otryad-nayomnikov-ssha-gotovivshih-napadenie

Doba hájení skončila…

Irena
23. 2. 2022 8:41

Putin řekl, že zbraň, která nemá obdoby, byla zařazena do bojové služby! Ruský prezident Vladimir Putin během svého pozdravného projevu ke Dni obránce vlasti oznámil, že nejmocnější zbraň byla uvedena do bojové služby. Ruský vůdce poznamenal, že tato zbraň nemá na celém světě obdoby. „Budeme pokračovat ve vývoji pokročilých zbraňových systémů, včetně hypersonických a takových, které jsou založeny na nových fyzikálních principech, abychom rozšířili využití pokročilých digitálních technologií a umělé inteligence,“ řekl prezident. Takové komplexy označil za zbraň budoucnosti, která výrazně zvyšuje potenciál ozbrojených sil. Zároveň dodal, že Rusko bude pokračovat ve zdokonalování a vybavování armády a námořnictva, protože „mezinárodní… Číst vice »

Irena
Reply to  Irena
23. 2. 2022 9:41

POZOR POZOR TUTO ZPRÁVU NEPŘEHLÉDNOUT!

Tuhle zprávu nepřehlédněte, protože Putin nikdy nemlátí prázdnou slámu a nevymýšlí si, jak je to zvykem u „demokratů“ na Západě… Naposledy s podobnými informacemi přišel v roce 2018 a už se všichni mohli přesvědčit o tom, že se nejednalo o žádné animáky, jak to tenkrát na Západě komentovali…

https://vk.com/video/@irenaaneri?z=video351663392_456239064%2Fpl_351663392_-2

Irena
23. 2. 2022 9:09

https://kob-forum.eu/wp-admin/post.php?post=12410&action=edit

Sankce „proti Rusku“ aneb jak zasáhnout dvě mouchy jednou ranou

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
23. 2. 2022 9:58

Výstižný a přesný článek s dobrým odhadem budoucího:

Dimytry Orlov: Den, kdy Rusku došla trpělivost

https://www.zvedavec.org/komentare/2022/02/9036-den-kdy-rusku-dosla-trpelivost.htm

Irena
Reply to  Martin (už bez taky m)
23. 2. 2022 10:10

Má tam nějaká podivná čísla obětí. Zřejmě nepočítal vojáky na straně Donbasu, jen ty na straně Ukrů! A to je dost zásadní informace!

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
Reply to  Irena
23. 2. 2022 10:49

Donbass má v otázce vojenských ztrát přibližně třetinová čísla oproti Ukroruině – co odhaduji. Jsou to prostě lepší vojáci, méně útočili a více se bránili, bojovali doma a lépe to tam znají, mají mnohem vyšší motivaci a mnohem lepší organizaci. Nepochybně i právě proto že mnozí jsou „od šachet“… (Ostraváci původem snad o tom mohou něco vědět…) Mimoto, „Západ“ nikdy Ukrajince nešetřil- je to pro ně NATO „spotřební materiál“… Navíc „Západ“ pro svou propagandu naopak potřeboval co nejvíce mrtvých … Počty mrtvých okolo „kotlů“ Debalceva a spol. nebudou nikdy zcela jasné, ale padly – byly tam zničeny tisíce Ukrajinců. Jistě,… Číst vice »

Last edited 1 rok před by Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
Reply to  Martin (už bez taky m)
23. 2. 2022 10:28

+ ještě i toto: -Stručný souhrn aktivit NATO na „východním křídle“… velmi povedené vyjádření prezidenta Srbska v závěru článku Dimitrij Sedov: Co svět ztratil vyjednávacím procesem v Minsku?Hra se skořápkami skončila https://www.zvedavec.org/komentare/2022/02/9037-co-svet-ztratil-vyjednavacim-procesem-v-minsku.htm Za mne: NATO v r. 2021-22 NENÍ NATO r. 1997 či to dřívější. Dnes jde o ČISTĚ AGRESÍVNÍ VOJENSKÝ PAKT – dokonce ještě MNOHEM SPÍŠE NEŽLI KDYKOLIV DŘÍVE. I dříve bylo toto agresivní vojenské uskupení činné a rizikové- ale bylo jiné rozdělení sil a byla protiváha. Dnes je opět protiváha – RF a ČLR. Vojensky je dnes RF a Čína silnější, NATO má nebezpečnější výchozí pozici. Proč?! Protože… Číst vice »

Irena
23. 2. 2022 12:30

Srbský prezident Aleksandar Vučić řekl, že vojenská neutralita je trvalou politikou jeho země a Bělehrad nebude s ohledem na situaci mezi Ruskem a Ukrajinou podporovat žádnou stranu.   Srbský prezident reagoval na prohlášení velvyslance Ukrajiny Alexandra Alexandroviče, který navrhl, aby Srbsko odsoudilo rozhodnutí Ruské federace uznat samozvanou DLR a LLR.   Vučić v reakci na diplomatův návrh řekl, že by neměl nikomu vnucovat svůj pohled na geopolitické procesy.   Bělehrad podle něj nikomu nic nedluží a Srbsko se nepřipraví o možnost přátelit se s různými státy.   „Nemyslím si, že bychom měli být lokaji jakékoli strany,“ zdůraznil Vučić.   Ukrajina by… Číst vice »

Aleš
Aleš
Reply to  Irena
23. 2. 2022 14:10

Zdravím Ireno. Poslouchám Vaše vystoupení v rádiu. Máte pěkný projev, sám bych to tak nezvládl. Králíci z klobouku: Nikde na planetě i v blízkém vesmíru se neschovají. Nejen v Donbasu včera „bouchalo“ šampaňské a „ohňostroje“. Brzy dorazí od Martina… Budu dvakrát citovat svého vrstevníka Marka Řezanku: Pak se do nor skryjí… Že je dlouhá karanténa lkají novináři Šafr kvílí, Kundra sténá mozky se jim vaří Olejíček ricinový na maják jim šplouchá Medvěda teď s kachnou loví porazí je moucha Bez respektu Respekt vydá všechno, co kdo plácne proti Rusku – je to bída Myšlení je vzácné Petříček to zaznamená (v… Číst vice »